Monsieur Chasse Vlaamsche Ster. Onvermoeibaren. Fransch Theater. Le Commissaire est bon enfant Gevonden. Te Deum Dimanche 15 Novembre Entrée 25 centimes. Maatschappij Burgerwacht. Het Nederlandsch in onze aan- genomene scholen. Het proces-verbaal der zitting van 17 Augusti wordt goedgekeurddat der zitting van 26 September wordt op het bureel neer gelegd ter inzage der leden. 1. Neerlegging van het verslag over het bestuur en den toestand der stads- zaken in 1902. De heer Voorzitter legt het verslag neêr op het bureel. 2. Mededeelingen. Mejuffer Berghman heeft eenen brief van bedankingen gestuurd aan het stadsbestuur. Zij is zeer gevoelig geweest aan de blijken van sympathie welke de Gemeenteraad be wezen heeft ter gelegenheid van het over lijden van haren betreurden broeder, wijlen den heer Schepen Berghman. De stad heeft van de Nationale Maatschap pij van Buurtspoorwegen eenen brief ont vangen betrekkelijk den tram van Yper naar Gheluvelt. Het geldt, volgens de plans, de lijn op onze buitenwandeling te leggen, die aan de stad toebehoort maar niet aan het openbaar do mein. Welnu, in het geval ware het maar billijk dat de Nationale Maatschappij de stad schadeloos stelle voor de waarde der gron den in kwestie en eene schadeloosheid geve voor het vellen der notelaren, die in den eenen of den anderen zin moeten verdwijnen. Daar het ontwerp van den omtrek der stad te maken de wederzijdsche goedkeuring be komen had en dat geen eene opmerking ge daan was geweest, noch door de stad, noch door hare inwoners, is dit ontwerp goedge keurd geweest door de Regeering. Maar de brief der Nationale Maatschappij der Buurt spoorwegen brengt de gansche zaak weder op het tapijt. Het Gollegie is eenpariglijk van meening, gelijk de afteekening die de stad omtrekt van haar gebied is, te antwoorden in den zin hierboven aangewezen. Eene andere afteekening langs de Meenen- straat, Groote Markt, Boterstraat, de Stuers- straat, zoute veel moeilijkheden ontmoeten. Sedert onze beraadslaging is de Koninklijke weg gemaakt geweest, daarnevens, den weg voor automobielen. Er dient dus besloten te worden tot dees: Waarom duidt de Nationale Maatschappijen haren brief, het domein der stad niet aan als gronden die moeten onteigend worden. M. Boone. Zou men den tram niet kunnen doen gaan langs de Meenenstraat, Kau wekinstraat, CartonstraatNienwe Hout markt, Boesinghestraat, om tot de Elver- dinghestraat te komen waar er eene lijn is? De heer Voorzitter. Aan de Meenen straat zou er daar een stilstand van den tram zijn. Aan den hoek der Cartonstraat is er een stompere hoek. M. D'Huvettere. Gij vergist u. M. Colaert. Ik geloof dat hij stomper is. De afteekening door M. Boone aangewe zen zou kunnen gedaan worden, M. DHuveltere. Dat is volstrekt on mogelijk. Na eene tamelijk verwarde bespreking tusschen de heeren Colaert, Boone en D'Hu vettere, denkt M. Colaert dat het een groot voordeel ware voor de botermarkt de aftee kening te volgen door M. Boone aangewezen, maar dat is voor het oogenblik de zaak niet. M. Bouquet verzoekt het Schepencolle- gie eenen brief van gelukwenschingen te sturen aan H. K. H. den Prins Albert en de Prinses Elisabeth ter gelegenheid der geluk kige geboorte van den nieuwen Prins. De heer Voorzitter. Sedert deze ge lukkige gebeurtenis is het de eerste maal dat de Raad vergadert; wat er van zij, het Schepencollegie zal zich verhaasten de ver langens door het achtbare lid uitgedrukt, te beantwoorden. (1) M. Boone verzoekt den heer Burgemees ter eene lantaarn te doen plaatsen tusschen de Nrs 147 en 149 der Rijselstraat, nevens de paardensmis van den heer Vandermarliere. Het ware een kleine kost voor de stad. M. Colaert is langs daar gaan zien, over eenige maanden(2) hij denkt dat het een openbaar straatje is Indien het zoo is, de achtbare voorzitter belooft nota te houden van de opmerking van M. Boone. 