VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. GEMEENTEKIEZINGEN Zeer belangrijk bericht. Achttiende jaar. Zaterdag 23" Januari 1904 Nummer 4. IJper. Lekker nieuws voor de Herbergiers. Alle man soldaat. Ons Onderwijs. STADSNIEUWS. Gemeenteraad der stad Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbs&r 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Aizonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- de die voor het buitenland worden ontvangen doer den O/Jice de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. LIBERALE KANTONALE ASSOCIATIE VAIV YPER. Yper, den 17 Januari 1904. Verzoek aan het Weekblad van Yper het volgende bericht over te nemen. Dank op voorhand voor de welwillendheid. Zondag 7 februari zal te Yper eene ge- meentekiezing plaats hebben voor twee ze tels. Sedert den 1» februari 1891 is de gemeen teraad gelijksoortig. De Yperlingen weten maar van de ge meentezaken wat de klerikalen hun willen laten weten. Een ernstig en krachtdadig toezicht is noodzakelijk, 't Is daarom dat de liberale Associatie al hare vrienden uitnoo- digt, die afwezig zijn van de stad, voor hare kandidaten te komen stemmen den 7n fe bruari aanstaande. Het is voor hun eene plicht waaraan zij zich niet kunnen onttrek ken. Hunne onthouding ware een verraad. Zooals wij het deden voorzien heeft de Provincieraad van West-Vlaanderen, den voorgestelden taks op de drankslijterijen ge stemd, in zitting van woensdag avond. Behalve eene kleine wijziging door M. Jean van Oostende ingevoerd werd het voorstel der bijzondere commissie gestemd zooals het werd aangeboden. De bijzonderste bepaling der nieuwe veror dening luidteen vaste openingstaks wordt gelegd op elke nieuwe slijterij van gestookte of gegiste dranken. De taks bedraagt 150 frs in gemeenten beneden de 5000 zielen, 200 frs in deze van 5000 tot 10000 zielen en 300 frs in deze boven de 10000 zielen. Brouwers, stokers, bierenkooplui en uit- vensters die met meer dan 10 liters te gelijk, verkoopen, worden niet aan de taks onder worpen. Deze nieuwe geldklopperijonder den dek mantel van bestrijding de alcoholplaag, zal alweer eenige duizenden in de kas doen vloeien, wat toelaten moet, nieuwe kerken, kloosters en tapscholen te ondersteunen. Men beeldt zich toch niet in, zeker, dat be perking der drankslijterijen de dronkenschap in 't fijnvrome West-Vlaanderen zal doen afnemen. Eene loutere plagerij dus voor de herber giers, anders niets Binnen eenige weken is er loting te Yper. Alle man moet loten; maar alle man zal geen soldaat zijn 1 Waarom die ongelijk heid? Waarom twee maten en twee gewich ten? Waarom dat onrecht? Omdat de kaloteu het zoo willen! Omdat de kaloten de grooten, de hoofden er voordeel uit halen! Omdat de priesters er profijt uit trekken! Om Mijnheer de Pastoor en dea Baron te behagen moet al dat schreeuwend onrecht niet alleen in Yper maar in ge heel het land, niet één jaar, maar jaarlijks hernieuwd worden Zoo laag, zoo diep zijn wij gevallen onder het bestuur der kaloten! Wanneer zal het volk dat verstaan? Wanneer zal het volk de bedriegers de kaloten met al hunne zoete en vleiende woorden in tijd van stem ming naar den weerlicht zenden? Wij zegden daar zooeven dat de priesters er voordeel uit trekken. Men moet ons op ons woord aiet gelooven. Daarom bewijzen wij het. Een jongeling moet loten. Hij is in het collegie, veronderstel te Yper, waar hij de laatste latijnsche cours of rethorika volgt. Hij trekt een slecht nummer. Hij gaat naar Roeselare, leert de godsgeleerdheid, bestemd zich voor de priesterschap en Me- neerken wordt geen soldaat en een ander jongeling zal in zijne plaats moeten soldaat worden! Is dat niet schoon? En dan wat al onrecht, hoevele omkoope- rij, welke stappen worden niet aangewend, wat wordt al niet in 't werk gesteld om eene vrijstelling of een versteken te bekomende rijken zijn daarin nog eens te voren; want het geld dat blind en stom is, maakt krom wat recht is! en zoo is het, de arme duivel, op wien al den soldatendienst met het meest last drukt, de slechtste isDaarom van de twee één: ofwel, niemand soldaat; ofwel alle man soldaatDan alleen ware er recht en om dat recht te bekomen moeten al de stemmers tegen de volksbedriegers stem men met de eerstkomende kiezing De klerikalen vinden het eene schreeuwen de tegenstrijdigheid, dat de liberalen in bun programma schrijven 1° Vrijheid in alles en voor allen. 