ELROSE René Colaert. Onze leeuwen. Staats Middelbare school van Yper. Allerlei. Uit Wevelghem! Sportleven. VERSGHILLIGE TIJDINGEN. HAAR HERSTELLER 5 dient toegepast te worden ('t is te zeggen indien al de mandaten niet verleend worden aan de volstrekte meerderheid) tellen de gepanacheerde briefjes nog om het quorum uit te rekenen. Wij hebben het gezegd en wij herhalen het, het quorum is gerekend op het geheele der geldige briefjes, de ge panacheerde briefjes er in gerekend. Maar men houdt geene rekening van de gepana cheerde briefjes om het kiescijfer van elke lijst te bepalen 't is te zeggen om te weten welke lijsten aan de verdeeling der zetels zullen komen. Welnu, dit heeft maar be lang wanneer er verscheidene lijsten in te genwoordigheid zijn. In Yper waar er maar twee lijsten tegenover elkander staan (deze der liberalen en deze der katholieken) heeft dat geen belang: Inderdaad, indien de even redige vertegenwoordiging diende toegepast te worden, is het buiten twijfel dat de twee lijsten zouden deel nemen aan de verdeeling der zetels. De kiezers mogen dus vrij en vrank stem men van voorkeur geven door gepanacheer de briefjes. Nog op te merken dat, eens dat het getal zetels toegevallen aan eene lijst gekend is, die zetels toegewezen worden aan de kandi daten die het grootste getal stemmen beko men hebben. Hier ook dienen de gepana cheerde briefjes om het getal der stemmen te bepalen. Meulewalstraat, september 1903. Heer Uitgever, Na eene loopbaan van ongeveer het vierde eener eeuw, gewijd aan politiek, dacht ik het recht te hebben op rust. De aanvallen der klerikalen toonen mij aan dat ik nog niet gedaan heb, en ik her neem mijne plaats in de gelederen. Ik zou willen uiteenzetten wat, volgens mij, de beteekenis is van den aanstaanden strijd en wat hij behoort te zijn. Wij moeten strijden voor meer vrijheid, meer rechten, meer rechtveerdigheid en be ter bestuur. Nu loopt alles uit op de dominatie van het klerikalismus. Handel, nijverheid, welvaart van boer, werker en burger tellen maar voor zooveel het klerikalismus er voordeel in ziet. Dit moet veranderenhet is hooge tijd. Kiesbedrog, dwang, omkooperij en brood roof moeten verdwijnen. Het is noodig dat er eene les gegeven worde aan de klerikalen van Yper. Het is hoogst noodig dat eene duchtige les gegeven worde, gansch België door, aan heit. (iweeDende klerikalisme. Men werpt het geld door deur en venster, naar vriendjes en handlangers. Men stelt gedurig en op alles nieuwe lasten. De budjetten zwallen en zwellen en het is het volk dat moet betalen. De schandelijke gemeentekieswet, de wet der vier eerloosheden genaamd, moet ver dwijnen. De heele kieswetgeving moet ver anderen en verbeteren. Wij moeten één man, ééne stem hebben. Wij moeten de eerlijke evenredige verte genwoordiging hebben. Dan alleen krijgen wij goed bestuur, vrede en welvaart. De kiezers moeten aan het Gouvernement beteekenen dat zij "dit willen. De strijd moet loopen op het gebied der belangen en beginselen. Het moet een def tige strijd zijn zooals het behoort aan vrije, bewuste mannen. Wij moeten persoonlijk heden vermijden. De klerikalen, om het volk te misleiden, en het te beletten dat het zijne belangen be- hartige en betrachte, brengen persoonlijk heden in het spel. Zij belasteren en beliegen al wie vrij en vrank durlt optreden voor het algemeen belang. Koelbloedig, in stilte, achter de muren van bisschoppelijke paleizen, pastorijen of dekenijen bewerken zij laster en leugen. Die mannen zijn betaald en gekweekt met ons geld. Ja, met het geld der liberalen, der vrijdenkers, zoowel als met het geld der klerikalen. Zij slijten een