Wetsvoorstel Buyl, Nolf, enz. De klerikaliseerïog der magistratuur en van het notarisschap. Kamer van Y olksvertegenwoordigers IJzerweg vau West-Vlaanderen. STADSNIEUWS. BERICHT. Necrologie. Door den tram overreden. Yper. Wiilems-Fonds. Maatschappij Burgerwacht. tusschen de eDgten der hooge kusten van Engeland en Frankrijk, terwijl de groote reede van Nieupoort tegen die winden be schermd is door de banken van Hills en Traepegeer, die de hooge zee breken, welke de wind zou kunnen opjagen. De stroomingen uit het Westen, welke te Duinkerke zoo hevig zijn, vermits ze zelfs keien aanvoeren, die de banken bij den in gang der haven terugvormen, zijn te Nieu poort sterk verminderd, zoowel door hare verspreiding in breedte, als door de blijvende hinderpalen, welke de banken aldaar vor men. Het onderhoud van de monding der haven, zou te Nieupoort betrekkelijk zeer gemakkelijk wezen. Aangezien wij beter geplaatst zijn dan Vlissingen, voor snellen doorvoerhandel van het vasteland naar Engeland, zoo blijft er ons maar over het grootste voordeel mogelijk te trekken uit onze spoorwegen, al moesten daar voor eenige opofferingen gedaan wor den, voor rechtmaking of uitbreiding, onze Middenvaart en die van de Ieperlee te vol tooien, om alzoo op het vasteland eene markt te openen, grooter in breedte en diepte, en volkrijker dan in welk land der wereld ook. {Wordtvoortgezet). Adolf Buyl, volksvertegenwoordiger. De tegenkanting welke de klerikalen aan het lofwaardig wetsvoorstel van de heeren Buyl, Nolf, enz. ten einde den abonnements prijs van hetBeknopt Kamerverslag op één frank te brengen, heeft nogmaals het konkelfoes van onze regeering in klaar lichten dag gesteld; daardoor hebben de klerikalen nogmaals bewezen, dat, niet tegenstaande zij in het parlement zoo mach tig vertegenwoordigd zijn, dank aan het schandig kiesstelsel, zij niet opgewassen zijn tegen de oppositiepartijen. De heeren Buyl, Nolf, enz, wilden den prijs van het Kamerverslag op één fr. bren gen, doch hiervan wilden onze heeren kle rikalen niet hoorén en we mogen nog te vreden zijn dat zij den prijs niet hebben verdubbeld. Ware het in hunne macht het Kamer Verslag totaal af te schaffen, wees verzekerd het ware reeds lang afgeloopen. Het is niet noodig dat hunne snulierige kiezers meer weten over wat er in de Kamer omgaat dan zij daarover zelf schrijven in hunne gazetten. Ten ander volgens die heeren, mag de eenvoudige boer, de werk man, niet weten wat er daar door die heeren in de Kamer verteld wordt. Zittingen gelijk die van 4 december laatst leden, met luchtdicht gesloten deuren, gebar- rikaueerd en militair bezet, ware hun ideaal 1 Het volk zou niet mogen weten op welke manier Minister de Smet de Naeyer met de schatkist omspringt; hoe en op welke manier hij den borrel van den werkman belast, en het volk uitzuigt; neen de meu- schen zouden dit alles niet mogen weten volgens de beeien klerikalen. Van al de klerikale bladen welke het voorstel Buyl, Nolf enz. bespraken, was er geen enkele, of bet bekende botweg aan zijne partijgenooten de verspreiding van het beknopt verslag te verhinderen, omdat liet volgens die bladen méér en méér propa gandamiddel wordt voor de liberale en socialistische denkbeelden! Sommige leden der linkerzijde, klagen ze, spreken meer hunne redevoeringen uit voor de stenografen dan voor hunne collega's welke er toch niet naar luisterenen zoo krijgen zij hunne be wijsvoeringen gedrukt en verspreiden die het geheele land door, en worden dan onder de oogen der katholieke lui gebracht en dit