Wat 20 jaren klerikaal bestuur ons medebracht. GendarmsAltijd Gendarms Provincieraad. Het één en waarachtig geloof. Aan de Liberalen. STADSNIEUWS. Ongeluk. Opgehangen. Diefte bij M. Burgho Wytschaete. Het eerste jaar werd het pensioen der pastoors verhoogden het tweede dit der kloosterscholen en der landbouwingenieurs. Werklieden Boffen en stoeffen en terwijl men 12 mil joen geeft voor het werkpensioen, en 15 miljoen milicievergoeding, ontfutselt men den werkman zestig miljoen Ziedaar wel eene ongehoorde schaamte- looze kwakzalverij 1 Blijft gij nog langer onverschillig, dan zal men u uitkleeden tot op het hemd. Weg met het geneverministerie Verdubbeling der staatsschuld, Verzwaring der krijgslasten, Vermeerdering der belastingen, Afschaffing der gemeentescholen, Verdubbeling van gevangenhuizen, Vermeerdering der gendarmerie, Vermeerdering der misdadigheid, Verdubbeling der jaarwedden der pastoors, Belastingen op de eetwaren, Het Vergunningsrecht, 100 miljoen 's jaars op den Genever, En 't pensioen van 9 centen daags. Het Weekblad heeft reeds verscheide ne malen geschreven dat het getal gendarms maar altijd moet vermeerderd worden onder het klerikaal gouvernement. 't Heilig Nieuwsblad heeft de bewe ring nooit durven betwisten, 't Is het beste ook, want wij hebben nu de sommen welke sedert 1884 jaarlijks voor de gendarmerie door het klerikaal gouvernement betaald wordt. Ziehier In 1880 Liberaal gouvernem' 3,424,000 fr. 1884 3,426,000 1885 Klerikaal gouvernem1 3,427.000 1886 3,700.000 1887 4,050,000 1888 4,151,000 1889 4,178,000 1890 4,024,452 1891 4,244,761 1892 4,309,427 1893 1894 4,347,942 1895 - 4,312,627 1896 4,538,147 1897 4,963,275 1898 5,035,024 1899 5,161,090 1900 5,680,986 1901 5.987,549 1902 6,299,439 1903 7,049,450 Is dit schreeuwend, ja of neen Wat bewijst dit 1° Dat het klerikaal gouvernement meer en meer de gendarms noodig heeft om zich aan het bewind te houden. 2° Dat het enkel door geweren en bajon- netten het bestuur kan behouden. 3° Dat het volk meer en meer moe is het juk der kaloten te dragen, hetgeen door de kaloten wel geweten is. 4° Dat hoe langer het officieel onderwijs vernietigd en vervolgd worut, hoe meer de beschaving achteruit gaat. 5° Dat de 11 millioen frank welke de klerikale besturen geven aan de katholieke scholen, zuiver weggesmeten geld is en en kel dient om... 6° Dat binnen weinige jaren er veel meer zal moeten betaald worden voor gendarms om het volk in bedwang te houden, dan er zal betaald worden om het volk te onder wijzen, en dat er meer en meer gendarms zullen zijn dan goede onderwijzers. Schoone toekomst voor ons land. In 1884, toen de klerikalen aan het lands bewind kwamen, bedroeg het budjet van eerediensten 4,900,000 frank. Vandaag is die begrooting tot 8 miljoen geklommen. Voeg daarbij nog eenige miljoenen die ieder jaar, onder verschillige vormen, aan kerk en kluis worden toegestoken. Voor de geestelijkheid is er altijd geld ge noeg, maar als nederige staatsbedienden verhooging van hun mager loon vragen, hoort men niet goed. Het getal provincieraadsleden is onlaDgs gewijzigd geworden in sommige kantons vol gens de verhouding der bevolking. In de provincie West Vlaanderen zijn er voortaan 78 proviDcieraa isleden, per kanton verdeeld als volgt 1® Reeks. Ardooie 2 Dixmude 3 Ghistel 2 Hooglede 2 Kortrijk, 1® kanton 3 2e kanton 4 Meessen 2 Moscroen 3 Moorseele 2 Oostroosebeke 