DE HARTSTOCHT LE TERRE-NEUVE l'Ecole des Belles-Mères M I ELROSE Aan de liberale jeugd. Een Kamer te Huren voor stille lieden Fransch Tooneel. Vlaamsclie Ster. I Ministerie van Financiën en openbare werken. J HAAR HERSTELLER Twee kinderen vergiftigd Aanwerving van h )t Trein-Personeel, BERICHT. VERSGHILLIGE TIJDINGEN. En inderdaad, nooit hebben wij schooner feest gehad. Wij bestatigen met genoegen dat de inrichtingscommissie niets verwaar loost om de feesten aantrekkelijk te maken en dat zij, geholpen door haren ijverigen Voorzitter, M. Jozef Didier, er in gelukt een programma op te stellen dat de nieuwsgie righeid van al hare leden prikkelt en uitge voerd wordt met eeue juistheid en eenen samenhang die getuigt van grooten ijveren groot geduld. De opening, uitgevoerd door de trom petters, was verrukkelijk eo bracht eene zekere geestdrift onder de leden en onder de aanschouwers. Den heer Art. Devos, die er de leider van is, bewijst dat hij een uitgele zen repertorium bezit en voor niets terug deinst om zijne mannen de volmaaktheid te doen bereiken. De samenwerkende oefeningen, eerst met vrije handen en dan met den stok, beur telings uitgevoerd door de 1* en 26 afdeeling, met eene eenparigheid, eene bevalligheid en eene juistheid die van veel studie getuigden, strekken tot eer aan den Turnmeester, M. Victor Moreau. Vele geduld is er noodig om die jonge speelzieke Turners zoo ver te lei den, en die bewegingen ongedwongen te doen uitvoeren cp maat van het muziek, als ware er slechts één man op het tooneel. Om nog meer afwisseling in het feest te brengen, vergastte ons Mej. Zulma Devers met eene romancede schoonste misschien die zij in haar repertorium bezit, en zij ver rukte hare aanhoorders door de welluidende tonen van haar gezang. Ook werd zij dapper toegejuicht en gebisseerd. Wij wenschen haar hartelijk geluk. Het ballet der postiljons, door een 20 tal jonge leden uitgevoerd, beviel ook zeer goed aan het publi 'k, want het werd gedanst met eene volmaaktheid die iedereen bewonderde. Niet een valsche stap, niet eene valsche be weging kwam den samenhang dezer jonge dansers verbreken. Het tweede deel ving aan met het vormen van piramieden. Iedereen bewonderde de vlugheid der turners die als eekhoorns op de ladders klauterden en, in min tijd dan er noodig is om het te schrijven, eenige pira mieden vormden die het schoonste uitzicht hadden. Na de oefeningen met Wiln&uï5~ uOu U0 leden der le afdeeling, kregen wij eene ro mance van M. A. Maas, die met zijne schoone en manhaftige stem een gedonder van toe juichingen inoogtste. Hij ook verdient onze hartelijkste geluk wenschen. De Wassen Beelden, een kluchtspel op touw gezet door den heer Florent Mailliard, te zamen met zijnen vriend Prosper Degroote heeft zoo hartelijk doen lachen dat hooren en zien verging. Men moet waarlijk kluch- teDaar zijn gelijk die twee improvisators om dergelijke tooneslen te kunnen uitdenken Barnum zelf zou geene betere verzameliug van artiesten voor de pinne gebracht hebben. Al de groote mannen van af de oudheid tot hedendaags kwamen er voor den dag, Julius Cesar, Napoleon den eerste, Pieter de Groote Catharina van Medicis, Koningin Margot, enz. enz. dansten op het commando van den beroemden Mirobolapouffe (PI. M.) en op het zoet gespel van Fluppen (P. D.) die een ongehoorden bijval behaalden met hunne vertoODing. Het Ballet der hoveniers volgde op het kluchtspel en bewees nog eens hoe behendig