SOLENNITÉ ARTISTIQUJi Het proces Humbert STADSNIEUWS. Zeer belangrijk bericht Examen. De voltooiing der vaart. Ontriggeling. LES MÉLOMANES le Dimmch i, 13 septembre EN LA GRANDE SALIE DES HALLES Middelbare school van den Staat Onderwas en meer welstand, ziedaar wat Vlaanderen tegenwoordig vooral jnoodig heeft. Onwetenheid en armoede, ziedaar de groote redenen van al die schelmstukken Het is tegenwoordig een onbetwistbaar feit dat daar waar de scholen goed ingericht en goed gevolgd worden, de groote schelm stukken steeds schaarscher en schaarscher worden. In Engeland zijn de schelmstukken meer dan 30 malen lager dan in Spanje. In het goddelooze Frankrijk is zij 80 per honderd lager dan in ons katholiek Vlaan deren. In Frankrijk heeft men sedert eenige jaren gevangenissen en gendarmerien mogen af schaffen hier komen er alle jare bij. En nogthansons land word door katholie ken bestuurd sedert twintig jaar. Ongeluk kiglijk, dekleriko's zijn bang dat het volk een grondig onderwijs geniete en te wel stellend worde, ('t is daarvoor dat zij overal kantwerkfabrieken inrichten). Een goed onderwezen volk wordt onaf hankelijk. Zij willen slagen en daarom liever wat schurken en moordenaars meer dan eenige kiezers min. De laatste zitting. De veroordeeling. Ziehier nadere bijzonderheden over de reeds medegedeelde incidenten, voorgevallen in den laatsten zitdag van het proces Humbert en waarin Thérèse zulke belachelijke zoo gezegden onthullingen deed betreffende den persoon, welke de Crawford's zou zijn ge weest en wien de millioenen zouden hebben toebehoord. De zaal was bomvol; natuurlijk men ver wachtte zich aan h8t belachelijk slot der comedie. Nadat Mr. Hesse de verdediging van Ro main Daurignac heeft voorgedragen legde Thérèse de verwachte verklaring af. Thèrèse spreekt Lang spreekt zij, herhalen! dat zij steeds goed en eerlijk was en veel leed. Zij ontmoet te veel moeilijkheden in hare zaken er bij voegend dat, zoo M. Bernhardt te Parijs ware geweest, het ongeluk niet zou zijn voor gekomen, maar de Crawford's zijn gekomen en waren onverbiddelijk. Zij namen het for tuin mede. Op deze banken zegt ze, ziet men de eerlijkste lieden der wereld, dieniets op het geweten hebben. Thérèse voegt er bij dat zij geld leende aan M. Bernhardt, zonder het ten haren te heb ben gezegdhet is van daar dat het ongeluk kwam. Ik wil u alles zeggen, heeren gezworen, roept zij, alles, opdat gij zou weten. Het hof trekt zich dus dadelijk terug om te beraadslagen en rond 7 1/2 wordt het vonnis uitgesproken dat de Humbert's veroordrelt Thérèse en Frederic Humbert elk tot 5 jaar gevang en 100 fr. boet; Romain Daurignac tot 3 en Emile Daurignac tot 2 jaar gevang. Na de uitspraak van het vonnis werpen Thérèse en Frederic zich in elkanders armen en verlaten de zaal, na hunne verdedigers te hebben bedankt. De uitspraak der jury hadden zjj reeds lijkachtig bleek, maar onbeweeglijk, aan hoord. STAD YI'IÏU Programma der feesten, ingericht ter ge legenheid der inhuldiging van het vaandel der liberale Jonge Wacht Hoop in de Toekomst Ten 21/4 ure. Vorming van den Stoet, op de Maloulaan. Schikking van den Stoet. 1. De Vrije Trompetters Thourout. 