Casino-Hotel GROOT CASINO-HOTEL EEN LEERGAST ELROSE |1 Koninklijk Atheneum. VERLOREN HAAR HERSTELLER Boekbeschouwing. Landbouw. VERSGHILLI6E TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, van den GASSEL-BERG. MEN VRAAGT ten bureele van dit blad De middelbare afdeeling bevat drij studiejaren in welke m^n de volgende vak ken onderwijst: den godsdienst, de fransche taal, de vlaamsche taal, de duitsche taal, de engélsche taal, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de rekenkunde, de algebra, de meetkunde, de dierkunde, de plantenkunde, de landbouwkunde de natuurkunde,de schei kunde, het schoonschrijven, het boekhou den, het teekenen, de lichaamsoefeningen en den zang. Zoo als in de voorbereidende afdeeling ■worden de lessen van godsdienst door eenen priester gegeven en wordt er bijzonder voor de zedelijke opvoeding der leerlingen gezorgd. Deze afdeeling is vooral nuttig voor de jon gelingen die de studie der lagere school vol eindigd hebben en hunne kennissen nog wenschen uit te bereiden, het zij om bekwa me werklieden, meesters of handelaars te worden, het zij om als bedienden te kunnen aangenomen worden in de besturen van den staat, de provincie of de gemeente of als klerk in handelshuizen. Om in de middelbare afdeeling aangeno men te worden, moet men ten volle twaalf jaar oud zijn en het onderricht in de zes jaren van het volledig lager onderwijs ont vangen hebben. De leerlingen die geen volledig lager on derwijs genoten hebben, kunnen dit in de voorbereidende afdeeling der middelbare school voleinden. De heropening der klassen in de voorbereidende en in de middelbare afdeeling, is vastgesteld op Donder dag, 24r September, om 8 ure 's morgens. De nieu ve leerlingen kunnen zich gedu rende den geheelen vacantietijd in de school doen opschrijven, en bij voorkeur den 22" en 23n September. 1 STAD OOSTENDE. Stadskostschool. Gesticht van uitmun tende reputatie. - Ieder jaar schitterende uitslagen Algemeene Wedstrijd 1903: 59 benoemingen. Talrijke bijvallen: Hooge- scholen, bijzondere scholen, belastingen, re gistratie, leger, onderwijs, staatsbestuur, posten, telegrafen, koophandelgesticht, zee vaart, enz Kostelooze bijzondere leergangen fransch, akkerbouwkunde, zeebegrippen. Heropening der leergangen Donderdag 1° October. Bestuurder: F Focemarier-Dumon. op de route van Veurne naar Yper en Meenen een kussen van automo bile overtrokken met geel leder. Ver zocht het terug te brengen aan 't bureel van dit blad tegen belooning van 10 franken. BURGERSTAND van den 21 tot den 28 Oogst 1903. Geboorten. Deknudt, Emilius, Esplanade. Adenot, Joanno, St. Jacobs nieuwweg. Scherlynck, Ivonna.Poperinghe steenweg. Bogaert, Josephus, Rijselstraat. Jansens, Dionysia, Boterstraat. Vandenberghe, Odilo, Zaalhof. Bogaert, Maria, Schuttelaerestraat. Denudt, Albertus, Dehaernestraat. Santy, Omer, St. Jacobstraat. Gisquiere, Gabriela, Doorgangstraat. Hoornaert, Magdalena, Meenen steenweg. Sterfgevallen. Thieuw Carolina, 77 jaar, zonder beroep, ■ongehuwd, St. Janshospitaalstraat. Baeyen Emilius, 61 jaar, metser, wedu wenaar Depuydt Maria, echtgenoot Des- camps Maria, Dixmudestraat. Flamant Julia, 19 jaar, naaister, onge huwd, Meenenstraat. Geloen Maria, 17 jaar, dienstmeid, onge huwd, Meenenstraat.; Viaene Rosalia, 80 jaar, zonder beroep, weduwe Parture Petrus en van Pacquet Henricus, Rijselstr. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Parf. Hoofd-DépAt: 26, ruoÉtienae-Mwcel, Parijs le bekomen bij M Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Cours théorique et pratique de langue flamande, par E. Van Driessc'ie, revu, remanie et augmenté par H. Coppé, professeur a l'athénée royal de Bruges. Brugge: G. Geüens-Willaert, uitgever, St- Jansplaats. De heer Coppé, wiens Nederlandsche spraakkunst in drie leergangen en Be knopte Nederlandsche spraakkunst we vroeger te dezer plaatse met lof bespra ken, heeft zich opnieuw verdienstelijk ge maakt met het boek van wijlen Etnanuël Van Driessche gansch te herzien om te werken, te volledigen en op de tegenwoor dige schooltoestanden aan te passen. Het werk, dat door zijne tusschenkomst een heel ander aanzien gekregen heeft, is .waarlijk interessant; de leerstof is er eenvoudig in