ELROSE Fête de bienfaisance. Ongeluk. Solo slim. Inbraak met diefstal. Wytschaete. HAAR HERSTELLER JBoekbeoordeeling. Geneeskundige Raadgevingen. VERSfiHILLIGE TIJDINGEN. m arrondissement, gansch ontbloot van spoor wegen, boe spoediger de handelsbetrekkin gen met haar zich zullen uitbreiden en gemakkelijker worden. De uiterste punten, die de steden van Yper en Belle zullen zijn, welker markten regel matig gevolgd worden door de gemeenten van dezen omtrek geven aan de belangheb benden al de weuschelijke bevredigingen. Maar wat komt de vertakking van Pope- ringhe naar Kemmei in dit ontwerp doen Moet men dan altijd de schoonste onderne mingen in gevaar brengen door roekelooze en onoverlegde gedachten Wat zal die vertakking opbrengen? Voor alle verstandig mensch die deze streek kent, is zij ongerijmd en van aard het dividend of winstaandeel in gevaar te brengen der deel hebbende gemeenten in het leggen der lijn van Yper naar Belle, dat eene verstandige en zuinige exploitatie hun zou verschaft hebben. Indien het gemeentebestuur der stad Po- peringhe, wenschende gevolg te geven aan de verlangens zijner lastenbetalers, eene lijn naar Kemmei wil leggen, dat het zulks doe voor zijne eigene rekening, maar dat het de stad Yper en de belanghebbende gemeenten in de lijn van Yper naar Belle niet misleide en dat het ophoude e me gemeene uitbating der twee lijnen te willen. De vertakking van Poperiughe naar Belle zal nooit den intrest van het verpande kapi taal opbrengenhet ware dus eene dwaling voor de stad Yper zich te onderwerpen aan de aanmatigingen der stad Poperinghe, die zou willen nieuwe spoorgemeenschappen hebben tot nadeel onzer stadsfinanciën. Wij wenschen dat er eene interpellatie gedaan worde nopens deze zaak bij de eerste zitting van den gemeenteraad. De stad Yper moet maar tusschenkomen daar waar recht- streeksche belangen zijn. La fête de bienfaisance, donnée le Vendre- di 24 Avril par MM. les officiers de l'Ecole d'équitation avec le bienveillant concours de leurs Dames, a obtenu sous tous les rapports un immense succès. MM. les organisateurs et les Dames organisatrices, ainsi que les personnes qui par leur talent ont aidé k re- hausser la fête, peuvent se vanter d'avoir produit quelque chose de grandiose et de magnifique. Le public était trés nombreux et l'élite des habitants d'Ypres et des environs y était largement représentée. II nous serait impossible d'entrer dans des détails sans dévoiler l'incognito de ceux qui se sont dévoués corps et ame a la réussite de cette belle fête. Disons cependant que nous avons eu le plai- sir de trouver de vrais artistes-amateurs par- mi les collaborateurs et les collaboratrices. Ils ont excellé dans toutes les parties qu'ils ont entreprisesetils ont prouvé qu'ils n'ont épar- gné ni temps ni peine pour organiser quelque chose qui füt digne du but charitable qu'ils voulaient atteindre. Le vrai mérite est modeste et discret, c'est pourquoi nous n'osons trop nous étendre sur les différentes exécutions que nous avons eu le bonheur d'entendre et de voir. Nous ne saurions assez féliciter les chari- tables organisateurs et aimables organisa trices de leur zèle et de leur dévouement et, au nom du nombreux public qui était venu les admirer, nous leur offrons nos plus vifs remerciments. Maandag avond in het lokaal, 't Bronzen Hoofd, maatschappij der Stalenboogschut- ters, heeft de heer C. D. W. terwijl hij zijne boog spande zoo een geweldigen slag der tang, in het aangezicht gekregen, dat hij eene groote wonde aan het rechter oog be kwam. Een centimeter lager was hij voor zeker