alles met de centen der scnatkist Zou men niet zeggen, als men zoo'n er- barmiijk gejammer hoort, dat in de Kamer enkel en alléén de Liberalen en Socialisten liet woord mogen voeren en dat de verdedi gers van het Voorvaderlijk geloof daar niets in den pap te brokken hebben? Sakker loot de Katholieken die nu de redevoeringen van eenen Huysmans, 'neu Neujean, 'nen Hymans, Demblon of Vander Velde te lezen hebben gekregen zien daar ook wel in, wat een Woeste en andere grootsprekers op geantwoord hebben Stonden de klerikalen recht in hunne schoeneD, behartigden zij steeds de ware belangen van het land, stevenden zij stee is recht naar de zee, en hadden ze het zelfver trouwen dat alle rechtzinnige burgers ken merktzij zouden roepen, schreeuwen over de daken der huizen; dat de burgers, werklieden, landbouwers de verslagen der Kamerzittingen moeten lezen, opdat ze zich zouden overtuigen wat ze doen voor het welzijn van het volk, hoe hunne afgevaar digden de gekke theorieën der liberalen in duigen slaan, en wat zij antwoorden op de grieven door de liberalen ingebracht tegen de regeerders. Ta, indien ze niet bang waren dat het volk zoude weten hoe het door de regeering om den tuin geleid wordt, zij zouden de verslagen heel het land door laten uitdeelen op de kosten der katholieke associatie's en bisschoppelijke kassen; als ze het middel niet zouden vinden hef, op de kosten van het land te laten doen. Dat nu raden de klerikale gazetten hunne lezers aan, die officieele uitgaven buiten hunne deur te houden. Nog een beetje, en in den biechtstoel zullen de lezers van het beknopt verslag de absolutie geweigerd worden. De klerikale partij erkent dus opentlijk, en is er van overtuigd dat hare woordvoerders in de Kamer voor de tegenpartij de vlag moet néérhalenen dat haar dogma even slecht kan weerstaan aan de eenvoudige taal van het gezond verstand als haar regeering- stelsel aan de beknibbeling der oppositie 1 Een vlugschrift van M. Raoul Warocqué over de hlerikaliseering der magistra tuur en van het notarisschap bewijst tot hoever de partijdigheid der klerikale mi nisters gegaan is in de benoemingen der rechterlijke orde en in het notarisschap. Sedert zijne aankomst in het ministerie (5 Augusti 1899) heeft M. Van den Heuvel 201 nieuwe magistraten benoemd, waar van 168 klerikalen, 34 liberalen en 5 twijfelachtigen. Er zijn tegenwoordig 168 klerikale vre derechters op 221. Het personeel der rechtbanken van eersten aanleg (plaatsvervangende rechters medebe- grepen), telt 289 klerikalen, 118 libera len, 6 twijfelachtigen en 15 van onbekende denkwijze. Indien men de plaatsvervangende rechters wegneemt, blijven er 219 kleri kalen tegen 79 liberalen. M. Van den Heuvel heeft 70 klerikale notarissen en 8 liberale notarissen benoemd. Er zijn tegenwoordig in Belgie omtrent 606 klerikale notarissen, 269 libe rale notarissen en 42 twijfelach tigen. M. Warocqué bestatigt met reden dat, om zich een volledig gedacht te maken van het partij werk door de Regeering sedert 19 jaren nagejaagd, men zou moeten rekening houden van de klerikaliseering van het mid delbaar en hooger onderwijs en der verza meling van beambten. Het is noodig de belangrijkheid van dat nationaal gevaar te doen uitschijnen, 't Is schandalig!!! Zitting van Dinsdag 11 Maart 1903. Bespreking over de interpellatie van M. Crombez, betrekkelijk de toepassing der wet van 6 februari 1885 voor wat de vreemde kloosterverenigingen aangaat. M. Crombez openbaart ons dat in 1846 België 779 kloosfcergemeenten telde met eene bevolking van 11.968 