GROOT CASINO-HOTEL si Casino-Hotel 3 1 Hoefsmederij. Onderscheiding. Betooging ter eere van M. Leo Vandermarliere. Wervick. ELROSE HAAR HERSTELLER Bericht. Onderzoek eens uwe weiden. Internationale Tentoonstelling van Vrouwen Modes te Oostende. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, van den GASSEL-BERG. Openbare Verkooping 35,000 kilos Z O L E F Maaudag 31 Augusti 1903, mam De middelbare afdeeling bevat drij studiejaren in welke men de volgende vak ken onderwijst: den godsdienst, de fransclie taal, de vlaamsche taal, de duitsche taal, de engélsche taal, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de rekenkunde, de algebra, de meetkunde, de dierkunde, de plantenkunde, de landbou wkund», de natuurkunde, de schei kunde, het schoonschrijven, het boekhou den, het teekenen, de lichaamsoefeningen en den zang. Zoo als in de voorbereidende afdeeling worden de lessen van godsdienst door eenen priester gegeven en wordt er bijzonder voor de zedelijke opvoeding der leerliDgen gezorgd. Deze afdeeling is vooral nuttig voor de jon gelingen die de studie der lagere school vol eindigd hebben en hunne kennissen nog wenschen uit te bereiden, het zij om bekwa me werklieden, meesters of handelaars te •worden, het zij om als bedienden te kunnen aangenomen worden in de besturen van den staat, de provincie of de gemeente of als klerk in handelshuizen. Om in de middelbare afdeeling aangeno men te wordenmoet men ten volle twaalf jaar oud zijn en het onderricht in de zes jaren van het volledig lager onderwijs ont vangen hebben. De leerlingen die geen volledig lager on derwijs genoten hebben, kunnen dit in de voorbereidende afdeeling der middelbare school voleinden. De heropening der klassen in de voorbereidende en in de middelbare afdeeling, is vastgesteld op Donder dag, 24n September, om 8 ure 's morgens. De nieuwe leerlingen kunnen zich gedu rende den geheelen vacantietijd in de school doen opschrijven, en bij voorkeur den 22n en 23" September. De Yperlingen zijn gelukkig geweest te vernemen dat een hunner stadsgenooten, ivr Leo Vandermarliere-Mailliard, 108 kandidaten hebben zich op het exa men aangeboden. Op 30 die aanvaard waren om de proeven voort te zetten hebben er maar 14 het diploma bekomen. M. Leo Vandermarliere is de eenige die de geluk - wenschen der Jury bekomen heeft. Maandag avond ten 6 ure, heeft de Har monie der Oud-Pompiers zich Daar de statie begeven om M. Leo Vandermarliere, die werkend lid is der Maatschappij, af te halen en hem zegevierend naar zijne woonst te leiden. Bij het afstappen van den trein is M. Vandermarliere gelukwenscht geweest door M. Achiel Thiebault, die, in den naam der Oud-Pompiers, hem bloemen heeft aan geboden. Een overgroote menigte heeft hem vergezeld. De ontvangst ten huize van den laureaat, was hartelijk. Buiten de leden der Commis sie van de Oud-Pompiers, hebben eene af vaardiging der Fraternelle en talrijke ge- buren en vrienden er aan gehouden de hand van hunnen vriend te gaan drukken en hem te bewijzen welk geluk zij gevoeld hebben bij het vernemen van het schitterend succes door een hunner medeburgers behaald. M. de advokaat Hector Bossaert, in naam der vrienden, en M. Albert Vermeulen, in naam der Fraternelle hebben hem geluk gewenscht. De wijk der Rijselstraat, waar M. Leo Vandermarliere woont, was gansch bevlagd met de nationale kleuren. 'S avonds was er verlichting. Op onze beurt wenschen wij onzen vriend en medeburger M. Leo Vandermarliere uit ganscher harte geluk. Het turnfeest gegeven door La Libre Wervicquoise op 15 Oogst is, niettegen staande het onzeker en koud weder, en de schandelijke drukking der geestelijkheid, bo ven alle verwachting gelukt. Het feest was voorafgegaan door eene in tieme ontvangst van La Libre Wervic quoise bij haren eerevoorzitter M. Paul Castelain, tijdens dewelke haar een schitte rend blauw zijden vaandel met gouden floers aangeboden werd, voor opschrift dragende Sociélé de Gymnastique La Libre Wer vicquoise 1902, Wervicq. De stoet ving aan om 2 1/2 ure. Iedereen sprak lof over de kranige houding der tur nersmaatschappijen La Redoutable van Roubaix, Wacht aan de Leie van Meenen, La Vaillanle van Moskroen, Les Infatiga- bles van Yper en la Libre Wervicquoise, die in de beste orde voorbijtrokken. De fanfaren Les Amis Réunis en de trompetters l'Union Wervicquoise open den den stoet en speelden beurtelings de aantrekkelijkste marscben. Om 3 1/2 ure begonnen de volgende oefe ningen op het plein van het gasthof Macote. lste DEEL. 1. Exercices d'ensemble de la fête fédérale de Marseille par toutes les sociétés réu nis (150 gymuastes). 