Gemeenteraad van Yper. Gepanacheerde briefes. bekennen. Ja, wij zijn in 1900 en 1902 ondersteund geweest door de socialisten van het arron dissement die geene kandidaten voorgesteld hebben in tegenstelling met de onze. Maar waarom hebben zij zich onthouden Wij hebben het genoeg gezeid en ge schreven ten tijde der kiezingen van 1900 en 1902; alleenlijk omdat de kandidaten door de liberale Associatie voorgesteld over tuigde partijgangers waren van het algemeen stemrecht onverbreekbaar verbonden aan de evenredige vertegenwoordiging. Goedkeu ring Ik heb, voor wat mij aangaat, altijd die hervormingen opgehemeld, de eenige die, volgens mij, op eene duurzame wijze het kiesvraagstuk in ons land kan oplossen. Toej uichingen Ik ben en blijf er partijganger van. Ik vind die hervormingen in het pro gramma m'jner partij: zij hebben, naar ik weet, geene socialistische kleur. Het algemeen stemrecht heeft partijgan gers in alle partijende onze is er heden mede vereenigd in hare gcmatigste elemen ten. M. Nothomb, oud klerikale minister van State, heeft het altijd verdedigd en wij hebben te Yper het geluk eenen partijgan ger te hebben van het algemeen stemrecht, die veel verder gaat dan ik, 'i is M. Golaert, die niet alleen wil het stemrecht geven aan de mannen, maar zelfs aan de vrouwen. (Algemeen gelach). Zal men zeggen van M. Colaert dat hij een verdrag maakt met de socialisten, die ook het algemeen stemrecht willen voor de twee geslachten, iets dat wij niet willen Er is dus tusschen de socialisten en ons geene trouwelooze overeenkomst. Er is van onzent wege geen den min sten afstand en ik moet het zeggen ter eere der socialistische partij van het arrondisse ment; nooit heeft zij mij gevraagd mijn vaandel in mijne beurs te steken. Ik zou er overigens nooit in toegestemd hebben. (Bravo's.) Maar waar er oneerlijke verdrag geweest is, 't is in de overeenkomst die in 1900 ge sloten werd tusschen de klerikalen van het arrondissement en de heeren Lambot en Le- clercq die naar Vooruit van Gent geleid werden door klerikale hoofdmannen om zich er te doen beschermen door de belgische werkliedenpartij. Ziedaar politieke zedeloos heid die het Journal d' Ypres wel zou doen zich te herinneren. Men heeft mij ook verweten dikwijls in de Kamer met de socialisten gestemd te heb ben. Mijnheeren, ik heb onder dat opzicht geen berouw. Wanneer de klerikale Regee- aanbiedt. ikstem ze. maar Bgënueiu is zWzeiclzaam aat dë overeen komst der twee oppositiepartijen natuurlijk tegen haar gesloten wordt. (Zeer wel Ik zal mij dus niet ophouden met eene beschuldiging te doen opmerken die in den grond maar eene slechte scherts is. lk blijf wat ik altijd geweest ben, een rechtzinnigen liberaal, vast overtuigd dat onze leer van verdraagzaamheid en vrij heid de eenige is die aan ons land zijn nor male en vreedzame ontwikkeling kan geven. Langdurige toejuichingen) Mijnheeren, de taktiek der klerikale partij, in den loop dezer kiesperiode, zal deze zijn welke wij sedert lang kennen en die bestaat in ons te doen doorgaan voor vijan den van den godsdienst. De liberale partij, is het noodig het te herhalen, voert den oorlog Diet tegen de godsdienstige overtuigingenhare rol, hare rede van bestaan is integendeel te werken om al de overtuigingen te doen eerbiedigen. (Zeer wel). Het Journal d'Ypres heeft zoo verre gegaan ons te vragen wat wij dachten over de fransche politiek en