zijn rechter oog kwijt, nu zal hij er van afkomen met eenige dagen te huis te blijven. Een voorbeeld van voorzichtigheid voor de jonge schutters. Maandag avond is er in d'herberg De oude Botermarkt bij M. G. Deroubaix, eene solo slim gespeeld geweest, door M. S. Dedeyster, met een vijfden van troef aas en 3 kleine, een vierden van koeken (steens) aas en de zes. De partij was samengesteld uit M. Dedeyster, M. en Mma Speybrouck, en M. A. Raes. Het is sedert lang dat hier in Yper zulks gebeurd heeft. In den nacht van Donderdag-Vrijdag zijn er dieven binnengedrongen in de herberg De Sterre, bewoond door M. L. Burgho, volgens zeggen zijn zij langs achter door het venster binnengegaan, hebben een vriende lijk bezoekje gedaan en al medegenomen wat zij voorbanden kregen, kleederen, lijn waad, drank, enz. en na wel geëten en gedronken te hebben, hebben zij het contact van de electrische bel langs achter afgeno men en alzoo met het gestolen goed ver trokken. Volgens men denken zou moeten de dieven niet vreemd zijn aan het verkeer van het huisgezin om maar zoo rechtstreeks naar boven te gaan op de kamer waar al de klee deren waren zonder zich van deur te be driegen. Indien zij het huis niet kenden zou den zij zoowel in de kamer waar d'heer Burgho slaapt kunnen begeven, wat zou er dan gebeurt zijn, misschien gevallen die erg te betreuren zouden zijn, want zulke schur ken zijn niet te betrouwen. 'T ware te wenschen dat de politie er de hand kon opleggen. Wij ontvangen den volgenden brief BURGERSTAND van den 24 April tot den 1 Mei 1903. Geboorten. Wackenier Gerardus, Kauwekijnstraat. Wydouw Ivonna, St. Janstraat. Wytschaete, 28 April 1903. Heer Opsteller, Ik bid U het volgend artikeltje in Uw geëerd blad te willen opnemen, waarvoor ik U op voorhaud hertelijk bedank. X. Even als de wereldbol van tijd tot tijd half zot draait, zoo ook draaien tegenwoordig de Wytschaetsche poesjenellen. Geene week gaat voorbij zonder dat deze drollige men- schenleiders van zich doen spreken. Vooral zijne majestatische doorkluchtig heid van Hooighem die een zeer vermakelijk middeltje gevonden heeft om jonge spreeuw tjes te leeren. Zooals iedereen weet moet men deze poezilige wezentjes 's avonds vóór zingen, opdat zij den stillen nacht voor zich hebben om hun liedje te bestudeeren. Welk zoet en aanlokkend tijdverdrijf voor onzen schermmeesterwanneer hij 's avonds na een ganschen dag met echantillons van allerhande fantaisie rokartikelen bij de boe ren het gras van vóór den stieldoeners neus heeft afgevreten, te huis komende in de stille eenzaamheid, buiten de weetgierige blikken aller onbescheiden oogen, zijne twee lieve spreeuwtjes vindt, deze met malsche hand eens even over het lijf mag streelen, hun een hart prikkelend deuntje voorzingen, en hun ten slotte tot hun slaapkooitje mag geleiden.... en wie weet Hoe poëtisch I Hoe verkwikkend 1 Het schijnt echter dat de groote poesjenel hiermeê niet ten volle instemt. Een der knappe vogeltjes zou ievers, even als het spreeuwtje met den hond uit het fabeltje, zijn liedje wat luid geschuifeld hebben, zoo danig dat de groote majoor zich persoonlijk van de wetenschap der mooie poesjes heeft willen onderrichten. Men zegt ook dat den marchand d'orne- ments féminins van zin was een muziek van dergelijke gedresseerde spreeuwtjes, alhoe wel het geluid maar weinig harmonieus is, als roklaam voor zijnen paradewinkel in te richten. Het ware waarlijk stichtend hem aan het hoofd eener verzameling zulke mooie spik kelborstjes te zien rondspringen, en ons Wytschaetsche volk zou er hem hartelijk dankbaar voor