2. Travail aux barres parallèles par les di- verses sociétés. 1». Legon de canne royale, par les Infati- gables. 4. Mouvements d'ensemble avec engins par la Libre Wervicquoise. 5. Pyramides avec engins par la Vaillanle. 6. Assaut de pointe par M.M. Verbeke et Poupart de Menin. 7. Ballet des Jardiniers par les Infatigables. 2® DEEL. 1. Boxe frangaise en sections paria Libre Wervicquoise. 2. Mouvements d'ensemble avec engins par les Infatigables. 3. Travail artistique aux barres fixes par les diverses sociétés. 4. Assaut de contrepointe par MM. Poupart et Vandorpe de Menin. 5. Pyramides par la Libre Wervicquoise 6. Grand Ballet des Pierrots et Pierret tes par la Vaillante. Wij zouden te lang moeten uitweiden om ieder nr afzonderlijk te beoordeelen. Bepalen wij ons met te zeggen dat de ge zamenlijke oefeningen (150 uitvoerders) on der de wijze leiding van den heer Georges Dumoulin, der Libre Wervicquoise met wonderbare juistheid uitgevoerd werden, dat de twee ballets op eene onberispelijke ma nier zijn gedanst geweest, dat eindelijk de overige nummers ook groot succes gehad en den besten indruk gemaakt hebben. Ook, hebben de toejuichingen niet ont broken 1 Volgens het algemeen gevoelen ware in geval van schoon weder het park van het gasthof Macote te klein geweest. Wij zijn gelukkig onze beste gelukwen- schen en onze rechtzinnigste dankbetuigin gen te sturen tot de turnersmaatschappijen die hare welwillende medewerking aan dit schoon feest verleend hebben. Vergeten wij niet: 1° M. Verbeke, scherm meester en zijne leerlingen MM. Poupart en Vandorpe van Meenen3° La Redoutable van Roubaix (boxe en escrime), welke bij toeval te Wervick zijnde, aan den stoet deelnam; 3° de afgevaardigden der turn- maatschappij Travail et Progrès van Meesen. Les Amis Réunis en de trompetten V Union Wervicquoise die altijd op de bres staan, wanneer het geldt de goede zaak te verdedigen, hebben Insgelijks recht aan al onzen lof en dank. Eindelijk blijft ons een zoete plicht te vervullen, dit is het uitgekozen en, gezien het ongunstig weder talrijk publiek te be danken, dat zoo gulhartig zijne sympathie aan onze dappere turners betoonde. Het turnfeest van 15° Oogst zal in gul den letters in de geschiedenis van La Libre Wervicquoise geboekt staan 1 BURGERSTAND van den 14 tot den 21 Oogst 1903. Geboorten. Crevit Joanna, Drie Zottenstraat. Decroix Magdalena, Room Mauritius, Kanonstraat. Dehaene Clemens, Bukkerstraat. Litiere Gaston, Meenensteenweg. Huwelijken. Ossieur Julius, kleermakersgast en Juliana Devers, kleermaakster. Van Malderen Clemens, bewaker-teekenaar der genie en Dekyndt Emma, zonder beroep. Wallaert Leo, meester zadelmaker en Swekels Valentine, zonder beroep. Sterfgevallen. Vandromme, Maria, 83 jaar,zonder beroep, weduwe Wallaert Martinus, De Haernestraat. Devos, Julia, 3 weken, Bukkerstraat. Soen Theodorus, 32 jaar, daglooner, echt genoot Moerman, Sophia, Blindeliedenstraat. Vermeersch, Cyrillus, 10 dagen, Zaalhof. Hoflach, Henricus, 51 jaar, huurhouder, echtgenoot Hollevoet Elodia, Groote Markt. Dezwaene, Emilius, 58 jaar, zonder be roep, weduwenaar van Gheysen Maria en van Lapierre, Virginia, Rijselstraat. Coffyn, Helena, 24 jaar, kanten werkster, ongehuwd, Meenenstraat. Ie bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Met ln September aanstaande zal er een maandblad verschijnen onder den titel van De Bakkerij en aanverwante nijver heid Dit tijdschrift, dat het orgaan is der bak kersbonden van Vlaamsch-België, zal al de vraagstukken bespreken de bakkerij en der gelijke betreffende. Wij gelooven dat, vooral op technisch gebied, het veel nut zal kunnen doen, door den bakker in te leiden met de nieuwigheden en den vooruitgang van zijn vak. Wij wenschen onzen nieuwen konfrater veel geluk in zijne onderneming en veel abonnenten. De Redactie. 