nig de geesten op onzen tijd: de hedeDdaag- sche smetziekte is de overdrevene zorg voor het persoonlijk belang, de ikzucht die de ge voelloosheid baart: zekerlijk is het wettig dat alle man behebt zij met het verlangen zijnen stoffel ij ken toestand te verbeteren door alle eerlijke middelenzeker zou men dezen niet kunnen hekelen die werkt en zwoegt voor de zijnen, maar het is niet aan nemelijk dat men denkt het recht te hebben maar op zijn eigen te peinzen en zich on verschillig te toonen voor al wat het alge meen welzijn betreft en namentlijk voor de maatschappelijke en politieke kwestiende zen en zg zijn talrijk in onzen tijd die het onderzoek dezer vraagstukken versma den, getuigen van een zedelijk en schrikke lijk verval. Deze oorzaak komt zich bij al de andere voegen om ons bovenmate gelukkig te ma ken over de onbetwistbare ontwaking der liberale jeugd die zich in deze laatste tijden op eene zoo hevige wijze openbaard hebben van den eenen kant van 't land naar den anderen en bijzonderlijk in ons duurbaar West-Vlaanderen. Het is nauwelijks eenige maanden geleden dat de liberale jeugd van Diksmuide haar vaandel inhuldigde: heden is het de beurt van Yper, Zondag en acht dagen zal het de beurt van Roeselare zijn; alles doet ons voorzien dat deze ontboeze ming overal elders zal gevolgd worden en wij mogen vastelijk hopen dat de plaatsen, die het nauwst aangesloten zijn aan het kle rikalisme, eerlang jonge wachten van onze denkwijze, in hun midden zullen zien ont staan. Deze beweging verontrust met recht onze politieke tegenstrevers; zij lachen er mede; maar zij lachen groen Wat wonder? Heeft men geen gelijk gehad te zeggen dat de jeugd de hoop is eener partij en 13 eene partij zonder jeugd niet onherstelbaar ver loren Mynheeren, deze die de eer heeft op dit oogenblik het woord vóór u te voeren, zal weldra het einde zijner politieke loopbaan bereikt hebbenmet al de mannen van zijn geslacht heeft hij het liberalisme in België sombere dagen zien beleven: sedert bijna twintig jaren is de zegepraal der reactie on afgebroken geweest; nog meer, gedurende eene lange reeks jaren, tot de komst der evenredige vertegenwoordiging, heeft de kle rikale party als meester en bijna zonder parlementaire toezicht geheerscht. Heden kent de verwaandheid onzer tegenstrevers geene palen meer, zy zijn er toegekomen België als een veroverd land te behandelen en zich onsterfelijk te wanen in hunnen bluf spreken zy reeds van binnen zes jaren de zilveren bruiloft van het klerikaal minis terie te vieren. Het liegt bijzonderlijk van uwe volharding dat zulke schande voor ons vaderland gespaard zy: Het onophoudeiyk gedacht van al het kwaad dat het klerika lisme bedreven heeft zal uwen moed onder steunen in den stryd welken gij zult onder nemen. Overwegen wij de vruchten van die twin tig jaren klerikaal beheerde openbare ambten, betaald by middel van het geld van de algemeenheid der burgers, hebben opge houden de belooning te zyn van de verdien ste, zij zyn de prys der politieke diensten geworden; de Staat samenzweert tegen zyn eigen onderwijs om dat der geestelijkheid te begunstigen: onder den invloed der vrye scholen is de gelijkheid van het openbaar onderwijs zoodanig gedaald, dat Belgie he den het onwetendste land is van Europa het leger is ontredderd, daar het aangewor ven wordt door het verleidelijke der winst, spijts alle gedacht van vaderlandsliefde en rechtvaardigheid; de rijken maken zich vrij van hunne schuld jegens het vaderland met de medeplichtigheid der wet; de kinderen der werklieden en der kleine burgers zijn alleen [onderworpen aan den militairen dienst. De politieke ongelijkheid gaat voort met zich onbeschaam 1 in onze wetboeken aan de kaak te stellen, een gemakkelyk voorwend sel leverende tot den klassenhaat, bestendig gevaar voor de orde en voor den openbaren vrede: het meervoudig stemrecht, bron van bedrog en onrechtvaardigheid, dat de opper macht van het platteland op de steden