ZIELEKETENS 'S AVONDS IN DB MANE Eene mislukte poets Liberale Jonge Wacht. De Voordracht van M. Verkest. Benoemingen. Koninklijk gesticht van Meesen. Onderscheidingen. Openbare vervoerdiensten. Landbouw. Ingang vrij. Vlaamsche Ster. Sportleven. -M e-d 7», M. Golaert dat de stad den aankoop gedaan heeft der lessenaars van het oude Collége moderne, aan een zeer leegen prijs, fr. 325-00. Volgens de uitleggingen door den heer Voorzitter gegeven, is er kwestie eenen hof te maken voor de gevangenen de Staat zal er tusschenkomen voor eene som van 250 fr. 't zij de helft der uitgave. M. Boone vraagt of de boomen die op het Minneplein groeien begrepen zijn in het be drag der nieuwe ontvangsten M. Colaert antwoordt dat die boomen niet zullen geveld worden. In de nieuwe ontvangsten zijn de 200 frs. begrepen, aandeel der oeverbewoners in het leggen der voorlanden op de Maloulaan. Aan het 1. Gemeentefonds en belas tingen, volgt er dat, ten gevolge der nieuwe wet, het aandeel der stad merkelijk verhoogt in het gemeentefonds. De heer Burgemeester bestatigt dat in 1901, de bevolking der stad van 16,618 in woners was; in 1902, was zij van 16,743 inwoners en de bevolking zal nog aangroeien niet door de kinderen maar door het per- sonneel der Weldadigheidsschool. Aan het 2. Stadseigendommen, drukt de heer Burgemeester zijne verontwaardi ging uit nopens den diefstal begaan op eene zwaan der stads wateren. Straatloopers, zegt M. Colaert hebben Donderdag 17 December een der zwanen van de stadswateren ge dood het arme dier is onthoofd geweest, de snavel en de vleugels zijn afgesneden en het lichaam weggenomen geweest. De Politie doet opzoekingen. De heer voorzitter denkt dat het vissctiers zijn die zulks gedaan heb ben. Een nieuw reglement op het visschen driügt zich ophet is ter studie en het zal den lijnvisschers verboden worden zich van meetlijnen te bedienen, ten minste 's nachts. 't Is de tweede zwaan die gedood is ge weest; over drie weken is de zwaan welke de stadswerklieden den Bruggeling noem den, het eerste slachtoffer dezer kwaaddoe ners geweest. Aan het 1, middenbestuuris het hoofd stuk I der gewone uitgaven, is eene som ingeschreven van 1,400 franks voor ont- vangstkosten der ingenieurs van den Staat, en der leden van de Commissie der monu menten die onze monumenten komen nazien. 6de Winterfeest. Het Kerstfeest ingericht door de Liberale Jonge Wacht, is een waar succes geweest. Van vóór 3 ure reeds was de zaal der Oud-Pompiers letterlijk opgepropt. Iedereen was het eens om te verklaren dat het programma zeer merkwaardig was. Verscheidene muziekstukken zijn met een ware kunst uitgevoerd geweest door de sym- phonie der Maatschappij, onder het bestunr van den verkleefden muziekmeester den heer Tasseel. Eenige liefhebbers hebben het feest met hunne welwillende medewerking opgeluis terd. De volmaaktheid waarmede zij zich van hunne taak gekweten hebben doet hun de grootste eer aan. Melden wij den heer A. Maas en den heer E. Bartier. Hun muzikaal talent werd dap per toegejuicht en deed hen terugroepen. De heer Em. Burton, de welgekende goo chelaar, heeft door zijne oefeningen van han dige goochelarij, de vreugd en het geluk der kinderen verwekt. Wij bieden onze beste gelukwenschen aan den heer F. Mailliard, die niet geaarzeld heeft ons eene tweede vertooning der Was senbeelden aan te bieden, kindertooneeltje dat verleden jaar zoo zeer toegejuicht werd in het eerste concert der Maatschappij der Onvermoeibaren. Onder dezen die hunne medewerking aan het feest verleend hebben, melden wij laatst den heer Arthur Dalmote, die onze liberale werken altijd zoo genegen