TOOVERNIJ Koninklijk Atheneum van Oostende. Feest der Briefdragers. Exaam. Beurzesnijders. Hoe de kaloten zorgen voor het profijt der neeringdoeners. hoegenaamd geene kennissen bezittenhet is voldoende ten volle zes jaar oud te zijn. In bijzondere gevallen kan men hiervan ont slagen worden. De middelbare afdeeling bevat drij studiejaren in welke men de volgende vak ken onderwijstden godsdienst, de fransche taal, de vlaamsche taal, de duitsche taal, de engelsche taal, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de rekenkunde, de algebra, de meetkunde, de dierkunde, de plantenkunde, de landbouwkunde, de natuurkunde.de schei kunde, het schoonschrijven, het boekhou den, het teekenen, de lichaamsoefeningen en den zang. Zoo als in de voorbereidende afdeeling worden de lessen van godsdienst door eenen priester gegeven en wordt er bijzonder voor de zedelijke opvoeding der leerlingen gezorgd. Deze afdeeling is vooral nuttig voor de jon gelingen die de studie der lagere school vol eindigd hebben en hunne kennissen nog wenschen uit te bereiden, het zij om bekwa me werklieden, meesters of handelaars te worden, het zij om als bedienden te kunnen aangenomen worden in de besturen van den staat, de provincie of de gemeente of als klerk in handelshuizen. Om in de middelbare afdeeling aangeno men te worden, moet men ten volle twaalf jaar oud zijn en het onderricht in de zes jaren van het volledig lager onderwijs ont vangen hebben. De leerlingen die geen volledig lager on derwijs genoten hebben, kunnen dit in de voorbereidende afdeeling der middelbare school voleinden. De heropening der klassen in de voorbereidende en in de middelbare afdeeling, is vastgesteld op Donder dag, 24n September, om 8 ure 's morgens. De nieuwe leerlingen kunnen zich gedu rende den geheelen vacantietijd in de school doen opschrijven, en bij voorkeur den 22n en 23n September. Wij laten ons toe het Koninklijk Atheneum van Oostende en de kostschool die er aan gehecht is met warmte aan te bevelen aan de ouders wiens kinderen de studiën voort zetten. De schitterende uitslagen alle jaren door de leerlingen van dat gesticht bekomen in den algemeenen wedstrijd van het mid delbaar onderwijs van den hoogsten graad, bewijzen klaarblijkend de groote waarde van het onderwijs dat er gegeven wordt. In 1901 bekomt het in den wedstrijd 43 benoe mingen, waaronder 2 eereprijzen, 5 acces- siten en 9 eervolle meldingen. In 1902 be komt het 59 benoemingen waaronder 1 eere- prijs, 8 accessiten en 14 eervolle meldingen. Het atheneum van Oostende, dat in 1895, maar 190 leerlingen telde, ontving dit jaar 315 inschrijvingen. Het is met recht ge plaatst op de hoogte der vermaardste ge stichten van het land. Het Atheneum telt 7 studiejaren, en be staat uit drie afdeelingen: 1° eene afdeeling FAR-AZIL. Willem bezag verwonderd zijnen vriend die zoo hoog opgeloopen was met de gast vrijheid zijner familie. Daar schuilt iets achter 1 fluisterde hem Frans verschoonend in het oor, die zich het koel onthaal zijner Tante niet kon uitleggen. Tante had het een en ander voorgezet, hen pramend maar spoedig te eten. Het mensch bevond zich in een hachelyken toe standal 5 1/2 uie, alle oogenblikken kon de onderpastoor komen, zij kon het niet langer uithouden. Ach! kozijn, klaagde zij, een bedrukt gezicht zettende, wat ben ik bedroefd nu juist niet wel te zijn; maar ik voel ik ben verplicht te bed te gaan; aan u beiden zal ook de rust goed doen. Zoogij hebt al gedaan met avond malen!" ging zij voort, de boorden weg nemende, ja, het zal morgen beter van Griek-Latijnsche Humaniora ;2° eene afdeeling van Latijnsche Humaniora waar men, in