YPERLINGEN, Les Dernières Cartouches. ELROSE Verboden te lezen aan vrouwen en minderjarigen. Wees gegroet, 18 October Kiezers Opgelet Ypriana. Koninklijk Atheneum van Oostende. Succes. Landbouw. Fratisch Tooneel. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. De Gal, het Zuur, De Slijmen, HAAR HERSTELLER Plantaardige Geneeskunde "30.tKT'"g" Geheime ziekten Brussel (Midden) Populierstr. 14 M. N. Wat denkt gij der kleine goede lasteringen die ik uitgevonden heb tegen Nolf? M. B. Ik geloof er niets van. M. N. Wel te verstaan, maar wat denkt gij van den indruk dien zij maken M. B. Zij maken geen anderen indruk dan een schokschouderen bij de verstandige lieden, en de dommeriks zelve hebben gevon den dat het dom was. Allen wel gestemd onder 1 en Maandag zal er BAL I*0- zijn in de zaal der Oud-Pompiersin afwachting van andere feesten en aantrekkelijkheden gelijk de libe ralen alleen geven kunnen. Yper moet en zal herleven Voor mannen van minstens 30 jaar Het spijt mij dal ik alleen tot mannen van 30 jaar kan spreken. De kaloten willen het zoo. Zij zeggen voor hun reden dat men dertig jaren oud moet zijn alvorens verstand genoeg te hebben om de gemeenteraadshee- ren te kiezen. Wij zouden dat willen zien veranderen en laten stemmen aan 21 jaar. 'K ben zeker dat gij ook van dat gevoelen zijt en daarom zult gij tegen de kaloten stemmen. Ik geve voor wat mij betreft geerne aan eenieder wat hem toekomt. Ik ben geen Jan slokt alles op en dat in politiek als in 't gewoon leven. Daarom zou ik het alge meen zuiver stemrecht willen en de evenre dige vertegenwoordiging, Dat zou meer ge lijkheid en bijgevolg meer liefde onder de menschen brengen, maar de kaloten willen daarvan niet weten en daarom zoudt gij te gen die onrechtvaardige kaloten moeten stemmen. Daar hebt gij een kind van eenen treffe- lijken burger of werkman. Hij leert een goed ambacht en is de vreugd van vader en moeder. Hij loot, valt er in en moet soldaat worden. Hij kan zijn ambacht niet voort- leer en en dompelt zijn oudersin 't verdriet. De rijke kan gerust gaan jagen, op zijn pantoffels loopen. Waarom twee maten en twee gewichten? Zijn alle Belgen dan niet gelijk voor de wet? Zulk een schreeuwend onrecht en mag een eerlijke burger niet dulden en daarom is het zijne heilige plicht tegen de kaloten te stemmen. De voeding van ons volk is nu eens zoo verre gekomen dat het, zonder vleesch zich uit de voeten niet helpen kan. Vleesch bij het eten is noodig om den harden strijd des levens door te worstelen. En dat beetje vleesch wil het kalote bestuur ons zoo peper duur doen betalen dat den werkman en bur ger er geen koopen kan. De vette beesten mogen in 't land niet komen om eenige rij ke veekweekers te voldoen, is dat niet •wraakroepend? en zoo gij wilt verandering zien komen stemt dan tegen de kaloten. Gij hebt zeker nog niet vergeten dat de kaloten de landbouwstokerijen opgericht hebben en dat datzelfde gouvernement na eenige jaren die landbouwstokerijen te heb ben laten werken eene schadeloosstelling van 9 millioen aan de landbouwstokerijen uitgedeeld heeft opdat zij zouden uitscheiden van stoken. Datzelfde gouvernement maakt eene wet op de spelen en stemt eene schade loosstelling van 7 millioen voor de steden waar er het meest gespeeld werd. Dat maakt nu al 16 millioen en als de koop- handelaars nu al dertig jaren lang vragen dat het gouvernement het water der vaart die de helft van Vlaanderen laat leven, zou voltooien, dan paait ons Desmet-Denaeyer met beloften en klaagt dat hij geen geld heeft! Is dat voor onze belangen zorgen? Neen I en daarom moet gij tegen de kaloten stemmen. Ik zou u nog van vele andere bestuurzaken kunnen spreken en doen zien dat gij in con science uwe stem aan de kaloten niet geven kan. Maar ik hoor u zeggen: Wal gaat dat al de gemeentekiezingen aan? OhMeer dan ge wel denkt. Ons slecht gouvernement steunt met een voet op de gemeentekiezin gen Slaat dat been af en 't zal, 't moet val len bij de eerste gelegenheid. Zoo slaat gij twee vliegen met een slag. Wat meer is, een verstandig man en dat zijt ge aan 30 jaar, moet in alie omstandig heden toonen dat hij rechtvaardigheid en gelijkheid wil bewerken en daarom moet hij tegen de kaloten stemmen. Overigensde