Gevonden. BIEGHTBEWIJS N° 13 Een goed gedacht. Reclamatiën. STADSNIEUWS. Hoe dom! Sportleven. Gevonden. Keizer. neergel -gd en 't hoeft wel geen betoog dat zulks ten laste der clericale partij geschiedt. De vooruitstrevende liberalen van Blanken- berghe hebben op hunne beurt bij de besten dige deputatie van West-Vlaanderen aange drongen om den uitslag der verkiezing van 18 October te zien verbreken. De clericalen dezer badstad, hebben lui- dens de klacht, den dag der stemming, zeven zware onregelmatigheden bedreven, zonder te rekenen de bewijzen die de liberalen be zitten van geldbehoeften, toezegging van openbare ambten en bedreigingen van allen aard. De West-Vlaamsche deputatie zal dag en nacht mogen arbeiden om de ingediende klachten te onderzoeken. Ziedaar tot welke uitkomst ons de schan delijke kieswet brengt door de clericalen opgedrongen. Het wordt waarlijk tijd dat alle eerlijke lieden samenspannen om die wet der vier eerloosheden zooals ze terecht werd ge doopt, te doen verdwijnen. Experienta docetzegt een latijnsch spreekwoord. Dat men dus hier iets leere uit de volgende ondervinding te Antwerpen opgedaan. Werk voor liberale getuigen. Een on zer vrienden, die den 18 Oktober als getuige zetelde, schrijft ons het volgende 'k Heb het altijd gezegd en het wordt al meer en meer voor mij eene waarheid, dat twee goed geopende oogen te nauwernood vol doende zijn wanneer men, op politiek ter rein, met klerikalen omgaat. Op mijn bureel werd beslist, dat de brie ven van hen, die voor de volledige lijst ge stemd hadden, in pakjes van tien zouden verdeeld worden. Natuurlijk zouden de libe rale brieven van de katholieke gescheiden worden. Geen praktischer middel, inder daad, om het lastig werk spoedig ten einde te brengen. Een klerikaal bood zich, o! zoo bereid willig, voor dit karweitje aan en men was van plan de werkzaamheden voort te zetten toen ik, door eene duivelsche nieuwsgierig heid gedreveD, voorstelde de pakjes na te tellen Waarom? vroeg men mij. Ik antwoordde niets en telt maar voort. Welnu uit ieder pakje klerikale stem brieven haalde ik er een of meer te voor schijn die ons en niet onzen tegenstrevers toebehoorden en die, bij vergissing natuur lijk, versukkeld waren. Alle leden van het bureel lachten, de eenen hartelijk, de anderen groen, wanneer ik hunne aandacht op die erreurs maté- rielles inriep en ten slotte werd ik met een kompliment vereerd, dat mij door som migen toch maar half werd gegund. Om der lieve waarheid wille zend ik u deze regelen, ook om de klerikalen te ver wittigen, dat de liberalen met de rekenme thode van den wonderdokter niet gediend zijn (Brugsche Beiaard). Uit Antwerpen Gisteren werd door een onzer vrienden een kaartje gevonden waarvan hier onder zoo trouw mogelijk afdruksel ST. ALOYSIUS' PATROONSCHAP En op de keerzijde Goed voor een glas bier of een sigaar. Dit bewijs van zaligheid, ofte toegangs kaart voor het Paradijs is terug te be komen in het lokaal Albert Grisar Nationalestraat. Geheimhouding van 's gelukzaligen naam is verzekerd. Binnen twee jaar wordt de 75® verjaring onzer onafhankelijkheid gevierd. M. Paul Janson stelt voor dat de regee ring, tijdens de feesten welke in 1905 zullen plaats hebben, gratis verkeer toe te staan aan alle Belgen welke niet genoeg bemid deld zijn, om per ijzeren weg naar Brussel te komen. De ijzerenwegen werden aangelegd