of wij partijgangers waren van de maatregelen door M. Combes genomen 1 Het is waarlijk zonderling dat men ons komt vragen stellen van regeeringspolitiek ter gelegenheid eener eenvoudige gemeente- kiezing? Wij hebben de politiek niet te waar- deeren van een naburig land dat onder een anderen regeeringsvorm leeft als het onze, aangezien de betrekkingen tusschen den franschen Staat en de katholieke Kerk be- heerscht zijn door het konkordaat. Wat wij willen verklaren, 't is dat wij, getrouw aan de eeuwenoude overleveringen onzer partij, vurige partijgangers blijven van de vrijheden welke de belgische Grond wet ons waarborgt. langdurige toejui chingen). Onder deze komen de vrijheid van ge weten, de vrijheid van onderwijs, de vrijheid der drukpers, de vrijheid van vereeniging: wij willen die vrijheden voor ons, maar wij eischen ze ook voor onze tegenstrevers. zeer wel). Het zal de eeuwige eer zijn der liberale partij dezelve te hebben kunnen instellen spijts den weerstand der katholieke Kerk, die niet nagelaten heeft dezelve in menige omstandigheden te veroordeelen. (Bravo's.) Het is ia onzediukpers niet dat men de belgische Grondwet uitgemaakt heeft voor een karrevracht vuilnissen dat onze te genstrevers hun eigen geweten onderzoeken. Onze grondregels verbieden ons allen inbreukmakenden maatregel op de vrijheid van denken (Levendige teekens van goed keuring). Mijnheeren, het is al ons bezielende met de gezonde liberale leer, dat wij vragen om het bestuur der gemeentezaken in handen te nemen. Wanneer zij komen zeggen dat wij voor nemens zijn de zusters van liefde uit ons gasthuis te jagen, waarop steunen zij? De liberale partij heeft gedurende vijftig jaren in onze stad het bewind in handen ge had, wanneer heeft zij dergelijken maatre gel voorgesteld? Van alle kanten, nooit!) Wat wij willen, 't is dat de zusters van liefde zich bepalen bij hare zending van zie- kenbezorgsters. Wat wij verlangen, 't is dat het gewe ten van den zieke geëerbiedigd zijindien hij katholiek is en de hulp van zijnen eere- dienst begeert, moet hij ze hebbenindien hij vrijdenker is en het wil blijven, zijn wil moet geëerbiedigd worden. De vrijheid van geweten is en zal altijd voor ons eene hei lige zaak zijn. (Toejuichingen.) Mijnheeren, verre van iets tegen de zus ters *-an liefde te bebbeD, aarzel ik niet wat mij betreft, hun hulde te brengen. Ik ben dezelfde bewondering verschul digd aan de wereldlijke ziekenverzorgsters aan de docters van alle gelooven, die ook hunne evenmenschen ter hulp komen, dik wijls op gevaar van hun leven I (Toejui chingen.) Alle verhevene betooging der menscheljjke zedenleer heeft altijd een liberaal hart doen trillen en het is bij ons niet dat men met spotternij dezen zou onthalen die slachtoffers zouden zijn hunner zelfopoffering. (Bravo's.) Voor de eer mijner tegenstrevers zou ik gewild hebben dat de gelenenheid mij niet gegeven werd hun zulk verwijl te moeten doen. Maar de feiten zijn gekend. Een bladje, het Reusje uitgegeven onder de bescher ming der hoofd man uen van de klerikale partij, heeft deze eerloosheid begaan het ongeluk van een der onzen met spotter nij te onthalen; ik wil spreken van onzen vriend M. Polydoor Vermeulen, die slacht offer werd zijner zelfopoffering met twee werklieden ter hulp te snellen die op eene slecht gemaakte stelling wrochten en die instortte. Ziedaar hoeverre onze tegenstrevers ge komen