kloosterlingen.in 1890 (datum der laatste afgekondigde optelling) bezaten wij 1.775 geestelijke gemeenten met 30.098 kloosterlingen, hetzij eene vermeerdering van 151 t h. M. Jules War- ncmt, zegt hij, heeft vastgesteld dat de bol- gische bevolking van een derde vermeerderd is, terwijl het getal kloosterlingen verdrie dubbeld is. In België is er 1 kloosterling op 173 inwoners, dit is 1 1/4 kloosterling per vierkante kilometer. Den 24 October 1901, stelt een omzend- briel van M. de Trooz aan de schoolopzie ners vast dat de vreemdelingen die bewaar scholen besturen toelagen mogen eischen van den Staat Wat gewordt er dan van de Belgen die veel geld gek ost hebben om hun diploma te verkrijgen er* die alzoo al hunne hoop verijdeld zien M. Crombez toont hoe groot de zwarte kloosterplaag in België is. Hij leest geheel christelijke uittreksels van het boek van den Redemptorist, den E. P. Godts: het feminisme veroordeeld opgedragen aan den BAlfons van Liguori. M. Crombez spreekt van de handeldrij vende kloostervereenigingen. In België zijn er 141 Dames van den Goeden Herder, waar van de helft vreemdelingen zijn. Het onroe rende fortuin der Salesianen is heden geschat op 665.000 fr., volgens den oflicieelen vermenigvuldiger, terwijl zij over tien jaren maar van 87.000 fr. was. Zij doen eene on eerlijke concurrentie aan den koophandel en niet een dezer gestichten betalen patentrecht (Zie Beknopt Verslag, bladz. 327.) M. Vandenheuvel, minister, spreekt van de vrijheid voor allen. De geestelijke genoot schappen mogen bezitten, zij maken geen gevaar uit. Natuurlijk!!! Wij zullen dat gevaar gewaar worden wanneer wij er gansch zullen van opgevre ten zijn. De bespreking zal Dinsdag voortgezet worden Zitting van Woensdag 18 Maart 1903. M. de Trooz legt een wetsontwerp neêr op de bestendigheid der gemeentebedienin gen. De heeren A. Buyl, V. Vandewalle, A. Delporte, J. Verheyen, E. Nolf en P. Hymans hebbenden 18 December 1900 een voorstel neêrgelegd over dezelfde zaak. M. de Trooz gelijkt dus veel op de kara- biniers van Offenbach. M de Smet de Naeyer, om eene onnauw keurige bewering te herstellen, zegt hij, door M. de Lantsheere in den Senaat voort gebracht (onloochenbaar te kort) geeft een vertoog (ier uitslagen van de dienstjaren 1900 en 1901 en van den Waarschijnlijken boni van het dienstjaar 1902 die beloopt tot 3.088,185 fr. 53 ct. Hij verzekert dat de begrooting van 1903, afzondering gedaan van de ontvangsten der nieuwe wet op den al- cool, zal sluiten in evenwicht, ten ware door onvoorziene omstandigheden, waarvan een minister van iinantie niet meester is. Vervolg der algemeene bespreking der be- grooting van het ministerie van buitenland- sche zaken. Zitting van Donderdag 19 Maart 1903. Vervolg der algemeene beraadslaging van het budget van het ministerie van buiten- landsche zaken. Verscheidene belangrijke beslissingen zijn genomen geweest in de laatste algemeene vergadering der actionarissen. Deze hebben namelijk beslist hunne toevlucht te nemen tot eene nieuwe leening van twee millioenen die den aankoop zal toelaten van nieuwe machienen, rijtuigen en materiaal. Al de reizigerstreinen zullen, gelijk de treinen van den staat, voorzien zijn van het treintoestel Westinghouse, de gemengde treinen zullen afgeschaft worden. De snelheid der treinen, die tot hiertoe van omtrent 30 kilometers per uur was, zal op 45 kilometers gebracht worden voor de exprestreinen. De weg van Meenen naar Kortrijk zal voortaan afgelegd worden in 15 minuten in plaats van 19 en zelfs 20 minuten die