duur zaam maakt, blijft in voege, spyts al de protestaties die het ministerie gebaart niet te hooren. Eo als overdreven hulde aan al die schandelijkheid is de openbare schatkist le dig, het bankroet is aan onze deur. En onze tegenstrevers durven onbe schaamd uitroepen dat wij geene grieven hebben. - Het is meer dan tijd dat Belgie voor zijne eer en zijn geluk ophoudc overgele verd te zyn aan de geestelykheid, waarvan de klerikale ministers de onbeduidende knechten zijn; 't is in dat groot werk van openbaar heil dat wij de liberale jeugd uit- noodigen ons te helpen. De te volbrengen taak is niet gemakkelijk om ze tot het einde te vervullen, zullen er groote pogingen van krachtdadigheid en volharding behoeven. Dat zulks voortaan onze leus zy Weg met die verschillen van gevoelen die ons eene onberekenbare schade veroorzaakt hebben. Noch doctrinairen, noch radicalenallen liberalen en wyselyk vooruitstrevers. Indien het, geluk de liberale party toe lacht, wat niet twijfelachtig is, zullen de politieke voorrechten afgeschaft worden, een degelijk j zal onderwijs de burgers gegeven worden, onder het toezicht jvan den Staat, door betaalde keurleeraars, bekwaam om den geest en het hart der jonge geslachten te vormener zal dienen de praktische op lossingen te zoeken die best geschikt zijn om den stoffelijken en zedelyken toestand der werkende klas te verbeteren, door vreed zame en wettige middelen: men zal de open bare weldadigheid moeten vernieuwen, de uitdeeling van den onderstand verzekeren zonder politieken haat en beletten dat wel- dadigheidsbureelen die millioenen rijk zijn voortgaan met ellendigen te laten sterven van honger. Eindelijk zal de liberale partij de moeielijke zending hebben de financiën van den Staat te herstellen en bij den ont vangst der belasting wettiger grondslagen en eene billijker verdeeling te verzekeren. Dit zijn, denk ik, de bijzonderste arti kels snel maar getrouw afgeschetst, van het liberaal programma in het manifest der par lementaire linkerzijden geschreven, die, hoop ik, ons aller, oud en jong, gemeene oorkon de zal worden. Dat onze verzamelkreet zij: Op tegen de klerikalen! w Aan 't werk dus. Zonder zwakheid en zonder ontmoediging. De toekomst is aan ons Wanneer ik mijne blikken op dat schoon blauwe vaandel vestig, welks inhuldiging de oorzaak is onzer tegenwoordigheid al hier, geluk ik er niet in een gevoel van diepe aandoening te beheerschen. Ik denk inder daad met droefheid aan de talryke neder lagen welke dit vaandel in deze laatste jaren ondergaan heeft; maar onmiddelyk nadien, voel ik myn hart zich openen tot de hoop; want ik zeg in mijn zeiven dat de laatste zegepraal bestemd is aan de beginselen van vryheid, van gelijkheid, van verdraagzaam heid, van rechtvaardigheid en van vooruit gang, welke het voorstelt en die onvergan- kelyk zijn. Een laatste woord, Mijnheeren, ik stuur het bijzonderlyk tot de jonge wachten van Yper, de helden van ons feest, 't is een wensch; mochten zy den 18 October aan staande hun vaandel boven op hun stadhuis planten. Deze prachtige voordracht wordt langdu rig toegejuicht. M. Nouwynck bedankt in welgepaste woorden de twee redenaars die komen te spreken en men schenkt den eerewyn. De eerbewljzingen aan het vaandel. Eene groote aandoening beving aller har ten wanneer het nieuwe vaandel verscheen, dat met de vreemde «laggen eene apothéose vormde en begroet werd met eene trillende Brabangonne uitgevoerd door de Oud-Pom piers van Yper. De stoet hervormt zich en vervolgt zynen weg langs de Bukkerstraat, de Hondstraat, de Groote Markt, de Diksmuidestraat, de Nieuwe Houtmarktstraat en de Vandenpee- reboomplaats. Hulde aan Alf. Vandenpeereboom. Terwijl eene geestdriftige vreugd de dichte gelederen der betoogers ontroerde, terwyl overal de zegevierende pas-redoublés dreun den, hield de stoet stil vóór het standbeeld van M. Alfons Vandenpeereboom, om aan M. Nouwynck, voorzitter der Liberale Jonge Wacht, toe te laten eene