Kiezers, M. Colaert en het Water. Een atnwoord aan al de REUSJES verledene, tegenwoordige en toekomende. KIEZERS I Iets voor de herbergiers. Stemt voor de liberalen onder Nr 1. Die goede scholen. Onnoemelijk Kiezers. Nog één laatste woord. Herbergiers Werklieden. Een ecbt klerikaal Schoeilietrek. Kiezers stemt onder Nr 1. M. Colaert. Hier en daar. openbare vergadering, welke zal plaats hebben zaterdag 17 October ten 8 ure 's avonds in het lokaal der liberale Associatie. Hij zal met dezelfde gelegenheid de rede voering kunnen bespreken en wederleggen welke M. Nolf uitgesproken heeft in open bare vergadering van Zondag 11 October. Maar wij noodigen ook dien waarden Bur gemeester uit bewijsredens in plaats van schimpredens voor te leggen, zoo niet het publiek zou hem wel kunnen ontvangen met al de eerbewijzingen verschuldigd aan deD uitstekenden schrijver en redenaar die den schrijftrant en de taal aanneemt van Reusje (waarvan het voortaan niet moeilijk is den bijzonderen opsteller te ra den) Zal de Burgemeester aanvaarden? In alle geval, tot zondag, beste vriend. En wie laatst lacht, lacht best Het zeuren, tiet be drog, de ombooperij en de braspartijen hebben ze op liet stadhuis gebracht. De eerlijkheid zal ze er van jagen. REUSJE. Daarvan spreekt noch het Journald'Ypres noch M. Colaert en om reden. P. Vermeulen-Decoene. Om de kiezers te misleiden en de verantwoor delijkheid der klerikalen te verduiken, we gens de slechte uitslagen bekomen door hun ne dwaze en kostelijke werken, verschuilen het Journal dYpres en M. Colaert zich achter de oude liberale administratie en ach ter de watercommissie van 1890. Ik heb gezeid en gedrukt tot vervelens dat, als wanneer de liberalen de waterleiding gelegd hebben, de waterkundige, de aard kundige, de scheidkundige, en de bacté riolo- gische wetenschappen nog zoo weinig gevor derd waren dat misslagen zich begrijpen en dat ze in zekere mate verontschuldigd kunnen worden. ik heb honderd maal bewezen dat de Com missie van 1890 een farce en eene komedie geworden is waaruit M. de Ingenieur hydro loog, Th. Verstraete en M. J. B. Annoot vertrokken zijn, zoohaast zij gezien hebben wat er gebeurde. Ik heb gezeid en gedrukt dat indien de misgrepen van 1880 eenigzins kunnen ver ontschuldigd zijn de misslagen die men nu bereid niet meer kunnen verontschul digd worden. Ik zeg tot de Kiezers van Yper, dat in dien ze niet goed hunne oogen openen, nieu we dwaasheden zich bereiden. De werken, aanbevolen door MM. den ingenieur Froidure en Coomans, zullen verschillige honderd duizenden franken kos ten. Zij verlaten meer dan den helft van het water van onzen hydrographisschen bassin, van onzen natuurlijken waterbekken. Zij gebruiken enkelijks het water van de bekkens van de Zillebeke en de Dickebusch- vijvers, te samen ongeveer 2157 hectaren! Zij verlaten voor altijd, het water van het bekken der bollaardbeke. Zij verlaten het water der bekkens die de verdronken weiden en de vestingen spijzen en die on geveer de 2845 hectaren bevatten 11 Als men wilt het water van de oppervlak te der aarde gebruiken moet men er trach ten te hebben in zoo groote hoeveelheid mogelijk. Zooals ik het meermalen bewezeu heb, kan men dat bekomen ten kleinen koste. Ik heb gezeid dat de waterwerken tot heden meer dan 700,000 franken gekost hebben; en dat het onderhoud, het water kasteel, machienen, personeel, kroos, uit- dooving, voor sleet enz. omtrent de 50,000 franken 's jaars of duizend ranken per weeke kosten Deze cijfers zijn nog eerder te leeg dan te hoog. Ik ben bereid dit te bewijzen waar en wanneer men wil. Ik zeg ook dat er zes duizend inwoners van het grondgebied van Yper zijn, die nooit en op geene manier zul len iets kunnen proflteeren van dien grooten onkost! I»e kiezer met ééne stem krijgt twee briefjes, een rood en een wit. Op alle twee moet hij met het potlood het klaar puntje zwart maken in 't vierkant on der n° 1. De kiezer met twee stemmen krijgt twee roode en twee wit te, op elk brieftje maakt hij het klaar puntje zwart in 't vierkant onder