Gehoord en gezien. Brave Christenen. Dit gebeurt in de XXe eeuw. Stemt maar voor de dompers STADSNIEUWS. Aan Het Nieuwsblad Aan het Journal d'Ypres. voornaamste steun bet slachtoffer was. - De woorden die behoeftig zijn en voor naamste worden verworpen door zitten en opstaan, niettegenstaande de tegenkan ting der Regeering. Aangenomen door zitten en opstaan. De echtgenoot heeft maar recht op drie vijfden van het kapitaalhet overige wordt toegekend aan de rechtverkrijgenden van de andere groepen. Aangenomen door zitton en opstaan. De kinderen hebben den voorrang boven de rechthebbenden van de groepen G en D de rechthebbenden van groep C sluiten die - van groep D buiten. Onder rechthebbenden van dezelfde groep, wordt tot gelijke hoof- delijke verdeeling overgegaan. Bij gebrek van een overlevenden echtgenoot treden echter de kleinkinderen te gelijker tijd op met de kinderen, doch de verdeeling ge- schiedt staaksgewijs. Aangenomen door zitten en opstaan. De deelen van den echtgenoot en van de bloedverwanten in opklimmende lijn wor- den omgezet in lijfrenten. De deelen van de overige recbtbebben- den worden omgezet in tijdelijke renten, die voor elk hunner eindigen op den leef- tijd van 16 jaren. De rechter kan noch- tans, op verzoek van eiken belanghebben- de, na vooraf partijen te hebben gehoord of opgeroepen, eene andere wijze van be- legging van het kapitaal bevelen; hij kan ook, onder dezelfde omstandigheden, de verdeeling van het kapitaal onder recht- hebbenden die te gelijker tijd optreden, naar billijkheid wijzigen. Aangenomen door zitten en opstaan. Amendement van M. Cambier: Bij ont- stentenis van eenig rechtverkrijgende be- hoorende tot elke van de hiervoren voor- ziene groepen, wordt het kapitaal gestort in de uit kracht van artikel 31 ingestelde kas van verzekering tegen arbeidsonge- vallen. Verworpen door zitten en opstaan. Amendement van M. Denis: De wet is van toepassing op de vreemde werklieden en ook hunne rechtverkrijgenden evenals op n de belgische, in dezelfde omstandigheden. Verworpen door zitten en opstaan. Er is nochtans wel verstaan dat niettegenstaande de verwerping van dit amendement de wet toepasselijk zal zijn op de vreemdelingen, de voorwaarde dezer vastgesteld zijnde door het art. 128 der Grondwet. Art. 4bis: De rente der weduwe houdt op door het feit van een nieuw huwelijk; in dit geval, worden aan de weduwe, als geheele vergoeding, de renten van drie jaren betaald. Dit voorstel der middenafdeeling wordt verworpen door zitten en opstaan. Art. 5. Voorstel van M. Van Cleemputle Het slachtoffer kan, bij eenvoudig verzoek- schrift vragen dat ten hoogste een vierde gedeelte van de waarde der lijfrente hem als kapitaaj worde uitbetaald. De rechter zal, zonder hooger beroep, naar zijne beste wetenschap in het belang van den aanvrager beslissen, na eerst de belanghebbenden te hebben gehoord of op- geroepen. Aangenomen door zitten en opstaan. Voorstel der RegeeringIn geval van gedeeltelijke bestendige onbekwaamheid, kan de rechter eveneens, in dezelfde vor- men, op verzoek van eiken belanghebben- de, bevelen dat de geheele waarde der rente als kapitaal zal worden betaald aan het slachtoffer, wanneer de jaarlijksche intresten niet 60 frank bereiken. De waarde van de lijfrente wordt bere- - kend naar een bij koninklijk besluit goed- gekeurd tarief. Aangenomen door zitten en opstaan. Zitting van Dinsdag 9 Juni 1903. M. de Smet de Naeyer, minister van fi nanciën, antwoordt op de vraag van M. Nolf nopens de strengheden waarvan het bestuur der douanen bewijs geeft jegens de fabrikanten van kant genoemd Valencien nes die onverkocht van