TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zeventiende jaar. Zaterdag 15" Augustus 1903. Nummer 33. Kamer van Volksvertegenwoordigers Senaat. AkOBDtmntepri)! Toorop betaalbaar 3.00 6*. p«r jaar voor dea buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 ft*. Annonoen15 oent m drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 6 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- kiAe die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. f Zitting van Woensdag 29 Juli 1903. Morgendzitting Vervolg en einde der algemeene bespre king van de begrooting van Justicie. De Kamer vangt alsdan bet onderzoek aan van het wetsontwerp voor doel hebben de de inrichting eener nieuwe Kamer bij het Beroepshof van Brussel, voor de bur- gerlijk9^zaken. De artikelen worden aange nomen. Men neemt insgelijks de artikelen aan van het ontwerp de herziening der jaarwedden van de vrederechters en van de griffiers voor doel hebbende en de verhooging van jaarwedde regelende der griffiers en der toegevoegde griffiers. De heeren Dufrane en Dejaer hebben een voorstel neergelegd betrekkelijk de secreta rissen en bedienden van 't parket. De minis ter van justicie bestrijdt dat ontwerp. De Stemming wordt verzonden tot morgen. Namipdagzitting. De Kamer gaat over tot de stemming op het geheele van Let ontwerp betreffende de fabrikeering en den invoer der suiker. Het ontwerp wordt aangenomen met 69 stem men en 51 onthoudingen der linkerzijde. Men stelt de stemming op de regeling der jaarwedden van de vrederechters en grif fiers uit tot den naasten zittijd. Men stemt de stichting eener nieuwe Kamer. Bij het Beroepshof van Brussel. Men vangt de algemeene bespreking aan dep begrooting van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs en dan gaat men over tot de artikelen, M. De Vigne dringt aan ten voordeele van zijn amendement, dat strekt om een crediet van 400.000 fr. te verleenen ten voordeele der onderwijzers van het middel baar onderwijs. M. de Trooz belooft hem voldoening te geven. M. Buyl betreurt dat M. de Trooz de stellig genomen verbintenis sen verloochent, jegens de leeraars geno men. Men vindt geld, zegt hij, voor al de ambtenaren van alle mogelijke orden. Het ware wettelijk er een weinig te vinden ten voordeele der leeraars van het middelbaar onderwijs. M. Colaert zegt dat hij het amendement van M. De Vigne wel zou willen gestemd hebben, maar.... Maar 't is gelijk voor de vrouwen, zegt M. Hymans. Gij zoudt alles willen stemmen ten haren voordeele, maar gij stemt nooit niets (Gelach.) Het amendement der heeren De Vigne en Huysmans wordt verworpen door zitten en opstaan. De verschillende artikelen der be grooting worden aangenomen en de Kamer bepaalt voor Donderdag om 3 ure de stem ming op het geheele. Zitting van Donderdag 30 Juli 1903- Morgendzitting. De Kamer herneemt de bespreking van de artikelen der begrooting van justicie en van het wetsontwerp over de herziening der jaarwedden van de vrederechters en van de griffiers. Een amendement der heeren Car ton de Wiart en Hymans, het cijfer der ver hooging voorzien voor de hulpgriffiers op 300 fr. brengende, lokt een levendig debat uit. M. Vanden Heuvel bestrijdt het amen dement. Ondanks den minister wordt het amendement aangenomen. Even zoo gaat het met de verschillende andere artikelen van het ontwerp. De minister stelt alsdan voor de tweede stemming uit te stellen tot na het kamerverlof. M. Hymaüs protesteert en M. Woeste stelt een nieuw amendement voor, strekkende om eene verhooging van 250 fr. te verleenen aan de griffiers van 4' klas Het amendement wordt aangenomen. De Kamer zal morgen besluiten over de kwestie te weten of er middel is te verhel pen aan het gebrek van overeenstemming van verschillige artikelen van het ontwerp en over te gaan tot de tweede stemming. Da verschillende artikelen der begrooting van