met het geld van iedereen, en 't zou maar billijk wezen, zegt M. Janson, dat de weinig be- goede klas, een kleinen intrest op het door elkeen gestorte kapitaal, geniete. Moest het gedacht van senator Janson bijtreding vinden, 't zou er binnen twee jaar woelen en krioelen in de hoofdstad Maar waar zou de Staat al het noodige materiaal vinden om iedereen kosteloos per spoorweg te vervoeren «aa Het Journal d'Ypres van Zaterdag 11. heeft aangekondigd dat vijf gemeenten van 't arrondissement Yper gereclameerd hebben bij de bestendige Deputatie tegen den uitslag der gemeentekiezingen. Indien al die recla matiën, zegt de geleerde confrater, even gegrond als deze van Yper, zal de bestendige Deputatie gauw uitspraak gedaan hebben! 't Is te zeggen dat al die reclamatiën, gelijk deze van Yper, goed zijn om in de vuilmand te werpen, zonder onderzoek en met geno men besluit 1 Het dient tot niets te redetwisten met eenen tegenstrever die eene zoo ontstellende rechtschapenheid bezit. Maar wij oordeelen het nuttig, als voorbeeld, ten minste twee dezer reclamatiën vóór de oogen onzer lezers te leggen. Zij zullen kunnen oordee len hoeveel de bluf van het Journal d' Y- pres waard is. Ziehier eerst den tekst der reclamatie te gen de kiezing van Voormezeele, waar er geen strijd is geweest, de voorzitter van het eenig bureel het eenvoudiger gevonden heb bende vlakweg de voorstellingslijst van den tegenstellenden kandidaat te doen verdwij nen om de kandidaten der lijst van den burgemeester op staanden voet gekozen te verklaren Aan de Heer en Leden der bestendige De putatie van West- Vlaanderen. Mijnheeren, De ondergeteekende, Verfaillie Achiel, bakker te Voormezeele, verklaart de tegen woordige reclamatie op te stellen tegen de kiezing der volgende kandidaten voor den Gemeenteraad van Voormezeele Blootacker Gamiel, Messiaen August, De Geuninck Cyriel, de Gheus Leo, VanThuyne Frederic, gekozen uitgeroe pen zonder strijd door het hoofdbureel van Voormezeele onmiddelijk na den uitstel vast gesteld door het art. 17 der gemeentekies wet (3 Oct. 1903). Deze reclamatie is gesteund op hetgene volgt De ondergeteekende, heeft op bekwamen tijd zijne voorstelling als afgezonderde kan didaat, (lijst uitmakende) aan den voorzitter van het hoofdbureel van Voormezeele doen behandigen, zooals het blijkt uit het hierbij- gevoegd ontvangbewijs. De voorstellingslijst is aan den voorzitter den heer J. Bailleul, overhandigd geweest door vier kiezers der gemeente, onderteekenaars der voorstel ling: Dieryck Henri, Messiaen August, Suf- fys René en Sohier Filip, hetgeen de eischer voorstelt te bewijzen door alle middelen van rechte, getuigen medebegrepen. De heer Voorzitter hadde moeten akte geven dat de voorstelling der kandidatuur van M. Ver faillie hem behandigd was geweest door de heeren Dieryck, Suffys en Sohier, in plaats van aan te teekenen dat zij hem behandigd was geweest door de heeren Dieryck, Mes siaen en Suffys, aangezien hij wist, door de overhandiging der voorstelling van de andere kandidaten die vroeger had plaats gehad, dat Messiaen August zich onder die andere kandidaten bevond. Dat indien eene onregelmatigheid van voorstelling daaruit heeft kunnen spruiten, zij niet te wijten is aan den ondergeteekende maar aan den heer Voorzitter zelf. Maar, werkelijk, geene onregelmatigheid kan zelfs daaruit spruiten, gelijk het verder