den vreemde te- rugkeeren. Vraag van M. NOLF. Sedert lange jaren wordt Parijs gere- geld bezocht door onze fabrikanten van kantwerk, die er eenen belangrijken ver- o tierweg vinden voor de kanten Valencien- nes genaamd, die een belgisch product zijn en bijzonderlijk in West-Vlaanderen, duizenden werksters arbeid verschaffen. Te i allen tijde mochten die fabrikanten met hunne niet verkochte kanten vrij in 't land terugkeeren zonder aan de grens tot andere formaliteiten dan het vertoonen hunner koopwaar verplicht te zijn. Thans moeten die waren bij de belgische douanen worden ingeklaard, zoodat de fa- brikant er dagen lang van beroofd is, wat hem veel schade berokkent. Dit werd den 28 Mei laatstleden geëischt in het tolkan- toor Meenen, en de beambte beriep zich op uitdrukkelijke omzendbrieven van zijn bestuur. Bestaan deze omzendbrieven en moeten zij worden uitgelegd zooals te Meenen ge- schiedde? Zoo ja, waarom handelt men thans t >genover belgische nüjverheidsman- nen met eene vroeger onbekende streng- heid Antwoord van den heer minister. De kanten eigentlijk gezegd, gemaakt met klossen (boutjes) of met de naald, bij middel van zeer fijn garen, zijn alleen vrij van inkomrechten in Belgiede andere kanten zijn belastbaar als weefsels vol- gens de soort. Wanneer de kanten weder ingevoerd worden door een persoon per spoor rei- zende, moet de douane van het grensbu- reel met zorg het soort van kanten onder- zoeken. Indien de onderzoeker vindt dat zij behooren tot het soort dat vrij is van rechten, worden zij onmiddelijk ter vrije beschikking van den belanghebbende ge- steldin het tegenovergesteld geval, moet de bediende, vooraleer er de vrije aan- vaarding van toe te laten, zich een bewijs doen afleveren dat de kanten waarlijk van inlandsche fabrikeering zijn en onverkocht van den vreemde terugkeeren. Geene nieuwe onderrichting van mijn bestuur heeft deze rechtspleging gewijzigd de douanendienst heeft zich bepaald met aan de belanghebbenden de maatregelen te doen kennen die zij voordeeliglijk zou- den kunnen nemen met het doel ze te ver- gemakkelijken. De heer minister van financiën en open- !bare werken legt een wetsontwerp neder dat de overeenkomst goedkeurt den 13 No vember 1901 gesloten tusschen de Belgis^ie Regeering en de Spoorwegmaatschappij van den Congo. IMen bespreekt dan de interpellatie door M. Lemonnier aan de Regeering gedaan over de maatregelen die den opslag van het vleesch veroorzaakt hebben. Het vervolg de zer bespreking wordt uitgesteld tot Dinsdag toekomende. Trees. Tiens tiens Miete, wat ge lukik wil zeggen wat mirakel van u eens te zien Miete. Ja, Trees, gij moogt zeggen mi rakelik ben zoolang uit stad geweest... Maar omdat gij van mirakels spreekt, weet gij wel, Trees, dat er over eenige weken twee mirakels gebeurd zijn. Trees. Waar dat, Miete Miete. Op een trein die naar Lourdes reed. Trees. Wat is er op die trein voor gevallen Miete. Een trein met bedevaarders ver trok uit Luik-Longdoz naar Lourdes. In een der rijtuigen lag een zieke op een matras Te Jeumont werd de trein onderzocht door de douaniers. Trees. Voor christelijke bedevaarders, was dat toch niet noodig die zouden toch niet fraudeeren. Miete. Neen 1 Ge zult gaan hooren, Trees, want 't is hier dat 't mirakel voor viel de douaniers deden den zieke van zijne matras nemen... Trees. Maar hebben die douaniers dan geen herte Miete. en zoudt gij kunnen raden met wat de matras gevuld was? Trees. Met wol, hooi, stroo of zeegras. Miete. Neen, Trees Met tabak, ci- garen en koffie Trees. En hoe was dat daarin geraakt Miete. Geen enkel der bedevaarders, noch zelfs de zieke, die het wist. Trees. MirakelI Miete. De douaniers onderzochten dan de pakken en zakken der godvruchtige bede- vaarders, waarvan één geladen was met i cigaren en snuif. Trees. Maar, Miete, toch Miete. Ja,en 't schoonste van de klucht, Trees, die gast verklaarde niet te weten hoe dat die dingen in zijn bezit gekomen waren. Trees. Tweede mirakelI Miete. Ja, Trees, en die goddelooze douaniers hebben voor beide mirakels een proces-verbaal opgemaakt, en de miraku- leuzen waren in beslag genomen. Trees. 