TAN IJPEREN EK HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Zeventiende jaar. Zaterdag 5n September 1903. Nummer 36. BERICHT. Inhuldiging van het VAANDEL der Liberale Jonge Wacht vanYper. ▲b«nnementsprtja voorop betaalbaar 8.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Alzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ede die Toor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij i onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteilen bevattende worden niet opgenomen. Nieuwe kiezerslijsten voor 1904- 1905 zijn te raadplegen in het Bureel der Liberale Associatie, Seminarie straat. Het bureel is opende weekdagen van 9 ure 's morgends tot 's middags en van 2 ure tot 6 ure 's avonds. De Zon- en feestdagen van 9 ure tot 's middags. Het schoon liberale feest dat wij Zondag 11. het geluk hadden bij te wonen, is een van deze die zullen kenmerken in de annalen der liberale partij. Het heeft ons die schoone be tooging van over twee jaren herinnerd, te Diksmuide, die de ontwaking aankondigde van het onderdrukte vuur in ons duurbaar West-Vlaanderen. Sedert dien heeft de klimmende beweging onzer partij zich van dag tot dag meer en meer bevestigd. En nu dat wij bijna op het punt zijn de macht van het liberalisme in West-Vlaanderen te be wijzen, ziet men overal grootsche betoogin gen voorbereiden, die als wapenschouwingen der soldaten zijn, vóór den beslissenden slag. Zondag was het te Yper: biDnen veertien dagen zal het te Roeselare en binnen vier weken te Brugge zijn. Het IVe Congres van den provincialen Bond der L. J. W. van West-Vlaanderen. De morgend is grootendeels iDgenomen geweest door het4e congres van den provin cialen Bond der Liberale Jonge Wachten van West-Vlaanderen, dat gehouden werd in 't lokaal, Zilveren Hoofd, onder het voor zitterschap van M. Lesaffre, advokaat te Veurne. De zeer belangrijke vergadering heeft de middelen besproken om den provincialen bond te regelen op de grondregels voorzien door den nationalen Bond. Ontwerpen van statuten zijn voorbereid geweest die zullen onderzocht worden in de vergadering welke zal plöats hebben den 13 September te Roe selare. Afgevaardigden van al de Jonge Wachten en gelijkaardige kringen zullen er uitgeaoodigd worden. Men zal er zich ook bezighouden met de vurige en zoo belangrij kekwestie van de herziening der kiezers lijsten in de kleine gemeenten. Deze afdoende vergadering zal dus zeer gewichtig zijn en het is noodig dat al de af gevaardigden dezelve bijwonen. De datum is overigens uitmuntend aangezien men bij de zelfde gelegenheid zal kunnen deelnemen aan de betooging ingericht door onze vrien den van Roeselare. Wij zullen de gelegenheid hebben op deze kwestie terug te komen. De vorming van den Stoet. Ten 2 ure vormt de stoet zich bij de statie. De drukte is buitengewoon in de stad. Van alle kanten komen maatschappijen en mu ziekkorpsen toe onder het spelen van weg slepende pas-redoublés. Een incident doet het langdurig wachten vergeten. Een huurpaard, geleid door eenen dronken koetsier is op hol gegaan en zou ernstige ongevallen kunnen veroorzaakt hebben. Ia de Statiestraat, werpt een Bruggeling, M. Aug. Vernieuwe, zich onbeschroomd op het beest en gelukt er in het te overmees teren, nochtans niet.... zonder eesige zweep slagen van den geleider ontvangen te hebben. Dat gaat over zijn hout! De politie komt er tusschen, proces-verbaal wordt opgemaakt en dat oogenblik van ontroering is weldra voorbij. De ordedienst is zeer wel bestuurd. Wij bemerken zelfs in de menigte M. Colaert, onzen burgemeester, die, in hoogen hoed en de rozet der Leopoldsorde in het knoopsgat, een vaderlijken blik op het feest komt wer pen. 