zal gezegd worden. Om de kandidatuur te verwerpen van M. Verfaillie Achiel, heeft het hoofdbureel van Voormezeele valschelijk verklaard dat de voorstelling zijner kandidatuur onderteekend geweest zijnde door 13 kiezers der gemeente, zich onder die 13 kiezers bevondeneerst Messiaen August, zelve kandidaat op eene andere lijst, dan drie andere personen open baar bekend als hun handteeken niet kun nende zetten. Eerst is er op te merken dat het handtee ken van Messiaen August niet kan aanzien worden als nietig, voor de goede reden dat, indien het art. 18 der gemeentekieswet zegt in de 8 dat de kandidaten niet mogen voorkomen onder de onderteekenaars der voorstelling die hen betreft, er in de wet nergens gezegd wordt dat zij de voor stelling niet mogen teekenen van andere kandidaten eene andere lijst uitmakende, en ten gevolge zich bevinden onder dezen die de overhandiging doen der voorstelling eener lijst die hen niet betreft. Dan, de eischer betwist stellig dat de drie andere kiezers die men beweert niet te kun nen teekenen (Suffys René, Bondulle Henri, Sohier Filip) niet geldig zelf geteekend heb ben, en stelt opnieuw voor te bewijzen door alle middelen van rechte dat zij geldig hun handteeken gesteld hebben, Damelijk René Suffys en Sohier Filip. Waaruit volgt dat, de voorstellingslijst van Verfaillie Achiel gel dig onderteekend is geweest door ten min ste 10 gemeentekiezers, hetgeen de wet eischt. Om die reden, Mijnheeren, besluit de on dergeteekende dat het u believe, na onder zoek als het noodig is, de kiezing der lijst Blootacker te Voormezeele te verbreken. En gij zult recht doen. Voormezeele, den 8 October 1903. (Handteeken). N. B. Wij vernemen dat de bestendige Deputatie (niets van de redactie van het Journal d' Ypres) reeds een onderzoek be volen heeft over de feiten in bovengemelde reclamatie ontwikkeld, en dat dit onderzoek Donderdag 11. plaats heeft gehad. Wat de gemeente Crombeke betreft, waar wij inlichtingen zijn gaan nemen, hebben wij iets anders vernomen. Daar heeft men gevonden dat de wet niet dient gevolgd te worden als het er op aankomt eenen zetel meer te geven aan de vrienden van den pas toor. Luistert liever Het totaal kiesbriefjes was van 348. Nietige briefjes 2. Geldige briefjes 340. Volstrekte meerderheid 174. i® Lijst. Kiescijfer 162 Denys 169 Dever 154 Carmyn 172 Gykiere 171 Vandromme 103 2® Lijst (lijst van den pastoor). Kiescijfer Boury De Block Kinget Plaetevoet 160 156 167 181 156 Vandenberghe 157 Vijf zetels te verleenen. De volstrekte meerderheid 174 zijnde, heeft een enkele kandidaat der lijst Nr 2 (vrienden van den pastoor) M. Kinget, deze volstrekte meerderheid bereikt, aangezien hij 181 stemmen bekomen heeft. Er dienden dus vijf zetels verdeeld te worden, te verlee nen aan de twee lijsten, gelijkvormig de regels vastgesteld door de art. 44 en vol gende der gemeente kieswet. De verdeeling gedaan krachtens art. 45 geeft 3 zetels aan de lijst Ml en slechts 2 zetels aan de lijst Nr 2. Het mandaat reeds bekomen door de volstrekte meerderheid door den kandidaat Kinget komt in afrekening der twee zetels toekomende aan de lijst Nr 2 (art. 45 2.) Moesten dus gekozen worden Lijst 1 (recht hebbende op 3 zetels) Carmyn 172 Gykiere 171 Denys 169 Lijst 2 (recht hebbende op 2 zetels) Kinget 181 (volstrekte meerderheid). De Block 167. In plaats daarvan heeft het bureel als