is. Nauwelijks is het concert gedaan, of het doek wordt opgetrokken om eenen prachti- gen kerstboom aan de verwonderde blikken der kinderen te laten zien, boom die rijke lijk versierd was met speelgoed, oranje appelen, enz., enz. Meer dan 300 schoone prijzen, welke men van den boom plukte, met veel smaak ge schikt door eene groep juffers, zijn aan de kinderen der leden van de Jonge Wacht uit gedeeld geweest, deze, ruimschoots beloond voor hun lang wachten en stralende van blijdschap hebben het lokaal verlaten de armen vol geschenken. Wij wenschen de leden der inrichtingscommissie rechtzinnig geluk over dien schoonen namiddag en over de toewijding waarvan zij het bewijs gege ven heeft. De liberale Jonge wacht verdient dat men zich er voor opoffere en dat men ze onder- steune, want zij is geroepen om eene belang rijke rol te spelen in onze politieke samen stelling. 't Is hetgeen haar comiteit en bij zonderlijk haren Onder-Voorzitter zeer wel begrepen heeft. Deze laatste heeft tot het einde toe van zijn mandaat zijne bediening op eene schitterende wijze vervuld; de schoo ne woorden, door den heer Firmin Nou- wynck bij zijn aftreden uitgesproken bewe zen hem welke sympathie hij verworven had door zijn minzaam en verzoenend karakter. In den loop van het jaar hebben een groot getal nieuwe leden zich doen inschrijven en hunne jonge geestdrift heeft over de lijdzame twijfelleer gezegepraald. 't Is met vertrouwen dat wij de toekomst inzien. Het jaar 1904 zal het vierhonderste lid der Liberale Jonge Wacht begroeten. Wij hadden niet te veel voorzeid. 't Is een flink succes geweest Na de heerlijke voordrachten van M. Dollo een echten virtuoos 1 was dat niet ge makkelijk. Toch heeft het gegaan, ja zeer wel gegaan. Er was veel volk opgekomen, dat gespannen heeft geluisterd en duchtig heeft toegejuicht. Wij hadden wellicht reeds allen een en ander onzer Vlaamsche gothieken gelezen, of er iets van gezien. Met oppervlakkige al gemeenheden zou spreker dus niet welkom geweest zijn, ook niet met te diepgeleerde beschouwingen. Met veel takt heeft hij zich op het moeilijk in te nemene, passende standpunt welen te plaatsen. Uit zijn veel omvattende kennissen heeft hij de pittigste bijzonderheden en de treffendste toelichtin- gen weten op te halen en voor te disschen in een vorm die aan elkeen gemakkelijk toegankelijk en aangenaam luidend was. Want ook in de keus van den vorm lag eene moeilijkheid. M. Verkest heeft voorge- dragen in 't Vlaamsch, voor een publiek waarvan gewis een aanzienlijk deel een ber schaafd Nederlandsch gewoonlijk als een ongenietbare, aanstellende en belachelijke taal beschouwt, er op staat het niet te ken nen, een beteekenisvolle moue - maakt als 't er zijns ondanks te hooren krijgt. Maar spreker wist er zijn onderwerp voor te stellen in een tevens zoo sober en zoo sierlijk kleedsel, dat ik ook daar op ge woonte en vooroordeel het veld won. Wij hebben aldus, bij 't uitgaan van een juffertje uit de stad deze zonderlinge en tevens veel zeggende bekentenis afgehoordIk wist waarlijk niet dat ik zoogoed het hoog Vlaamsch verstond Er valt, omtrent de inrichting van de be sprokene voordracht, misschien wel iets te betreurenHet was te weinig bekend ge maakt dat, mits een kleinen-ingangspenning, de deur voor elkeen openstond. Een bereken aantal personen, die nu t'huis bleven omdat ze niet beter wisten, zouden dan ongetwij feld toegekomen zijn, en dan ware de zaal, die nu goed bezet was, stampvol geweest. Zóo zal 't ook wel wezen 't volgende jaar, wanneer M. Verkest zal komen hande len over het Oude Vlaamsche lied. Ten slotte mogen wij misschien ook wel