Onze Politieke Geestelijken. Kamer van V olksvertegenwoordigers STADSNIEUWS. Bloeiende toestand onzer finantiën. Half-Vasten. Sterfgeval. Ongeluk. Yper. Willems-Fonds. de ouders van Marguerite aan hunne doch ter toe te vertrouwen aan zekere juffer D., leeraarster van teeKenen. Deze stemden er in toe. lederen dag kwam die juffer Margue rite halen om de verschillende muzeums te gaan bezoeken en alzoo den natuurlijken aanleg tot de kunst bij haar te ontwikkelen. Maar in plaats van het meisje naar de muzeums te leiden, bracht zij haar in een klooster van Frauciskanernonnen, ofwel naar de kapel van St-Antonius van Padua. Daardoor vermeederde natuurlijk nog de devotie van het meisje. Nu op 4 januari laatsleden bereikte Mar guerite B. hare meerderjarigheid. Den 6, 's morgens verliet zij de ouderlijk woning, tot hare moeder zeggende, dat zij naar de mis ging Sinds dien kwam ze niet meer terug. Eenige uren nadien, ontving de moeder een telegram: Lieve moeder, weest gerust. Ik begeef mij in een klooster in de omstreken van Parijs. Ik zal binnen drie dagen terug- keeren Om 5 ure 's namiddag kwam een 2ae snel- schrift, waarin de juffer hare moeder ken baar maakte dat zij naar Rome vertrok om zich in een klooster op te sluiten. Een ander meisje, Mejuffer R., vriendin van Marguerite, was op de zelfde wijze ver dwenen Mile R. zond uit Turijn, stad in Italië eene kaart, aan haren broeder, waarin zij hem liet weten dat men haar en hare vriendin overbracht in een klooster van Rome. Mile Marguerite B. zond een 3de telegram uit Rome, met de volgende woorden Moeder, indien gij niet leven kunt zonder mij, zal ik terug komen De moeder over van Blijdschap, antwoord de dadelijk aan hare dochter, en smeekte haar om terug te keeren naar de ouderlijke woning. De broeder van Mej. R. zond ins- gelijk dergelijken brief. Doch beide brieven bleven zonder ant woord, want de belanghebbenden hadden de voorzorg genomen, de brieven te onder scheppen, zoodat ze tot hunne bestemming niet kwamen 1. (sic) De vader van Mej. B. vertrok naar Rome met den broeder van Mej. R., wel besloten de twee meisjes terug te brengen. Na vele pogiugen gelukten ze erin in het klooster te dringen. Mejuffer R. was seffens te vreden om terug te keeren met haren broeder. Mejuffer Marguerite B., opgehitst door moeder-overste weigerde haren vader te volgen. De arme man keerde doodbedroefd naar Parijs terug. De ouders van Mejuffer B., die hun kind zielslief hadden, zijn door dit voorval in de grootste droefheid gedompeld. Stappen wer den nog gedurig aangewend om het meisje op haar besluit te doen terug keeren. En op zulke loensche, verraderlijke, dweepsche wijze worden er kinders, jeudige meisjes aan de liefde hunner ouders ontrukt en wordt de vreugde, de hoop van vader en moeder voor altijd vernietigt. Eert vader en moeder zoo gebood de goddelijke zaligmaker, en kan dienzelfden God dan eischen, dat kinderen voor eeuwig aan de liefde hunner ouders vaarwel zeggen, om, zooals men zegt, de schoone bruid van Jezus te worden Neen, duizendmaal neen, zoo iets kan God niet aangenaam wezen!... Dit bestaat slechts in het brein van be krompen, fanatieke papen!... Meestal onze buitenpastoors zijn herscha pen in krachtdadige kiesmakelaars en de eenvoudige dorpsherder van weleer heeft plaats gemaakt voor den politieken geestelijke. Vroeger werd de priester op het platte land en zelfs in de steden door elkeen be mind en geëerdthans, sedert men van den godsdienst eene politieke gezindheid heeft gemaakt, die men door dwang en vrees op dringt, is dat kinderlijk gevoel in de harten versmacht en in onverschilligheid, zelfs in afkeer veranderd 1 In plaats van, gelijk