Justicie worden aangenomen. De stem ming over het geheele zal dezen namiddag plaats hebben. Da Kamer vangt de bespreking aan der begrooting van nijverheid en arbeid. Namiddagzitting. De Kamer vangt de algemeene bespreking aan der buitengewone ontvangsten en uit gaven. Men onderbreekt de bespreking om met 81 stemmen tegen 47 de begrooting van bin- nenlandscbe zaken en openbaar onderwijs te stemmen de begrooting der spoorwegen met 95 stemmen tegen 29 en 1 onthouding en de begreoting van Justicie met 70 stem men tegen 29. Bij ordemotie drukt M. Lorand den wensch uit de bespreking der buitengewone begroo ting tot den zittijd van November te ver dagen. De verdaging der bespreking in stemmen gelegd, wordt verworpen met zit ten en rechtstaan. M, Huysmans stelt voor morgen te schei den, zooals di Kamer het beslist heeft. Met 84 stemmen tegen 17 en 10 onthoudingen verwerpt de Kamer het voorstel van M. Huysmans. Men zal dus voortgaan met de toekomende week te zetelen. Men herneemt de bespreking der buiten gewone begrooting. Aan te stippen eene merkwaardige redevoering van M. Hymans, die hevig de politiek der Regeering hekelt op finantieel gebied. Er zijn twee groote ge breken aan: gemis van methode in de op vatting der werken, gemis van snelheid in de uitvoering d<_r werken. Spreker wijst verschillende hulpmiddelen tegen dezen ge vaarlijken toestand aan. M. de Smet de Naeyer antwoordt door eene lange redevoe ring, den lof makende van zijn beheer. M. Beernaert, die hem onderbroken heeft om hem te doen opmerken dat het met 't over schot is der gewone begrooting dat men de buitengewone uitgaven moet betalen, kon digt een antwoord aan voor morgen. Zitting van Vrijdag 31 Juli 1903. Morgendzitting. Men herneemt de algemeene bespreking van het budjet van nijverheid en arbeid. Verscheidene woordenwisselingen, nament- Ujk nopens de wet op de ouderdomspensioe nen, waarvan men de verbetering vraagt. Verscheidene leden hebben nog hervormin gen van plaatselijk belang gevraagd. De ar tikelen der begrooting worden aangenomen. Namiddagzitting. De Kamer neemt de verzending naar de middensoktie in aanmerking van een wets voorstel van M. Bertrand, aan de magistra ten verbiedende in de bestuurraden der fi- nancïëele maatschappijen voor te komen. Dan vangt men de bespreking aan der bui tengewone begrooting. Na eene redevoering van M. Woeste, antwoordende aan M. Hy mans en eene ordemotie van M. Paul Jan- soi, die de onlangs gehoudene vergadering der fransche en engelscbe afgevaardigden beroept en aan de Kamer voorstelt den wensch uit te drukken dat de wederland- sche vergadering die te Weenen moet bij eenkomen haar werk met geluk voortzet. Men stemt het wetsontwerp dat de wet op de ouderdomspensioenen wijzigt. De Kamer neemt alsdan het geheele der begrooting van nijverheid en arbeid aan met 125 stem men tegen 5 en 2 onthoudingen. Men her neemt de bespreking van het buitengewoon budjet. De zitting wordt ten 6 ure opgeschorst. Avondzitting. Ten 8 ure 15 m. wordt de zitting herno men. Men herneemt de bespreking der bui tengewone begrooting. Op het einde der zitting vraagt M. Helleputte de verdaging der bespreking tot Dinsdag. Dit voorstel wordt aangenomen. Zitting van Dinsdag 4 Augusti 1903. zitting wordt ten 2 ure geopend onder het voorzitterschap van M. Schollaert. Men zet de algemeene bespreking voort der buitengewone begrooting. Aan te stippen eene merkwaardige rede voering van M. Beernaert, die zegt dat hij altijd een onderscheid heeft kunnen maken tusschen de gewone en de buitengewone be grooting. Ik heb, zegt hij, de buitengewone uitgaven kunnen doen met de boni's der ge wone begrooting, behalve de uitgaven voor af te nemen op de leening. In tien jaren heb ik niet meer dan tien millioenen gevraagd aan de leening, terwijl M. de Smet, in den loop van zijn beheer de 700 millioenen over troffen