3. Aangenomen bewaarscholen: aanne ming eener vierde klas in de school Nr 2, S1" Cat herinestraat. Het Collegie heeft besloten deze kwestie aan de waardeering van den Raad te onder werpen en stelt voor eene vierde klas te stichten. De noodzakelijkheid ervan doet zich gevoelen. In die school zijn er maar drie klassen voor 194 leerlingen. Het is dus eene nood zakelijkheid eene vierde klas te stichten, die in feite reeds bestaat M. D'Huvettere. Wat zal er de kost van zijn M. Colaert. Omtrent 200 franks. M. D'Huveltere. Zal de aanneming dezer 4e klas niec gedaan worden ten nadeele der te bouwen school op den Verloren Hoek? M. Colaert. Er zal geen nadeel zijn voor de te stichten school op den Verloren Hoek. Het Collegie legt de stichting in stemmen dezer nieuwe klas die met eenparigheid aan vaard wordt. 4. Lagere betalende gemeenteschool voor meisjes: budjet 1904. De jaarwedde van Mej. Metz wordt met honderd franks verhoogd, gelijkvormig de wet van 1895. Het budjet van dat gesticht wordt goed gekeurd in ontvangsten en uitgav en op de som van 5,825 franks. 5. Lagere gemeente en aangenomen scholen budjet 1904. Krachtens de wet van 1895, hebben de heeren Lahousse en Vermast, onderwijzers in de kostelooze gemeenteschool voor knechtjes, recht op eene verhooging van honderd franks. Het budjet beloopt zoowel in ontvangsten als in uitgaven tot de som van fr. 13.075,00. Aangenomen. Het budjet der kostelooze lagere gemeen teschool voor meisjes, bestuurd door Mevr. Lahousse, beloopt in ontvangsten en uitga ven tot de som van fr. 10.950,00. Aangenomen In de aangenomens St. Aloysiusschool is er ook eene verhooging van jaarwedde ten voordeele van M. Vercruysse en het budjet dezer school beloopt in ontvangsten en uit gaven tot de som van fr. 11.400-00. Aangenomen. 6. Belalende gemeentebewaarscholen budjet 1904. In de bewaarschool der St. Jansstraat, waar het schoolgeld van 5 fr. te maande is, beloopt het budjet in ontvangsten en uitga ven tot de som van fr. 2.125,00. In de bewaarschool der Rijselstraat wara de leerlingen van fr. 1.50 betalen, is het budjet voor 1904 van fr. 3,570 00. Het geheele dezer twee begrootingen beloopt totfr. 5.695,00. Aangenomen. 7. Aangenomcne kostelooze bewaar scholen: budjet 1904. Het budjet dezer verschillige bewaaar- scholen wordt aangenomen in ontvangsten en uitgaven tot de som van 8.000 fr. M. Fraeys doet opmerken dat die be- begrootingen geene verhoogiDgen ondergaan en dat het cijfer van 8.000 fr. hetzelfde is als dat van het vorig jaar. Voor wat de in richting der nieuwe klas betreft, 't is de Staat die zal moeten tusschenkomen in deze nieuwe uitgaaf. De heer Voorzitter. Wij zijn 't akr koord. M. Fraeys hield er aan deze opmerking te maken omdat M. D'Huvettere meende dat het een last te meer was voor de stad van 200 franks. 8. Huishoudkundige gemeenteschool: budjet 1904. Dit budjet beloopt in ontvangsten en uit gaven tot de som van fr. 5.420,00. Er is eene vermindering daar er geen bijzonderen huisraad geweest is. Aange nomen. 9. Huishoudkundige klas der Maria- school: Rekening 1902-1903 en budjet 1003-1904. De rekening beloopt tot fr. 1.900.00 en het budjet tot 543 fr. De Raad brengt een gunstig advies uit. t Is de hooge overheid die de zaak moet goedkeuren. 10. Middelbare school van den Staat budjet 1904. De Raad keurt dat budjet goed, welk in ontvangsten en uitgaven beloop tot de som van fr. 31.687,50. 11. Nijverheidsschool: budjet 1904. Aangenomen in ontvangsten en in uitga ven tot fr. 10.674.53. 12. MuziekschoolBudjet 1904. De muziekschool, eene school der Regee ring geworden zijnde, zal de stad maar 3800 fr. meer betalen. De Raad neemt het budjet aan, beloopende in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 7.700-00. 13. Kerkfabriek van St. Nikolaus: be grooting 1904. De Raad brengt een gunstig advies uit over het budjet dezer kerkfabriek, beloo pende in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 6,917-28. 14. Vervoerdiensten Ophouding van den dienst tusschen Rousbrugge en Yper. Sedert eenige jaren deed de heer Amand Brutsaert den vervoerdienst tusschen Rous brugge, Proven, Poperinghe, Vlamertinghe en Yper. Dit jaar vezaakt hij er aan. De Raad brengt een gunstig advies uit voor de afschaffing van den dienst. 