prachtige bloemen garve op het voetstuk neêr te leggen ten teeken van eeuwige bewondering voor den grooten burger. Eene levendige aandoening had zich van de omstaanders meester ge maakt en eenigen hadden zich niet kunnen weerhouden tranen te storten. Het was te gelyk eene grootsche en tref fende betooging, die de grootste eere deed aan de gevoelens der Ypersche liberale jeugd, dankbaar voor de onvergeetbare diensten door een zijner doorluchtigste kinderen aan zyne geboortestad bewezeD. De stoet stelt zich weêr op weg en komt alzoo rond vier ure en half aan de zaal der Oud-Pompiers waar de meeting gehouden wordt. Het Concert der Philharmonie van Poperingbe. Het concert gegeven door onze liberale vrienden van Poperinghe op de kiosk der stad had eene talryke eD uitgekozene me nigte op de Groote Markt gelokt. Wij zouden hen geene bedankingen genoeg vol lof kunnen toesturen voor de meesterlijke wijze op de welke hunne uitmuntende maatschappij de verschillende muziekstukken uitvoert die op het programma waren aangeduid geweest en welker keus onze levendigste gelukwen- schen verdient. De aanhoudende toejuichin gen en den algemeenen lof doen de grootste eere aan haren uitmuntenden muziekmees ter, M. Van Elslande, een kind van Yper. De gedenkwaardige dag van Zondag zal een perel te meer voegen aan de schitterende kroon die zy reeds in het verleden gevloch ten heeft en welke zij niet zal ophouden te versieren in het toekomende. Na de uitvoering van het laatste stuk, is M. Nouwynck, gevolgd van het Comiteit der Jonge Wacht, eene bloemengarve gaan aanbieden aan M. Van Elslande, ten teeken van bewondering en van dankbaarheid. De woorden vol lof die hem toegestuurd zijn ge weest door den voorzitter der Jonge Wacht verwekten geestdriftige toejuichingen. Aan het avondmaal dat de leden der mu ziek maatschappy in het hotel der Kasselrij vereenigd had, hebben de afgevaardigden Buyl en Nolf hunne levendige woorden van dankbaarheid willen voegen by de bewijzen van sympathie die hun reeds gedurende den dag betuigd waren geweest door de Yper sche bevulking. De gelegenheid liet namelijk M. Buyl toe den lof te maken der maatschappij die zich een algemeene gewaardeerde kunstroem heeft weten te verschaffen en eene rechtzin nige populariteit, verschuldigd aan de mede werking die zij aan al de liefdadigheidsfees ten, verleent. Hy stuurde hen de schoone verzen van den onsterfeiijken Ledeganck toe Kunstenaars wanneer uw vingren, Zwevend over uw soort klavier, Tonen door elkander slingren In ver wisselenden zwier, Weet ge, dat in 0 w akkoorden Als in wondre tooverwoorden Dan een taal zich hooren laat, Die ons hevig kan ontroeren En den geest aan d'aard ontvoeren iMaar die 't hart alleen verstaat. M. Buyl heeft de hoop uitgedrukt eene schaar van kunstenaars te zien blyven be staan waarover Vlaanderen zich met recht beroemt. Hulde aan het Comiteit der Jonge Wacht. Het Comiteit der liberale Jonge Wacht mag zich met fierheid den grootschen uitslag zyner pogingen en zijner opofferingen herin neren; het gedenkwaardig feest van verle den Zondag doet de grootste eer aan de werkzaamheid en aan de dienstwilligheid der inrichters die door eene apotheose den immer aangroeienden bloeienden toestand hunner maatschappy hebben willen verheer lijken. Het heeft ons getoond dat indien de tegenspoed en de teleurstellingen uren van vermoeidheid en belangloosheid voor de openbare zaak met zich slepen, dat indien het somtijds gebeurt dat eene betreurens waardige zedelyke verstramming op de ne derlaag volgt, de liberale jeugd van Yper echter de kostbare herinnering niet verloren heeft van de grootheid van het liberaal ver leden het heeft getoond dat de jonge libe ralen getrouw gebleven aan hunnen dienst, meer dan ooit betrouwen hebben in de toe komst. Een machtige ingeving van levens kracht vereenigt korts vóór den strijd de ge lederen onzer vrienden. Wij zyn overtuigd dat, doordrongen van de herinnering aan dezen onvergeetbaren dag van Ypersch libe ralisme, zij met hardnekkigheid zullea ku nenstrijden voorde zegepraal der onsterk lijke princiepen van vryheid, van verdrag zaamheid en van vooruitgang, die langen tiVi onze stad en ons land vereerden, dat trouw het edel en moedig voorbeeld van kleefdheid zullen volgen dat het Comiteit liberale Jonge Wacht van Yper hen komt 7 geven. 