uit den bijval van M. Verkest opmaken, dat Vlaamsche voordrachten, ook bij de burge rij, niet zoozeer buiten den smaak vallen ais men 't wel eens voorhoudt, en de vraag stellen of 't niet wenschelijk ware, er der gelijke meer, eD voor een breeder publiek toegankelijk, in te richten, zooals't immers vroeger de Iepersche tak van 't Willems- Fonds deed. Men verzekert ons dat de heer Verkest voor het toekomende jaar eene nieuwe voor dracht beloofd heeft op een gelijkvormig onderwerp van dat van Maandag. Wij aan vaarden er volgaarne de voorzegging van en verzekeren hem van nu af een nog grooteren bijval: Voortaan is zijn naam gemaakt. Den Heeren Burgmeester, Schepenen en Raadsleden der stad Yperen. Mijnheeren, De ondergeteekende ouders, wier dochter tjes de lessen bijwonen in de kostelooze stadsmeisjesschool, zijn wij zoo vrij u eer biedig te vragen eene 6d0 onderwijzeres in die school te willen benoemen, tn elke der klas sen is het getal leerlingen overgroot en er is zelfs eene onderwijzeres die 70 leerlingen in hare klas telt. Het is voorzeker onmenschelijk zulken toestand langer te dulden. Gelijk welk lid van het onderwijzend per soneel, hoe bekwaam, hoe werkzaam, hoe talentvol, hoe nauwgezet en hoe krachtvol ook moet onder zulke zware taak bezwijken en kan nooit den gewenschten uitslag ver krijgen. Wie er het meest doorlijden, zijn nog onze kinderen, de meisjes der werkende klas. Voor haar zijn de gevolgen van zulken onhebbelijken toestand zeer betreureniswaar- dig misschien onherstelbaar. Immers aan haar onderwijs en hare opvoeding kunnen in die omstandigheden onmogelijk de noodige zorgen gewijd worden en zij moeten er wel door lijden. Wij zijn verzekerd dat gij aan onze bil lijke vraag een gunstig onthaal zult voorbe houden; want onlangs hebt ge eene 4de klas aangenomen in de bewaarschool der Ste Ca- therinastraat, die 215 leerlingen telt dus ook zoo wat 70 per klas. Welnu als 70 leerlingen een overdreven getal is voor eene bewaar school, dan is het nog veel eerder overdreven in eene lagere schoolniemand zal dat tegen spreken. Waarom zou het stedelijk Bestuur voor de kostelooze stadsmeisjesschool dan niet doen wat het gedaan heeft voor de aan- genomene bewaarschool? Immers het heeft reeds herhaaldelijk minder politiek, beter bestier gelijkheid en recht voor iedereen beloofd. Wij twijfelen dus niet onze rechtmatige en zeer gegronde vraag te zien inwilligen en bieden u intusschen de uitdrukking onzer gevoelens van eerbied en hoogachting aan. Yper den 30 December 1903. Volgen 166 handteekens. Bij koninklijk besluit van 29 December 1903. M. Sobry (H.), advokaat-pleitbezorger plaatsvervangende rechter bij het vredege recht van het tweede kanton Yper is plaats vervangende rechter benoemd van M. Bergh- man, overleden. Bij koninklijk besluit van 20 December de burgerlijke decoratie van lste klas werd aan M. Jules Dewanckel, onderwijzer te Yper, toegekend. M. Devos (P. A. A.), notaris te Wervick, is plaatsvervangende rechter benoemd bij het vredegerecht van het kanton Wervick, in vervanging van M. VauEecke, ontslaggever. Bij Koninklijk besluit van 23 December 1903, is de heer Bossaert (H.) advokaat te Yper, benoemd tot lid van de commissie tot beheer van het Koninklijk Gesticht te Mee sen, voor eenen termijn van zeven jaren, eindigende op 31 December 1910. Willende door eenen blijk onzer welwil lendheid de diensten erkennen bewezen in het uitoefenen hunner ambtsbediening door de heeren Dehem (A. A.) en Froidure (E.) voorname ingenieurs van bruggen en wegen, zijn deze heeren benoemd tot ridders der Leopoldsorde zij zullen de burgerlijke deco ratie dragen. Zij