GEMEENTEKIEZINGEN Zeer belangrijk bericht. De kiezingen van Yper. STADSNIEUWS. De verbreking. De kantennijverheid onder plaatselijk oogpunt beschouwd. rechten genieten, en niet een wapen dat dé wetgever heeft willen in de handen stéllen van oud-veroordeelden. Dezen blijven onwaardig zelfs wanneer, bij gebrek aan waakzaamheid, zij er in ge lukken toegang tot de stembus te hebben. Hunne stem blijft eene onbevoegde stem, tegen dewelke het recht van bezwaar in te brengen open blijft en er kan hier geene spraak zijn van niet ontvankelijk verklaring. De bestendige Deputatiën hebben bevoegd heid om de uitslagen te herstellen door de kiesbureelen verkondigd. De reklamatiën tegen deze uitslagen zijn haar behoorlijk voorgelegd en er is eene vaste besturende rechtspleging in ons land die wil dat men geene rekening houdt van de onbevoegde stemmen. Dit is altijd alzoo geweestdat is gedaan geweest onder alle beheeren en er diende niet afgeweken te worden van eene oude rechtspleging omdat zij in 't geval moest voordeelig zijn aan de liberalen. 't Is hetgeen de achtbare Minister van 't Inwendige begrepen heeft. Wij wenschen er hem geluk over. 't Is hetgene het Journal d'Ypresen zijne eenige heethoofdige volge lingen woedende maakt Wij verheugen ons er over. Wij zijn gelukkig over de ministeriëele be slissing, want zij zal de gemeentebesturen aanzetten met meer trouwe hun werk der lijstenoverziening te volbrengen, voortaan wetende dat zij niets te winnen hebben met een verdrag te sluiten met oud-veroordeel den. Onder dat opzicht geeft het besluit aan deze onder hen die zich zoo verre vergeten hebben, eene welverdiende les van zede lijkheid. Wil dat zeggen dat het besluit ons volle voldoening geeft? Geenszins. Welke is de toestand die ons beschoren is Wij hadden, rekening houdende der cijfers den 18 October 11. uitgeroepen, en als vast gesteld aannemende, wat voor niemand twij felachtig is, dat de zeven stemmen der ver oordeelden voordeelig zijn geweest aan de klerikalen, wij hadden, zegden wij, recht aan twee zetels bij toepassing der E. V. en aan twee plaatsvervangingen. Heden kunnen wij de twee zetels maar veroveren dan door de volstrekte meerder heid en in geval van toepassing der even redige vertegenwoordiging zullen wij maar één wezenlijken zetel en ééne plaatsvervan ging bekomen. Wij zijn dus in dezelfde voorwaarden niet meer geplaatst. Maar wij bekennen dat het vraagstuk moeilijk en kiesch ware om op te lossen. De kiezing van 18 October is vernietigd geweest. De volkomene oplossing zou rede lijker geweest zijn: 't is te zeggen de ver breking voor het geheele. Onze politieke partijen zouden in hun eersten toestand her plaatst zijn geweest. Maar deze oplossing stelde zich bloot aan eene ernstige opwerping: Was het billijk de klerikale gekozenen, in onze reklamatie ge troffen, aan eene nieuwe kiezing te onder werpen, 't is te zeggen dezen die meer dan 7 stemmen boven de volstrekte meerderheid bekomen hebben Wij begrijpen dat men bij hoogerhand ge deinsd heeft vóór zulk gevolg en wij maken er geene grief van aan den achtbaren Minis ter van binnenlandsche zaken. Misschien zou hij in eens de heeren Nolf en Dechièvre verkozen verklaard hebben, met de heeren Iweins en Laheyno als plaats vervangers, met van het kiescijfer der beide lijsten de stemmen der veroordeelden af te trekken Maar hier rijst eene opwerping van recht op. De stemming is geheim en indien het in feite voor niemand twijfelachtig is dat de stemmen der veroordeelden gunstig geweest zijn aan de klerikale kandidaten, in rechte is dat niet bewezen. De achtbare Minister heeft zich dus bij eene tusschenliggende oplossing bepaalt, die, ofschoon niet volstrekt billijk, er dichtst nabij komt. De gedeeltelijke verkiezing zal het kie zerskorps toelaten de moeilijkheid op te los sen. Wij hebben de overtuiging dat