TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Gemeenteverkiezingen ■■ut"1 Achttiende jaar. Zaterdag 16" Januari 1904 Nummer 3. Gedeeltelijke verbreking der kiezing. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. p«r jaar voor den buiten. 2 50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annonoen. 15 cent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Made die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brusiel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ac onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. y ;»ii Ieperen. Hervorming eener beslissing van de Bestendige Deputatie des provin- cieraads van West-Vlaanderen. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, Heil. Gezien het proces-verbaal der verkiezin gen die op 18 October 1903 te Ieperen heb ben plaats gehad, tot gedeeltelijke vernieu wing van den gemeenteraad Gezien de bezwaren tegen die verkiezingen ingediend Gezien de beslissing, in dato 4 December jongstleden, waarbij de Bestendige Deputatie des provincieraads van West-Vlaanderen gemelde verkiezingen goedkeurt; <>ezien het verhaal den 9n derzelfdo maand door den gouverneur der provincie tegen die beslissing ingediend Aangezien de klagers de volgende grieven aanvoerden: 1° Een stembriefje, waarop het licht stipje niet was aangeraakt, werd ten onrechte geldig verklaard ten voordeele van lijst II en een soortgelijk briefje, guDStig aan lijst I, werd nietig verklaard 2° Twee kiezers, die tezamen over 7 stem men beschikken, hebben aan de stemming deel genomen, alhoewel zij wegens veroor- deeiing tot stemmen onbevoegd waren; 3° In een der bureelen werd een niet ge stempeld stembriefje onder de witte en on geldige briefjes gerangschikt, doch de andere briefjes werden in dat opzicht niet onder zocht; 4' In een der stembureelen ontbraken er, na sluiting van de stemming, twee rooskleu rige briefjes en een wit briefje. Aangezien, wat eerstgemeld punt betreft, de Bestendige Deputatie de geldigheid aan neemt van het briefje dat eenparig door het bureel werd geldig verklaard en, aan den anderen kant, het door het bureel ten on rechte vernietigd briefje, ten voordeele van lijst I, geldig verklaart Aangezien, wat het tweede punt betreft, de Bestendige Deputatie, oordeelende dat bij gebrek aan he t overleggen van uittreksels uit de vonnissen tot veroordeeling de toela- lating van de veroordeelde kiezers regelma tig is geweest, de door hen uitgebrachte stemmen als bepaald verworven beschouwt Aangezien, wat het derde punt betreft, de Bestendige Deputatie beslist dat het niet noo- dig is over te gaan tot het onderzoek van al de stembriefjes, opgenomen door het bureel, dat vastgesteld heeft dat een der stembrief jes het stempelmerk niet droeg, en wel om reden dat op geen bedrog werd gewezen en geene opmerkingen werden gemaakt tijdens de verrichtingen Aangezien, wat bet vierde punt betreft, de Bestendige Deputatie vaststelt dat het getal briefjes in de bussen gevonden overeenkomt met dit der briefjes die volgens de processen- verbaal der stemming er zich moesten in bevinden en het dus een stoffelijke dwaling geldt, door het stembureel gepleegd bij het tellen der briefjes; Aangezien, rekening houdende met bet door de Bestendige Deputatie geldig ver klaard briefje ten voordeele van lijst I, de uitkomst der stemming de volgende is Getal geldige stemmen 4,510 Volstrekte meerderheid 2,256 Stemmen door de candidaten behaald Lijst I. De heeren Beesau 2,060 Dechièvre 2,082 Dedeystere 2,048 Harteel 2,057 Iweins 2,074 Laheyne 2,063 Nolf 2,144 Speybrouck 2,047 Lijst II. De heeren Colaert 2,305 D'Huvettere 2,280 Iweins d'Eeckhoutte 2,274 Lemahieu 2,256 Sobry 2,274 Struye 2,291 Vandenbogaerde 2,256 Vanderghote 