EEN LEERGAST Casino-Hotel GROOT CASINO-HOTEL JAARLIJKSCHE KERMIS uitmuntenden drukker LETTERZETTERS zoekt Appartement, STALLING voor 4 Paarden STADSNIEUWS. Koninklijk Atheneum. Men vraagt al kwamen zij van Gent. Middelbare school van den Staat ELROSE HAAR HERSTELLER VERSGHILLIGE TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, MEN VRAAGT ten bureele van dit blad Plantaardige Geneeskunde lm""1" Geheime ziekten Brussel (Midden) Populierstr. 14 van den GASSEL-BERG. a GEHUCHT POTYZE. TE HUREN E. Beirnaert-Van Daele, schreven redenaar, den heer volksvertegen woordiger Devigne van Gent, een oud ge diende, grijs geworden onder het harnas, het woord kon nemen, ditmaal in t vlaamsch. flij zei Ik breng hulde aan de jongen die zulk schoon voorbeeld van moed en verkleefd heid aan de liberale partij geven. Hot is eene ware verrijzenis der geestdrift die wij be groeten. Een gansch geslacht is voorbijge gaan dat onverschillig gebleven is aan onze pogingen. En het gevaar van verdwijning bedreigde ons. Maar betere tijden zijn geko men en wij vieren er vandaag eene der schoonste dagen van. De jeugd komt tot ons en reikt ons de hand. Dat logenstraft wat onze tegenstrevers bevestigen, dat wij be perkt zijn. Integendeel de beslissende strijd is overal hernomen. Onze tegenstrevers kun nen niet begrijpen dat onze partij altijd duurt, omdat zij riiet begrijpen dat die grond beginselen onsterfelijk zijn. Want het libe ralisme is de uitdrukking van den wil te strijden voor de ontvoogding van het volk met al de kluisters van het bijgeloof te verbreken Wij hebben oogenblikken gehad op welke wij in de schaduw verbannen waren, maar het was nog de eeuwige duisternis niet van het graf. De socialistische partij heeft schoo- ne jaren beleefd, maar die jaren zijn geëin digd. De burgers, wedergekeerd van de dwa ling van het klerikalisme en van het socia lisme, dat het monopolium der democratie niet meer heeft, moeten tot het liberalisme terugkomen. Dit liberalism is thans veree- nigd en democratisch. Aan hem behoort de toekomst. Nieuwe en grootsche storm van toejui chingen, en hu komt de beurt van M. Buyl, den onvermeeibaren propagandist die recht heeft op onze bewondering, niets dan door den zegevierenden strijd dien hij heeft kun nen voeren in het dweepzuchtigsto deel on zer provincie. En wanneer het geluk zijne pogingen bekroond had, door de wonder bare wijze op welke hij zijn mandaat van vertegenwoordiger van het volk verstond. De aanspraken van M. Buyl zijn van deze die men moeielijk kan samenvatten. Hij kan er eenen verbeeldingsgloed en eene grillige geestigheid aan geven die opgedischt wor den door eene bijzondere welsprekendheid. Ziehier nochtans eenige der gedachten die hij ontwikkeld heeft: M. Buyl herinnert de schoone zegepraal welke de liberalen van Yper verleden janr behaald hebben in de wetgevende kiezingen hy biedt eene vurige hulde aan M. Nolf en aan al dezen die met hem gestreden hebben. Die zegepralen moeten zich hernieuwen. En de profeten die aangekondigd hadden dat M. Nolf naar de Kamer niet meer zou terug- keeren, M. Golaert en Cle, zouden wel ten hunnen koste kunnen leeren dat dezen die eenen put maken voor een ander, er dik wijls zelf in vallen. Het feest van heden moet den 18 October opnieuw gevierd worden om de zegepraal te vieren in de gemeentekiezingen. De strijd zal overal hevig zijn, dat men het wetel Zelfs in de dorpen, moeten die helden die ondanks alles getrouw gebleven zijn aan onze princiepen, ten strijde trekken. Geene rust meer vóór de zegepraal. Belet de vervalsching der kiezerslijsten, dat de associatiën en de Jonge Wachten zich er mede bezighouden, de senatorieele kiezingen zijn nakend. De toekomst is aan ons indien wij gedu rende nog eeniga korte jaren de onophoude lijke propaganda kunnen voorzetten. M. Buyl is het voorwerp eener