de turners zijn in hunne oefeningen. Dansers en danseressen, voorzien van rakels, spaden, vorken, korfjes, begieters, enz., dansten en wemelden dooreen met verrukkelijke geba ren en eene bevalligheid zonder weergd. Eindelijk en om het schoon feest te sluiten volgde het bal dat als naar gewoonte zeer aantrekkelijk was en de talrijke leden toe liet zich te vermaken tot in de kleine uurtjes. Wij bestatigen met genoegen dat het getal leden merkelijk aangegroeid is sedert een jaar van hier en wij durven voorzeggen dat het nog zal aangroeien indien de commissie volhardt in haren ijver om de feesten aan trekkelijk en afwisselend te maken. Dank zij hare moedige pogingen, dank zi. de ondersteuning van den heer Voorzitter Didier, de Onvermoeibaren zijn op goeden weg en zullen het verre brengen. Eere aan hun allen. x. Nog enkele maanden scheiden ons van de gemeentekiezingen, die, mij dunkt, zeer ge- i wichtig zullen zijn. Het geldt hier inderdaad, niet de toekomst eener partij, maar de toe komst onzer stad en bijgevolg, het welvaren der bevolking. Het is geen nieuws te zeggen dat. de stede lijke financiën in hoogst bedenkelijken toe stand verkeeren, dat er schulden zijn zonder einde, dat het geld der lastenbetalers met hamers gebroken wordt; zulks weet ieder een. Die toestand kan echter verholpen worden in Oktober aanstaande, door be kwame en spaarzame bestuurders aan het hoofd der stad te plaatsen, in vervanging van diegenen welke Yper regelrecht naar den bedelstaf leiden. Maar daarom dient er krachtig, voortdurend en eendrachtig -ge wrocht te worden, en in die taak komt een groot deel toe aan de liberale jeugd. 'Het zij mij toegelaten te zeggen dat, tot nu toe, nog wat onverschilligheid aan den dag werd gelegd door de liberale jongelingen, doch ik moet er ook bijvoegen, de liberale jonge wacht heeft vast besloten nu door te werken, en iedere maand eene algemeene vergadering te houden. Zulks is heel lofbaar, en ik wakker al de leden dier maatschappij aan de vergaderingen regelmatig bij te wonen. Er is, ten andere, veel werk te verrichten, en daar ik mij nu eenmaal met de jeugd bemoei, zal ik mij veroorloven haar eenigen raad te geven. Het grootste deel der libe rale jsmge wachters hebben eene goede geleerdheid ontvangen, voorzeker eene bete re dan de mijne; gemakkelijk kunnen zij, in hunne vergaderingen, en ieder op zijne beurt, eene kleine toespraak houden tot hun ne makkers, waarin zij politiek, huishoud kunde, enzbespreken. Zoodoende zullen zij zich gewennen aan de discussie en na zulks eenige keeren gedaan te hebben, kun nen zij het liberaal programma gansch be- studeeren. Dikwijls gebeurt het in herbergen, in bij eenkomsten, dat er politiek gesproken is, en bijna altijd wordt de eene of andere partij aangevallen. In dergelijke gelegenheden zal het aan die jongelingen mogelijk zijn het liberaal programma uit te leggen of te ver dedigen en aan de werklieden, in 't bijzonder aan te wjjzen _bo& «cba hulp van Mevrouw Hebbelynck van Antwer- pen en Juffers Zulma en Julia Devers, van Yper. Deze vertooning zal bestaan uit een nieuw Drama, voor de eerste maal opgevoerd en gemaakt door twee gekende Ypsrsche vrienden, de heeren Patfoort en Debrock, en draagt voor titel. Dramma in 4 bedrijven. Wij moeten het bekennen een zeer gevoelig en aandoenlijk gevrocht dat tot eere strekt aan de twee Jonge schrijvers, het is het eerste stuk van hen, dat het daglicht ziet, 't is te hopen dat