TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Herziening der Kiezerslijsten. Zeventiende jaar. Zaterdag 13n Juni 1903. Nummer 24. Koning Alexander van Servië en Koningin Draga vermoord. Kamer van Y olks vertegenwoordigers Abonnementsprijs roorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 8.50 fr. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent f/m drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten ran verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ub onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende morden niet opgenomen. §tad Yper. 11)04-1S>0Ö, Met ln Juli wordt er nogmaals op het Stadhuis overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die het getal stemmen niet bezitten, waarop zij recht hebben, mogen hunne rech ten doen gelden op het gemeente huis van nu tot 31 October aan staande. Wij verzoeken onze vrienden goed na te zien of er klerikalen op de kiezerslijsten geschreven zijn die geen recht hebben le stemmen ofwel die meer stemmen hebben dan degene die hun toekomt. Wij wakkeren onze politieke vrienden nochtans aan zich liever aan te bieden op het bureel der Li berale Associatie, Seminariestraat, te Yper om hunne reclamatiën te doen. Het bureel is open de weekdagen van 9 ure 's morgens tot 's middags, en van 2 ure tot 6 ure 's namiddags, en de zon- en feestdagen van 9 tot 12 ure 's morgens, Ziehier de bijzonderste bepalingen betref fende bet kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op ln Mei 1904 ten volle SS jaar oud zijn; voor den Senaat :*o jaar; voor de provincie SO jaar, en voor de Gemeente SO jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op 1» Juli 1903 ten minste SO" dort één Jaai* ten volle in de stad of gemeente verblijven; voor de Ge meente, sedert ten minste 3 jaar. Hebben recht op ééne bijgevoegde stem Voorde gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jnnP oud op 1° Mei 1904, gehuwd, of weduwaar met kin- ders, ten minste 13 irank per soonlijke belastingen betalende a a II den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10,000 zielen, ÏO fr, in de mindere gemeenten 3 frank. Voor de verkiezingen voor Kamer en Se naat is deze belasting vastgesteld op ten minstej 3 frank. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aangeteekend is op de belastingsrollen. .Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stemDe kiezers, eigenaars 8Gd6i*t 1° Juli 1902 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 fr.; of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest ^an honderd frank en bestaande sedert 1 Juli 1901. Hebben recht op twee bijgevoegde stem men-. 1° Dezen, die alle twee de bovengenoemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten 2° Zij. die drager zijn van een der diplo ma's, titels ofgetuigschriften opgesomd in artikel 17 der wet van'12 April 1894; 3° Zij, die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend heb ben, aangestipt in artikel 19 van voormelde wet. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Heel het Hof en de ministers uitgemoord. Uit Weenen, 11 Juni 1903, seint men ons het volgende Volgens een telegram, uit Belgrado al hier toegekomen, werden koning Alexander van Servië en koningin Draga verleden nacht in hun paleis vermoord Deze misdaad is het gevolg van een poli- tieken aanslag. Peter Karageorgevitcb werd koning van Servië uitgeroepen. Koning Alexander was slechts 27 jaar oud; zijne vrouw Draga, 36. Alexander volgde, in 1889, op zijnen vader, Koning Milan, die verplicht was af te treden, nadat deze koningin Nathalie had verloochend. Koning Milan bekwam zelf den troon ten gevolge van den moord op zijnen oom. Alexander was gedwongen nu partij te kie zen voor zijnen vader, dan voor zijne moeder. In Juli 1900, trouwde bij met Draga, gewezen eeredame van het Hof, weduwe van den officier Machim en negen jaren ouder dan hij. Deze vrouw, van eene verdachte faam, was zeer schoon en Alexander beminde haar hartstochtelijk. Al de ministers vermoord. Het was tusschen middernacht en 1 uur des morgens dat de troepen het Kornak heb ben omsingeld, na Karageorgevitcb koning te hebben uitgeroepen. De soldaten drongen het paleis binnen en doodden alien die zij ontmoetten, Het gerucht loopt dat al de ministers zijn ter dood gebracht. Verdere bijzonderheden. Heel het Hof uitgemoord door het leger. Weenen, 11 Jv,niPer telegram De laatste geruchten, te Weenen in omloop, vermelden dat het een sinds lang beraamde aanslag is, welke werd uitgevoerd, en dat heel het Hof zou zijn uitgemoord geworden. De broeder en de zuster van Koningin Draga werden eveneens uitgemoord even als de aide-de-camp van Alexander. Een gedeelte van het garnizoen werd vermoord, evenals verscheidene minis ters. Het is het leger welk dezen aanslag zou hebben gepleegd tusschen midder nacht en vier uur 's morgens Zitting van Donderdag 4 Juni 1903. M Nolf is belet de zitting bij te wonen. Vergoeding van schade voortkomende van de arbeidsongevallen. Stemmingen. Art. 3bis gestemd bij splitsing. Voorstel der RegeeringHet hoofd der onderneming is, gelijkvormig de scüikkin- gen hierna, gehouden de geneees- en art- senijkundige kosten te betalen. Aangenomen