stede van örieksch te leeren, een meer uitgebreid onderwijs in de wetenschap pen geniet; 3° eene afdeeling van nieuwere Humaniora (voormalige beroepsafdeeling). De leergangen der oude Humaniora in de Koninklijke Athenea bereiden de jonge lieden vóór tot alle zoogenaamde vrije loopba nen de rechterlijke ambten, het leeraar- schap in de letteren eD in de wetenschappen, de balie, de geneeskunde, het apothekers ambt, het notariaat en tot elke wetenschap pelijke loopbaan. De afdeeling der nieuwe Humaniora, in hare lagere klassen, leidt de jonge lieden op tot de ge «vone bedieningen in handel en in nijverheid de bestuurlijke ambten, het land meterschap, het lager onderwijs, enz. In de hoogere klassen dezer afdeeling heb ben de leerliugen te kiezen tusschen de We tenschappelijke en de Handels-en-Nyver- heidsonderafdeeling. De wetenschappelijke onderafdeeling be reidt de studenten vóór tot het ingangsexaam in de zoogenaamde bijzondere scholen, als de Mijnenschool te Luik, de Kunst en Handelwerkschool, de school van Burgerlij ke Bouwkunde te Gent, de Militaire school, enz. De Handels- en Nijverheidsonderafdeeling maakt de leerlingen bekwaam tot alle bedie ningen bij den binnen- en buitenlandschen handel, de bankhuizen, het bestuur der finan ciën, het Handels-Instituut van Antwerpen, het Landbouw-Instituut van Gembloers. Verscheidene jongelingen van Yper en omstreken wonen de leergangen van het Atheneum van Oostende by. Ziehier de onderscheidingen die zy beko men hebben M. Goethals Arth. van Yper,inwonende leerling. -Rhetorica der moderne Huma niora, wetenschappelijke afdeelingprijs van uitmuntendheid, prijs van turnvak, 1* prijs van Nederlandsch, van Geschiedenis en Aardrykskunde, 2° prijs van teekenkun- de, accessit van fransch, 1° accessit van wiskunde, 2" accessit van hoogduitsch, 4® accessit van engelsch, 1° eervolle melding van scheikunde. In de prijskamp onder de gestichten middelbaar onderwijs van hoogere grade in 1902, heeft hij bekomen, in de tweede der moderne Humaniora, 60 punten op 100 in de vlaamsche compositie en 54 punten in natuurkundig. De uitgangexamen heeft hij afgelegd met de grootste vrucht. M. Moerman Maurice, van Yper, buitenleerling. 2® der moderne Huma niora, wetenschappelijke afdeeling1® algemeene prijs, prijs van natuurlijke we tenschappen en gezondheidsleer, 1® prijs van fransch en teekenkunde, 2®prijs van vlaamsch hoogduitsch en turnvak, 4° prijs van en gelsch, 5® prys van geschiededis en aard rijkskunde, 2' accessit van wiskunde. In de pryskamp van 1902, heeft hij bekomen, in de derde der Moderne Humaniora, 50 punten op 100 in de vlaamsche compositië en 55 punten in geschiedenis en aardrykskunde. smaken; komt mede, ik zal u uwe kamer toonen. De twee studenten hadden het wel graag wat langer aan den disch getrokken, bijzon der omdat het zoo verkwikkend ruikte; zij voelden ook weinig slaaplust, maar durfden zich niet verzetten tegen zulk koortsig aan dringen. Zij voelden zich in het geheel niet welkom. Jadaar schuilt iets achter! mom pelde Frans ontevreden tusschen zijne tan den, terwijl hy den trap opklom, zijnen vriend voorlichtende. Nauwelijks waren zij op hunne kamer of zij bezagen malkander gansch onthutst. «Ik dank u voor uwe uitnoodiging, zegde Willem een weinig bitter. Ik ben beschaamd over 't onthaal van Tante, verschoonde zich Frans; daar schuilt iets achter! herhaalde hy bedenke lijk het hoofd schuddene, zóó heb ik Tante nooit gezien Wat eene nurkige vrouw! gromde Willem. Het is hare gewoonte niet dit te zijn, was het antwoord, integendeel: zij is altijd opgeruimd en houdt steeds veel van boert en jok. Wat geheimzinnige nuk mag haar door de hersens spelen? Hij hadde zich nog lang afgevraagd wat M. Vanheule Maurice, van Poperin- gh. inwonende leerling, 2de der Moderne Humaniora, handelsafdeeling3® accessit in geschiedenis en aardrijkskunde, de helft der punten in 't vlaamsch, 't engelsch en handelswetenschappen M. Alderweireldt Amand, van Rous- brugge-Haringhe, inwonende leerling. 