gemakkelijk le ventje en hebben veel tijd over. Zij gebrui ken dien tijd om op eerlijke menschen te schimpen, om ze te trachten hatelijk te ma ken, om ze te benadeeligen in hunne zaken, in hunne eer en reputatie. Christus zei Spreekt waarheid. Gaat uwe vijan den te gemoet. Doet niet aan een ander wat gij niet zoudt willen dat men aan u deed.» Deze die in Yper beweeren in Christus naam te handelen, schrijven in eereroovende bladeren 1 Ik bezit daarvan bewijzen, handschriften. Natuurlijk zullen ze trachten te loochenen wat kan een leugen hun schillen 1 Maar wat zij niet loochenen kunnen is dat indien de geestelijke overheid één woord, één letter sprake die handelwijze zou eindigen', maar ze doet dit niet en ik stel ze verantwoordelijk. Gij weet hoe ik aangevallen ben in het Reusie. Op eene loensch# jezuitische manier doet men mij doorgaan voor, in een ge vecht, een werkman te hebben mishandeld en vermoord. Dat is valsch en leugenachtig. De lafaa/d die deze naamloozo slechtheid begaan heeft, heeft zijn geweten voldaan. Zijne zedeleer zegt hemLiegt en liegt maar altijd er zal iets van blijven. De klerikale zedeleer verwekt vervallen wezens. Ik zeg dat de bandieten van Spanje, die hunne Madona aanbidden vooraleer zij eene diligentie gaan rooven omdat er veel buit zoude op zijn, nog zóó slecht niet zijn. Zij hebben moed noodig, want ze wagen hun vel. De klerikale pennebandieten niet. Laat ze maar doen en volgt ze niet na. De Spartiaten lieten hunne slaven zich bezuipen om hunne kinderen afkeer in te boezomen voor den dronkenschap. Onze strijd moet eerlijk zijn om af te ste ken tegen dezen der klerikalen. Hij moet beteekenen Recht tegen onrecht. Eerlijkheid tegen zedelijk verval. Vrijheid tegen slavernij Een hommelplukker. In een vorig artikel hebben wij gezegd hoe gelukkig M. René Colaert is, wanneer hij zich mag verplaatsen en zich naar Brus sel begeven bij de heeren bevoegde ministers om de verwezenlijking te bekomen van de eischen der Ypersche kooplieden en nijve raars. In hem hebben wij een uitzonderlijken man: hij zal u alles beloven, hij zal u de stelligste verzekeringen geven, hij zal u bij God zweeren dat Diets zal verwaarloosd worden en dat alles binnen korten tijd zal gedaan zijn. Hij twijfelt aan niets In Brussel noemt men gemeenlijk dezen die zijn publiek kan foppen met beuzelingen, een zwanzer. Welnu, te Yper, moet M. René Colaert niets benijden aan den brusselschen zwan zer; hij heeft dezelfde onbeschroomdheid en dezelfde stoutmoedigheidhij zou hem zelfs nog kunnen les geven. In 1888 en 1889 reeds, in zijne redevoe ringen, waarin hij uitmunt door zijne ron kende en klinkende volzinnen, dia zeer dik wijls zonder grond zijn, beloofde hij de vol- tooïng der vaart, het leggen van eenen spoor weg met breed beslag van Diksmuide naar Yper, en het leggen van eenen buurtspoor weg van Yper naar Belle. Wij vragen ons, niet zonaer bitterneid afwat is er van ai die beloften verwezenlijkt geweest Eene groote O. Allo, koopliedenen nij veraars, het oogen- blik is nu gekomen dat zijn mandaat moet vernieuwd worden, en dat zijne sjerp van burgemeester in gevaar is, aan u hem uwe diepe erkentenis te betuigenmen moet de bewezene diensten kunnen herkennen en zich niet ondankbaar toonen. Ten ware dat de kooplieden en nijveraars, moede van gefopt te zijn, hem den 18 Octo ber aanstaande zonder gerucht zouden buiten kegelen. Het ware afdoende, maar hij zou het niet gestolen hebben. Het Journal d' Ypres wat men er ook van zegge, is somtijds zeer schaamteloos in zijne bevestigingen; wij vinden dat het zich wel verre waagt. Heeft het niet durven schrijven, over eenige dagen, dat