hij tot hiertoe noodig had. Op het verlangen door den Koning uitge drukt, zullen de groote exprestreinen Parijs- Rijsel-Oostende, gedurende het badseizoen de lijn Rijsel-Moskroen-Ingelmunster-Rouse- laere-Thourout-Oostende nemen. De treinen zullen 80 kilometers per uur afleggen. De vernieuwing van het materiaal zal talrijke wijzigingen medebrengen in den dienst der treinen op het net van West- Vlaanderen. De gewijzigde dienst zal waar schijnlijk in voege komen met ln Juni of ln Juli aanstaande. Het beheer, in tegenwoordigheid van den handel die niet ophoudt zich in aanzienlijke verhoudingen uitte breiden, heeft insgelijks belangrijke hervormingen beslist in den dienst van het vervoer der koopwaren die thans ongenoegzaam is. Verscheidene schikkingen waaruit de statie van Meenen zou voordeel trekken zijn het voorwerp geweest eener beslissing 0f liggen ter studie. Er is namelijk spraak eene nieuwe koopwarenstatie te bouwen, alsook een bewegings of manoeuvre plein. De ondergeteekende, ontvanger der rechtstreeksche belastingen en ac cijnsrechten te Yper, Esplanade, 18 zal op Woensdag 25D iVlaart 1903, om 3 ure namiddag, overgaan tot de openbare veiling, met gereed geld en zonder onkosten voov den kooper van 188 door den toldienst inbeslag'. genomen DQOZEN TRUFFELPELLEN. GEUDENS. Woensdag 11. heeft in onze stad, te midden een grooten toeloop van volk, de plechtige begrafenis plaats gehad van Mijnheer Pieter Franciscus Debergh, geboren te Yper den 11 november 1839 en er schie lijk overleden den 15 Maart 1903. I)e overledene behoorde tot de liberale partij. De Harmonie der Maatschappij de Oud- Pompiers, waarvan M. Pieter Debergh commissaris was, opende den lijkstoet. Volgden: het vaandel der Oud-Pompiers en dat der Maatschappij van Ouderlingen Bij stand, omringd van een groot getal leden. Dekroonen der familie en deze aange boden door de Oud-Pompiers en door den Wereldlijken schoolpenning gingen véór de doodkist. De hoeken van het baarkleed waren gehouden, in naam dezer twee maat schappijen door de heeren August Brunfdut, Theofiel Maleveys, Pieter Wydooghe en v Arthur Dalmote. Volgde dan de familie, vergezeld van een groot getal vrienden. Op hot kerkhof is eene lijkrede uitgespro ken geweest, in den naam van den School penning en der Oud-Pompiers, door M. Ar thur Dalmote. Namens de liberale partij bieden wij der familie Debergh onze rechtzinnigste deel neming aan. *- Zondag avond werd den genaamden Van- j steenkiste Adolf, scheerder, oud 50 jaar, i door den tram overreden, dicht bij de her berg Café Frangais, 't is reeds de tweede maal dat hij zich door den tram poogde te zelfmoorden; de eerste maal kwam hij er van af met eenige kneuzingen, ditmaal werd hij er onder verpletterd. Zijn lijk werd naar het gasthuis overgedragen; hij laat eene weduwe achter. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'achterpoort. Erckmann-ChatriauDe man uit het volk. De loteling van 1813. De invasie van 1814. Juffer Theresia. Willem Bilderdijh Balladen en Roman een. Ant. Bergmann: Ernest Staes. Twee Rhijnlandsche novellen. Nicolaas Beets: Camera Obscura. Felix A. BooneDe tooverdrank. Jan Bouchery: Twee novellen. Schet sen uit het hedendaagsche leven. G. J. Dodd: Liefde, lief en lied. Een liederkrans. Gedichten. Scheiting van 19 Maart 1903 Naar de Cartons Fol Jul. 15 15 25 25 25 105 Ommeslach 20 20 25 20 15 100 Vermeulen 15 20 25 20 15 95 Burgho 25 20 15 20 15 95 Van Tholl 10 15 15 25 20 85 Salomé 25 20 5 10 15 75 ..ir—Tn are

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2