zijn: onze bevolking zal dergelijke laagheid kunnen schandvlekken. (Van alle zijden, wij zweeren het zulk zedelijk verval uitkomen. era,^ De leering die dergelijke vuilnissen in geeft zou niet kunnen wederstaan; 't is tegen haar dat wij den aanval moeten doen. Het klerikalism, men heeft het gezegd, 't is de vijand; 't is hij alleen die dezen haat verwekt, want 't is hij die leert dat wij in dwaling zijn en dat de dwaling geene rech ten heeft. Levendige toejuichingen.) Mijnheeren, vergeven wij aan dezen die ons beleeuigen. Doen wij den oorlog niu aan de menschen, want zeer dikwijls zijn deze maar de onbewuste werktuigen eener leering waarvan zij de waarde niet ver staan. (Zeer wel.) 't Is de leering zelve, 't is het gedacht dat wij moeten bestrijden, 't Is tegen haar dat wij onze pogingen moeten vereenigeu. (Bravo's.) Vereenigen wij ons dus nog meer rond ons vaandel. Stellen wij tegen het klerikale ideaal, dat een ideaal van strijd is, het ODze dat ons zegt: al de menschen zijn broeders en hebben recht op den eerbied welke ook hun geloof, welke ook hunne overtuiging zij. Moed dus en hoop in de toekomst 1 het menschdom gaat vooruit, onze gedachten winnen veld, het liberalisme zal zegepralen. (Langd. en geestdriftige toejuichingen.) Da schooDe, de treffende redevoering van onzen sympathieken afgevaardigde M. Nolf, vrij van alle persoonlijkheid, heeft een groo- ten indruk onder de toehoorders teweegge bracht, en men heeft onzen uitmuntenden kandidaat voor de naaste gemeentekiezingen eene ware ovatie gebracht. Vooraleer de zitting te sluiten, kondigt de heer Voorzitter eene bijeenkomst aan voor Zondag 4 October, ten 6 ure 's avonds en men scheidt, rond 9 l"/2 ure, te midden der grootste geestdrift. Openbare zitting van Zaterdag 26 September 1903. De openbare zitting wordt ten 5 ure 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, burgemeester-voorzitterStruye, schepen Begerem, Boone, Fiers, Vanden Boogaerde, Vanderghote', Vanden peereboom, raadsleden M Gorrissen, secretaris. i M. Fraeys, eenen val gedaan hebbende, verschoont zich de vergadering niet te kun nen bijwonen. Afwezig: de heeren Decaestecker, D'Hu- vettere en Surmont. De heer Voorzitter (rechtstaande) noo- digt de heeren Emiel Calliau en den politie agent Busschaert uit het bureel te naderen en overhandigt hun, onder de toejuichingen der vergadering, de medaliën van 28 en 3" klas voor daden van moed en zelfopoffering. De heer Voorzitter wenscht hen vurig lijk geluk. De heeren Cailliau en Busschaerts bedan ken en verlaten de zaal Het verslag der zitting van 25 Juli wordt goedgekeurd dat der zitting van 17 Augusti wordt op het bureel neêrgelegd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. Mevrouw de Gravin d'Ursel, weduwe van den gewezen gouverneur, heeft eenen brief van bedankingen gestuurd aan het stadsbe stuur, voor het adres door den Raad ge stemd, ter gelegenheid van het overlijden van den heer Graaf d'Ursel. Do heer Baron Bethune, in eenen brief tot het Schepencollegie gericht, bedankt den Raad voor de gelukwenschen die hij van zijnen t wege ontvangen heeft, ter gelegen heid zijner benoeming als Gouverneur van West-Vlaanderen. De heer Voorzitter. Wij hebben de droefheid gehad onzen zeer achtbaren col lega M. Berghman te verliezen, wij hebben op zijn graf al den spijt uitgedrukt van het Collegie en van den Raad, ten gevolge van dat droevig