2 Oostende 4 Thielt 2 Thourout 4 Vuurne 2 Wervick 2 Totaal 39 2® Reeks. Avelghem 2 Brugge, le kanton 5 Brugge, 2® kanion 5 Brugge, 3® kanton 3 Harelbeke 2 Iseghem 2 Meenen 4 Meulebeke 2 Nieuwpoort 1 Passchendale 2 Poperinghe 1 Rousselare 3 Rousbrugge-Haring 2 Ruysselede 1 Yper, le kanton 2 2® kanton i 2 Totaal 39 Een oude prior uit een klooster der Bene dictijnen, Mr Albert Harent, heeft Mr Renkin, katholiek volksvertegenwoordiger van Brus sel uitgedaagd, een tegensprekelijk debat aan te gaan over de werken van den vuilaard Alfons de Ligouri. Zeggen wij terloops tus- schen haakjes, dat het Renkin was, |die in volle kamer de verdediging van Ligouri op zich nam. Daar nu de oudprior een man is, die de kerkelijke zedenleer machtig is, zoo heeft Mr Renkin geantwoord, dat hij zijn tijd aan geen tegensprekelijk debat wilde verspillen. Men moet maar pretentie heb ben al is men nog zoo dom. De reeds talrijke schaar heiligen komt wederom vermeerderd te worden. De heilige Brigitta, Maagd, patrones derjmelkerijen en voorspreekster in alle opzichten onder het vee, die is opgedoken in eene boerekraal der Kempen. Het is de Gazette de Tongres die ons dit doet vernemen. 'T is te hopen dat Brigitta, hare wonder- toeren gratis zal verleenen, - in den|hemel bestaat er toch geen geld want onze arme boeren worden reeds genoeg gescho ren zonder zeep door de talrijke heiligen en pastoorsVoor wanneer nu de eerste heilige, die ons van de klerikale bedriegersbeude verlost? Daar wij nu toch van heiligen spreken, en onze boekenkast opgepropt zit met boek werken door heiligen geschreven, zoo zullen wij eens aan onze lezers het een en ander mededeelen uit het leven dier vrome menschen. Wij zullen voor vandaag ons te vreden houden met hunne heilige ziens wijze nopens de vrouw neer te schrijven. Men zou waarlijk zeggen dat zij de groot ste vijanden van de vrouw zijn, en het kan nochtans niet zijn, als wij zien hoe gaarne zij er zich mede bezighouden in den biecht stoel De H. J. Chrysostomus zegtDe vrouw is de grootste der pesten. De H. Jan van Damas: De vrouw is eene kwade ezelin. De H. Bonaientura: De vrouw is de worm van den Duivel. De H. De Groote; De vrouw heeft zelf den zin niei van het goede. De H. Jérome; De vrouw is het wapen van den duivel, de weg der misdaad en de deure der hel; geen dier is zoo gevaarlijk. De H. Antonius: Wanneer gij eene vrouw ziel, moet gij niet meenen een menschelijk wezen te zien noch een roofdier, maar den duivel in persoon. De heilige vaders keuren de prostitutie goedIndien men de h...ren deed verdwijnen, verklaart de heilige Augustinus, zou men storing op de gansche aarde verwekken. In 1514 gaf paus Leo X een tarif uit voor de zonden die men het inzicht had te begaan. Eene maagd ontbloemen koste zeven frank twintig centiemen; bloedschendende betrek kingen met zijne moeder of zuster werd vergeven mits zes franken, alles voorop be taalbaar 111 De H. Jérome verwijt als h...ren de chris- tene echtgenooten, die zich niet koud genoeg toonen. En de heilige A. de Ligouri beweert dat men zijne vrouw zeven maal per dag mag kennen, het is maar eene lichte zonde. Wij zijn nieuwsgierig of de gekruinde krabbelaar uit Het Nieuwsblad op de hoog te is van die bloemlezing. Binnen kort zul len wij voortgaan, want ons volk heeft het noodig te weten waarmede de heilige va ders zich onledig houden. En dan verwijt men aan de