2,270 Al de candidaten van lijst II, daar zij de volstrekte meerderheid bekwamen, worden tot verkozenen uitgeroepen. Aangezien de beslissing der Bestendige Deputatie gewettigd is wat eerstgemeld en de twee laatstgemelde punten betreft, doch dat dit collegie ten onrechte meent dat bij gebrek aan overlegging bij de stemming van de wettelijke bewijzen van kiesonbevoegd- heid van twee burgers, wier kiesrechten ge schorst waren wegens gerechtelijke veroor deelingen, de stemmen van deze twee kiezers als geldig uitgebracht dienen boschouwi; Aangezien de wet inderdaad uitdrukkelijk bepaalt dat Worden getroffen met schor sing van de kiesrechten en mogen niet tot de stemming toegelaten worden gedurende de ontzeggingZij die.... en zoo de wet het kiesbureel er toe machtigt die kiezers af te wijzen wanneer van hunne onbevoegdheid gebleken is in de door haar gestelde voor waarden, hieruit niet kan voortvloeien dat waar het bureel nalaat gebruik te maken van dit recht, de onbevoegdheid hare uitwerking verliest; Aangezien, daar het onmogelijk is te be palen voor wie in die briefjes gestemd werd, men, overeenkomstig den aangenomen re gel, het getal der geldige briefjes en het ge tal der stemmen door eiken candidaat be haald dient te verminderen met een getal gelijk aan dit der onregelmatig in de bus ge stoken briefjes, dit is, hier, met zeven een heden en dit om te beletten dat aan een of meer candidaten stemmen worden toegekend die zij enkel te danken zouden hebben aan niet-kiezers; Aangezien ten gevolge van deze vermin dering de uitkomst der verkiezing de volgen de is: Getal geldige stemmen 4,503 Volstrekte meerderheid 2,252 Stemmen door de candidaten behaald Lijst I. De heeren Beesau 2,053 Dechièvre 2,075 Dedeystere 2,041 Harteel 2,050 Iweins 2,067 Laheyne 2,056 Nolf 2,137 Speybrouck 2,040 Lijst II. De heeren Colaert 2,298 D'Huvettere 2,273 Iweins d'Eeckhoutte 2,267 Lemahieu 2,249 Sobry 2,267 Struye 2,284 Vandenbogaerde 2,249 Vanderghote 2,263 Aangezion uit die cijfers blijkt, dat alleen de heeren Colaert, D'Huvettere, Iweins d'Eeckhoutte, Sobry, Struye en Vander ghote, iri elk geval, een hooger getal stem men dan het cijfer der volstrekte meerder heid bekomen hebben; dat, wat ben betreft, de wil van het regelmatig sa mengesteld kiezerskorps geen twijfel over laat; Aangezien, wat de twee andere plaatsen betreft, uit de hooger gedane cijferingen blijkt dat de toekenning ervan, hetzij aan de heeren Lemabieu en Vandenbogaerde, bij volstrekte meerderheid, hetzij aan candila ten van iijst 1, bij toepassing der evenredige vertegenwoordiging volstrekt afhangt van de stemming der twee niet-kiezers, stem ming waarvan de beteekecis niet mag nage gaan worden 'a.-gezien het in die voorwaarden onmo gelijk is zonder willekeur te bepalen aan wie de twee zetels te beurt vallen waarvan de toekenning onzeker is en dat het uitslui tend aan het regelmatig geraadpleegd kie zerskorps behoort deze aanwijzing te doen Aangezien dus de onbetwistbaar regelma tig gebeurde verkiezing der heeren Colaert, D'Huvettere, Iweins d'Eeckhoutte, Sobry, Struye en Vanderghote dient goedgekeurd en de kiesverrichtingen voor het overige moeten vernietigd worden; Gezien artikel 74 der wet van 12 Septem ber 1895; Op voorstel van Onzen Minister van Bin- nenlandsche zaken en Openbaar Onderwijs, Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. Voormelde beslissing van de Be stendige Deputatie des provincieraads van West-Vlaanderen wordt hervormd. Worden tot gemeenteraadsleden verkozen uitgeroepen: de heeren Colaert, D'Huvettere Iweius d'Eeckhoutte, Sobry, Struye en Van derghote. De verkiezing die op 18 October te Ieperen plaats had wordt voor het overige vernietigd Melding van deze beschikking