hunne voorzaten, de armen te helpen, de zieken en ongelukkigen te troosten, liefde en verdraagzaamheid te prediken en alom vrede en eendracht te stichten, schijnt thans de bedoeling der geestelijken enkel te bestaan in het naja gen van rijkdom, macht en overheid, tot welker verkrijging zij voor twist noch twee- spelt terugdeinzen. O wat is de verhevene leering, door Christus op aarde verkondigd, door zijne volgelingen geschonden en verwrongen De zalvende liefdewoorden Kinderen, bemint elkander, schijnen uit den godsdienst ge bannen Zelfs door de hooggeplaatste geestelijkheid wordt de verdeeldheid tusschen de onder danen van eenen zelfden vorst, tusschen de inwoners eener zelfde gemeente, tusschen de kinderen van eenen zelfden God, als een geheiligde plicht, ja, als eene deugd aanbe volen en de scheiding der burgers in twee kampen, als een hoogst benijdelijk doel voorgesteld In den naam der religie, die de menschen als broeders beschouwt, wordt haat en twist geblazen; in den naam der religie, die lou ter liefde is, wordt gelasterd en vervolgd in naam der religie, die armoede en ontbe ring predikt, wordt bedrogen en gestolen, en men wendt alle mooglijke middelen aan om rijkdommen en schatten te vergaderen. Die handelwijze kan het vaderland nood lottig worden en onmeetbare rampen na zich slepende politieke priesterheerschappij zou onze vrijheden vernietigen en eene ontze nuwde slavernij ten gevolge hebben. Bestrijden wij ze dus uit al onze krach ten behoeden wij het volk tegen de ver derfelijke grondstelsels, die ons, helaas! met gekluisterde handen aan den vreemde zou den overleverenherinneren wij ons steeds dat wij Belgen, vrije, onafhankelijke Bel gen zijn, en werpen wij de dweepers, met verachting, den fleren zegekreet der vade ren in het aangezicht Nooit heeft het Noorden een keten ge- dragen. Nooit heeft het Noorden in boeien ge- treurd. Zitting van Vrijdag 20 Maart 1903. Vervolg der algemeene beraadslaging van de begrooting der buitenlandsche zaken. Zitting van Dinsdag 24 Maart 1903. De Kamer vervolgt de bespreking over de interpellatie van M. Crombez betrekkelijk den inval derfransehe kloostervereenigingen. Zitting van Woensdag 25 Maart 1903. Vervolg der algemeene beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Nolf. Op mijne beurt wensch ik een woord te zeggen over het hernieuwen onzer handelsverdragen. De beschermings maatregelen, door onze naburen genomen, hebben ontroering in België verwekt. De hopteelt is bedreigd, evenzoo de suikerij- teelt en de paardenfokkerij. Onze naburen zijn besloten de rechten op de hop te ver- hoogen. In Frankrijk zullen zij voor de vreemde hop. volgens het ingediend ontwerp fr.87 50, fr. 103.50 in plaats van 30 tot 45 frank bereiken. In Duitschland zal onze hop met fr. 87.50 belast wordende suikerij zou driemaal zoo veel als nu betalen; de vreemde paarden eindelijk, die 20 mark betalen, zouden, vol gens de hoedanigheid, 90,160 of 360 mark befalen. Dat ware de ondergang voor onze voort brengers. Hop en suikerij worden geteeld op dui zenden hectaren en onze paarden maken premie in den vreemde. Van de 7.882 hec taren suikerij, worden er 6.017 bebouwd in West-Vlaanderen. Derhalve hoop ik dat de achtbare minis ter van buitenlandsche zaken krachtdadig zal handelen. De hopkweekers vragen weer wraak. Ons stelsel van vrijhandel zonder wederkeerigheid is onrechtvaardig. Van 1892 tot 1901 worden gemiddeld 1.816.276 kilo uitgevoerd, waaronder 1.493. 