't Is eene verrukking te meer voor de betoogers. De Betooging. De betooging heeft een indrukwekkend en waardig karakter aangenomen. Niet min dan veertig maatschappijen na men er deel aanmaken wij eene bijzondere melding van het Van Gheluwe's Genoot schap van Brugge, van de Jonge Wachten van Meenen, Roeselare, Moscroen, Diksmui de en Wervick, die zich er hadden doen ver tegenwoordigen door voornamelijk talrijke afvaardigingen. Een groot getal turners in witte broek vermeerderden nog het schilder- achtigj /an dat leger soldaten voor de goede zaak. De stoet was vol bezet met vaandels en bannieren met glinsterende kleuren en het verguldsel der toortsen die boven de vlaggestokken staken schitterden in de zon. Want de geuzenzon nam deel aan het feest. In de gelederen bemerkte men de tegen woordigheid der heeren Deridder, senator voor het arrondissement Kortrijk-Yper; Buyl, Devigne, Termote, Nolf, afgevaardig den; P.-E. Janson; van de heeren Bossaert, oud-liberale schepen der stadBrunfaut, voorzitter der liberale kantonale Associatie, en andere politieke personen van Yper en van het arrondissement. De stoet, waaraan zes muzieken deelge nomen hadden, deze van Poperinghe, Mee nen, Staden, Thourout, Diksmuide, Wer vick, heeft bijna de gansche stad doortrok ken tusschen twee dichte hagen sympathieke nieuwsgierigen die, op verscheidene plaatsen de betoogers toejuichten. De inwoners van St. Pieterswijk, waar de pogingen der klerikalen zich ten allen tijde vereenigd hebben en die ten allen tijde de basis hunner kieswerking was, hadden hunne verkleefdheid aan de liberale zaak willen toonen met vaandels uit te steken, zonder dat bet voorbeeld daarvan gegeven werd door de hoofden, die aan iedereen volle vrijheid te dien opzichte gelaten had den, daar zij weten hoe wraakzuchtig de klerikalen zijn. De overhandiging van het vaandel. De overhandiging van het nieuw vaandel werd gedaan in het lokaal der liberale Jonge Wacht. De stoet hield stil in de Rijselstraat, de afgevaardigden en den senator latende doorgaan, die begroet werden met donde rende toejuichingen. Het was een oogenblik van geestdrift die aan buitensporigheid grensde wanneer het schoon blauwe vaandel in de banden van M. den voorzitter, M. Nouwynck, overhandigd werd door den heer afgevaardigde Ernest Nolf, die de volgende redevoering uitsprak Mijnheeren, Het Gomiteit der liberale Associatie heeft mij de eer toe'vertrouwd u dit vaandel te overhandigen in den naam der liberalen van Yper die belang stellen in uwe werken en uit ganscher harte de altijd groeiende ontwikkeling uwer maatschappij toejuichen. Het is slechts drie jaren geleden, het was daags na onzer wetgevende kiezing van 1900, dat gij met eenigen de stichting van uwen kring beslistet: het werk was ondank baar, gij hebt er des te meer verdienste bij volkomen gelukt te hebben. Uwe maatschappij telt heden 300 leden zy is in volle leven, in volle werkzaamheid Ik wensch er u geluk over. Dat de betooging van heden voor u eene aanmoediging zijn om te volharden in den strijd welken gij zoo dapper ondernomen hebt, zooveel te kostelijkere aanmoediging dat gansch de belgische liberale partij er aan gehouden heeft zich bij uw feest aan te sluiten. Wij hebben inderdaad het geluk libe rale senators en afgevaardigden aan onze zijde te hebben; anderen, in den vreemde weerhouden, hebben ons brieven van sym pathie gezonden. Al de liberale kringen van het arrondissement zijn hier vertegenwoor digd, van alle kanten van 't land zijn ons afgevaardigden toegekomen. De hulde die u bewezen is geweest is eenstemmig, deze dag zal kenmerken in de annalen uwer maatschappij. Het vaandel dat ik de eer heb u te behan- digen zal u voortaan tot verzamelpunt die nen: 't is rond hetzelve dat gij uw verlangen en uwe hope zult groepeeren. In zijne plooien draagt het 't wapen schild van Yper: mocht het u ten allen tijde de verkleefdheid herinneren die gij aan uwe geboortestad verschuldigd zijt. Boven den vlaggestok hangen onze bel gische kleuren, zinnebeeld van het vader land herinnert u altijd dat de liberale partij eene partij is van