voorgesteld en trapsgewijze ontwikkeld; talrijke toepassingsoefeningen wisselen op de gelukkigste wijze af, met het saaie dat aan spraakkunst in 't algemeen verbonden is. De Waalsche leerlingen, die het boek van den beer Coppé met vrucht doorweilten, zullen mogen verzekerd zijn, dat zij de Ne derlandsche taal even grondig zullen kennen en gebruiken als onze Vlaamsche jongens, die haar soms, door allerlei Belgicismen, geweld aandoen. De indeeling van het werk is zeer metho disch opgevat. Eerst komen Leesoefeningen, waarin de leerlingen kennis maken m9t de uitspraak van sommige enkele en dubbele lettertee- kens, welke in onze taal anders klinken dan in 't Fransch, zooals gj to. sell ou. ui. enz. Hier vergezelt de woordelijke vertaling den tekst. Daarop volgen eenvoudige begrippen van Spraakkunst en Woordvormings- leer, als de vervoeging van hebben en zijn, de naamvallen, samengestelde naamwoorden hoedanigheidswoorden, en werkwoor den, mitsgaders afgeleide woorden. Het derde gedeelte, verre weg het uitge breidste, getiteld Theoretische en prac- tische leergang, overziet de geheele spraakkunst. Elk rededeel wordt afzonder lijk in behandeling genomen, en op de be- ginselleer volgt iedermaal de toepassing onder vorm van een leesstukje, eene overzetting, eene geheugenoefening, een gesprek en eene woordenlijst. Hierin liggen schatten voor den schoolman, al ware hij zelfs niet gelast met den leergang, Nederlandsch aan Walen te onderwijzen Hier vooral heeft de heer Coppé zijne ondervinding op het gebied van taalkundig onderwijs kunnen in praktijk brengen en zijne ambtsbroeders zullen hem dankbaar zijn om de wijze, waarop hij hun den weg wijst. Een laatste gedeelte leert ons de Woord schikking, met enkele stukjes als samen vatting va het aangeleerde. In het werk van den heer Coppé zullen niet kinderen alléén leeren; ook groote men- schen, die er op gesteld zijn, zoo niet keurig dan toch goed Nederlandsch te schrijven, zullen er veel nuttige wenken vinden, waar door flaters kunnen vermeden worden; wij bedoelen o. m. de lijsten over het gebruik der voorzetsels dat groote struikelblok voor de Vlamingen der oude genetieven en datieven, alsook der meest voorkomende Belgicismen. Daariu ligt veel gading voor belangstellenden. Medard Verrest. Het bemesten der Klaver. Oulangs sprekende van den klaverkanker, vermeldden wij hier terloops twee meststof fen die met voordeel op de klaver gebruikt worden. Naar gelegenbeii van die mededeeling, hadden wij een gesprek met eenige landbou wers over de bemesting der klaver. Uit ons onderhoud deden wij de overtuiging op dat vele landlieden nog bitter weinig kennen van de levensleer dier kostbare plant. Daarom achten wij het gewenscht een en ander daar over mede te deelen en daaruit eenige ge volgtrekkingen af te leiden voor hetgeen de bemesting betreft. Zooals alle planten behoeft de klaver be halve zekere andere bestanddeelen, die wij hier niet dienen te noemen, stikstof, fosfoor- zuur potach en kalk, in voldoende hoeveel heid t'harer beschikking te hebben, om welig te groeien. Ontbreekt een of ander dier elementen, dan is de plant in hare ontwikkeling ge stoord en de opbrengst leidt er onder. De landbouwer moet dus die vier stoffen aan de klaver bezorgen, zal men zeggen. Gelukkiglijk neen, want de stikstof, de kostelijkste, krijgt de klaver gratis van de lucht. Ge moet weten, geachte Lezer, dat de lucht eenen ontuitputbaren voorraad stikstof bevat. Welnu, eenige planten hebben het vermogen die stikstof te benuttigen en, ofschoon er tamelijk veel door hunne opbrengst wegge nomen wordt, in den grond nog een rijken voorraad achter te laten. Klaver, luzerne, boonen, erwten, enz., zijn in dat geval. Daarbij komt het dat men na die planten, doch vooral na klaver, zulke goede vrucht kan winnen zonder bemesting. Op welke wijze die planten de stikstof tot zich trekken, kan ons al bitter weinig schelen. Doch voor hen die het eens willen onder zoeken, zeggen wij het volgendeTrek eenen boonstruik uit eu bekijk goed de wortelen. Daarop zult gij knobbeltjes ter dikte van een speldekop vinden. Welnu, op de wortels van alle vlinderbloem'ge planten vindt men die knobbeltjes. Daarin leven zeer kleine wezen tjes, die men microben