912 kilo naar Duitschland alleen; in 1902, voerde Duitschland 1.686.480 kilo hop in. Dus doet de vreemdeling ons groote mede dinging op onze markten, terwijl onze voort brengselen aan de Duitsche grens zullen tegengehouden worden. Onze planters wor den zelfs niet door onze eigene wetten be schermd. Men zou moeten beginnen met ze te be gunstigen, namelijk door bet intrekken van het recht op de hopstaken en het verlagen van de vervoerprijzendat ware een eerste dienst aan onze hopteelt bewezen. Als antwoord op de beschermingsmaatre gelen, waarmede Duitschland en Frankrijk ons bedreigen, vroegen sommigen om weer wraak te nemen. Vrijhandel is voorzeker het best geschikt voor ons landje, dat van uitvoer leeftdoch vrijhandel moet niet als geloofspunt gelden. Ongetwijfeld kan bescherming in enkele gevallen noodig zijn. Er is gezegd dat door het treffen van rechten op de hop het bier duurder zou worden. Dat denk ik niet. Hop is onderhevig aan groote prijsverandering van 400 frank per 100 kilo daalde zij ver leden jaar tot 35 frank. Nochtans werd men dit niet gewaar aan den prijs van het bier. Overigens maakt men eenen hectoliter bier met 200 gram hop. Wij mogen dus bevestigen dat het belang van den verbruiker niet op het spel staat. Alleen de brouwerij bij lage gisting zal ge troffen zijn. Er valt te kiezen tusschen het belang der landbouwers en 't belang der brouwers van weeldebieren. Zoo gij de eer sten bevoordeelt, moet er eene vergoeding zijn voor de tweeden. Doch het recht op de hop zal geen nadeel berokkenen aan de brouwerij bij hooge gisting. Volgens de laat ste optelling zijn er maar 2.201 hectaren hopvelden die 27.609 quintalen voortbrengen. Het recht zou heel zeker het getal hecta ren, waar de hop geteeld wordt, doen toe nemen en dus zouden ook de opbrengst en de prijzen er niet door veranderende brou - werij zou er dus niet door lijden. De rechten zijn er noodig in een ander opzicht: door hunne verbodsmaatregelen, dreigen Duitschland en Frankrijk hunne grenzen voor ons te sluiten: de inlandsche markt moet dus voor onze hoptelers worden gehandhaafd. Men mag dus dat vraagstuk niet ver waar loozen. Wij moeten ons echter hoeden voor alle overdrijving, want Duitschland koopt ons onze paarden en wij moeten Duitschland sparen. Laat ons dus met gematigheid te werk gaan uit vrees voor weerwraak. Ik doe een oproep op de medewerking van allen om tot eene billijke oplossing te geraken. Zitting van Donderdag 26 Maart 1903. Vervolg der algemeene bespreking van het budjet van buitenlandsche zaken. De heeren Buyl en De Backer doen de huichelachtige houding uitschijnen van ze kere leden der rechterzijde die, ofschoon protesteerende tegen de fransche bescher mende strekkingen waarvan de belgische werklieden die in Frankrijk werken kun nen te lijden hebben, doen aan diezelfde werklieden, de Franschmans honende gezangen voor onze geburen uitdeelen. Een priester van het bisdom van Gent heeft in de kerken, namens het zoogezegd bescher- mingscomiteit der franschmans te Gent samengesteld na 1893 en geplaatst on der de voogdij der heeren klerikale afge vaardigden, Verhaeghen, Bethune, Maen- haut en de Gellinch eenen honend lied voor Frankrijk doen uitdeelen. M. De Backer herinnert ook dat wanneer hij voorgesteld heeft de uitoefening van het stemrecht der franschmans mogelyk te maken, de klerikalen er tegen gestemd hebben. De foor is geëindigd, zij is begunstigd ge weest d©or het schoon weder. Onze duurbare Burgemeester heeft eens te meer bewezen hoe hoog hij de reclama ties van eene zekere klas belastingbetalers schat, eene der meest aangeslagene van het land, deze der herbergiers. Verleden jaar hadden deze een verzoek schrift naar het stadhuis gestuurd waarin zij vroegen aan Opitz het gemeene recht toe te passen, 't is te zeggen hem te verbieden nog zijne inrichting te openen na dat een stipt bevel gegeven