't Roept om wraak in den he mel als men eens de mirakels processen- verbaal begint aan te doen, loopt de wereld voorwaar op zijn einde 1 Evarist. Pito, ik heb gehoord dat gij naar Rome zijt geweest Pito. Ja, beste vriend. Evarist. En wat hebt gij daar zoo al bijzonders gezien Pito. Het ware te lang om te melden maar onder de bijzonderheden zou ik kun nen aanstippende aankomst en de ontvangst bij den paus, der belgische dagbladschrij vers, met hunne 133 duizend frank die zij in hunne katholieke gazetten voor Leo XIII hebben geschooid. Evarist. De paus was zeker welgezind? Pito. De hond zou 't rieken hij be dankte die heeren en verklaarde Ik ben Belg van hert. Evarist. Ja, er zouden alzoo veel willen Belg in Italië zijn. Maar vroeg de paus aan die katholieke dagbladschrijvers niet of er hier in België geene arme menschen zijn? Pito. Gij ziet dat van hier De Vlieg. Te Kischiner, in Rusland, zijn onlusten uitgeborsten die op eene schandelijke moor- derij zijn uitgeloopen. Eenige dagen vóór het christen Paasch- feest, ontdekte men het afschuwelijk ver minkt lijk van een christen jongen. Het gerucht verspreidde zich aanstonds dat de joden dit schelmstuk bedreven hadden. Het onderzoek dat door de bevoegde over heid geopend werd, bewees integendeel dat het kind vermoord was geworden door leden zijner familie die er alle belang bij hadden het te doen verdwijnen. De ruchtbaarheid, welke men aan den uitslag van dit onderzoek gaf belette niet dat een fanatiek dompersblad het nieuws ver spreidde dat de joden schuld aan die moord hadden. Hierop werd de hoofdopsteller van dit blad aangehouden. Op 19 april, eersten dag van het Russisch Paaschfeest, vormden zich samenscholin gen, die de invrijheidstelling van den dag bladschrijver oischten. Geene voldoening krijgende, rande de dweepzuchtige christen bende de woningen der joden aan. Geduren de de twee Paaschdagen woedde de muiterij allerhevigst: 40 joden werden vermoord 60 doodelijk gekwetst en meer dan 200 gevaar lijk gewond. De jodenwinkels geplunderd, de huizen verbrand of afgebroken. Meer dan 1000 familiën werden op die wijze totaal geruïneerd. De schade wordt op verschillende millioenen roebels geschat. De politie was onmachtig die uitgelaten christen roovers en moordlustende in bedwang te houden. 'T is maar naar de tusschenkomst des legers dat de orde min of meer hersteld werd. En zeggen dat alle menschen BROEDERS zijn Het bijgeloof is nog niet uit de wereld. En zij die door hunne eigene ondervinding en geleerdheid zouden moeten bijdragen om het uit te helpen, werken meê om het nog vas ter te ankeren. Wij hebben daarvan een nieuw bewijs onder handen. De jesuieten van Kortrijk maken zich be reid eene nieuwe heilige Madone te lanceeren onder benaming O. L. V. van Groeninghe. Hiertoe sturen zij, per post, omzendbrie- ven aan alle vrouwen, die in blijde verwach ting verkeeren of een jeugdigen Staatsbur ger op de wereld hebben gezet. Hoe zit de hak aldaar aan den steel Ziehier lezers, een uittreksel van den om zendbrief De vrouwen in gezegenden staat worden aan het altaar van O. L. Vrouw van Groe ninghe door een pater