door zi ten en opstaan. M. Destrée stelt voor er bij te voegen: de keften van verpleging in het gasthuis. Aangenomen door zitten en opstaan, alsook de beperking van de kosten op zes maanden. Voorstel van M. Destrée: Het slacht offer is vrij in de keuze van zijnen genees heer. M. Smeets stelt den vrijen keus voor van geneesheer en van apotheker. Het voorstel van M. Destrée wordt ver worpen door zitten en opstaan. Dat van M. Smeets vervalt dus. Tekst der Commissie: Heeft het hoofd der onderneming uitsluitend op eigen kos- ten een genees- en artsenijkundigen dienst ingesteld en daarvan melding gemaakt in eene bijzondere bepaling van het werk- plaats reglement, dan heeft het slachtoffer niet de keuze van geneesheer en apothe- ker; evenmin wanneer, bij gebreke van werkplaats reglement, partijen, bij eene bijzondere bepaling der arbeids overeen- komst, zijn overeengekomen dat de dienst wordt ingesteld door het hoofd der onder- neming. In de overige gevallen heeft het slacht- offer de keuze van geneesheer en apothe- ker; doch het hoofd der onderneming is slechts gehouden tot het bedrag van de som, eens voor al bepaald in een bij ko- ninklijk besluit vast te stellen tarief. Aangenomen door zitten en opstaan. M. Destrée stelt voor te zeggen dat dit tarief jaarlijks zal vastgesteld worden. Dit amendement wordt niet aangenomen. Tekst der CommissieDe vergoedingen voor artsenij en geneeskundige kosten kunnen worden betaald aan hen die wet- lelijk verplicht zijn daarin te voorzien of, bij gebrek aan dezen, aan hen die den last daarvan op zich hebben genomen. Derde personen, aan wie deze kosten zijn ver- schuldigd, kunnen rechtstreeks vorderen van het hoofd der onderneming. Aangenomen door zitten en opstaan. Amendement van M. Lemonnier-, Bo- vendien wordt door den bevoegden rech- ter aan de slachtoffers van ongevallen of aan hunne rechtverkrijgenden toegekend, voor bijzondere zorgen of kosten veroor- zaakt door de laatste ziekte, eene vergoe- ding kunnende bereiken het dagloon van het slachtoffer gedurende de veertien da- gen die het ongeval voorafgingen. Verworpen door zitten en opstaan. Amendement van M. Desrée: Het slacht- offer heeft eindelijk recht op eene vergoe- - ding wegens zedelijke; de rechter, bepaalt ze naar billijkheid op 50 t. h. van hetgeen hij ze zou schatten in geval van vergoe- ding volgens het gemeen recht. M. Destrée stelt 400 fr. voor, M. Carton de Wiart stelt 75 fr. voor. Dit laatste cijfer wordt aangenomen door zitten en opstaan. Zitting van Vrijdag 5 Juni 1903. Vergoeding der schade voortkomende van de werkongevallen. Stemmingen. Amendement van M. DenisAls het slachtoffer een overlevenden echtgenoot en kinderen nalaat, kunnen de gezamenlijke hun toegekende renten niet 60 t. h. van het loon te boven gaan. Indien, volgens bovenstaande bepalingen, haar totaal deze hoeveelheid overtrof, zouden de renten evenredig worden verminderd. Verworpen met 78 stemmen tegen 47 en 2 onthoudingen. M. Nolf sterntjia, MM.Uan Merris en Colaert stemmen neen. Voorstel der Regeeriug: Ais het opgeval de dood van het slachtoffer veroorzaakt heeft, wordt er toegestaan 1° 2° Een kapitaal vertegenwoordigende de waarde berekend naar den leeftijd van het slachtoffer op 't oogenblik van het overlij- den, eener lijfrent van 30 t. h. Aangenomen door zitten en opstaan. M. Beauduin stelde 55 t. h. voor; M. Jan- son, 35 t. h.M. Renkin, 33 t. h.M. Car ton de Wiart, overeenkomstig met de Re geering, stelde 30 t. h. voor. Het cijfer van 55 t. h. wordt verworpen door zitten en opstaan. Dat van 35 t. h. wordt verworpen met 77 stemmen tegen 50. M. Nolf stemt ja, de heeren Van Merris en Colaert stemmen neen. M. Renkin heeft zijn amendement inge trokken. Voorstel der Regeering: Dit kapitaal wordt uitsluitend toegekend aan de hierna aangeduide groepen van personen AAan den niet uit den echt of van tafel en bed gescheiden echtgenoot, onder voorwaarde dat het huwelijk vóór het on- geval is voltrokkende weduwnaar heeft echter slechts dan recht op vergoeding, wanneer hij behoeftig is en de overleden echtgenoote zijn voornaamste steun was. Aangenomen door zitten en opstaan. De heeren Renkin en Cambier hadden voorgesteld echter, de weduwaar bijzondere steun. Deze beperking wordt verworpen door zitten en opstaan. Amendement van M. Denis-. Als het hu- welijk aangegaan is na het ongeval, dan kan de rechter naar gelang der omstan- digheden dezelfde rechten toekennen. Verworpen door zitten en opstaan. B (behouden voor de tweede stemming.) C. Aan de kleinkinderen die den leeftijd van 16 jaar niet hebben bereikt, alsmede aan de bloedverwanten in opklimmende lijn, indien deze personen behoeftig zijn en 't slachtoffer hun voornaamste steun was. Op het voorstel der heeren Destrée en Renkin, worden het woord behoeftig verworpen met 70 stemmen tegen 49. M. Nolf stemt neen. de heeren Van Merris en Colaert, even als de Regeering, stemmen ja. Het woord bijzonderste wordt weg gelaten door zitten en opstaan. Aldus verbeterd, wordt het litt. C. aange nomen door zitten en opstaan. D. Aan de broeders en zusters, beneden de 16 jaren, die behoeftig zijn en wier HET WEEKBLAD 111 111

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1