bevolking vermindert sedert twee jaren in Yperen. De slechte Bestuur ders jagen de vreemdelingen uit stad, ver volgen en belagen al wie van hun gedacht niet is. Vernietigen onderwijs. Wees ouder ling, zieke, arme die van de weldadigheid afhangt worden als slaven als onmenschen behandelt. Voor zulk een bestuur zal en mag een verstaudigen Yperling die recht voor de vuist is en zijne stad lief heeft niet stemmen. Hij zal zijne stem aan de liberalen geven 't is te zeggen onder nummer i. Weesgegroet, O! 18" October! Dag van heil en van verlossing Gebenedijd zijt gij boven alle ande re dagen en gebenedijd is de vrucht uws bestaans Zegepraal der liberalen en werk lieden. Heucheltjke dag, zorg voor onzen arme porte-monnaie en red hem van den ondergang. Amen. Nen neringdoener. Gij steekt uw stembrief in den zak En gaat dan stemmen op 't gemak. Naar 't kiesbureel met vasten stap En doet uw werk daar goed en rap. Gij neemt eerst uwe briefkens aan En dan moogt gij naar 't kotje gaan. Nu wordt de groote zaak beslist Uw plicht gedaan en niet gemist. Kijkt naar het oogsken op den kop en doet het dood met éénen dop. Gij plooit uw briefken en aldus Gij steekt ze spoedig in de bus. Dan moogt gij zeggen 't Is gedaan 1 Nu zal ik om een pinte gaan. Men stelt ons de volgende vraag Mag een lid van een weldadigheidsbureel aan eene behoeftige familie die eenen kiezer heeft, beloven hot getal broodkaartjes te verdubbelen, als de klerikalen gekozen zijn den 18 October? Zekerlijk neen, 't is kiesomkooping, zoo veel te hatelijker dat zij gedaan wordt bij bij middel der gelden van een openbaar bestuur, 't is te zeggen met geld van allen. Wat meer is de belofte heeft zeker eene tegenpartij: de intrekking van onderstand in geval van nederlaag der klerikalen. Wij zullen aan onzen ondervrager vragen: kent gij een lid van het Weldadigheidsbureel die deze handelwijze uitoefent? 4" Moderne Humaniora. Onderscheidingen bekomen door jongelin gen van Yper en het arrondissement M. DE BRUYNE POLYDORE, van West- Nieuwkerke. 80 p. (prijs) Geschiedenis en aardrijks kunde, 77 p (accessit) in handelsweten schappen, 64 p. in vlaamschen opstel. 3" Moderne Hamaniora. Wetenschappelijke afdeeling. M. ALDERWEIRELDT AMAND, van Rousbrugge, 70 p. (accessit) in geschiedenis en aardrijkskunde. M. LAUWERS MARCEL, van Rousbrug ge, 65 p. in vjaamschen opstel. 2® Moderne Humaniora. Wetenschappelijke afdeeling. M. MOERMAN MAURICE, van Yper, 62 punten in vlaamschen opstel, 50 p in fran- schen opstel, 50 p. in duitschen opstel. Rhetorika der moderne Humaniora. (Wftenschappelijke afdeeling) M. GOETHALS ARTHUR, van Yper, 80 punten (prijst (geschreven examen) en 40 p. (prijs) (mondelinge examen) 't is (te zeggen 420 p. op 150 p. of Eereprijs in geschiedenis en aardrijkskunde. 15 p. (eervolle melding) in vlaamschen opstel. Wij vernemen met het grootste genoegen dat M. Amédée Dumon van Yper, inwo nende leerling der 2e wetenschappelijke, met succes de 1* proef onderstaan heeft voor het intreden der militaire school. Die jongeling, die op eene schitterende wijze het examen van het letterkundig deel, (fransch, vlaamsch, geschiedenis en teeken- kunde) afgelegd heeft, is geroepen om het mondelinge en schriftelijk examen af te leg gen voor de wiskunde (cijferkunde, algebra, meetkunde en driehoeksmeting. M. Amédée Dumon is oud-leerling van de staatsmiddelbare school van Yper en van het Collége moderne. Wij bi3den hem onze vurigste gelukwen- schen alsook aan de heeren De Bruyne, Aiderweireldt, Lauwers, Moerman en Goethals. Het bemesten der graangewassen. Ofschoon de granen niet meer zooals voor heen een handelsartikel zijn voor het meer- endeel der belgische landbouwers, toch valt het niet te ontkennen dat niet eene plant op zoo groote schaal geteeld wordt dan de graangewassen. Niet eene ook komt voor een grooter deel voor in de voeding van menschen en dieren. Dit bewijst genoegzaam van welk groot belang de graanteelt is voor ons land. En kunnen wij, ten gevolge der overbevolking van België, ons niet gansch vrij maken van vreemden invoer, toch kunnen wij, door doelmatige bemesting, onze jaarlijksche op brengsten nog aanzienlijk verhoogen. Maar daartoe is een rijke doelmatige be mesting noodzakelijk. De grond immers is