buiten de bekwame bestuurders, die hedendaags op het stadhuis zeteleD, er geene andere te vin den waren en dat bijgevolg het kiezerskorps wel verplicht was hun mandaat wan uittre dende raadsleden te vernieuwen! Welnu, in tegenwoordigheid dezer be lachelijke verwaandheid,zullen wy,ofschoon met spijt, terugkomen op eenige wonderbare werken, besloten en uitgevoerd door ons voorbeeldig bestuur. Iedereen herinnert zich nog de Tempel poort, waar zich een stand bevond voor onze scbijfschuttershet huidige bestuur,na lange studiën en na eenige bevoegde overheden geraadpleegd te hebben, besloot deze instel ling te vergrooten, hetgeen gedaan werd. Onder voorwendsel dat de afstand niet meer overeenkwam met het reglement, werd het nauwlijks gedane werk dat, met de eenige verbeteringen welke men aan den uitgang der poort gebracht had, eene ronde som van acht duizend franken gekost had, alzoo bra ken onze voorbeeldige bestuurders af wat zij met groote kosten hadden doen bouwen, onze schutters in de onmogelijkheid stellen de zich nog te oefenen. Vindt gij niet, kiezers, dat zulks een be wijs is van het groot verstand onzer burger vaders hebben zij geen recht op onze dank baarheid? Spreken wij nu van een ander werk dat even merkwaardig is, dat der St. Maarten straat. Het bestuur, vindende datdie smalle slecht Algemeene wedstrijd van het middelbaar Onderwijs van den lageren graad voor jongens, in 1903. gekasseide straat, waar er nochtans groot verkeer is, eene gevaarlijke plaats geworden was, had beslist dat zij zou hergekasseid worden. Men begon dus de oude kasseien uit te nemen, ze met zeezand te verhoo- gen, borduursteenen te plaatsen en dezelve te herleggen in uitmuntende voorwaarden. Wanneer alles gedaan was, bemerkten onze meesters dat zij het voornaamste ver geten hadden: de riool; men moest dus alles herbeginnen. Was dit geen nieuw bewijs van hunne onwetendheid en hunne zorgeloosheid in zake van openbare werken? Ziedaar twee werken die ten minste geno men twintig duizend franken gekost hebben en die hadden kunnen uitgevoerd worden voor de helft min indien zij door bekwame mannen bestuurd waren geweest, die be zorgd waren voor het geld der lastenbeta- lers. Aan de deur de verkwisters en de onbe- kwamen! Bij de klerikalen wederstaat de kinderlijke liefde moeilijk aan de eerzucht. Wij hebben er heden het droevig bewijs van, de zoon aanvaardt een mandaad juist van dezen die zijnen vader miskend hebben, die hem on der alle opzichten vernederd hebben; 't is ongelooflijk, maar't is ongelukkiglijk zoo. M. Surmont moet bittere overwegingen maken wanneer hij dezen die van hem gun sten bekomen hebben en wien hij dienst ge daan heeft in het kamp van M. René Colaert ziet overgaan. Ohde klerikale dankbaarheid 1 In tegenwoordigheid der houdende duurte van het vleesch en de gevoelige vermindering van verkoop, zijn de beenhouwers van zin aan bet stadsbestuur de toepassing te vragen van het oude tarief op het slachten, dat welk in voege was onder het liberaal bestuur; de beenhouwers betalen nu omtrent vijftig ten honderden meer. Wat vermaak bestuurd te worden door de klerikalen. Terug van Parijs, laten de kleermakers weten aan alle persoon die begeert klerikaal gemeenteraadslid te worden,dat zij eene stofte bezitten om een staatsiekleed te maken dat de hoedanigheid heelt van kleur te verande ren volgens de omstandigheden. Als gevolg aan de nieuwe beloften gedaan drie of vier weken de werken van den stand begonnen zijn. De vertraging die ontstaan is moet hem niet toegeschreven worden, 't Is de schuld van den heer minister die nog de organische wet niet veranderd heeft. M. Colaert zou beter gedaan hebben, vooraleer te beloven, te vragen wanneer M. de mini- ster rekent de organische wet te veranderen 1 de kuchtspelers! A. Letterkundig deel Reeks A. Leerlingen die de eerste klas of 3" studie- ■jaar geëindigd hebben zonder eene der twee vorige klassen te hebben verdubbeld. 