verlies. Wij hebben de goed keuring der algemeens denkwijze bekomen en, zooals het de heer advokaat Bossaert zeer wel gezegd heeft, was M. Berghman een algemeen bemind en geacht man. Algemeene goedkeuring. De Koninklijke Maatschappij der Meloma- nen van Gent heeft aan het Collegie van Burgemeester en Schepenen hare vleiendste bedankingen gestuurd voor het schitterend onthaal dat haar gedaan is geweest. De heer Voorzitter hoopt dat de Raad het Collegie zal toelaten de Melomarien te be danken voor het schoone feest dat deze ver maarde Maatschappij gegeven heeft. In tegenstrijdigheid met hetgeen gezegd is geweest, zal dit feest geen 5.000 fr. ge kost hebbende uitgaven zullen met moeite de som van 2.500 fr. bereiken (1). Goedkeuring. 2. Stadseigendommen: proces-verhaal der verkooping van noten. De verkoopiQg van noten heeft dit jaar de som van 730 fr. opgebracht't is de goede middelprijs der vorige jaren. Goedgekeurd. 3. Stadseigendommenverkooping van hoornen te Boesinghe. In 1900 heeft het Collegie de boomen doen onderzoeken groeiende te Boesinghe; op dat tijdstip waren die boomen geschat op de som van 5.440 fr. Volgens de schatting, twee jaren nadien gedaan, is dit cijfer geklommen tot 5.818 fr. 't zij eene vermeerdering van omtrent 400 fr.en laatst zijn zij geschat geweest op 6.698 fr. 't zij nog eene merke lijke verhooging. Volgens de meening der deskundigen is er reden die boomen te verkoopen; het col legie deelt deze meening en vraagt de goed keuring van den Raad om die boomen te verkoopen in de maand November aanstaande. M. Boone. Hoe oud zijn die boomen? De heer Voorzitter. 35, 40 en 50 jaren. M. Boone. Als het zoo is, zie ik er geene zwarigheid in. Deze verkooping zal dus gedaan worden aan de gewone voorwaarden, met tusschen- komst van eenen deurwaarder (2). Goed gekeurd. 4. Wegenis: afmeting der Walerkas- teelstraat en nieuwe aanpalende straat. Er is overgegaan geweest tot de recht trekking der Waterkas.eelstraat met de nieuwe straat die de Jules Capronstraat zal vervoegen. De heer Voorzitter onderwerpt de plans aau de vergadering en stelt voor eene recht trekking in orde te doen. M. Fiers (in 't vlaamsch) begeert te we ten wanneer men de hand aan het werk zal slaan om de riool te leggen in de Water- kasteelstraat? Het achtbare Raadslid a aan opdat men te zelfder tijd de wf1"* steonen der voorlanden zou leggen. duur" De heer Voorzitter. j)e sfnlrt naar de bevoegde overheid gezonden Zijn dra zij zullen goedgekeurd zijn za| l *0?" band aan 't werk slaan. en de M. Fiers verklaart zich voldaan De Raad keurt de ontworpene reehti king goed. F -ecDttrek- 5. Wegenis: schikking der van Sl Pieterskerk. 'ffungen Het Collegie heeft van de kerkt, s St. Pieters eene beraadslaging on£ Van gedagteekend van don 25 Mei li betrekt1' lijk de herstelling der kerk en de weïken om het kerkhof in orde te zetten. efken Na eene onverstaanbare bespreking tus schen verscheidene leden, beslist de Raad dat de kwestie opnieuw zal onderzocht worden M. Begerem begeert vuriglijk dat de «ei ken ten spoedigste mogelijk gedaan worden M. Colaert. Deze kwestie zal onder zocht worden. 