heeft. Men verwijt mg voor meer dan 300 millioenen uitgaven op onvrucht bare wijze gedaan te hebben op de gewone begrooting. Welnu, de werken van M. de Smet, uitgenomen 4 t. h. maar, moeten door het buitengewone gedekt zijn. Zijne methode bestaat in al de nieuwe uitgaven aan de leening te vragen. Wij gaan te snel en te verre in het buitengewone gelijk in het ge wone. Men doet te veel werken van kiesbe- lang, die de lastenbetalers nutteloos onrecht aandoen. M. de Smet verteert de boni's op voorhand. Wij deden het maar na zeker te zijn van hun bestaan. M. Hymans zegt dat het waarachtig jam mer is dat M. de Smet zich niet in de Kamer kan bevinden om M. Beernaert te aanhooren. M. Liebaert antwoordt aan M. Beernaert met de stiptheid te betwisten der cijfers door hem aangehaald. Men onderbreekt het debat om over te gaan tot de stemming in tweede lezing van het ontwerp betrekkelijk de jaarwedden der vrederechters en grefflers. Geheel de wet wordt aangenomen met 113 stemmen en 4 onthoudingen. Herneming der bespreking van het bui tengewoon budget. De zitting wordt ten 6 ure geheven. Mor gen openbare zitting ten 1 ure 45. Zittingen van Woensdag 5 Augusti en van Donderdag 6 Augusti 1903. De Kamer vervolgt en eindigt de bespre king der buitengewone begrooting. De arti kelen worden opvolgeutlijk gestemd en het geheele der begrooting wordt aangenomen met 60 stemmen tegen 11 en 28 onthou dingen. De Kamer gaat uiteen tot verdere bijeen- roeping. Zitting van Woensdag 29 Juli 1903. Men zet de bespreking voort der begroo ting van landbouw, en men eindigt met ze te stemmen met 59 stemmen tegen 1 en 4 onthoudingen. Men stemt zonder bespreking een wets ontwerp voor doel hebbende de beteugeling van het bedrog bij middel der margarine. Men bespreekt het wetsontwerp op de vastheid der gemeente bedieningen. Iedereen is het eens om dat te stemmen, maar M. De Coster doet opmerken dat het wensche- lijk zou geweest zijn dat het entwerp zich zou uitbreiden op de bedienden van het wel dadigheidsbureel. Een ontwerp, zegt M. de Trooz, zal aangeboden worden door M. Vanden Heuvel. Het ontwerp wordt aan genomen met 59 stemmen en 4 onthoudin gen. Men stemt de wetsontwerpen welke Ie inrichting van nieuwe gemeenten betref fen. Het vervolg der bespreking wordt uit gesteld tot morgen. Zitting van Donderdag 30 Juli 1903. De Senaat houdt zich bezig met verzoek schriften, neemt opvolgentlijk de wet aan op de zeebrieven, deze betrekkelijk de in richting van nieuwe gemeenten en deze be trekkelijk de electrieke eenheden, hij onder zoekt dan een bladje van inburgering. Het afdoende reglement der begrooting 1898-1899 wordt goedgekeurd. De zitting wordt ten 4 ure 40 geheven. Zitting van Dinsdag 4 Augusti 1903. De Senaat begint de bespreking van het budjet van financiën. Niets merkwaardigs aan te stippen. Na de aanmerkingen van verschillende rede naars wordt de algemeene bespreking ge sloten en de zitting wordt ten 5 1/4 ure ge heven. Zitting van Woensdag 5 Augusti 1903. De Senaat stemt de artikelen der begroo ting van financiën en van openbare werken. Het geheele der begrooting wordt aange nomen met 61 stemmen tegen 3 en 3 onthou dingen. Men stemt de reeks staatsburgerschappen en de gewone burgerschappen. Het wetsontwerp op de regeling en de overdracht der credieten wordt aangenomen. De begrootingen 1898 1899 worden eenpa- riglijk min 1 stem aangenomen. Men begint de algemeene bespreking van het budjet van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. De algemeene bespre king wordt gesloten vóór het einde der zit ting en men gaat over tot het overzicht der artikelen. Zitting van Donderdag 6 Augusti 1903. Men herneemt de bespreking van liet budjet van binnenlandsche zaken en van openbaar Onderwijs. M. Magis verklaart in den naam zijner liberale collega's dat de HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1