zal gemaakt worden in het register der beraadslagingen van de Bestendige Deputatie, op deu rand der hervormde akte. Art. 2. De gemeentekiezers van Ieperen zullen bijeengeroepen worden krachtens eene beslissing van den gemeenteraad, op eenen Zondag, binnen het tijdbestek van dertig dagen, bij artikel 75 der wet van 12 September 1895 bepaald; ten einde over te gaan tot da verkiezing van twee leden van de 2a° reeks, tot vervulling van de openge bleven zetels. De candidaten moeten voorgedragen wor den, ten minste vijftien dagen vóór den dag waarop de verkiezing zal plaats hebben. Iedere voorstelling moet onderteekend zijn door ten minste 50 gemeentekiezers. Op de twee laatste bruikbare dagen voor de voordrachten van candidaten, zal de voor zitter van bet hoofibureel die voordrachten ontvangen van 1 tot 4 uur namiddag. Hij zal de kiezers daarvan verwittigen door een be richt afgekondigd ten minste twintig dagen vóór de verkiezing. Art. 3. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs is belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Laken, den 8n Januari 1904. LEOPOLD. Van 's Konings wege: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, J. de Trooz. De beslissing der bestendige Deputatie, die onze gemeen tekiezing van 18n October 11. goedgekeurd had, is veranderd geweest. Eene nieuwe kiezing gelijk wij het reeds aankon digden in ons nummer van Zaterdag 11., is bevolen voor twee zetels, deze die ten on rechte toegekend waren geweest aan de heeren Lemabieu en Vandenboogaerde. Het koninklijk besluit bekrachtigt de the sis die wij niet opgehouden hebben staande te houden, te weten dat eene kiezing niet kan afhangen vau stemmen, gegeven door personen die van hunne politieke rechten vervallen zijn. Het besluit zegt het overigens zeer wel in de volgende beweegredens die wij overnemen: Aangrzien het ten onrechte is dat dit college (de bestendige Deputatie) meent dat bij gebrek aan overlegging hij de stemming van de wettelijke bewijzen van kiesonbe- voegdheid van twee burgers, wiens kies rechten geschorst waren wegens rechter lijke veroordeelingen, de stemmen van deze twee kiezers als geldig uitgebracht dienen beschouwd Aangezien de wet inderdaad uitdrukke lijk bepaalt dat Worden getroffen met schorsing van de kiesrechten en mogen niet tot de stemming toegelaten worden gedu rende de ontzegging: zij dieen zoo de wet het kiesbureel er toe machtigt die kie zers af te wijzen wanneer van hunne onbe voegdheid gebleken is in de door haar ge stelde voorwaarden, hieruit niet kan voort vloeien daar waar I et bureel nalaat gebruik te maken van dit recht, de onbevoegdheid hare uitwerking verliest. Wat er het Journal d' Ypres ook van denke, dergelijke redeneering is wettelijk. Het art. 21 van het kieswetboek is stellig. Dezen wier kiesrechten opgeschorst zijn bij toepassing van dat artikel, en 't is hier wel 't geval, mogen tot de stemming niet toege laten worden binst den duur der onbevoegd heid. Hel is eene gebiedende stelling dat het kieswetboek vaststelt. Die kiezers zijn met verval getroffen, bijgevolg onwaardig geoordeeld deel te nemen» aan de kiezing en zooveel te meer er over te beslissen. Het is waar dat bet art. 28 der gemeente kieswet en het art. 173 van het kieswetboek de verplichting opleggen, aan dezen die be zwaren inbrengen, de beslissingen voor te leggen die het verval bestatigen van dezen die zij van de stembus willen verwijderen. Waarom? Maar omdat de wetgever niet gewild heeft dat kiezers kunnen van bun stemrecht beroofd worden op eene enkele bevestiging, die niet onderzocht is. Het is een voorzichtigheidsmaatregel, genomen in het belang der burgers die van hunne 4. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1