VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale en Grondwettelijke Associatie DER STAD YPER. Openbare Vergadering der Liberale en Grondwettelijke Associatie voor al de kiezers van Yper, binnen stad en den buiten, den ZON DAG 4° OCTOBER, ten 6 ure 's avonds, in het gewoon lokaal Zaal der Oud-Pompiers, Seminariestraat. Gemeente kiezingen van 18 October 1903. DAGORDE: Zeventiende jaar. Zaterdag 3" October 1903 Nummer .40. In de Liberale Associatie. Aankondiging der kandidaten Beesau Camille, handelaar Brunfaut Auguste, handelaar Dechièvre Amand, bankier De Deystere Ser., brouwer Harteel Auguste, herbergier Iweins Emile, advokaat Laheyne Alfred, advokaat Nolf Ernest, advokaat, volks vertegenwoordiger Speybrouek Em., landbouwer Vermeulen Pol., brouwer. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 8.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent §m drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 JAe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamae artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij UB onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. - KIEZING VAN 18 OCTOBER 1903. De algemeene vereeniging van de leden der Kantonale Associatie heeft Maandag 28" September 11. vergaderd, ten 8 ure 's avonds, om de liberale kandidaten aan te duiden en af te kondigen voor de naaste gemeente- kiezing. Zeer talrijke vergadering, onder het voor zitterschap van den heer advokaat Bossaert, in vervanging van M. Brunfaut, onpasse lijk, de leden van 't Comiteit der Kantonale Associatie en de kandidaten aan zijne zijde hebbende. Gij kent allen, Mijnheeren, zegt de acht bare Voorzitter, het doel der vergadering. De strijd belooft hevig te zijn op 18 October. Er zullen tien raadsleden te kiezen zijn ten gevolge van twee overlijdens en van eene onvereenigbaarheid. De lijst der tegenpartij moet u bekend zijn, denk ik. Onder de uittredende leden, weigeren de heeren Surmont en Boone een nieuw man daat en M. Decaestecker heelt zijn ontslag gegeven; de heeren Iweins en Berghman zijn overleden. De nieuwe klerikale kandi daten zijn de heeren Caenepeel, Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, zoon, Lemahieu en Vande- voorde. Uw Comiteit heeft zich, op bekwamen tijd, beziggehouden met de voorloopige lijst der kandidaten den leden der Associatie voorgesteld. Ofschoon gij zeer talrijk zijt, zegt spreker, vertegenwoordigt gij hier de gansche libe rale partij niet, mijnheeren; maar uwe te genwoordigheid in dichte gelederen is eene goede voorspelling voor den uitslag van den strijd. De achtbare Voorzitter geeft lezing van het art. 14 van 't reglement. Volgens dat artikel van 't reglement is uwe beslissing vrij gelijk zij oppermachtig zal zijn. In de klerikale partij, is het't gebruik, gelijk gij weet, den kiezers eene lijst van kandidaten aan te bieden die op voorhand vastgesteld is. Hier gaat het anders. De leden der Asso ciatie zijn vrij andere kandidaten aan te wijzen dan deze door het Comiteit voorge steld zij kunnen deze door andere vervan gen; in één woord, zij kiezen gelijk zij het verstaan. Uw Comiteit heeft zich de vraag gesteld om te weten of de Associatie moest stryden met eene volledige lijst of met eene onvol ledige lijst. Na eene doorgronde bespreking en rijp onderzoek, heeft uw Comiteit ge meend dat het beter was den strijd te trot- seeren met eene volledige lijst en zoovele kandidaten voor te stellen als er openstaande plaatsen zijn, dewelke ten getalle zyn van tien, zooals gezegd is geweestacht voor de groote reeks, en twee voor de kleine reeks, uittredende bii 4 iaren. Gij zult nog zeggen of het gedacht met eene volledige lijst te stemmen moet ge volgd worden of niet Ziehier de namen der achtbare kandidaten voorloopig gekozen De heeren: (Langdurige toejuichingen). Wij hebben gedacht, Mijnheeren, dat die keus ging beantwoorden aan den uwen; uwe toejuichingen bewijzen dat wij ons niet ver gist hebben. Maar de Associatie blijft eens te meer vrij in hare voorkeur. Al de leden, rechtstaande, gaan voort met toejuichen dat hooren en zien vergaan; en de voorgestelde lijst aanvaard met vreugde kreten, alsook de beslissing van met tien kandidaten te strijden. Bijgevolg, zegt de achtbare Voorzitter, roept uw Comiteit als beslissende kandidaten voor de kiezing van 18 October, de volgende heeren uit MM. Beesau CamiJle, handelaar Brunfaut Auguste, handelaar Dechièvre Amand, bankier De Deystere Séraphin, brouwer Harteel Auguste, herbergier Iweins Emile, advokaat Laheyne Alfred advokaat Nolf Ernest, advokaat, volksver tegenwoordiger Speybrouek Emile, landbouwer Vermeulen Polydere, brouwer (Nieuw gedonder van toejuichingen). Vooraleer het woord te geven aan M. Nolf, noodigt M. Bossaert de leden uit de nieuwe kieslijsten te onderzoeken die op het bureel neergelegd zijn om te zien of zij er ingeschreven zijn, en met het getal stem men waaraan zij recht hebben. De achtbare Voorzitter verzoekt insge lijks de tegenwoordige leden de voorstellings- lijst der kandidaten te komen teekenen, die, volgens de wet, 50 handteekeus van kiezers moet dragen. Hij laat het gezelschap weten dat de libe- rale Associatie