orde, in den grond onze nationale instellingen toegewijd. Uw vaandel, met liberale kleuren, draagt in gulden letters de leus die gij zoo geluk- kiglijk gekozen hebtHoop in de toe komst. Mijnheeren, de liberale partij heeft in den strijd welken hij sedert eeuwen voert tegen het klerikalisme, verschillende kan sen gehad. Zij heeft hare dagen van zegepraal ge zien zij heeft haren tijd van nederlaag ge had. Sedert bijna twintig jaren ondergaan wij het klerikaal beheer. Sommigen hebben ons verval uitgeroe pen, wij wonen integendeel de ontwaking onzer partij bij. Een nieuw leven ontstaat in onze gele deren. Onze liberale kringen vermenigvul digen zichde betoogingen volgen elkander op in het land. Niettegenstaande twintig jaren tegen spoed hebben wij eene vurige en toegewijde jeugd behouden; 't is met hare medewer king dat het ons zal toegelaten zijn de toe komende strijden te trotseeren. - Wat men er ook van zegge, de toekomst is aan ons en gij hebt gelijk haar met be trouwen te overwegen. - Het liberalisme zal levenhet is en het zal zijn omdat het gansch berust op het denk beeld van vrijheid dat zijnen steun vindt in dat gevoel van onafhankelijkheid welk in den grond van alle menschelijk geweten bestaat. Het zal leven omdat zyne leering de eenige is die vereenigbaar zij met de samen stelling onzer hedendaagsche wereld. Het zal leven omdat het mag rekenen op ons nationaal gestel dat alle overdrijvingen, alle buitensporigheden verstoot De openbare denkwijze zal zich onver mijdelijk van de overdrevene partijen ver wijderen; zij zal niet altijd van het klerika lisme willen weten, dat van dag tot dag trotscher wordt en de burgerlijke macht wil onderwerpen ten voordeele van den eenigen katholieken eeredienst; zij zal het socialis me verstooten dat de overheersching eener klas najaagt tot nadeel van de andere klas sen der samenleving. De liberale party wil noch den klassen haat, noch den oorlog der godsdienstenzij wil aan iedereen de ontwikkeling zijner vermogens verzekeren, welke zijnen oor sprong en zijne overtuiging ook zijn mogen. Liberalisme is synoniem van verdraag- neid, want de vrijheid bestaat maar in eene maatschappij waar al de denkwijzen geëer biedigd zijn. Ons ideaal is een ideaal van eensgezind heid, van vrede en van broederlijkheid, zie daar waarom gij moogt hopen. Mijnheeren, laat mij toe, om te eindi gen, u aan te raden in de daden van uw bijzonder leven gelijk in deze van uw open baar leven, trouwe en rechtschapene solda ten der liberale denkwijze te blijven. - Ik vertrouw dus dit vaandel aan uwe heilige hoede en ik druk al mijne wenschen uit voor de grootheid en den bloei uwer maatschappij. Wanneer de daverende toejuichingen en de herhaalde kreten van Leve Nolf I - die deze mannelijke en bezielde woorden ont haald hebben, een weinig bedaarden, nam de liberale volksvertegenwoordiger van Brugge, M. Termote het woord en sprak: Liberale Jonge Wachten, Mijnheeren, Gij hebt uwe afgevaardigden van West- Vlaanderen de eer gedaan hen uit te noodigen om dit feest bij te wonen. Wij hebben ons gehaast den oproep te beantwoorden, ten eerste omdat deze vergadering ons de gele genheid verschaft een openbaar bewijs te geven onzer achting aan onzen uitmuntenden vriend, den verknochten volksvertegenwoor diger van Yper, M. Ernest Nolf; en dan om dat wij er aan hielden u te bewijzen hoezeer onze harten overeenstemmig kloppen met de uwe. Gij schijnt vol vuur en vol hoop, bereid om zonder rust noch genade strijd te leveren aan de klorikale reactie. Eere aan u, Mijn heeren, die zoo wel de jplichten beschouwt welke uwe toestand u oplegt; gij hebt op eene edele wijze begrepen dat dezen welke de fortuin of het talent tot het toppunt der maatschappelijke schaal verheven hebben, gehouden zijn het voorbeeld te geven: deze waarheid doordringt ongelukkiglijk te wei- HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1