zijn. Laat ons echter er nog niet over kraaien, want, moest hij nu met de mislukking zijner (waarschijnlijk) eerste proefneming de zaak laten schieten, dan zou onze terueêrslach- ting des te lastiger vallen. Tot slot dus moedigen wij onzen over- ieverigen schermmeester aan, in zijne glorie volle taak voort te gaan, tot voldoening der jonge poezelige spreeuwtjes en tot verheer lijking van het zesde gebod van onzen hei ligen Godsdienst. Tot later. Een Wytschaetnaar. Zou het kristelijk Nieuwsblad ons niet eens willen zeggen wat dat er daar voorge vallen is met de pastoor Keetelaar. 't Schijnt dat moeder Justitia daar eens een bezoekje zal afleggen!!!! en de non met de witte kappe waar is die naar toe? De slimme schrijver, machiene van de kaloten zal ons zeker wel willen inlichten, ofwel wij zullen wachten tot dat moeder Justitia uitspraak gedaan heeft. Deckmyn Antonius, Doorgangstraat. Allaer Anna, Nieuw Houtmarkt. Huwelijken. Noliet Hector, dienstknecht en Becarnen Stephania, huishoudster. Legrand Mauritius, postbediende en Tim merman Helena, zonder beroep. Sterfgevallen. Tydtgat Gerardina, 13 dagen, Poperin ghe steenweg. Mésette Honorina, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van Lejeune Michel, Poperinghe steenweg. Schmidt Julianus, 1 maand, Dixmude- atraat. Huygha Florentia, 52 jaar, herbergierster, ongehuwd, Aardestraat. Therry Gustavus, 4 maanden, Bukker- staaat. Roosebeke Juliana, 78 jaar, zonder be roep, echtgenoote van Verfaillie Carolus, Meenenstraat. Vanhee Emerentia, 21 jaar, kloosterlinge, ongehuwd, Bollingstraat. Brault Paulina, 65 jaar, huishoudster, echtgenoote van Kerrinckx Henricus, Elver- dinghestraat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Pari. Hoofd-Dépót: 26, ruoÉtieme-llarcel, Parijs. Je bekomen bij M.Raym. OMMESLAGHj mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. De korfvormige bloemperken, door Nestor Seghers. Uit het Fransch vertaald, door Alb. Bollansée en Ach. Van Lede. BrusselAlfred Gastaigne, uitgeer, Berlai- montstraat, 28. Dit boek dient niet iedereen't is een vak werk, datzich hoofdzakelijk tot de hoveniers richt. Nochtans, de eerste de beste, die een hofje bezit en uit liefhebberij aan musief- cultuur wil doen, zal het ook met goeden uitslag raadplegen. Het leert ons hoe korfvormige bloemper ken corbeilles parterresmoeten voorbe reid, aangelegd en onderhouden worden, wil men tot bevredigenden of gunstigen uitslag geraken. De schrijver treedt daarover in eenige algemeene beschouwingen, over de indeeling der musiefcultuur in drie groepen, over ha ren oorsprong, de plaats, den vorm en het onderhoud der bloembedden, de bereiding van den grond, de overeenkomst en tegen stelling van kleur bij bloemen en bladeren. Van ongeveer 85 plantsoorten geeft hij eene omstandige beschrijving van hunnen oorsprong, de schakeering hunner bloemen en bladeren, hoe en waar zij best gedijen, hoe zij moeten geplant, verzorgd en verme nigvuldigd worden. Tusschen den tekst vinden wij een aantal plaatjes, welke hem toelichten. Daarop volgen 170 teekeningen van bloemperken, waarvan eenige ons nog al ingewikkeld schijnen en zeker door veel hoveniers nooit zullen beproefd worden. Cijfers, op de teekeningen, verzenden naar 170 correspondeerende tabelletjes, waarop de te gebruiken plantsoorten aangewezen staan. Dit gedeelte van het werk is zeer practisch en vergoedt het saaie, waarvan de tekst, die nog al eens in herhalingen ver valt, niet vrij te pleiten is. De vertalers hebben natuurlijk, stap voor stap, den oorspronkelijken tekst moeten volgen. Hunne verdienste ligt