zullen van heden af rang nemen in de orde. Een koninklyk besluit van 24 Decemher 1903 keurt eone beraadslaging goed der bestendige Deputatie des provincieraads van West-Vlaanderen, in aate 27 November 1903, waarbij de heer Butstraen (A.) gemach tigd is den openbaren vervoerdienst af te schaffen, dien hij, door koniklijk besluit van 16 November 1899, geoorloofd werd te on dernemen tusschen Rousbrugge en Yper langs Proven, Poperinghe en Vlamertinghe. Morgen Zondag om 3 ure namiddag in de getemde leeuwen, (lokaal der hofbouw- maatschappij), geeft den hen heer R. Pau wels, hofbouwkundige eene voordracht, over Moes- en Fruitteelt. Morgen Zondag, 10 Januari, geeft deze maatschappij hare derde vertooning van het tooneeljaar 1903-1904, met de medewerking van de gezusters Devers. De vertooning zal samengesteld zijn uit Blijspel met zang in één bedrijf door Dandois. Tooneelspel in één bedrijf door N. De Tière, Blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene. Opening om 5 ure, begin om 5 1/2 ure. Gulhartig onthaal van onze Belgische kampioen. Ter gelegenheid der schitterende over winning van onzen stadsgenoot Arthur Van- derstuyft in de zesdagen koers te New-York heeft deze het voorwerp geweest eener inni ge ontvangst bij zijne aankomst zondag 27 December 11. van wegens de leden der maatschappijen de Velo-Club en de oude La Faugère en zijne talrijke vrienden. Om 8 30 ure waren ze alle vereenigd in de spoorhalle alwaar den eere-voorzitter M. Joseph Didier in name der wielrijders en M. Gustaaf Derollez in name der oude La Faugère en Arthur Vandamme in naam der geburen aau den vermaarden rijder een palm overhandigde; vervolgens nam de voorzitter M. Frangois Van Besien het woord en sprak in den volgenden zin Beminde honfrater In naam der maatschappij Le Vélo-Olub Yprois kom ik u uit volle harte proflciaat wenschen over den ïever en krachtdadigheid welke gij aan den dag hebt gelegd in den grooten wereldschen wedstrijd. Den uitslag welke gij in den zesdaagschen loopstrijd te New-York hebt behaald, ver baasd gansch Belgie, ja gansch de wereld, die zich met het wielrijden bekommeren, en, fier zijn wij, in onze stad den persoon te bezitten die aan de sterkste rijders der twee werelddeelen heeft kunnen weerstand bie den reeds in de wedstrijden van Yper had gij dit jaar blijkens gegeven van meester schap tegen uitgelezen rijders, waarover w\j ook het geluk hadden u te mogen toejuichen en nu moet iedereen met mij bekennen, dat gij wezentlijk den zoon zijt uws vaders, wel ke voordezen ook zulke schitterende zege pralen behaalde. Aanvaard dus, heeren konfraters Vander- stuyft zoon, en vader dit bewijs van gehe- genheidwij zijn verzekerd nog dikwijls u te zien zegepralen en wij verhopen dit ont haal ook nog te mogen herhalen; na de vreugdekreet van Leve Vanderstuyft, Leve Arthur geroepen te hebben, herhaald door heel het gezelschap, overhandigde M. Van Besien een zilveren medalie als gedenkenis aan onzen kampioen. Vervolgens nam M. Gustaaf Derollez het woord, welke den held van Belgie, en zijn vader proflciaat wenschte, zich aansluitende aan de schoone redevoering van den acht baren voorzitter Van Besien. Men is gezamentlijk naar het lokaal ge gaan alwaar de grootste vreugde heerschte tusschen de konfraters, een goed glas ledi gende op de gezondheid van den overwin naar; vader Vanderstuyft heeft in naam zijner zoon het woord genomen om de vrien den tegenwoordig aan het feest te bedanken voor hun edel geschenk en hunne toegene genheid het was reeds laat in den nacht als men afscheid nam van elkander

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2