het laatste niet zijn zal. Wij wenschen deze heeren van harte pro ficiat en veel bijval. Daarna geeft men voor blijspel. Blijspel met zang in een bedrijf. Door M. E. Vandriessche. In de laatste vertooning was er plaats te kort, hopen wij dat het ditmaal 't zelfde zyn zal. Opening om 5 ure om 5 1/2 op 't tooneel. Men kan voorop kaarten bekomen by K. Deweerdt, rijselstraat Yper. N. B. Kinders beneden de 8 jaren worden in de zaal niet toegelaten. hoe edel het de ouden, geleerd hoé weinig tnehscuen",' "die zelfs den naam hebben liberaal te zijn, het programma kennen; dit is dus wel eene taak voor de jongeren. Er is nog iets: waarom kunnen eenige jongelingen des zondags niet bijeenkomen in de eene of andere herberg en onder hen discuteeren, eenige vrienden bezoeken, in een woord propaganda maken? Ware zulks ook niet mogelijk? Veel is er te doen, zooals gij ziet, en ik kan niet genoeg tot'de jonge wachters zeg gen: werk aanhoudend, zorg wel voor uwe bussen, verkondig overal het goede woord, wie weet of de goede uitslag uwe moeite niet zal bekroonen. Het doel is edel en indien gij bet deel Ier taak die u toekomt ter harte neemt, zult gij kunnen rekenen op de dank baarheid der Yporsche liberale partij 1 Denk daarop, jongelingen, en handelt, want het is hoog tijd Op maandag aanstaande geeft de tooneel- troep van Gent ouder het bestuur van M. Simon eene luisterlijke vertooning, met de medehulp van Mme Bosseret, bestaande in Comedie en 3 actes. en Comedie en 1' acte. Mooie vertooning zooals men ziet, wij mogen de liefhebbers verzekeren dat zij er eenen aangenamen avond zullen doorbrengen. Opening van bureel ten 7 1/2 begin 8 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij Theodore D.-groote Vandenpeereboomplaats. Op Zondag 15 Februari geeft deze maat schappij hare vierde en laatste verlooning van het tooneeljaar 1902-1903, met de mede- Beheer van Bruggen en Wegen. Een Koninglijk besluit van 7 December 1902 heeft de beraadslaging goedgekeurd waarbij de gemeenteraad van Yper een rooi- ïngsplan aanneemt voor den doorgang dier localiteit, deel makende van de vertakking der baan van Elsendamme naar Yper, begre- j pen tusscuen het bolwerk Malou en de her berg Het Hoekje. Méclaille rl~ BURGERSTAND j van den 23 tot den 30 Januari 1903 I Geboorten. Seeuws, Coleta, Bellewaerdestraat. Clarysse, Josephus, Pennestraat. Messiaen, Henricus, Kaai (West). Carpentier, Albertus, Groote Markt. Lefevre, Mauritius, Bukkerstraat. Depuydt, Henricus, Dickebusch steenweg. Huwelijken. Marseloo, Cyrillus, winkelknecht en Crab- be, Maria, dienstmeid. Descamps, Henricus, hotelhouder, en Vas- seur, Maria, zonder beroep. Sterfgevallen. Ceuninck, Franciscus, 9 jaar, scholier, Drij Zottenstraat. Deseger, Leopoldus, 66 jaar, zonder beroep weduwenaar Stekelorum Maria, Rijselstraat. Verborgh, Maria, 64 jaar, kloosterlinge, ongehuwd, Weninckstraat. Kerckhove, Petrus, 66 jaar, koopman, echtgenoot Verkinderen, Romania, L. Thou- routstraat. Ghisquiere, Ivonna, 3 maanden, Bukker straat. Fauquenoit, Julius, 39 jaar, fabriekwerker echtgenoot Boucherie Maria, L. Thouroutstr. Isaac, Antonius, 83 jaar, zonder beroep, echtgenoot Gillis, Alixia, Bukkerstraat. Comyn, Barbara,- 78 jaar, huishoudster, ongehuwd, Nieuw Houtmarkt. Buseyne, Germana, 4 maanden, Doorgang straat. Dupon, Sophia, 75 jaar, zonder beroep, weduwe Boecksoone, Joannes, Poperinghe steenweg. Pype, Ludovicus, 46 jaar, landwerker, ongehuwd, L. Thouroutstraat. Kestelyn, Servatus, 74 jaar, zonder beroep weduwaar D hondt, Sidonia, L. Thouroiitstr. Morelle, Julius, 63 jaar, geneesheer, echtge noot Moerman, Adelina, L. Thouroutstraat. Verhack, Amelia, 84 jaar, zonder beroep, weduwe Bouleangier, Franciscus, De Haer- nestiaat. Devos, Virginia, 97 jaar, zonder beroep, ongehuwd, St Jaushospitaaistraat. Glorie, Leonard, 52 jaar, zonder beroep, echtgenoot Delobel Leonia, L. Thouroutstr. Clareboudt, Camilla, 22 dagen, p0De ghe steenweg. r"1. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. VtrWÏÏZw Coiff. en Pari. Hoofd-Dépöt: 26, raoÉtienne-lLu'cel, Purijg. Ie bekomen bij M.Raym. OMMESLaqh mercerie, en reukverkooper. Groote MariJ 55, Yperen Kt Te S*. Gillis De pompier Willeput woon met z(jnt vrouw en twee kindereD, twee meisjes, 5 e( 8 jaar oud, in de Munthotelstraat te St-Gillis De beide meisjes ongesteld zijnde, zoo had dt moeder een docter ontboden. Deze onderzocht de kleine zieken en schreef een medicament voor met chloroforme tot basis. De moeder kende de samenstelling niet van het medics, ment, maar de geneesheer had haar aanbe volen slechts zeer weinig te geven. Maandag namiddag moest Mevr. Willeput afwezig zijn. Zij liet de beide meisjes ten harent en verzocht een harer gebuurvrouwen de kinderen wat te bewaken. Nauwelijks had de moeder het huis ver- laten, of de kinderen maakten zich meester van het fleschje en ledigden het. Op dit oogenblik kwam de gebuurvrouw de kinderen zien. Zij vond het jongste ster vend. Verschrikt riep zij ter hulp. Mede huurders snelden toe en bestadigden dat hel met den dood streed. Dadelyk liep men om een docter, welke het Jünd tot het leven poogde te herroepen dooi de kunstmatige ademhaling, maar alles was vruchteloos en de arme kleine bezweek. Wat het tweede meisj? betreft, dit kon worden gered. Dit schrikkelijk drama verwekto groote opschudding in den wyk. Beheer van Belgische Staatsspoor wegen. 1- Einde Maart eerstkomende, hebben een Vlaamsche en een Fransche wedstrijd plaats, elk voor het aanwijzen van 50 candi« daten tot de bediening van wachter. II. Aan die wedstrijden mogen alleen deelnemen de caudidaten die ten minste 18 en ten hoogste 24 jaar oud zijn. Voor krijgs lieden en oud-krijgslieden wordt de bepaalde hoogste leeftijd verlengd met den duur van hun werkelij ken dienst onder de wapens; deelen van maanden worden niet gerekend. De uiterste leeftijd is echter bepaald op 2? jaar voor de krijgslieden en oud-krijgslieden over het algemeen, en op 32 jaar voor onder officieren en oud-onderoffleieren, die 8 jaren werkelijken dienst tellen. Die leeftijd en de diensttijd bij het leger worden berekend op 31 Maart 1903. III. De candidaten zenden huone aan vraag naar den Minister van Spoorwegen Posterijen en Telegrafen en vermelden daarin of zij verlangen deel te nemen aan den Vlaamschen o/ aan den Franschen wed' strijd. De aanvraag vermeldt den juisten ge boortedag (dag, maandjaar) en den duur van den werkelijken dienst bij het leger, en moet uiterlijk op 5 Februari de bureelen van 7 Departement geworden De vragenna 5 Februari ingekomen worden niet in aanmerking genomen Vraagt bij uwen apotheker de Sedatio0 zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Al gemeen depot: A. Defgnée, 3 Square Mar guerite, Brussel. - ,ri hpoff l-iï ^ünrin ^tj- /VaiTr A Ullli1 MEEST GEZOCHT* crhonnlioid .1 r i v \*xi V'1 icvcUj glUClKid1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2