liberalen dat zij de schuld zijn van het lage zedelijk peil der menschheid. Nationale Bond van Liberale Propaganda. De Nationale Bond van Liberale Pro pagandaingesteld te Brussel den 16 Juni 1901, na de onvermijdelijke wijfelingen van den aanvang, heeft thans bepaald zijne werk zaamheden begonnen en doet reeds overal zijnen heilzamen invloed gevoelen, ten opzich te van de uitbreiding der liberale denkwijze. De Propaganda-Bond heeft door gansch het land duizenden vlugschriften verspreid, in 't fransch en in 't vlaamsch hij richt alom meetingen en voordrachten inhij heeft het stichten van talrijke liberale kringen en werken bevoordeeligdhij heeft tot de goede verstandhouding bijgedragen tusschen de verschillende fractiën onzer partijen, tot bekroning van zijn tweejarig bestaan, richt hij, op Donderdag 21 Mei eerstkomen de (dag der Hemelvaart), een groot Congres der Vrijzinnige Werken in, 't welk oen bui tengewoon belang zal hebben en op aanzien lijke wijze de herinrichting van de liberale krachten zal versterken. Ziedaar wat de Liberale Propaganda- Bond reeds verricht heeft Maar hij wil nog meer doen en hij zal het doel bereiken,in zijne statuten aangeteekend, indien al de liberalen, hunne plicht begrij pen en hem tevens hunnen zedelijken en stoffelijken steun verleenen. Het getal der aanklevende Kringen van den N. L. P. B. moet nog vermeerderd worden. Tusschen dit en ééne maand, moet het ge tal der afzonderlijke bijtredingen vertiendub- beld worden. Al de leden, die tot heden den N. L. P. B. uitmaken, moeten zich toewijden om de toe tredingen hunner vrienden en der kringen waarvan zij deelmaken te verkrijgen. De liberale drukpers moet den strijd aan gang zetten, het land aantoonen dat de toekomst eener partij van hare krachtdadig heid en van hare inrichting afhangt, opdat al degenen die de liberale gedachten ter harte nemen, den Nationalen Bond van Liberale Propaganda ondersteunen, welke voor zending genomen heeft deze gedachten te verspreiden en te doen zegepralen. Liberale Vrienden, Ondersteunt den Liberalen Propaganda-Bond. Voorwaarden van bijtreding. De Liberale Bonden of Kringendie zich groepsgewijze aansluiten betalen eene even redige bijdrag met het getal hunner leden. De beschermende leden betalen jaar lijks minstens 10 franken. De werkende leden betalen jaarlijks minstens 3 fr. Het Officieel Bulletijn van den L. N. P. B. maandelijks verschijnende met minstens 40 bladzijden tekst, wordt kosteloos aan al de leden verzonden. Men zende de toetredingen aan den heer G. PETRE, advocaat, algemeen secretaris van den N. L. P. B., nr 42, Verbiststraat, te Brussel. De kostelooze Premiën. Het Comiteit hoopt dat al de leden 't moge lij ke zullen doen om de bijtreding van hunne vrienden te bewerken. Als loon en tot dank voor den iever en de moeiten die de leden zich zullen aandoen, ontvangen zij kosteloos 1° Aan elke persoon die de bijtreding van minstens 3 afzonderlijke leden aanschaft een boekdeelLes Dangers de la Main-Morte en Belgique, door Julien Warnant, zoon, een schoone en belangrijk werk van 200 blz. 2° Aan elke persoon, die de bijtreding van minstens 5 nieuwe afzonderlijke leden aanschaft, een exemplaar van het boek LEvolution économique du XIX" Siècle, door Em. Cauderlier, schoon en belangrijk werk van 246 bladz. 