3d® der Moderne Humaniora, wetenschappe lijk afdeeling2® algemeene prijs, 3® prijs van wiskunde, 4® prijs van vlaamsch, 6® prijs van landbouwkunde, 7® prijs van geschiede nis en aardrijkskunde, accessit van fransch, 1® accessit van teekenkunde, 2e accessit van hoogduitsch, 3e accessit van wiskunde, 2° eervolle melding van engelsch, de helft der punten van de bijzondere leergang van fransch. In de prijskamp van 1902, heeft hij bekomen, in de 4® der Moderne Humaniora, 60 punten op 100 in de fransche compositië, 50 punten in de vlaamsche compositië en 58 punten in geschiedenis en aardrijkskunde. Eene bijzondere belooning heeft hem gege ven geweest door de stad Oostende. M. De Bruyne Polydore, van Nieuw- kerke, inwonende leerling. 4e der Mo derne Humaniora1® algemeene prijs, 1® prijs in zeevaartkunde en scheepsbouwkun- de, in landbouwkunde, hoogduitsch, en gelsch, geschiedenis en aardrijkskunde, wiskunde, teekenkunde, 2® prijs in fransch, handelswetenschappen, natuurlijke weten schappen, 2e prys in 't vlaamsch. M. Menu Albert, van Meessen, inwo nende leerling. 5® der griek-latijnsche Humaniora-. 2® accessit in geschiedenis en aardrijkskunde, eervolle melding in wiskun de, le eervolle melding in griek, de helft der punten in latijn, fransch, vlaamsch en teekenkunde. M. Liégeois Emile, van Ploegsteert, inwonende leerling 5® der moderne Hu maniora3® algemeene prijs, le prijs in na tuurlijke wetenschappen, 4e prijs in 't fransch, 5® prijs in geschiedenis en aard rykskunde, 7® prijs in 't vlaamsch, l®accessit in wiskunde, 2® accessit in 't hoogduitsch en teekenkunde. 1® eervolle melding in han delswetenschappen en in turnvak. M. Alderweireldt Lambert, van Rousbrugge-Haringhe, inwonende leerling. 5® der Moderne Humaniora4® algemeene prijs, 1® prijs van handelswetenschappen, 3® prys van landbouwkunde en vlaamsch, 4® prijs van geschiedenis en aardrykskunde, 6® prijs van fransch, 1® eervolle melding van wiskunde en teekenkunde, 3® eervolle mel ding van hoogduitsch. M. Dumon Amédée, van Yper, inwo nende leerling. In de pryskamp van 1902 heeft hij bekomen, in de 3® moderne Huma niora, wetenschappelijke afdeeling, 58 punten op 100 in de fransche compositie en 52 punten in wiskunde. Deze leerling van de 2® der wetenschappelijke afdeeling, zich be reidende voor den ingang in de militaire school heeft niet kunnen deelnemen aan de compositiën van de 3e reeks. De prys van uitmuntendheid in Rhetorika der''grieksche-latijnsche Humaniora is be haald geweest door M. Van Duyse Marnix daar mocht achterschuilen toen een be scheiden geschel hem uit zijne mijmeringen trok. Was het Jan-oom: of zouden zij het raad selwoord vinden van Tantes onvriendelijke bejegening? Frans brandde van nieuwsgierigheid, wie het zijn mocht; en, daar hun slaapvertrek juist boven de benedenkamer was en het een ouderwetschen balkenvloer had, lag hy weldra op zijnen buik uitgestrekt, met het oog voor eene spleetWillem had een gelij ken waarnemingspost gevonden, en beide konden nu onopgemerkt hunne onbescheiden blikken in de eetkamer werpen. Nauwelijks lagen zij daar te bespieden, of een kreet van verwondering ontsnapte hun! Wat! een pastoor riep Frans.... Ziel Zie! riep Willem lachend doch zonder zijn oog af te wenden, hoe vrien delijk is uwe Tante