'e Om zich een gedacht te maken vaa t, getal vreemdelingen die toegestroomd - om ons schoon liberaal feest te be wond zeggen wij dat in de statie van Yper ai[öa' en zondag avond meer dan 2000 reiskaart^ gegeven zijn geweest. In de trams der linie van Veurne en va Nieuwkerke was men letterlyk opeenge pakt gelijk haringen. Talryk waren de aanschouwers die te roet en in rijtuig gekomen waren van de om- liggende gemeenten, waar noch spoorwegen noch buurtspoorwegen bestaan. Het spreekt van zelfs dat de dag van Zon dag 30 Augusti vruchtbaar zal geweest zijn voor de herbergiers en de kooplieden. Het is overigens altijd zoo in alle feesten door de liberalen gegeven. Dezen, ten minste, doen den handel leven. De Meeting. Ziehier, volgens de Réveil de Bruges het verslag dezer meeting M. P. E. Janson opent het vuur. l)e betooging van heden, zegt hij, heeft ons getoond dat het liberale leven niet dood is in Vlaanderen, maar dat het sterker is dan ooit. Dank zij de aanhoudende werking der getrouwe kampioenen der Vryheid en der Verdraagzaamheid, is het liberalisme ont waakt en denkt zijnen schoonen weg voort te zetten naar eene schitterende toekomst. Weldra zullen wij roemrijke zegepralen be groeten. De gemeentekiezingen zullen eene nieuwe gelegenheid zijn om liberale zege pralen te vieren. WÜ hebben ons verheugd te zien dat door een wonderbaren geest van weder- zijdsche verbintenis, zich zoovele afgevaar digden zijn komen voegen by den libe ralen senaior en volksvertegenwoordiger van uw arrondissement. Gy hebt brieven van sympathie ontvangen van al onze hoofd mannen, van de vooruitstrevendste radikalen tot van de gematigste liberalen. Wij weten daardoor dat al de onvruchtbare oneenig- heden moeten ophouden om het verfoeide ministerie te kunnen omverwerpen. Wy hebben ook de burgers en de werk lieden zich in dezelfde gelederen zien men gen, de inwoners der steden met dezen van het platte land. Deze vermenging leert ons dat al de klassen der samenleving zich onder de plooien van het blauwe vaandel kunnen schuilen. De liberale party is de natuuriyke party van al de mannen, wie zy ook zyn, welke ook hun fortuin of hunnen maatschappelij- ken toestand weze, die de verdediging willen voortzetten van het erfgoed dat ons gemeen is, van al de vryheden veroverd na zoovele strijden, van de vrijheid van gedachte, van de vrijheid der drukpers, van de vryheid van vereeniging. Buiten het behoud van dat erfgoed van het verledene, hebben wy een ander doelwit dat bestaat in het te vergrooten en het te ontwikkelen. Zonder geweld willen wy nieu we hervormingen veroveren, om al de Recht vaardigheid, al de politieke Gelykheid te verzekeren. Wij willen voor al de burgers zonder onderscheid, de verplichting van den mili tairen dienst tot het stipt noodige vermin derd zien, wij willen het verplichtend onder wijs, wij willen het algemeen stemrecht. Met het gevoel der wederzijdsche ver bintenis uit te breiden, met ons vaderland bloeiender en zyne kinderen gelukkiger te maken, ontwikkelen wy de ware gevoelens van vaderlandsliefde. Om deze gedachten practischerwyze te vertolken, moeten wij een einde stellen aan de onvruchtbare worstellingen, en dat wij, voor de verdediging onzer grondbeginsels, door ons standvastig werk van alle oogen- blikken de toekomende zegepraal verzekc- ren, die ik begroet 1 Men begrijpt welke geestdrift deze warme improvisatie teweegbracht op die tallooze menigte die zich in de ruime zaal verdrong spyts de stikkende hitte. Er was een groot oogenblik noodig vooraleer de tweede ing«-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2