het op zijn oordeel niet zal terugkomen. Den 18 October 11. geraadpleegd, heeft het duidelijk zijnen wil uitgedrukt eene liberale oppositie in den gemeenteraad te doen treden. Het zal recht laten wedervaren aan onze vrienden met hun door eene schitterende meerderheid de twee zetels weder te geveu waarvan zij beroofd geweest zijn door schan delijke kuiperijen die hadden moeten hun besluit vinden vóór het gerecht. De leden onzer klerikale bestendige Depu tatie komen eenen overgrooten kaakslag te ontvangen. Men herinnert zich dat de minis ter van 't Inwendige den heer Gouverneur Bethune uitgenoodigd had in beroep te gaan tegen de beslissing der bestendige Deputatie die de kiezing vau Yper goedkeurde. Zooals wij het gisteren aangekondigd hebben, komt een koninklijk besluit te verschijnen dat het vonnis der bestendige Deputatie verbreekt en beveelt dat er eene nieuwe kiezing plaats hebbe voor de twee niet toegekende manda ten. Het onrecht dat wij aangeklaagd en ge schandvlekt hadden zooals het 't verdiende, is dus hersteld geweest dank aan de moedige pogingen der drukpers en bijzonderlijk van onze vrienden van Yper, wien wij eene wel verdiende hulde moeten brengen. Zij hebben de zegepraal der gerechtigheid over de macht verzekerd en het is voor hen een titel van roem. Geen twijfel dat het kiezerskorps van Yper zulke schoone taaiheid zal beloonen met allen eenpariglijk te stemmen voor de twee liberale kandidaten die den 18 October 11. zouden gekozen zijn geweest indien men de twee klerikalen, die er ten onrechte deel aan genomen hadden, van de stembus ver wijderd had I (Réveil de Bruges). VAN 7 FEBRUARI 1904. Wij noodi^en al onze politieke vrien- den vurig uit die, ten gevolge va li ziekte of* gebrekelijkhe- den acicli in de onmo gelijkheid bevinden naar de stembus te gaan, hetzij te voet, betzij niet vergezeld zich te doen inschrij ven ten bureele der Associatie, Semina riestraat. Wat stortbad, mijn God, wat stortbad! zich als orakel aanstellen, zijne politieke tegenstrevers behandelen als kinderen, en alzoo gefopt worden door eene bevriende Regeering, 't is te veel Deze overdrevene verwaandheid van ieder een te bedriegen, van wege eenen man, die, door zijneD. stand, meer kalmte en onder scheidingsvermogen zou moeten hebben, toont ons eens te meer dat bij de volbloede klerikalen niet het minste begrip van recht vaardigheid bestaat; allen zijn sektarissen geworden en worden het blinde werktuig hunner vooroordeelen, ingegeven door den haat en de politieke drift De aanvaarding der reklamatie welke de liberalen gedaan hebben tegen de kiesbe- werkingen van 18 october 11. bewijzen dat ZÜ gelijk hadden en dat hun beroep tegen de goedkeuring der fameuz:e bestendige Depu tatie maar genomen is geweest door hunnen wil van de eerlijkheid en de rechtvaardig heid in hunne kiesbe werkingen te doen heerschen. Wij weten dat de. wet bij de klerikalen maar waarde heeft voor zooveel zij hunne kuiperijen begunstigt, .maar zoohaast zij dezelve hindert verloochenen zij haar en vertolken ze op jezuitisclie wijze. Wij, in tegendeel, wij willen dat zij door iedereen eerbiedigd worde. 't Is eene harde les voor den opsteller van het Journal dYpres, men moet hopen dat hij voortaan in zijne polemiek min hoogmoed zal laten blijken. Zich [aanstellen als een onfaalbaar mensch is de belachelijke rol van eenen gek. Een beetje meer zedigheid a. 