geworden! en hij... hij schijnt niet verlegen, de zwartgerokte,... in het geheel niet,... Wat is dat?... hij grijpt haar om het middel... zij laat dit doen!...., zij lacht!... Aïe! een kus!... Borgia! Riche lieu 1 schaterde hij luidruchtig uit. Ei mij ik stik van 't lachen. Zwijg toch, zwijgsnauwde hem Frans half bitsig toe, seffens hoort men u... zegde ik het niet dat daar iets achter schuilde?.... van Gent, kostleerling. In de kostschool hebben 20 leerlingen algemeene prijzen en accessiten bekomen. Tien hebben onder scheidingen bekomen in den algemeenen wedstrijd van 1902 en de drie voorgestelde kandidaten hebben hun uitgangsdiploma bekomen, een met de grootste vruchten twee met groote vrucht. Dit feest heeft Zondag 11. plaats gehad en met schoou weder begunstigd geweest. Een 40 tal maatschappijen met vaandel en cartel waren aan den stoet tegenwoordig. Na de voornaamste straten der stad doorloopen te hebbeD, begaven zij zich naar de markt waar de heeren burgemeester en raadsleden naar hun wachten, om aan de Ypersche briefdragers het vaandel te overhandigen hen door het stadsbestuur geschonken. Daarna had de uitdealing van eeremeta len, trekking en betaling der premiën plaats in hun lokaal. Ist® prijs van schoonste vaandel werd be haald door de maatschappij van Hal. 2d® prijs id. door den Union postate Brus sel. 1® prijs van schoonste wapenschild (Cartel de maatschappij van Lier. 2® prijs id. de maatschappij van Doornijk. Onder opzicht van orde, moeten wij de heeren Commissarissen gelukwenscheD, voor de moeite welke zij zich gegeven hebben daar alles gelijk op wielkens afgeloopen is en zulks was niet gemakkelijk Met genoegen vernemen wij dat M. Hec tor Gasier, zoon van M. Casier, hofbouw kundige aan de Kaai, zyn laatste exaam van hofbouwkundige (architectedejardins), voor de jury van de Staatshof bouwschool te Gent met onderscheiding heeft afgelegd. Wij bieden den heer Casier, onze beste gelukwenschen. Sedert eenige weken hoort men weeral van beursenijders die op verschillige plaatsen de porte-monnaies rooven, opgelet dus en voor de politie eene waakzame oog. Gehoord aan d'herberg AU BOG N. - Ehwel, wie gaat er nu ai mee zon dag naar Kortrijk? J. Ik heb er reeds vijftien aangemoe digd die met ons mede gaan. N. En ik weet reeds van vijf-en-twin tig, dus zijn wij met 40, ehwel wij moe ten met nog meer zijn, gij moet uw beste doen en de vrienden aanmoedigen dat zij me de gaan, ik zal al doen wat ik kan om in Arme Jan-oom! zuchtte hij meewarig. Willem moest al zyne krachten inspannen om niet meer in eenen overluiden lach te schietenhij lag van pret te schokken op den vloer. Tante had haastig uit de kast hare fijne gerechten gehaald en ze den welkomen bezoeker met een koppel flesschen wijn voorgezet. Dat deed Frans zeer... aan de maag. En wij die wat kluifjes en kliekjes moesten verorberen 1 kermde hij spijtig. De onderpastoor deed eer aan de tafel, hy verslond met volle monden eenen lekkeren visch, een fabelachtig groot stuk gebraad, en zwolg met lange teugen het donkerroode druivensap binnen. Lovelace en Gargantua te z&amKeizer Karei en Lodewijk XIVmerkte Willem schertsend op. De gezalfde des Heeren ging maar altijd voort; hy stond reeds op het punt een vet gebraden hoen te verdeelen, en Tante nam reeds den kurkentrekker voor de tweede fiesch, toen er eensklaps aan de deur ge scheld wierd. De onderpastoor liet vork en mes uit de handen vallen... Verbluft, aanzag hij Tante die zoo bleek geworden was als linnen. (Wordt voortgezet). DOOR Begeert niemands bedgenoot. Tien geboden Gods. (Eerste Vervolg.) nou i ui

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2