2 Muziek der Oud-Pompiers, Yper. 3. Liberale Jonge Wacht, Schaerbeek. 4. Kring der liberale Studenten, Brussel. 5. Liberale Jonge Wacht, Cureghem-An- derlecht. 6. Jonge Wacht der Ligue libérale, Brussel. 7. Jonge Wacht der Associatie, Brussel. 8. Liberale Jonge Wacht, Antwerpen. 9. Liberale Jonge Wacht, Mechelen. 10 Liberale Jonge Wacht, Deinze. 11. Fanfaren Sint Cecilia, Staden. 12. Liberale kring Brouwers studenten, Gent. 13. 't Zal wel Gaan T. S. C. Gent. 14. Kring der liberale Stu lenten, Gent. 15. Liberale Jonge Wacht, Eecloo. 16 Liberale Jonge Wacht, Roeselare. 17. Turn Club. De Morinnen. 18. Muzikale Kring, Diksmuide. 19. L;berale Jonge Wacht, Diksmuide. 20. Progrès par le Travail, Meesen. 21. Liberale Jonge Wacht, Moscroen. 22 Le Vaillante, Moscroen. 23. Koninklijke Philhurmonie, Meenen, 24. Liberale Associatie, Thielt. 25. Liberale Associatie, Veurne. 26 Liberale Jonge Wacht, Meenen. 27. Liberale Volksbond, Kortrijk. 28 De Onvermoeibaren, Yper. 29. Van Ghelu v's Genootschap, Brugge. 30. Fanfare Amis Réunis Wervick. 31. La libre Wervicquoise, Wervick. 82. Liberale Jonge Wacht, Wervick. 33. Liberale Associatie, Yper. 34 Philharmcnieke, Poperinghe. 35. Liberale Associatie, Yper. Marchlinie. Statiestraat, Temp lstraat, Boterstraat, Rijselstraat, Platteelstr., Hond straat, Groote Markt, Diksuauidestraat, Nieuwe Houtmarktstraat, Boesinghestraat, Vandenpeereboomplaats, Boomgaardstraat, Zaal der Oud Pompiers. Ten 3 ure. Ovcrliaildl- ging van tiet Vaan del, in 't lokaal, Zilveren Hoofd, Rijselstraat. Ten 4 1/4 ure. - GROOTE MKRTI\(i in de zaal der Oud-Pompiers. SPREKERS De heeren DEVIG^Ë, BUYL, en P. E. Ten 5 1/2 ure, groot Con cert, door de Pllilliar- iiioiiïe v an Poperin- gtie, (hestuurder M. E. Van El- slande) op de kiosk der Groote Markt. Programma van het Concert. 1. Allegro militaire E.VanElslande. 2. Hochzeitsmarsch Mendelsohn. 3. Ouverture de «Maritana» Wallace. a) Solo voor Fluit door 4. Oreel E.VanElslande. b) Danse hongroise N° 6 Brahms. 5. Caprice des Huguenots» Meyerbeer. 6. Espana, suite de Valses Chabrier. VERLICHTING VIN 'T LOKAAL OM 8 U. De heeren DB RIDDER, Senator A, BUYL, G LORAND.L TERMOTE, K VANDEVENNE, J. DEVIGNE, E MEULENDORFF, GROMBEZ en BEAUDUIN, Kamerleden, zullen het feest met hunne tegenwoordihheid vereeren. aan de mouchards en aan de bespieders der katholieke partij. Zaterdag 11. hield het Comiteit der Jonge liberale Wacht eene vergadering in zijn lo kaal, het Zilveren Hoofd, Rijselstraat. Een kerel bevond zich rechtover de herberg en bespiedde al de personen die er ingingen. Wij waarschuwen welwillend al dezen wien het vuil stieltje van mouchard en be spieder aanstaat dat het hun duur zou kun nen kosten indien zij hun smerig werk voortzetten, en dat de verbitterde liberalen, die alzoo bespied zijn, hun mildelijk eene goede pandoering zouden geven, die voor loeders van hunne soort bestemd is. Elk zegge het voort Wij vernemen met genoegen dat M. HEC TOR SCHMIDT, van Brielen, oud-inwonend leerling van het Koninklijk Atheneum van Oostende, met succes zijn examen afgelegd heeft, in de staats-normaalschool te Gent, van toegevoegde leeraar van het middelbaar onderwijs van den lageren graad. Hij heeft