was geweest aan de andere marktkramers de markt te ontrui men; M. Colaert bekende dan de gegrond heid van het verzoekschrift en deed er recht aan; M. Opitz moest, gelijk de anderen, denzelfden dag zijn Carrousel sluiten. Dit jaar, voor de bagatel, zegt men, van 200 fr. die hij zou te betalen hebben boven zijn gewoon standgeld, heeft de bescherme ling van het stadhuis, M. Opitz, aan de herbergiers lastenbetalers van Yper eene rampspoedige concurrentie mogen doen op Half-Vasten, een der dagen op welke zij iets zouden kunnen ontvangen om eere te doen aan hunne zaken, een dag van winsten. 't Is oprecht walgelyk. Ofwel men spot op het stadhuis rondweg met de herbergiers, ofwel de financiën der stad moeten erg ziek zijndaar is geen uit komen aan. Het feest van Half-Vasten, begunstigd door een echt lenteweder, is zeer wel ge vierd geweest. Het bal, gegeven ten voordeele van den wereldlijken schoolpenning, heeft goed ge lukt, dank aan de moeite die eenige jonge lieden zich gegeven hebben om het dans feest in te richten en op een nieuwen leest te schoeien. De opbrengst van dit bal beliep tot de som van fr. 94 40 Daarin is begrepen eene som van 11 fr. verzameld door Mevr. V. en juffer S. door den verkoop van bloemen. Voeg daarbijvoor verkochte post kaarten, speelgoed, enz. ten voor deele van den Schoolpenning door Mej. S. B. 9.25 Totaal 103.65 Te storten in de kas van een liefdadig werk, dat sedert ettelijke jaren groote dien sten bewijst aan de werkmanskinderen. Men vreesde nochtans voor het welgeluk- ken van het bal, daar het Carrousel Opitz de toelating bekomen had langer te verblij ven dan den gewonen duur der foore; doch die vrees was weldra verdwenen. Het bal gelukte buiten alle verwachting, er waren vele maskers, vele schoone en kostelijke kostumen, en vooral veel vermaak. Zeker is het dat het Carrousel vele schade berokkend heeft aan de herbergiers der stad, de koffiehuizen in 't algemeen hebben er door geleden, en de herbergiers hebben het recht te klagen over de kortzichtigheid onzer stadhuisbazen, die vreemdelingen be- voordeeligen ten nadeele der ingezetenen. Zij hebben schoon met uitvluchtsels voor den dag te komen om bunne kortzichtigheid te verschoonen en te zeggen de kattefeest duurt 15 dagen, dat is onwaar. De foore duurt slechts elf dagen en zij heeft nooit langer geduurd vóór dat onze klerikale be stuurders aan het bewind kwamen. Maar neen, zy verkiezen de vreemdelingen den voorrang te geven op de lastenbetalers der stad, en wanneer de vreemdelingen eene schoone winst gedaan hebben, verlaten zy Yper om het op een andere te gaan ver teeren, terwijl de winst der Ypersche ne ringdoeners in de stad blijft en een ander laat leven. Wij durven verhopen dat bij de naaste gemeentekiezing de herbergiers en andere neringdoeners zich zullen herinneren hoezeer onze kortzichtige bestuurders hunne belan gen behartigen en dat zij loon naar werken zullen geven met eindelijk het stadhuis schoon te vagen. Een onzer oude vrienden Brussel bewo nende is verleden Zondag schielijk over leden, M. Jules Hennion, oud 57 jaren. De begraving heeft woensdag 11. plaats ge had. Maandag morgen heeft de ordonnance van eenen officier der rijschool een ongeluk kigen stamp van zijn paard in het aangezicht gekregen dat al zijne tanden uit den mond vielen. Hij werd ter verzorging naar 't krijgshospitaal gedragen. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 111/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'ach terpoort. De boekerij van het Willems-Fonds bevat werken van: Ad. Beernaert, A. Berg maan, Nicolaas Beets (Hildebrand), I I Cl I I I m

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2