belezen zij vragen ook eene gewijde keerse, de medalie en het gebed. De nieuwgeborenen worden door eenen pater gezegend en aan O. L. Vrouw van Groeninghe toegewijd, om door haar van alle kinderkwalen bevrijd te zijn. De noodlijdenden, de zieken, enz., on„ derhouden eene novene met alle dagen o. L V. van Groeninghe te bezoeken of te doen bezoeken, het gebed te lezen en water te drinken dat bijzonder gewijd wordt door de paters jesuieten- Dit alles tegen betaling, natuurlijk Zou men zich waarlijk niet in de achter buurt van Ninnn-Niam verplaatst wanen, waar de tooveraar van t dorp ook de vrou wen beleest, de kiuderen van ziekten be vrijd en krankeö water doet drinken, waar over hij zijn congoleesch Hokus, pocus, passe 1 heeft uitgesproken En zeggen dat wij de reputatie hebben in een beschaafd land te leven. De kaioten beweren dat het werkvolk te dom is om op gelijken voet met de burgers gesteld te worden Gij, werklieden, die met uwe handen de rijkdommen sobept, die men overal aantreft, zoudt gij te doto zÜn Gij, werklieden, die door uw werk vrouw en kinderen voedt en opbrengt in deugd en eer, zoudt gij te dom zijn Onthoudt wel, werklieden, hoe vernede rend en misprijzend de kaloten over u spre ken Wreekt de u aangedane schande Rechten!... Maar de werklieden hebben geene rechten!. - Dat zij tevreden zijn met hun lot! Later... hiernamaals zullen wij allen gelijk zijn-.- Hier op aarde kan zulks niet zijn... maar later... later... dat zijn uwe rechten, werklieden,... volgens de katho lieken Iedereen weet dat Het Nieuwsblad een vuil blad is. H0t is daarom dat wij bijna nooit antwoorden op de smeerige artikelen die er in versch®nen- Sedert eenige weeken dit katholiek gazetje gaat de verwachting te boven van al hetgeen de inheelding kan voortbrengen. Het is geen politiek meer dat het doet, het is alleenlijk smeerige aanvallen op eerlijke menschen. Wij ook, zouden kunnen op dezelfde wijze antwoorden, wij zouden niet verre moeten zoeken, wjj hebben de verlegenheid en overvloed van keus. Maar wij zijn zoo laag nog niet gevallen. De vuilaards van Het Nieuwsblad zullen bij ons geene namaak - sters vinden. Oos zwijgen beteekent enkelijk hoe groot onze verachting is voor degene die schrijven met modder in plaats van met inkt. Laten wij dus die vuilaards hun schanda lig werk voortdoen. De eerlijke en treffelijke menschen zullen ons geen ongelijk geven. Zij zullen aan hunne waarde schatten al die smerige krabbelaars, zelfs diegene die voor tijds de eer gehad hehben onder-offleier te zijn bij het peerdevolk, en die nu, Eilaasll! Wij kunnen niet begrijpen dat een mensch, hij zij Burgemeester of niet, in opstand kome en zich kwaad make omdat een weekblad zich met zijnen persoon bezig houdt en zijne gaven en gebreken aan het kiezerskorps laat kennen; Verdient een politiek man van zijn gehalte deze gunst niet? 't Is overigens onze plicht en wij zullen er niet aan ontbreken. Zich, gelijk onze duurbare Burgemeester, aanstellen als een voorbeeldige bestuurder, wanneer het publiek maar dwaasheden en geldverkwistingen bestatigtzich beroemen voor de stad werken bekomen te hebben die verkregen zijn door een bestuur dat geheel vreemd is aan dat welk men de eer heelt voor te zitten, is zulks het gedrag niet van een mensch die niet ernstig, of zoo niet kluchtspeler is? Die wijze zich te willen beroemen over de verdiensten van anderen, is weinig in den smaak van het Ypersch publiek, dat be kwaam is de daden zijner bestuurders op hunne juiste waarde te schatten; de Yper- ling door zijn berispenden aard heeft altjjd n til 8 Ui il»i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2