lï' 1 Dus, gelijk hoeveel briefjes ge krijgt: altijd op ieder brief je maar een punt zwart maken dat in het vierkant onder IV0 1. Menige IJperlingen moeten zich nog herin neren den voorspoeJigen staat onzer stad ten tijde van de heeren Carton, Merghelynck, Alp. Vandenpeerboom en nog veel andere, allen liberalen. Deze heeren hielden zich ern stig bezig met de bestiering der Stad en die der Hospicen, en boven den ijver en de toe genegenheid welke zij gaven in het volbren gen hunner menschlievende zending, bezorg den zij nog aan hunne stadsgenooten een ou derdom bevrijd tegen allen nood, met funda tiën te stichten die nog heden hunnen eerza- men naam dragen, bewijzende alzoo ten vol len dat zij ware volksvrienden waren. Te dien tijde, was de geestelijkheid gelijk heden vrij, in het uitoefenen van den Gods dienst in de kerk, en daarbij gaf zij een leer gang in Stadsoollegie en in de gemeenteschool dan waren de Godsdienst en de politieke twee zaken gansch onderscheidenhet was een tijdvak van eendracht en vrede. Het grondbeginsel van den katholieken Godsdienst: bemint elkanderwas vooral onderhouden. Maar sedert dat de priesters hun in 't midden der kwestien van partijen gesmeten hebben, en vooral sedert den schoolstrijd van 1879, alles is omgekeerd ge weest. Zij zijn de onbehendige vrienden ge weest van den Godsdienst, en hebben hem een onherstelbaar nadeel gedaan. Zij moeten zien hoe zeer, sedert dien, de kerken verlaten en inderdaad, wie vindt men er nog? kinde ren, vrouwen en eenige mannen gedwongen of die er zich doen bemerken om de eene of anlere gunst of voordeel te bekomen, de ver standige en onafhankelijke lieden zijn er zeer zeldzaam. Wat betreft de vermakelijkheden die de li berale partij, ten allen tijde, aan het volk verschafte, deze waren ook meer verheven, verstandelijker en zedelijker dan degene welke men tegenwoordig aanbiedt. Op Tuin dag, richtte men een festival in, een volksbal of eene vlaamsche vertooning. En nu, welke zijn de feesten die men aan de volksklas geeft? Wij hebban er een stialken van gezien op St. Pieterswijk den Zondag 4n October I Het program der voorgestelde kandidaten van deze jare is dat van de gematigde rechtveerdige en onpartijdige liberalen van voor dezen, en wilt gij de schoone dagen van vrede en voorspoed in onze lieve stad Yper zien herleven stemt allen met volle be trouwen voor Mijnheeren Beesau Camille Brunfaut Auguste Dechièvre Amand Dedeystere Seraphin Harteel Auguste Iweins Emile Laheyne Alfred Nolf Ernest Speybrouck Emile Vermeulen Polydore. Een goed liberaal. Vaders Stemt tegen de kaloten, die het onderwijs in IJper vernie tigen en het kind naar lichaam en geest verstompen. Een katholieke kandidaat (anders, o god toch zoo sober) ging met zijne kliek in eene herberg binnen. Baasl 'ne tournee en één pintje voor ui Baasl nu ééne tournée voor mij! En nu een rondelje voor mij, riep een derde. Drie maal zeven is één en-twintig zei eenen dagelijkschen kalant die in een hoekje zijne pijp stil smoorde. Acht maal drie honderd vijf en zestig is twee duizend negen honderd en twintig dagen. Baas, wie zou er kunnen zoo dom zijn van voor twee franken tien centiemen zich binst twee duizend negen honderd en twintig dagen te laten klfoppen. Er was geen één meer van de kliek die nog een woord repte en 't duurde niet lang of ze waren allen buiten. BesluitBazen, ontvangt die menschen goed ('t is altyd zooveel profijt), aanvaardt hun geld (het zal Maandag goed te pas ko men voor het vieren der verlossing onzer stad) doet zelf de deur beleefd open wanneer ze voort gaan (het en gebeurt immers maar alle vier jaar dat ge ze ziet), maar op 18en October doet uwe goest en stemt tegen dio mannen die u aldus komen vleien en die u anders door alle middelen zouden te niet helpen. Men verzekerd ons dat men in de katho lieke scholen liedjes leert tegen de liberale kandidaten en de jongens stembriefjes geeft om aan hunne ouders te toooen hoe zij moe ten stemmen, dat men er gebeden leest ten voordeele der katholieke lijst Die scholen zijn nogtans