ge- zen uitgeroepen Lijst 1 Lijt 2 Carmyn 172 Kinget 181 Gykiere 171 Deblock 167 Vandenberghe 157 t Is te zeggen dat het bureel eenen zetel genomen heeft aan de lijst Nr 1 om hem te geven, in tegenstrijdigheid met de wet, aan oe lijst Nr 2. De reclamatie strekt, met recht, om M. 6°J'S lijst Nr 1 gekozen te zien uitroepen Denkt h8+ r*' Vandenberghe der lijst Nr 2. Denkt het Journal d' Ypres nog dat zulks Td rati! 18 °m' zonder onderzoek^ van n n te werPen- Waarschijnlijk van ja. Overigens wij weten wel wat het denkt: het denkt dat de vriona j ue vrienden van den pastoor van Crombeke grootelijks geluk ge had hebben, dat de wet voor hun niet Ge maakt is, en dat de eischers groote dom koppen zijn die brave lieden niet te hebben laten doen. Maar wat zal het ervan zeggen Motus. Men moet eenen gediplomeerden ezel zijn om zulke dommigheden te schrijven, gelijk in het vuilblad van verleden zaterdag, het bewijst dat de schrijver en uitgever zoo veel kennen van denürukkersiiei of het ach terste van een zwijn. Ziehier van wat er kwestie is. In het nummer van zaterdag schreven wij dat er eene reklamatie inge diend was nopens een persoon geboren in 1973 in plaats van 1873, de zetter had eene kasfaut begaan, die zeer gemakkelijk om begrijpen is voor iemand die van den stiel is en zijnen stiel kent, maar 'nen dom merik, een ezel in den stiel zal daarop, gelijk hij doet. een artikel brodeeren om te zeggen dat een jongeling van 1973 dus 100 jaar te jong heeft gaan stemmen, hoe geestig Eh wel ongediplomeerde ezel indien gij maar zulke feilen begaan hadt in uwe smee- rige bladjes waarin ge Reusjes naam ge leend hebt, ge zoudt de achting van gansch het volk niet verloren hebben. Maar och heere het vat en kan maar uit geven wat het in heeft. Beati pauperes spiritui Onzen kampioen de kleinen A. Vander- stuyft is gisteren uit Parijs vertrokken met zijn landgenoot Samson, om zamen de bel- gische kleuren te gaan verdedigen in de wereldberuchte zes dagen koers te New- York onzen kampioen is één der 8 Euro- peesche rijders uitgekozen, om tegen de 16 Amerikaansche te worstelen van den 7 tot den 12 December. Wij wenschen hem goede reis, veel geluk en blijde terugkeer van Amerika. De personen die verlangen vrijen ingang te hebben met hun rijwiel in Frankrijk kunnen zich van nu af laten inschrijven als bondslid bij den Secretaris A. Vanderstuyft, Yper. Het bedrag der lidskaart is voor het jaar 1904 vastgesteld aan fr. 2 50. De landbouwer Lemahieu, sinds meer dan veertien dagen verdwenen, werd uit de Yper- lee opgehaald. Hij had nog op zich de 600 fr, die hij had getrokken voor den verkoop eener koe, den dag zijner verdwijning. Er is dus geen kwestie van misdaad. Reeds twee jaren achtervolgende was heer J Didier koning in de Stalenboogmaat- schappij De Ware Kruisboogschutters. Dit jaar nogeens heeft de behendige schutter den koningvogel geschoten en werd met ge drift Keizer uitgeroepen. Wij bieden de heer keizer Didier, enze op rechte groetenissen aan, voor zijne kunst i" het schieten. Maandg, in het lokaal, heeft er ter dezer gelegenheid een prachtig banket plaats, v°°r de leden der maatschappij ter Indien gij dat woord niet verstaat hasf0™ kom voor veertien dagen in de drukkerij vas Weekbladdaar zal men u den stiel aanleeren, wijl gij nu te dom zijt om leerjongen te zjjn.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2