't u. b. Voor het oogenblik aanzien wij het inci dent als gesloten. Van onze oude en alomgberoemde nijver heid, waarvan, onder andere, de prachtige lakenhalle getuigt, die de vreemdelingen be wonderen en alle ware Yperlingen met een gevoel van spijt aanschouwen, blijft er ons slechts de kantennijverheid over. Deze, hoe vervallen ook, heeft toch, ondanks alles, eenig belang behouden daar zij heden nog, bij voortduring werk verschaft aan duizende vrouwen onzer stad en omstreken. Twee soorten van kanten worden bijzon derlijk in ons Vlaanderen gemaakt: de fijne Valencijnsche sedert drie eeuwen hier be staande, en degene gekend onder den naam van strop. Deze laatste met grover garen gemaakt en van veel jongeren oorsprong. Zij zijn weinig betaald, 't is waar, maar het is ongelukkiglijk alzoo met alle andere handwerken en bijzonderlijk met degene die van het vak der vrouw afhangen. Ten an dere, het werk der getrouwde vrouwen zou toch maar eene bijlage of een toemaatje moeten wezen in de bestaanmiddelen van het huisgezin, 't Is immers de man die de brood winner moet zijn. En wat de ongetrouwde vrouwen betreft die eenvoudig en zedig van noodwendigheden en met weinig tevreden zijn, zien wij er dikwijls in gemeenzaamheid leven met twee, drie of meer, om de alge- meene kosten van het huishouden te ver minderen. Ook zijn de kantwerksters vol komen vrij een ander meer winstgeveud ambacht te kiezen: Zij zijn door geen kon- trakt aan de kooplieden of winkels verbonden. De mode en de mekanieke navolgingen zijn de voornaamste oorzaken van de prijs verminderingen, sedert menig jaar op deze artikels ontstaan Demode vooral, gelijk het gemakkelijk is om vast te stellen: wanneer men zich begeeft in een feest van rijke lie den, weinig of geen schoone en kostelijke kanten zijn pr te zien. Enkel, eenige eer zame edele vrouwen versieren er zich soms nog mede als pracht.voorwerpen zorgvuldig- lijk bewaard van geslacht tot geslacht, ne vens de diamanten en juweelen van familie. Te Brugge zien wij de liefhebbers van het schoone, na de kerken, de museums, S1 Jans Gasthuis, bezocht te hebben, en er de uit muntende werken der Van Eyck's, Mem- linck's en andere oorspronkelijke meesters van onze rijke vlaamsche schilderschool be wonderd te hebben, zich begeven naar het Hotel Gruuthuuze om er de kanten te gaan bezichtigen even als alle andere kunstvoor werpen. 't Is in het Hotel Gruuthuuze dat men, om zoo te zeggen, de geschiedenis der kanten door de eeuwen heen kan overloo- pen, want het is te Brugge, zoo het schijnt, dat de eerste proeven van het kantwerk met kussen eaboetjes gedaan zijn geweest. Maar de Jeugd, Koningin der mode, ver kiest de tuil, de gaze, alles wat licht, dun en doorschijnend is, en derhalve meer over eenkomt met de bevalligheid harer jaren, en ook nog omdat onze jonge juffers die meer kunnen veranderen en vernieuwen uit hoofde van den goedkoop. De fijne, breede en kostbare kanten zijn hier in Yper nu minder gemaakt dan voor dezen, om de eenvoudige reden dat dezelve niet meer of zelden gevraagd zijn. Eenige fabrikanten onzer stad, hebben des tijds loffelijke pogingen aangewend, en zich zelfs groote geldopofferingen getroost om de nijverheid van deze prachtwerken te doen herleven. Op de wereldtentoonstellingen van Parijs, Londen, zelfs in Amerika en in Aus tralië, zijn er pronkstukken van alle slach en soort, door hen gezonden, te zien ge weest. Men heeft ze er zeer bewonderd, en zij hebben aan orwu moedige nijveraars, als ook aan eenige uitmuntende werksters, eer volle onderscheidingen verworven; maar die overschoone of prachtige voortbrengsels van goeden smaak en vernuft niet kunnende ver kocht worden, zijn in de magazijnen terug gekeerd, waar zij nog hedenen eaa nzienelijk kapitaal verbeelden niets opbrengende. Geen wonder dus dat men zich heeft moeten hou den of bepalen bij de smalle, loopende en ge- meene kanten, die men nog verkoopt, vooral voor den uitvoer naar Amerika, Australië en elders, maar onder voorwaarde dat ze zeer wel gemaakt, wit en goedkoop zijn en kunnen wedijveren met de valsche of met de door mekaniek gewerkte, die zoo bedrie- gelijk voltooid zijn dat men van het ambacht wezen moet om ze te onderscheiden van de echte kanten op het kussen gespeldewerkt. De nijverheid der zoogenaamde Valen