een zak: wie er niet insteekt haalt er niet uit. In eerste plaats gebruikt men stalmest en dat is opperbest voor graangewassen, daar de voedende bestanddeelen van stalmest langzaam aan ter beschikking der plant gesteld worden. Beir is niet al te fel aan te prijzen. Immers vóór den winter gebruikt gaat er veel ver loren met het regen- en sneeuwwater, en wacht men tot in het voorjaar, dan jaagt hij de halmen zoo snel op dat zij den tijd niet hebben de noodige stevigheid te verkrijgen. De landbouwers weten bij ondervinding dat beir flauw strooi en weinig graan geeft. Deze meststof past beter op weiden, beeten, rapen, enz. Hulpmesten. Als de granen maar eene geringe of middelmatige opbrengst geven ligt de oorzaak gewoonlijk aan onvolledige bemesting. Bij pachter magerboer mislukt de oogst altijd. Hooger zegden wij dat stalmest lang zaam op de planten werkt, ja, en in den be ginne soms wat te langzaam, want het moet eerst verrot zijn. Daarom raden wij aan bij het zaaien 100 tot 150 kgr zwavelzuren ammoniak duchtig met de eg in den grond te werken. Die mest stof gaat niet verloren in den grond zooals sodanitraat; zij zal de graanplanten vóór den winter goed doen ontwikkelen en ze bestand maken tegen de vorst. Het graan zal dus niet zoo spoedig vervriezen als verleden win ter het geval was. Is het noodig, dan kan men in de lente nog eens 100 tot 450 kgr ammoniakzout gebruiken volgens de omstan digheden. Op droge landen kan men fosfoorzuur ge ven onder vorm van superfosfaat en op vochtige bij middel ven staalslakken. Van 300 tot 600 kgr per hectare is eene goede bemesting. Wat nu de potasch aangaat, sommige proefnemers zijn tot het besluit gekomen, dat hij voor graangewassen kan gemist wor den! En nochtans ontneemt eenen tarwe oogst door graan en stroo veel meer potasch aan den grond dan fosfoorzuur. In zandgronden dus, die doorgaans arm zijn aan potasch, dient men zonder twijfel eene rijke teruggave van potasch toe te die nen, want ander bleven stikstof en fosfoor zuur werkeloos. En veronderstel nu nog dat de leemgrond potasch bevatte voor eenen graanoogst op te brengen, dan zal die grond toch in zooverre aan oplosbare potasch uitgeput zijn dat de volgende vrucht er wellicht niets meer vindt. Opdat dus de grond niet verarme en opdat onze granen geen gebrek aan'potasch hebben, raden wij zekerheidshalve aan van 400 tot 600 kgr kaïniet per hectare te gebruiken. In zware gronden zal men voordeelig de kaïniet vervangen door 1/4 van zijn gewicht chloor-potasch. Overigens, de rol van potasch is nog niet volledig gekend in de teelt der graangewas sen. Ook hebben wij voorgenomen dit jaar eenige proeven aan te leggen om dit punt nader te onderzoeken. De fosfoorzuur en potaschmesten worden best voor het zaaien in den grond gewerkt. Vrijdag 23 dezer geeft den tooneeltroep LINA MUNTEN eene luisterlijke ver tooning samengesteld als volgt. pièceen 5 actes et 40 tableaux. Geen twijfel of er zal plaats te kort zijn. Opsning van 't bureel om 8 ure, begin om 8 1/2 ure. De Bloemvazen, dit jaar gegeven bij elk pak. De Beukelaer's fin-fin Chocolade zijn ontegensprekelijk de schoonste van 't seizoen. de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden maar verkocht per doos, aan 1,50 fr. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, Poperinghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Sioen en Rotiers, en in al de goede apotheken. Ie bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Algemeene wedstrijd van het middelbaar onderwijs van den hoogeren graad in 1903. MEEST GEZOCHTE ■wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coilfen Pari. Hoofd-Dép6126, ruo Etieaae-Marcel, Parijs. Spoedige genezingen zonder hervalling door de Plantaardige behandeling van 1. Geheimeziekten (pas ontstane of chronische vloeiingen; 2. Onmacht, vernauwingen en aambeien 3. Onzuiverh. van 't bloed en huidziekten. 4. Chronische aandoeningen (der borst, maag en blaas). Raadplegingen door specialisten aan het Wederlandsch Geneeskundig Gesticht alle dagen.van 3 tot uren. Zondagen en feestdagen van 9 tot 12 uren. Zending van 't blad tusschen 't Begijnhof Plantaardige Geneeskunde en de op aanvraag. Vischmarkt.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 3