hierin, dat zij het werk nauwkeurig vertaald hebben en in een zeer verzorgd Nederlandsch overge zet. In een boek, dat met taal- of letterkunde niets te maken heeft en voor werklieden bestemd is, is zulks een ongewoon verschijn sel in ons land. Onze hoveniers en plan ten- kweekers zullen het zei ven getuigen, dat zij niet altijd in zulke gekuischte taal over hun vak te lezen krijgen. En daarmêe zij hun het werk warm aan bevolen. M. Verrest. Stuipen of Convulsies. Zoo noemt men door den band algemeene krampen, dit zijn geweldige samentrekkingen der spieren. Deze kunnen zelf zoo erg zijn, dat zij ongeneesbaar worden geacht. Twee vormen kunnen zich aanbeiden. De eene kan het gevolg zijn van overprikkeling, de tweede van vergiftiging. Koude omslagen of overgietingen op het hoofd worden hiervoor aanbevolen en als 't kan, zelfs omslagen met ijs. Bij kinderen kan men lauwe baden aan prijzen met koude overgietingen op het hoofd. Het is overbodig en onnoodig de duimen los te maken of de handen open te breken. Eens de aanval voorbij, kan men eene teug koud water aanbevelen of wat wijn of cognac. Zuivere gezonde lucht, verzorgde voeding, dat alles is prijzenswaardig, alhoewel mis schien maar van betrekkelijk nut. Dr X. P. S. DronkenmaandagVerscheidene werklieden zijn maandag in bedronken toe stand naar hun werk gegaan. Wat gelijkt dat? Werklieden eerbiedigdt u zei ven, men zegt reeds genoeg dat de ongelukken op het werk aan uwe onmatigheid te wijten zijn. Meenen. Groote werkstaking te Halluin. Men meld dal de staking der werklieden van de fabriek Gratry, zich zeer uitbreidde. Men berekent dat de werkstakers der fa brieken van Halluin 5000 bedragen. Verscheidene aanhoudingen zijn gedaan. De woning van den concierge der fabriek Gratry is bestormd en gansch vernield. Groepen van honderden stakers manifes- teeren, de Internationale en de Marseillaise zingend. De vrouwen marscheeren voorop. De staat van beleg is uitgeroepen en de brigaden gendarmen die aanzienlijk zijn ver sterkt, patrouilleeren aanhoudend. Het parket is te Meenen afgestapt. Roeselaere. Erg ongeval. Op het koersplein, te Rumbeke, werd een jockey, tijdens de wedrennen, ten gronde geworpen, het paard stortte op hem en kraakte zijne borst, zijn toestand is wanho pig- Vraagt bij u wen apotheker da Sedatine zij geneest zonder aan de maag te schaden, schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Al gemeen depot: A. Defgnée, 3 Square Mar guerite, Brussel. Wulveringhem. In den nacht van 27 tot 28 April, werd te Wulveringhem een kind geboren dat dood en met gebroken beentje ter wereld kwam. Daarbij was het hoofd zonder schedel en de deelen ervan ongelijkelijk geschapen. Weldra werd het valsch gerucht rondgestrooid dat het arme wichtje vermoord was, niettegenstaande de ouders heel braaf zijn. De vader, Theofiel Debruyne, is een boerenwerkman die reeds 4 gezonde kinderen in 't leven heeft. Verle den jaar nochtans had hij ook het ongeluk een monsterkind te zien geboren worden. Het parket van Veurne is heden te Wul veringhem afgestapt en de heer wetsdokter Verraes, is tot de lijkschouwing van het aardig schepsel, overgegaan. N Ph H M ba cé a to 7 o oioooooo*9 tó te H -g «5 o <j w m MEEST GEZOCHTE —»»fcaQ3«>C€Was*-» ^*TOtmtKsiöKRr,irair*i»>'xis<fly.^TO.-»aroKa«$vm(6'« 00 O 05 l-S M <D cé N cé :s» -j 'm Pi O O w ZZ O Pi too 05 oS .t2 5 Q aS e- O O O O O 7 <D O O O IQ Cv* O O O IC W O io" tjT O r-t rH O O O O O lO O O O O co o o o o m" O O CV) o o o o o o O O O O O O CO O O O O O O r-H a O £-4 CS a as P4 <L>

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3