cijnsche kanten heeft aan groote beproevin gen geleden, maar toch blijft ze bestaan, en het ware wenschelijk dat men ze nog lang kon hehouden, verbeteren en doen herleven. Met dit inzicht zijn er twee voorname zaken te doenvooreerst, nieuwe schoone en sier lijke kleine artikels teekenen om die gemak kelijk in kant te kunnen nawerken. Dan, nieuwe patroonmaaksters vormen wier werk bestaat in een doorstiksel te bereiden van het geteekende dessin, haar voorgelegd, en vervolgens op dit doorstiksel het eerste namaaksel van het dessin, in kant uit te werken en welk het patroon genaamd wordt. Dit is hetgeen men eindelijk aan de spelde- werkster behandigt, als model, benevens een doorgestikt perkament dat op het kus sen gevest wordt en op hetwelk zij de kant moet afwerken. Het ware dus zeer geraadzaam dat men inde kantwerk- of nijverheidsscholen, eeni ge der bekwaamste en daartoe neiging heb bende leerlingen kieze om haar dit ambacht aan te leeren, hetwelk bijzondere kennis vereischt. Om onder deze, een zekeren iever te doen ontstaan, zou men alle jaren, een wedstrijd uitschrijven, en eene ruime ver gelding of belooning verleenen aan het best gelukte en uitgevoerde werk. Het volgende jaar, de geprimeerde of bekroonde leerlinge zou natuurlijk niet meer mededingen, maar men zou haar kunnen verplichten, op hare beurt, een of twee patroonmaaksters te vormen. Wij gelooven dat deze maatregel een goeden uitslag zou te weeg brengen. Tot staving van hetgeen wij hier voorstel len, zal het niet ongepast zijn de aandacht te roepen van al wie het wel meent met onze plaatselijke nijverheid en vervolgens met het lot onzer werksters, op dit feit dat wij in Yper nog enkel tweepersonen ken nen die zich met het maken van patronen volgens geteekende dessins, belasten. Er be staat dus eene dringende noodzakelijkheid om, van nu af, hun opvolgers te zoeken. Eene hoogst betreurlijke zaak is 't, dat de speldewerkscholeu geene goede bekwame werksters meer voortbrengen. De ouders, ongelukkiglijk jagen hunne kinderen aan om spoedig werk af te leggen en eischen dat deze van jongs af zooveel mogelijk geld win nen. Dit is een beletsel ter volleering van het ambacht en ook eene oorzaak dat er zooveel broddelwerk geleverd wordt, dat zeer moeilijk verkoopbaar is. En nogtans zeker is het, dat, waren onze kanten beter gemaakt, men ze meer zou kunnen betalen 1 Verhaasten wij ons hier te verklaren dat die geld- of schraapzucht in de Elisabeth- school alléén, geenzins bestaat. Ook heeft dit gesticht zeker niet voor oogwit de arme weesmeisjes, die er opgenomen worden, veel en vroegtijdig geld te doen winnen, maar wel haar een ambacht in de volmaaktheid aan te leeren, ambacht dat haar later in staat moet stellen haar een bestaan te ver schaffen. Het is dóar dat men, onder eene verstandige en bevoegde leiding, zeer ge makkelijk eenige uitmuntende speldewerk- sters en bekwame patroonmaaksters zou kunnen vormen. Wijlen, de Heer Jules Iweins, de betreurde voorzitter der Gods huizen, was van inzicht in het voormeld ge sticht, het werkstelsel herin te richten en merkelijk te verbeteren. Zijn vertrek van het Bestuur heeft alleen belet dit ontwerp te verwezenlijken. Een der groote voordeelen onzer kanten nijverheid is, dat de werksters ten huize kunnen arbeiden, ter zelfder tijd dat zij hare menage en kinderen oppassen. Ook zien wjj zeer dikwijls dat de man, die een ambacht uitoefent zooals metser, dakdekker, hovenier of ander, dat hij maar in het goede jaarge tijde kan uitoefenen, moedig het huishouden bezorgt, gedurende den winter, terwijl zijne vrouw aanhoudend speldewerkt en alzoo bij draagt om haar gezin van ellende te bevrij den. Wat nog in aandacht dient genomen te worden is, dat aan eene kantwerkster nooit werk ontbreekt, de fabrieken zjjn nooit

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2