15. Tarief-verordening van het slacht- recht. Het geld het ontvangen slachtrecht te ver nieuwen. De slachters zouden begeeren dat de taks gesteld zij, niet meer per veekop maar per kilo. M. Colaert deeldt de zienswijze niet. Hij denkt dat indien de stad de inzichten der beenhouwers aanvaardde, die nieuwe wijze van ontvangst zon gedaan worden ten na deele der kleine beenhouwers. Na eene lange bespreking op deze kwestie van het slachtrecht, is 't collegie van ge dacht te behouden wat nu bestaat en de vraag der beenhouwers aan een onderzoek te onderwerpen. De Raad deelt deze zienswijze en de open bare zitting wordt ten 6 ure geheven. De eerste vertooning van het tooneeljaar 1903-1904, door de Maatschappij de Vlaam sche Ster gegeven, heeft iedereen wel be vallen. Zij was samengesteld uit het drama in drie bedrijven met een Voorspel, Martha de Krankzinnige, door vrouw Slimbrouck- De Peuter. Alles was even goed verzorgd, tooneel- schikking, kostuimen, toebehoorten, enz. De Sterrelingen hebben nogmaals getoond dat zij de toestanden verstonden die zij moesten afschetsen, zij hebben bewezen dat zij vol leerde tooneelisten zijn en de gevoeligste snaren van 's menschen hart wisten te doen trillen. Ook werden zij dapper toegejuicht en meermalen terug geroepen. Het blijspel: De duivel op 'tdorp, door Van Peene, kwam juist van pas om de ge moedsaandoeningen door het drama te weeg- gebracht, te bedaren en de lachspieren in beweging te brengen. Wij willen geene melding maken van el- ken speler in 't bijzonder, dit zou ons te verre brengen, zeggen wij slechts dat allen gewedijverd hebben om de vertooning zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, en dat zij er ten volle in gelukt zijn. Mevr. Hebbelynck van Antwerpen en de juffeis Devers, leden der Maatschappij, ston den de tooneelisten flink ter zqde en bewe zen dat zij voor geene moeilijkheden meer te vreezen hebben, Wij wenschen de leden dezer dappejre Maatschappij hartelijk geluk over hunne uitvoering en s'uren hen tevens onzen vu- rigsten dank voor de aangename uren die zij ons deden overbrengen. Volgens men ons verzekert zal de 2e Ver tooning die vastgesteld is op 20 December, niet min aantrekkelijk zijn. Zij zal bestaan uit Lina Donders, eene volksdrama in vijf bedrijven, en een blijspel: De Trein te laat Wij verlangen met ongeduld om nogmaals zulken gezelligen avond door te brengen. Nog een artikel Óv'er de vertooning kan maar binnen 8 dagen overgenomen worden. Morgen Zondag 15 November geeft deze maatschappij aan hare leden een luisterlijk Feest gevolgd van een Danspartii Voor nadere inlichtingen zie hetprogramma. Maandag aanstaande geeft er eene fran- sche tooneeltroep van Gent eene bijzondere vertooning onder het bestuur van den heer A. Lemonnier, bestaande in Vaudeville en 3 actes de M. G. FEYDEAU. On commencera par Pièce en 1 acte de G. Courteline et A. Levy. Opening om 7 1/2 ure. Begin om 8 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. De Groote, Vandenpeereboomplaats. Maandag, 9 November, ten 9 ure 3/4 s avonds, in de S' Elisabethstraat, oene beurs geld bevattende. Die beurs moet toebehooren aan eenen werkman, zij is neêrgelegd in het Commis sariaat van Politie. Men zegge het voort. Zondag 15 November, ten 12 ure, Te Deum in St Maartenskerks, ter gelegenheid van 's Konings patroondag. 2 1/2 heures de relevée entre la 2e équipe du Stade Roubaisien, et le Cercle Sportif Yprois. Ce match se jouera sur le terrain du Cercle SPORTIF YPROIS au Kruisstraat. (h cóté du Café: De Mande. Schieting van 12 November 1903. lir Réduit. Burgho A. 15 15 25 25 15 95 Fol J. 15 15 25 25 15 95 Ommeslagh R. 20 10 20 25 15 90 Vandevyver A. 20 15 15 20 15 85 Maschelein 25 15 10 20 10 85 Gaimant A. 10 15 15 15 25 80 Vermeulen H. 20 5 15 20 15 75 Pinteion M. 15 10 25 15 10 75 Uit de Brugsche Beiaard van zondag 1 November 1903. Gedurende een tijdelijk verblijf te Kortrjjk heeft een onzer leden een droevig feit kun nen vaststellen. Hij heeft kunnen bestatigen op welke prachtige wijze de Nederlandsche taal aan de kinderen dezer stad aangeleerd wordt. Hij heeft ons een klein gedicht onder de oogen gelegd dat de kinderen der St. Rochusschool uit de Doornijksche wijk te Kortrijk hebben moeten van buiten leeren. Wij hebben het niet kwalijk gedacht dit meesterstuk onzer dichtkunst eens bekend te maken. Ziehier WÊÊK (1) Het was de plicht van het Schepencollegie dat initiatief te nemen by den aanvang der zitting. (N. d. R.) (2) Gij vergist u, M. Colaert; het is niet over eenige maandenwij denken dat het korts vóór de laatste kiezing is, dat de eerste magistraat der stad in de gewesten gezien is geweest. (N. d. R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2