vurige ovatie. A. V I S Des cartes d'entrée pour le Concert organisé le 13 Septembre 1903, par la société Royale des Mélomanes de Gand seront délivrées a raison de 1 fr. dans les bureaux du receveur Communal, rue St. Elisabeth, a par- tir du mardi 8 courant, jusques et y compris le Dimanche 13 Septembre de 10 h. a midi. Entrée des places réservées par l'Hötel de ville. Entrée libre par le Marché bas. STAD OOSTENDE. Stadskostschool. Gesticht van uitmun tende reputatie. - Ieder jaar schitterende uitslagen Algemeene Wedstrijd 1903: 59 benoemingen. Talrijke bijvallen: Hooge- scholen, bijzondere scholen, belastingen, re gistratie, leger, onderwijs, staatsbestuur, posten, telegrafen, koophandelgesticht, zee vaart, enz Kostelooze bijzondere leergangen: fransch, akkerbouwkunde, zeebegrippen. Heropening der leergangen Donderdag ln October. Bestuurder: P Fourmaiukr-Dumon. bij eenen Men waarborgt hen voorzeker twee dagen verblijf zonder wegloopen. Dat is zeker met 't nieuw stelsel van Verplichtend Onderwijs. Elk zeg het voort. De middelbare school van den Staat bevat eene voorbereidende afdeeling en eene 1 middelbare afdeeling. De voorbereidende afdeeling heeft zes studiejaren waarin de volgende vakken onderwezen wordende godsdienst, de vlaamsche taal, de fransche taal, het schoon schrijven, het rekenen en het stelsel van maten en gewichten, de geschiedenis en de aardrijkskunde, de begrippen van natuur kunde en gezondheidsleer, de begrippen van teekeDen, de lichaamsoefeningen en de zang. De fransche en de vlaamsche talen wor den dus, tegelijker tijd van in de laagste klas aangeleerd. De lessen van godsdienst worden in alle klassen door eenen priester gegeven en voor de zedelijke opvoeding der leerlingen wordt vooral gezorgd. Om in de voorbereidende afdeeling aangenomen te worden moet men hoegenaamd geene kennissen bezittenhet is voldoende ten volle zes jaar oud te zijn. In bijzondere gevallen kan men hiervan ont slagen worden. De middelbare afdeeling bevat drij studiejaren in welke men de volgende vak ken onderwijstden godsdienst, de fransche taal, de vlaamsche taal, de duitsche taal, de engelsche taal, de geschiedenis en de aard rijkskunde, de rekenkunde, de algebra, de meetkunde, de dierkunde, de plantenkunde, de landbouwkunde, de natuurkunde, de schei kunde, het schoonschrijven, het boekhou den, het teekenen, de lichaamsoefeningen en den zang. Zoo als in de voorbereidende afdeeling worden de lessen van godsdienst door eenen priester gegeven en wordt er bijzonder voor de zedelijke opvoeding der leerlingen gezorgd. Deze afdeeling is vooral nuttig voor de jon gelingen die de studie der lagere school vol eindigd hebben en hunne kennissen nog wenschen uit te bereiden, het zij om bekwa me werklieden, meesters of handelaars te worden, het zij om als bedienden te kunnen aangenomen worden in de besturen van den staat, de provincie of de gemeente of als klerk in handelshuizen. Om in de middelbare afdeeling aangeno men te worden, moet men ten vollq twaalf jaar oud zijn en het onderricht in de zes jaren van het volledig lager onderwijs ont vangen hebben. De leerlingen die geen volledig lager on derwijs genoten hebben, kunnen dit in de voorbereidende afdeeling der middelbare school voleinden. De heropening der klassen in de voorbereidende en in de middelbare afdeeling, is vastgesteld op Donder dag, 24n September, om 8 ure 's morgens. De nieuwe leerlingen kunnen zich gedu rende den geheelen vacantietijd in de school doen opschrijven, en bij voorkeur den 22n en 23" September. BURGERSTAND van den 28 Oogst tot den 4 Sept. 1903 Geboorten. Verminck Henricus, Doorgangstraat. Vanspranghe Arthur, Grimminckstraat. Kesteleyn Rachel, Hallestraat. Coucke Maria, Kiekenmarkt. Vandevyver Andreas, Korte Meersch. Lameire Margareta, Blauwe Leliestraat. Garlier