5e eervolle melding(25* plaats) SERLEZ GEORGES, van Kortrijk, leerling der Staatsmiddelbare school van Yper, (55 pun ten op 100). A. Letterkundig deel Reeks C. Leerlingen die de eerste klas verdubbeld hebben in 3e studiejaar. Prijs: (5° plaats) TASSEEL JULES van Yper, leerling der Staatsmiddelbare school van Yper (72 punten op 100). De leerling VERMEULEN VICTOOR van Oostende, leerling der Staatsmiddelbare school van Yper, bekomt 65 punten op 100. B. Wetenschappelijk deel Reeks C. Prijs: (68 pl.) VERMEULEN VICTOOR, leerling derzelfde school (85 punten op 100). Prijs van uitmuntendheid. Reeks C. Prijs s (7e pl.) VERMEULEN VICTOOR, leerliDg derzelfde school, (75 punten op 100). Deze schitterende uitslagen doen eere aan de heeren Serlez, Tasseel en Vermeulen en aan hunne achtbare onderwijzers. Onze beste geluk wenschen. Mijnheer de Redacteur, Ik laat u weten dat een der hoofdopstellers van het vuil katholiek blad van IJper, hier de maat is komen nemen voor eene formi dabele BUIS! proficiat!! 't zal Mestdag zijn Onzen kampioen van België, den kleinen Vanderstuyft heeft nogmaals van hem doen spreken zondag 11, in Zwitserland alwaar hij in de groote internationale wedstrijd van Genève de 6 premiën heeft behaald op 8 te winnen, onzen Yperling zal er zondag nog een koers doen en acht dagen nadien te Zurich loopendit beduid dat hij nog altijd vooruitgang doet. Jicht- en rhumatismlijders, zoekt niet meer! Het geneesmiddel tegen uwe kwalen is ontdekt. De bekomen uitslagen, de bestatigde genezingen op miljoenen ver lamde ongelukkigen verwekken ieders ver wondering. Maar de zekerheid der bekomen genezingen is daar om de meest ongeloovi- gen te overtuigen. Deze kostbare remedie, is den Elixir tegen rhumatism en jicht van Vincent, apotheker, Grensstraat, 33, te Brussel. Depot bij M. C. Libotte, Boomgaard straat, Yper. Prijs3 frank de flesch. Sneppenvangst. Te rekenen van 1 ok tober aanstaande tot 15 november daarop volgende, zal er mogen gebruik gemaakt worden van strikken gevormd door ten meeste twee paardsharen, in twee geplooid, om sneppen te vangen, in bosschén, ten minste eene uitgestrektheid van 10 hektaren hebbende, gelegen in de provinciën Luik, Henegouwen, Luxemburg en Namen. Gedurende dezelfde tijdruimte, is het loe ren op de sneppen toegelaten in de kantons Beaumont, Binsche, Chimay en Thuin (Hene gouw), in de provinciën Namen en Luik op den rechter oever der Samber en der Maas gelegen. De Bloemvazen, dit jaar gegeven bij elk pak. De Beukelaer's fin-fin Choeolaüe zijn ontegensprekelijk de schoonste van 't seizoen. Aan de prijsvlucht op Bordeaux heb ben 3500 liefhebbers deelgenomen; 600 van Brussel, 1500 van Gent en 500 van St- Niklaas o. m. De eerste duiven werden zaterdagavond verwacht. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Yerlocnt door Coiff. en ParfDoofd-Déjjót26, rno Ëtienne-Marcel, Parijs. Ie bekomen bij M.Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. S3 o a a 6 N a eS H 3* ■s °.<gg "2 O O S Hoo*. do. hoor Durgomocotor, cullell UiliUbu MEEST GEZOCHTE 00 O 05 <D W B 1-5 O M &D o o ui Z3 tD o -3 M ooooooojo |pOOOO©Og§ j V ld" O o O Cm r—1 O O OO O* O O o O IO O oog O O O O O (M IO O O O O O O IO O O O O O O co O O O O lO IO 1> co cS Eh o OD O 00 C» O *3 a <D W H pq m cö - cc o .2 w pcj

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3