daarenboven met onderscheiding een gron dig examen afgelegd over de duitsche taal. M. Hector Schmidt do't eere aan onze uitmuntende Staats middelbare school, waar van hij een oud-leerling is, alsook aan het Koninklijk Atheneum van Oostende. Wij bieden hem onze hartelijkste geluk- wenschen en wensclien hem uit ganscher hart eene schitterende loopbaan. M. Vanden Boogaerde schijnt ons toe een Raadslid te zijn die zijn mandaat ernstig zou willen opnemen; hij heeft goeden wil en durft van tijd tot tijd over belangrijke zaken spreken. Van al de kooplieden die deel maken van ons bewonderenswaardig bestuur, is hij de eenigste die zich gewaardigt bezig te houlen met de voltooiing der vaart; dit is nochtans wel het hoofdpunt van het programma van al de kooplieden en nijveraars der stad. Zoolang deze levensk vestie voor de toe komst onzer stad niet zal opgelost zijn, zul len onze koophandel en nijverheid blijven een kommervol leven leiden; dezelfde toe stand is slechts goed om dezen te ontmoedi gen en zorgeluos te maken die waarlijk de stad willen doen opstaan uit de wegkwijning waarin zij zoo ongelukkiglijk gedompeld is. M. Vanden Boogaerde zal niet beter ge lukken dan vele andere kooplieden, die zich sedert talrijke jaren daarmede beziggehou den hebben; gelijk zij zal hij bij onze mees ters spot en kwaden wil vinden. Die goede heer vergeet dat onze meesters bevreesd zijn voor den handel en nijverheid, omdat zij wel weten dat deze die kan leven door zijn werk en zijn verstand, min kan buigen en een onafhankelijkeren geest heeft. Onze meesters houden er niet veel aan dat er veel van dat slach zijn ia onze gewezen goede stad Yper, die een echt capucienen- klooster geworden is; de volksarmoede, zie daar hunne zaak, 't is daarom dat zij niet werken voor de voltooiing der vaart. En wanneer M. Colaert, met zijn onnoo- zel wezen en op spottende wijze vraagt met welk water men de vaart zal vullen, zou M. Vanden Boogaerde hem kunnen gevraagd hebben met welk water men de vaart van de Leie naar Roubaix spijst, die van groote ren aftrek is dan dezen van Komen naar Yper. Wij hebben bemerkt dat eiken keer dat M Vanden Boogaerde de vraag van de vol- tooing der vaart opwerpt, de heer Burge meester hem uitnoodigt niet aan te dringen en hem trotsch antwoordt dat het 't oogen- blik niet is. M. Vanden Boogaerde, gij zijt nog wel openhartig, gij weetniet met welken grap penmaker gij te doen hebt. Nog eens vragen wij ons met droefheid af in welke onerva rene handen de belangen onzer stad geval len zijn. Donderdag avond rond 6 ure, heeft er eene ontriggeling van den tram, komende van Veurne, aan het bareel van het hoekje, plaatsgehad. Het vrouwtje daar aangesteld heeft eene zeer moeilijke bediening en zeer weinig betaald. Zij moet zorgen voor de lijn van den tram en terzelfdertijde om de ba- reelen te sluiten .voor den trein van Roese- laere, daar deze twee treins bijna aan het zelfde uur aankomen. De tram van Veurne was een weinig verachterd door de paardenmarkt van El- verdinghe en kwam juist aan op het oogen- blik dat de trein naar Roeselaere aankwam. Het vrouwtje het gevaar ziende wist niet wat doen, den excentrique (spoorwijzer) niet aanzetten