3° Aan elke persoon, die minstens 10 nieuwe afzonderlijke leden aanschaft, een exemplaar van de twee bovengemelde boek Deze kostelooze premiën worden fr^ verzonden zoodra de kwijtschriften der niel we leden van 1903 zullen vereffend z(jn. U' Men sture de bijtredingslijsten aan n Georges PETRE, advocaat, secretaris van de N. L. P. B., Verbiststraat, 42, te Brussel, Maandag morgend, rond 8 ure, hebber, de twee paarden van den landbouwer Sinav van Bnelen de vlucht genomen langs de Meenenpoort; in hunne vlucht hebben zii eenen bond, die in eene melkkar gespannen was overreden, hij was op den slag dood Geen ander ongelukken zijn te betreuren. De genaamde Ch. Bataillie van Voorme- zeele heeft zich maandag 11. in zijne schuur opgehangenDe reden tot hiertoe is onbekend. Zoo wij het wenschten in ons blad van Zaterdag, zijn de dieven die Vrijdagnacht bij M. Burgho ingebroken hadden, reeds in 't gevang. De gendarmen hebben ze bij den kraag gevat te Mo®rslede in de bosschen, volgens 't zeggen zijn ze niet vreemd in dé gevangenhuizen. Het is te hopen dat M. Burgho al zijn ga stolen goed zal terug hebben, te beter. Zaterdag 11. hadden wij aan den slimmen ongediplomeerden, machiene van de kaloten, eene vraag gesteld, nopens den heer Pastoor Ketelaar en de non met de witte kap, denkende dat hij,die bezield is met waarheid en eergevoel, ons ging inlichten, maar hij draait nog eens rondden pot, hy spreekt van Paus, Bisschoppen en zesde gebod! 1 Getigerden schrijvelaar, laat de paus en bisschoppen daar! en begin met in uwe kloosters en broederscholen het zesde gebod te eerbiedigen in plaats van het jaar door te miskennen, dan zouden de broertjes zonden verminderen en het zesde gebod zou dan reden van bestaan hebben. Ab uno disce omnesü Om aan onze lezers en honderden Wyt- schaetenaars te voldoen geven wij volgaarne een tweede maal het artikel Uit Wytschaete. Wytschaete, 28 April 1903. Heer Opsteller, Ik bid U het volgend artikeltje in Uw geëerd blad te willen opnemen, waarvoor ik U op voorhand hertelijk bedank. X. Even als de wereldbol van tijd tot tijd half zot draait, zoo ook draaien tegenwoordig de Wytschaetsche poesjenellen. Geene week gaat voorbij zonder dat deze drollige men- schenleiders van zich doen spreken. Vooral zijne majestatische doorkluchtig heid van Hooighem die een zeer vermakelijk middeltje gevonden heeft om jonge spreeuw tjes te leeren. Zooals iedereen weet moet men deze poezilige wezentjes 's avonds vóór zingen, opdat zij den stillen nacht voor zich hebben om hun liedje te bestudeeren. Welk zoet en aanlokkend tijdverdrijf voor onzen schermmeester; wanneer hij 's avonds na een ganschen dag met echantillons van allerhande fantaisie rokartikelen bij de boe ren het gras van vóór den stieldoeners neus heeft afgevreten, te huis komende in de stille eenzaamheid, buiten de weetgierige blikken aller onbescheiden oogen, zijne twee lieve spreeuwtjes vindt, deze met malsche hand eens even over het lijf mag streelen, hun een hart prikkelend deuntje voorzingen, en hun ten slotte tot hun slaapkooitje mag geleiden.... en wie weetI Hoe poëtisch! Hoe verkwikkend I Het schijnt echter dat de groote hiermeê niet ten volle instemt. Een der knappe vogeltjes zou ievers, even als het spreeuwtje met den hond uit het fabeltje» zijn liedje wat luid geschuifeld hebben, zoo* danig dat de groote majoor zich persoonlijk van de wetenschap der mooie poesjes heeft willen onderrichten. "V

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2