6. Gezondheidsdienstriool in de Lanae AJeerschstraat. Er is kwestie van eene der zeldzame rio- len die nog te maken blijven, zegt de heer Voorzitter. De geheele uitgave zal van 4.248 fr 50 c zijn. M. Boone. Ik meende dat de riool der Hondstraat de voorkeur zou hebben op deze der Lange Meerschstraat. Er is bekend ge weest dat deze der Hondstraat dringender was. Na eene woordenwisseling tusschen de heeren Boone en Colaert, keurt de Raad deze uitgave goed. M Boone stemt ja met deze voorbehou ding dat de riool der Hondstraat ten spoe digste mogelijk gedaan zij. 7. Bureel van weldadigheid aankoop van aandeelen der samenwerkende maat schappij Eigen Heerd. De Raad brengt een gunstig advies uit over eene beslissing der commissie van het Weldadigheidsbureel bij welke zij verklaart 200 aandeelen te koopen aan 26 fr. der sa menwerkende maatschappij Eigen Heerd voor het bouwen van werkmanshuizen. 8. Burgerwachtbegrooting 1904 M. Boone begeert te weten of de zaak van den Stand bepaald verlaten is De heer Voorzitter antwoordt dat de po gingen nog geene oplossing bekomen hebben en dat de heer Minister hem de verzekering komen voor de helft in plaats van een derde. De achtbare burgemeester hoopt dat men binnen korten tijd den stand in de beste voorwaarden mogelijk zal kunnen bouwen. (1) Het budjet der burgerwacht ls gebracht op 1700 franken voor 1904, 't zij met eene kleine verhooging op dat van 1903, na de goedkeuring door den Raad van de vraag door den Majoor gedaan betrekkelijk eene subsidie van 150 franken voor het aankoo- pen van prijzen voor het schieten. 9. Kerkfabriek van St. M aar tens: bud jet 1904. De Raad brengt een gunstig advies uit over het budjet der kerkfabriek van St. Maartens voor 1904. Dat budjet beloopt zoo wel in ontvangsten als in uitgaven tot de som van fr. 13.824-70 c. De heer Voorzitter vraagt om eene zaak die niet veel belang heeft bij hoogdringend heid op de dagorde te brengen. Er is kwestie van het aandeel-verdeeling in de kosten van het kosteloos lager onder wijs in 1902-1903 van het Weldadigheids bureel. De dringendheid wordt aangenomen en de Raad, zonder bespreking, keurt de be slissing goed door de Commissie van het Weldadigheidsbureel genomen tusschen te komen voor eene som van 8000 franken in de kosten van het kosteloos lager onderwijs der arme kinderen in 1902-1903. De openbare zitting wordt geheven ten 6 ure en de Raad gaat in geheime zitting. Ons artikel van Zondag 11.Aan onze gemeentekiezers opgedragen heeft aaD een zeker getal kiezers kunnen doen ge'00' ven dat de gepanacheerde brieves niet gel- dig waren en gelijk stonden met witte brief jes. Dit is eene groote vergissing. De gepanacheerde briefjes zijn volkomen geldig. Ten eerste, zij dienen om te rekenen of elkeen der kandidaten de volstrekte meer derheid bekomen heeft of niet. En in geval" len dat de evenredige vertegenwoordiging ring Uü "Wat nnc hotr»<vft Hnon nif-t VArdAr» (1) Wij zullen zien in de stadsrekening wat dit feest zal gekost hebben. (N d R) (2) Oh 1 Oh! de schoone flnanciëele toestand M. de Burgemeester Een boni hebben van x* (°P ^et papier wel te ei'. 7'lctl, verplicht zien omtrent voor 1 ranken boomen te verkoopen die in vollen groei en van goede opbrengst zijn, is dit net werk van een buitengewonen bestuurder Indien de kiezers er den 18 October toekomende geen einde aan stellen, zal er welhaast niets meer overblijven van de stadseigendommen. En, inderdaad, het ware eene ware ramp voor de stad Yper indien zij nog lang eenen bestuurder van dat gehalte moest behouden 1 (N. d. R (1) De achtbare heer Boone schijnt niet zeer vol daan over dat antwoord. 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2