of in beweging brengen. Een ge lukkig gedacht kwam haar voren en liet den excentrique stil, daardoor moest den tram ontriggelen en blijven staan, en zoo reed de trein voorbij zonder ongelukken. Had zij den excentrique moeten aanzetten grooteongelukken hadden er te betreurenge- weest, want de trein had ongetwijfeld den tram doorsneden en de reizigers zoowel als het personeel van den tram waren vermor zeld geweest. Voorzeker verdient dat vrouwtje eene schoone belooning van den tram zoowel als van den Staat waarvan zij bediende is sedert vele jaren. ¥ILLE ITY RRl^ GRANDE organisé par la SOCIÉTÉ ROYALE IDE Q-^ïnTID, 4 heures, (entréa par le Marché Bas) A vee le bienveillant concours de.- Melle Jeanne MERCIER, chanteuse légère du grand théa're de Gand; MM. Leo VANDERHAEGEN et DRUBBED professeurs au conservatoire Royal de Gand- MM. BAFROEY, PARMENTIER et L VAN- DENHOEK, lauréals du Conservatoire Royal de Gan.l La grande Chorale hommes et la grande Chorale Mixte de la So- ciété (Directeur M. Lievin Duvosel) En viron 225 cxécutants. 1" PARTIE. 1. La Tempète par la grande Chorale hommes Radoux. 2. Grand air de Patrie M. Bafroey PalaJilhe. 3. Ballade et Polonaise, pour violon, M. Dubbel H.Vieuxtemps. 4. Grand air des bijoux de Lakmé, M. Leo Vander - haegen Leo Delibes. 5. Air du Rossignol des Noces de Jeannette, MeIle Jeanne Mercier V. Massé. 6 a) Quand sous le sombre voile, (1500) Mathieu Lemaistre. b) Final du Vlaamsche Nacht par la chorale Mixte O. Roels. 2m# PARTIE. 1. Germinal, par la grande Chorale hommes Riga. 2. a) Récit et air de Judas Machabée Haendel. b) Air de la flute enchantée, M. Parmentier Mozart. 3 a) Romance Svendsen. b) Mazurka pour violon, M. Drubbel VanGoens. 4. Air de bal masqué, M. Vanden Hoek Verdi. 5. Duo de Manon, ler acte, Melle Jeanne Mercier et L60 Vanderhaegen Massenet. 6. Acès par la grande Chorale hommes et la Chorale Mixte Soliste M. Vanderhaegen Wormser. Accompagnateurs MM. Metdepenningen et Uyttenhove. lauréats du Conservatoire Royal de Gand. Places réservées a 1 franc Enlrèe par l'Rölel-de- Ville. Fait a Ypres, le 25 aoüt 1903. Le Bourgmestre et Echevins Le Secrétaire, [S) R. COLBERT. (S) M. GORR1SSEN. (Communiqué). De middelbare school van den Staat bevat ©ene voorbereidende afdeeling en eene middelbare afdeeling. De voorbereidende afdeeling heeft zes studiejaren waarin de volgende vakken onderwezen wordende godsdienst, de vlaamsche taal, de fransche taal, het schoon schrijven, het rekenen en het stelsel van maten en gewichten, de geschiedenis en de aardrijkskunde, de begrippen van natuur kunde en gezondheidsleer, de begrippen van teekenen, de lichaamsoefeningen en de zang- De fransche en de vlaamsche talen wor den dus, tegelijker tijd van in de laagste klas aangeleerd. De lessen van godsdienst worden in alle klassen door eenen priester gegeven en voor de zedelijke opvoeding der leerlingen wordt vooral gezorgd. Om in de voorbereidende afdeeling aangenomen te worden moet men hoegenaamd geene kennissen bezitten; bet is voldoende ten volle zes jaar oud te zij0' In bijzondere gevallen kan men hiervan ont slagen worden. l (I C 8 l 4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2