Germana, Tegelstraat. Sterfgevallen. Ramboux, Maria, 70j. zonder beroep, on gehuwd, poperinghe steenweg. Berghman Justin, 56 j. advokaat-pleitbe- zorger, schepen der stad, provinciale raads lid, bijgevoegde vrederechter, ongehuwd, kauwekijnsstraat. Vergulle Octavia, 71 j. zonder beroep, we- duweDondeyne Ludovicus, boomgaardstraat. Zeestrand van MALO-TERMINUS. Nieuw Biscuit De Beukelaer met Meikei wit BACKHAUL, licht, versterkend voor kinderen, zieken, herstellenden, sportsmen, enz. Een die liever met God te deon bad Eenigen tijd geleden, lag een achtbare ma gistraat, op zijn uiterste, die in eene kleine gemeente zijn verblijf hield. De pastoor, die dat wist en dacht als de man christelijk sterft, dan zal er een goed stuiverken te ver dienen zijn voor mij, begaf zich bij den zieke, waar hij zeer beleefd ontvangen werd, maar toen hij sprak van te biechten, keerde de zieke het hoofd om en verzocht den pastoor daarvan niet te spreken. Evenwel, toen de magistraat zeer slecht was, gelukte de pastoor er in hem de volgen de kwetie te stellen Maar eindelijk, mijnheer de voorzitter, indien nu eens alles wat gij loochent, waar heid was, dat er nu eens een hel en hemel bestond Neen, neen, zegde de zieke, dat bestaat niet. Binnen eenige oogenblikken, mijnheer de voorzitter, zult gij voor de rechtbank van God verschijnen Ohgij gelooft dat mijnheer de pastoor? vraagt de voorzitter, zich recht in zijn bed zettende. Zekerlijk en ben er van overtuigd. Zou ik dan den Goeden God zien? vraagt de stervende. Daar moet gij niet aan twijfelen. Ehwel, ik been zeer tevreden en gerust, zegt de zieke, met een spotlach, ik zal mij be ter met hem verstaan, dan met u, mijnheer de pastoor, die zegt maar zijnen dienaar te zijn. Daarmede mocht den pastoor vertrekken en de voorzitter ging gerust de eeuwiheid in. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, Poperinghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en in al de goede apotheken. 125 Kamers. Kringenen spelen. Bijzondere aantrekkelijkheden en alle dagen Concerten. Onvergelijken strand. Elekrieke trams van Dunkerque naar Terminus in 15 minu ten. Statie van Leffrinckoucke (weg van Dunkerque naar Veurne.) Luitenant, getrouwd, een kind, met of zonder pensioen, voor den l'1 December aanstaande. Conditiën te zenden aan M. Thomas, 102, Hoornstraat, (rue du Cornet, 102), Brussel. Prachtige Panorama. Elek- trieken tramway van de statie tot op den berg. Zeer geringe prijzen co W ÏS P* H M «I 8 a 8. 3 8 8J§ g Stad Yper. op Zondag 6 September 1903 en volgende dagen. met de welwillende medehulp van een bijzonderen. Voor het overige zie de \plahbrieven EENE SCHOONE afgewijderd van het bijzonder huis Oude I AO illj 11 s 1r» a a t Zich te wenden bij 24, Lombaardstraat, 24, YPER. MEEal GEZOCHTS herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coilf. en Puf. Hoofd-Difldt: 26, ruoEtienne-Marcel, Parijs. le bekomen bij M.Ratm. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Spoedige genezingen zonder hervatting door de Plantaardige behandeling van 1. Geheimexiekten (pas ontstane of chronische vloeiingen; 2. Onmacht, vernauwiDgen en aambeien 3. Onzuiverh. van 't bloed en huidziekten. 4. Chronische aandoeningen (der borst, maag en blaas). Raadplegingen door specialisten aan het Wederlandsch Geneeskundig Gesticht alle dagen van 3 tot *7 uren. Zondagen en feestdagen van 9 tot 12 uren. Zending van 't blad tusschen 't Begijnhof Plantaardige Geneeskunde en de op aanvraag. Vischmarkt. O OS u 03 A O e-5 ft H-i 10 -o u O +3 ci N ■T? P. M <D O -4J O S O w u o p- O to CS 03 M O O O O O O O ID IQ O O i> io o •*■4 T-1 O O O O LO O 00 w w O O o K5 IO O cd" io ió O Q W O O w O O O O O O o o O O O Q o IO CD cZ Eh 2> G 50 <D bD O sö té té G a> O s- O H té w x/i "o P4 Ph c3 TE 53 O 2 té té

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3