't Is een bekend feit dat de weidebouw meer en meer uitbreiding neemt, en niet zoDder reden. Weiden immers kunnen veel opbrengen en vragen weinig werk. Enkel dienen zij goed bemest te worden. Doch wel ke meststoffen verdienen den voorkeur? Daarvoor is het noodig dat de landbouwer nu eens goed onderzoek doe. Vindt hij er veel klaverplanten in, hij zal voornamelijk stikstof moeten toedienen om de grassen wat te bevoordeeligen en te doen doorschieten. Maar, in tegenovergesteld geval, dit wil zeggen, zijn de klaverplanten zeldzaam, en dit zal wel zoo zijn met alle vochtige en laag- liggende weiden, dan is eene rijke bemesting met potasch en fosfoorzuur noodzakelijk. Eene toevoeging van 600 kgr. kaïniet en 800 k 1000 kgr. staalslakken zal den besten uitslag geven. Vele ervaren landbouwers hebben zulke bemesting toegepast en er zich opperbest mede bevonden. In eene zure weide aldus bemest zagen wij zelfs de slechte grassoorten verdwijnen en goede hunne plaats innemen. Zie dus eens na welke planten in uwe weide de overhand hebbeD en schik er de bemesting naar 1 Eene Internationale Tentoonstelling van Vrouwen Modes zal gedurende het zomer seizoen van 1904 te Oostende gehouden worden. Deze Tentoonstelling staat onder de Hooge Bescherming van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Clementine van België en onder die van het stedelijk bestuur van Oostende. Zij zal gehouden worden in de ruime en prachtvolle zalen van het Kursaal. Hare merkwaardige afdeelingen zullen zijn die voor kleederen, voor hoeden en coiffu- ren, voor bijhoorigheden van de toiletkamer, voor reukwerk, voor kantwerken, voor ju- weelen en aanverwante nijverheden, voor vrouwenliteratuur en boekhandel, voor vrouwenarbeid en kunstgewrochten. De tentoonstellers voor de afdeeling VI (vrouwenliteratuur en boekhandel), voor de afdeeling VII (vrouwenarbeid) en voor de afdeeling VIII (kunstgewrochten) zullen geen plaatsgeld betalen Die tentoonstelling, welke de laatste nieuwigheden op gebied van Vrouwenmo des zal bevatten, zal ongetwijfeld van het grootste belang zijn voor de duizenden vreemdelingen, die, ieder jaar, de Koningin der badsteden bezoeken. Zij zal ook van aard zijn om voldoening te geven aan de algemeene betrachtingen der elegante wereld, vereenigd in die heer lijke badplaats, wier aantrekkelijke pracht iederjaar meer en meer uitblinkt. Het algemeen secretariaat der Tentoon stelling is gevestigd Zuidlaan, 7, te Oostende. Komen. Dolksteek. Zondagavond was M. Amand Duthoy, beenhouwer te Ko men (Ten-Brielen) in eene herberg, toen hem door een kerel onverwacht een dolksteek in het been toegebracht werd. De dader werd door de verbruikers ontwapend, doch kon de vlucht nemen. De wonde is niet erg. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend. Meenen. Staking der stoeldraaiers. - De algemeene werkstaking der stoel draaiers, te Halewijn, die sedert eenige da gen te voorzien was, is maandag uitgebro ken. De bazen zouden, volgens het schijnt, het loon met 30 t. h. verminderd hebben. Daarop hebben al de stoeldraaiers, drie duizend in getal, het werk laten staan. De reden van den afslag is de volgende: een der bazen heeft door machienwerk zijnen prijs kunnen afslaan. De andere bazen heb ben op hunne beurt, uit concurrentie, dertig ten honderd afgetrokken. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, Poperinghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en in al de goede apotheken. Prachtige Panorama. Elek- trieken tramway van de statie tot op den berg. Zeer geringe prijzen. Studie van den deurwaarrder Vander Schueren, te YPER. (GEZEEFDE). ter bewaarplaats van den Buurt spoorweg PONT ROUGE Waasten). om 9 ure's morgens, met gereed geld, en 10°/o voor onkosten, betaalbaar in de handen van den deurwaar der VANDER SCHUEREN voornoemd. co o o 82 Zeestrand van ilALG-TERMIfolUS. 125 Kamers. Kringenen spelen. Bijzondere aantrekkelijkheden en alle dagen Concerten. Onvergelijken strand. Elekrieke trams van Dunkerque naar Terminus in 15 minu ten. Statie van Leffrinckoucke (weg van Dunkerque naar Veurne.) zijn diploma bekomen heeft, met gelukwen— schen der jury, in het praktisch examen van hoefsmederij, na acht maanden leergang. MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verleent door Êniff en Pari. Hoofd-Dépöt: 26, ruoEtienne-Harcel, Parijs. VAN O O) 10 >-1 3 M <1 §3 01 Pi 01 OS "O ■^3 ai S cö N cS <D O &S C? K O xs o p. o &D CS a cö S-c ipooooooio wipooooocq O O o 00 o' w T4 O O O O O o lO O O O O o - - - co co CO O O O r—1 O O O O O) cy CQ O O O O O O os O O O O O O 00 o O O O O io I-H O) O ÖD <X> bü O ctf tn 'gj Pd Pd rS tl C3 I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3