gesubsidieerd van stad, met de oortjes van alleman, liberaa of katholiek 1 Is het dan te verwonderen dat het Ypersch volk verlangt om daarin orde te stellen Werklieden geeft uwe stem aan de kaloten niet die beletten dat het vleesch in het land kome en de be lastingen op spijzen, kleed eren en drank verdubbeld hebben. Men vertelt in stad, doch het kost ons veel moeite om het te gelooven, dat M. Co laert zijne persoonlijke vrienden aanraadt van voor hem alléén te stemmen, opdat hij aldus het grootste getal stemmen op de ka tholieke lijst zou bekomen en hij zich zou kunnen doen doorgaan als den bemindsten der katholieken. Wij herhalen het, wij hebben moeite om het te gelooven, want het ware tegenover de personen, die hij met zooveel moeite en beloften op zijne lijst gekregen heeft, eene daad plegen die onnoemelijk is. Om goed te stemmen en opdat uwe stembriefjes zouden geldig zijn moet gij stemmen voor de serie van 8 jaren op het ROOD stembriefje on der IV 1. Voor de serie van 4 jaren op het WIT stembriefje onder IV De liberalen hebben den strijd gevoerd zooals het betaamde. Hunne houding heeft de goedkeuring verworven van het grootste deel onzer bevolking. De strijd moet op de zelfde wijze eindigen: geen lawijt, geene twisten in de berV-r^en waarmede vele menschen zich zooveel kwaad kunnen doen. Elk moet zijn gedacht voor zich houden en moet er zelf niet veel van spreken te huis (ge weet hoe dat de vrouwen bestaan 1) Op die wijze kan hij den i8en Oktober met kalmte zijne goest doen enMaandag de verlossing onzer stad vieren 1 Volgens de klerikalen is de genever scha delijk zoolang hij goedkoop is. Maar ééns dat hij aan het gouvernement miljoenen opbrengt en door zijne duurte vervalscht wordt, dan is hij volgens de klerikalen niet meer schadelijk. Het spelen van een orgel is gevaarlijk het dansen is nog slechter maar eens dat het aan de stad eenige duizende franke opbrengt, dan is het volgens Mr Colaert niet meer gevaarlijk. Herbergiers 1 Vergeet dat niet Kiezers geeft uwe stemme aan de kaloten niet want het is zij die de belastingen verhoogen. M. COLAERT, en zijne mannen, zijn de ootmoedige en gehoorzame dienaars onzer politieke priesters. Zij voldoen hun in alles wat zij van hen eischen. Dit gaat zoo ver. dat onze eerlijke ambachtslieden willen zij werk bekomen van de Stad of van de Hospicen, een briefken van recommandatie moeten gaan vragen aan hunnen pastoor. WERKLIEDEN dit is inquisitiezult gy u nog lang alzoo laten vernederen? OP! ten stijde voor Vrijheid en Onafhan kelijkheid 1 STEMT ALLEN, gelijk een man voor de LIBERALE PARTIJ 1 En de schandelijke dwangmiddels zullen eindigen. Een onzer vrienden heeft maandag 11. eene opene postkaart ontvangen waarop er ge schreven is Auguste, Gij zijt vriendelijk verzocht uw broeders voor ons te doen stemmen. Gy weet gij zijt de vriend van ons, de liberalen kunnen toch niets doen voor u. Gij hebt nu zoo dikwijls voor ons gestemd gij zult het nog doen de- ze keer. Indien gij wat noodig hebt komt Woens- dag acht ure s'avonds in het Volkshuis, Gij zijt nu een ware kaloot, leven de Kaloten. De Ware vrienden Deze moedig kaloote hadde beter getee- kendEen lafaard die gel^k veel an dere klerikalen, tot alles bekwaam is om de zegepraal van de bende Colaert te verzekeren. Welk moed1 Welk lafaard 11 M. Colaert was op toer om kiezers te be zoeken. Hij kwam bij een zijner vrienden of dat hij peisde zijnen vriend zijn. Bh wel, vriendje, zegde hij, mag ik op uwe stem reken Wel, M. Colaert, hoe zoude het anders kunnen zijn, gij de vriend van alleman Gij zijt bezig met my te Kl o, antwoorde de burgemeester, en hij trok er spoedig van door. Men verhaalt ons het volgende gesprek dat plaats had op den hoek eener straat der stad, door twee klerikale, groote kiesdravers: M. X. Welnu, de gementekiezingen? M. Y. Wij zullen eene schrikkelijke buis hebben. M. X. Nemen wij slechts eene buis, Colaert is zeker van zijne zaak. M. Y. Ah dat, ja hy zal geschoren wor den. Een ander gesprek

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2