Znnriac tnAknrriAnrla t.An ft :;rt- s avonas, eene algemeene vergadering zaï houden, op welae al de kiezers, tot welke denkwijze zij ook behooren, mogen tegen woordig zijn. Verscheidene sprekers zullen er het woord voeren. Deze vergadering zal, verder, aangekondigd worden bij middel van plakbrieven. Dit gezegd, eindigt de heer Voorzitter, geef ik het woord over aan den heer advo kaat Nolf, onzen achtbaren en sympathieken volksvertegenwoordiger. (Langdurige toej inching en Redevoering van M. [Nolf, afgevaardigde. Mijnheeren, In eene vergadering zooals deze, samen gesteld uit niets anders dan uit leden onzer Associatie, is het niet noodig lange redevoe ringen uit te spreken, om al de gewichtig heid te bewijzen van den strijd die zal aan vangen van nu tot 18 October aanstaande. Wij hebben allen diezelfde overtuiging dat het goed begrepen belang onzer geboorte stad het ons ten plichte maakt te werken aan de zegenpraal onzer kandidatenlijst. Indien ik het woord gevraagd heb, is het niet om het proces van ons klerikaal be stuur te maken. Wij zullen onze grieven blootleggen in openbare vergaderingen tot dewelke wij aide kiezers zullen uitnoodigen. Maar ik wileenen plicht kwijten: dezen van u, in den naam der kandidaten die gij komt af te kondigen, en in mijnen naam, onze levendigste dankzeggingen toe te sturen voor het zoo vurig onthaal dat gij onze kan didaturen komt te doen. Het is niet eene altijd aangename zending kandidaat teziju. Niemand onder ons, ik mag het u verzekeren, heefi zich laten voor dragen uit ijdelheid: wij allen hebben maar de begeerte beoogd onze partij te dienen. (Toejuichingen). Al wat wij u vragen, 't is ons uwe me dehulp te verleenen voor den veldtocht die zal geopend wordenhet zal voor ons de beste der voldoeningen zijn. Wij gaan den strijd aan in zeer gunstige voorwaarden. Ondanks twaalf jaren klerikaal bestuur, ondanks de ontzaglijke macht onzer liefda digheidsgestichten, waarvan onze tegenstre vers kunnen gebruik en misbruik maken om hunne politieke ontwerpen te dienen, niet tegenstaande wij sedert twintig jaren al het gewicht eener klerikale regeering drageD, toont onze partij zich geestdriftiger dan ooit. (Bravo's). Het liberaal gedacht houdt stand het blijft vast geankerd in onze Yperscho be volking, het dringt tot op onzen buiten. Al onze politieke maatschappijen zijn in vollen bloei. Onze Harmonie der Oud-Pompiers, ge boren korts na den val van ons liberaal be stuur, ziet het getal harer leden van jaar tot jaar aangroeien. Het doodgeboren kind, zoo- are stichting, is gezonder dan ooit en haar Comiteit bereidt zich om haar in het toeko mende jaar haar eerste communie te doen vieren. De bevolking van Yper behoudt haar hare sympatbiën en gisteren nog vergezelden duizenden personen hare terugkomst van de liberale betooging van Brugge. (Langdurige toejuichingen) Onze Liberale Jonge Wacht, geboren daags na onze wetgevende kiezingen van 1900 telt heden meer dan drie honderd leden. Wij herinneren ons allen het schoone feest dat de inhuldiging van haar vaandel geken merkt heeft. (Bravo's). Overal is het 't zelfde leven, dezelfde geestdrift die zich openbaart. En het is niet alleen in de stad dat het ons toegelaten is de ontwaking onzer partij te begroeten: de beweging dringt door te lande: in menige gemeenten van het arron dissement zuilen onze vrienden moedig den strijd aangaan. (Toejuichingen) Onze laatste wetgevende kiezingen heb ben ons een getal stemmen gegeven dat wij nooit bereikt hadden. Ziedaar wat ons toelaat te hopen. Voegt daarbij dat wij vóór ons tegen strevers hebben die erg verdeeld zijn. Wij wonen eenen strijd ter dood bij tusschen twee der hoofden van de Ypersche klerikale partijM. Surmont van den eenen kant, M. Colaert van den anderen. Dit is voor niemand een geheim. En het is waarlijk wonderbaar het Jour nal d' Ypres in deze omstandigheden te hoo ren afkondigen dat in de stad een geest van bevrediging en verzoening heerscht, ver schuldigd aan den heilzamen invloed der klerikale partij, wanneer het in die eenige partij is dat de tweedracht het hevigste is. Indien de vrede en de eendracht in onze stad heerschen, 't is dank aan de verdraag zaamheid der liberale partij, die zich ont houdt en zal onthouden te antwoorden op de uitdagingen en ongerijmdheden der kleri kale pers. (Teehens van goedkeuring.) Mijnheeren, is het noodig u te zeggen dat mijae vrienden en ik ons voorstellen als liberalen, niets dan als liberalen. Ik ben persoonlijk aangerand geweest in het laatste nummer vau het Journal d'Ypres namentlijk, dat mij verwijt tijdens de inhuldiging van het vaandel der liberale Jonge Wacht, eene taal gesproken te heb ben die niet zou overeenstemmen met de houding die ik zou genomen hebben ten tijde der wetgevende kiezingen. Ik heb, inderdaad, mijnheeren, tijdens dat feest, luidop mijne trouw bevestigt in de liberale denkwijze: maar wat ik toen ge daan heb, heb ik in alle omstandigheden gedaan en indien het Journal dYpres wil de rechtzinnig zijn, het zou het moeten HEf WEEKBLAD" V V/V/JA, XJEj Is On ZR tflpfoncipouor»c hann nrv/Am/Tzin iliHanc

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 1