heet, en naar de laatste proefnemingen, zouden het die mi croben zijn welke de stikstof der lucht in de klavervelden vestigen! Zoodus Jat wij ons met de teruggave van stikstof niet te bekommeren hebben, 't Is van groot belang zulks te weten, want, nog eens gezegd, stikstof is het kostelijkste ele ment dat in de scheikundige meststoffen voorkomt. Wat het fosfoorzuur, de potasch en de kalk aangaat, die moeten aan den grond ge leverd worden door bemesting. Als fosfoorzuurmest raden wij het gebruik van staalslakken aan, want de eenheid fos foorzuur is er veel beterkoop dan in super- fosphaat, en de staalslakken bevatten onge veer 45°/o kalk, dus den helft van hun ge wicht. 500 tot 700 kil >gr. per hectare is eene goede bemesting. De potaschmesten bevorderen zonderling de ontwikkeling der klavers. Wij kennen niet een plant waar oplosbare potaschzouten zulke goede uitslagen geven, zelfs in gronden die nog al rijk zijn aan dit element. Men kan even goed chloorpotasch als kaï niet gebruiken, doch wij raden het laatste aan, daar het nog eene zekere hoeveelheid magnesium bevat, dat ook gretig door klaver opgenomen wordt. 300 tot 500 kilogr. kaï niet, volgens de noodwendigheden des gronds is voldoende. Op kalkarme gronden zal men niet ver- waarloozen eene goede dosis kalk toe te dienen. De staalslakken, kaïniet en kalk, moet men zoo mogelijk in den grond werken, en toch, in alle geval, ten vroegste mogelijk gebruiken. Landbouwers, verzorgt dus goed uw klaverland. 't Is een vrucht die 100 per 100 opbrengt: 1° om hare hooge voederweerde 2° doordat ze den grond zoozeer aan stikstof verrijkt. Doch dat doet ze maar op voorwaar de dat de grond rijkkelijk van fosfoorzuur, potasch en kalk voorzien zij. En deze meststoffen zijn uiterst goedkoop. Staalslakken en kaïniet kosten ongeveer van 5 tot 6 fr. de 100 kilogr. Het mag dus eene groote uitzinnigheid genoemd worden klaver nuchter te zaaien of later niet te bemesten, en te zeggen gelijk boer Slenteraar antwoordde: Klaver en gras groeien toch De opening der jacht zal plaats hebben den 5 september voor de provinciën gelegen op den linkeren oever der Maas en der Samber en den 12 september voor deze gelegen op den rechteren oever. Dit zijn, ten minste, de datums welke door het Bestuur der Wateringen en Bosschen aan de ministerieels goedkeuring zullen onderworpen worden. De halte frankjes. Er wordt aange kondigd dat de Fransche regeering de halve frankjes met de beeltenis van Napoleon III gaat intrekken en vervangen door deze met het beeld De Zaaister Het is te hopen dat zulks zoo spoedig mogelijk zal geschie den, want er zijn tegenwoordig al te veel halve frankjes waarop bijna niets meer te onderscheiden is en die dan ook op vele plaatsen geweigerd worden. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquel, PoperiDghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en ia al de goede apotheken. Eene Katechismusles. Een pas toor legde aan de kleine jongens uit, dat zij voor en na het eten altijd moeten biddeD. Om te zien of men zijne les goed begrepen had, vroeg hij aan Jan Schavuit: Jantje, wat doet men na het noenmaal? Wel, mijnheer pastoor, antwoordt de kleine, men drinkt eene tas koffie met een cognakske. Niets nieuws. Jan. Ik heb vernomen dat men kle dingstukken uitgevonden heeft zonder knop pen. Felix. Dat is niets nieuws; sedert mijne vrouw per velo rijdt, staan er aan de mijne ook geene meer. Prachtige Panorama. Elek- trieken tramway van de statie tot op den berg. Zeer geringe prijzen. oo O os W CS3 M <1 a CU H W PC 3 s o S oio o O 1 co - co CO O O O O co RIJSELSTRAAT, 59, YPER. Zeestrand van MALO-TERMINUS. 125 Kamers. Kringenen spelen. Bijzondere aantrekkelijkheden en alle dagen Concerten. Onvergelijken strand. Elekrieke trams van Dunkerque naar Terminus in 15 minu ten Statie van Leffrinckoucke (weg van Dunkerque naar Veurne.) 1\ MEEST GEZOCHTE VI p CR P fcXJ p O Si bt> u CÖ N P C-. O. O -d-> bn r— o A Pd P O p* O S) eö fl6 o> ïO O W 1D O O O O O O O iO O co O O o t> O o o o O O O lO O O <-H r-< O O «Cd O O O O O o o co O O O O O O 00 O O O O O lO rH CO CD bf) CU bD O cö t» Pd a a Pd vg U ES O u 2 O CÖ O TO W .\1 g_, O ro o .zu

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3