2° Verplichtend onderwijs. Vrijheid en verplichting kunnen niet sa mengaan zeggen de kaloten. Oppervlakkig heeft het den schijn of hunne redeneering is onomstootelijk, doch als men 't op den keper beschouwt heeft het geen zierken waarde. Elk kent de bepaling van het woord vrij heid. Elke burger is vrij te doen, te zeggen en te schrijven wat hij wil, op voorwaarde, dat zijne woorden, schriften of daden geene medeburgers benadeelen. Daaruit volgt dat het genot van vrijheid zelf verplichtingen met zich brengt, daaruit volgt, dat de wet soms genoodzaakt is ver plichtingen op te leggen, welke er in wezen lijkheid, niet behoefden in te staan, indien alle menschen de plichten beseffen welke de natuur hen zelf oplegt. Is het geen natuurlijke plicht, dat de ouders hunne kinderen liefhebben en met liefderijke zorgen omringen, is het geen natuurlijke plicht, dat de ouders hunne kinderen genoeg zaam kleeden en voeden, is het geen natuur lijke plicht dat de ouders aan hun kroost het goede voorbeeld geven van netheid, vlijt, orde en zedelijkheid. Welnu het is droef het te moeten bekennen, maar er zijn ouders die hunne kleinen ver foeien verwaarloozen, mishandelen en mar telen Het is gruwelijk maar het is zoo. Men heeft wetten moeten maken tegen ontaarde vaders en moeders, die hunne kinde ren verlaten, mishandelen of laten verhonge ren. Is de wet, die den vader verplicht zijn kind het noodige voedsel te geven is die wet een aanslag op de vrijheid Mag die vader zich beroepen op zijne vrij heid en zijne vrouw en kinderen afranselen en als beesten behandelen Christus heeft gezegd De mensch leeft niet alleen van brood hij moet niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk voedsel heb ben, en dit laatste is hem zoo noodig als het eerste. Het is dus de plicht der ouders hunne kinderen eene opvoeding te geven en een onderwijs, dat thans in de samenleving onont beerlijk is. Er zijn ouders, die zich om de opvoeding of om de geleerdheid der kleinen niet bekom meren, als deze maar het huis uit zijn is het genoeg. Ze loopen op de straat met heele ben den, leeren luiaardij, dieverij en zedeloosheid. Wij zeggen dus, dat de wet welke de ouders verplichten zou hunne kinders naar de school te zenden geene inbreuk zou zijn op de vrij heid zoomin als de wet welke aan de ouders verbiedt hunne kinderen van gebrek te laten omkomen. Oemis aan onderwijs is de grootste plaag onzer samenleving; verplichtend «nderwijs alleen zal tot de opbeuring en verheffing van het volk leiden. Onze klerikale meesters zijn de averecht- sche vrienden van het onderwijs: om te toonen hoeveel belang zij er aan hechten werd het ministerie van onderwijs afgeschaft en versmolten met 't ministerie van binnen- landsche zaken. Overal schaft men scholen af, goede scho len, en neemt men andere aan waarin onder wijzers praktizeeren, die men noch van haar noch pluim kent en waarin de overheid niets heeft te zien dan te betalen. Geene wet is zoo noodzakelijk als de wet welke de ouders verplichten zou hunne kin deren brood te verschaffen en onderwijs te laten genieten. Wanneer wij, liberalen, dus schrijven in ons programma 1° Vrijheid in alles en voor allen, 2° Verplichtend onderwijs, ligt daarin niet meer tegenstrijdigheid dan in de woorden van iemand die zeggen zou. De mensch moet vrij zijn, maar hij mag niet stelen Misschien zullen de papenbladen ook bewe ren, dat een mensch die niet stelen mag niet meer vrij is. VAN 7 FEBRUARI 1904. Associatie, riestraat. Sernina- Wij nootiigen al onze politieke vrien den vurig uit die, ten gevolge van ziekte of' gebrekelijkhe- den zïeli in de onmo gelijkheid bevinden naar de stembus te gaan, Iietzïj te voet, hetzij niet vergezeld zich te doen inschrij ven ten bureele der Openbare Zitting van Donderdag 14 Januari 1904. De openbare zitting wordt ten 5 ure juist geopend in tegenwoordigheid van een twin tigtal personen onder dewelke wij den heer Politiekommissaris bemerkt hebben. De heer Burgemeester verwachtte zich waarschijnlijk aan een talrijk publiek aan gezien hij de Blauwe zaal voor de omstan digheid had doen schikken. Er is op te merken dat de vergaderingen van den Gemeenteraad 's winters in deze zaal niet gehouden worden. Het heeft hem slecht bevallen, want dein druk heeft volkomen gemist en onze Eerste was er zichtbaar door aangedaan. Ai de raadsleden zijn tegenwoordig be halve M. Surmont. 1° Instelling der gemeenteraadsleden den 18 October 1903 gekozen. De heer Voorzitter gaat over tot de in stelling der leden van den Raad gekozen den 18 October II. en wiens kiezing goedge keurd is geweest. Het zijn: de heeren Colaert, Struye, Van- derghote, D'Huvettere, Vandevoorde, Cane- peel, Sobry en Iweins d'Eeckhoutte. De heeren Boone en Surmont zullen huu mandaat voortzetten tot dat hunne opvol gers benoemd zijn. M. ('olaert heeft Woensdag 13 Januari den eed afgelegd vóór den heer Gouverneur, die hem meldiug gegeven heeft van de goed keuring der zes raadsleden en van de kiezing voor de twee anderen. De nieuwe raadsleden leggen den gebrui- kelijken eed af: Zij zweeren getrouwheid aan den Koning, gehoorzaamheid aan de Grondwet en aan de wetten van het Belgi sche volk. De heer Voorzitter verklaart hen inge steld. De benoeming dei" schepenen wordt behou den tot dat de Raad volledigd zij Het is een recht stelsel maar over te gaan tot de kiezing der schepenen op het oogen- blik dat al de raadsleden zullen gekozen zijn. Het verslag der zitting van 5 December 11. wordt goedgekeurd; dat der zittiug van den 19 December wordt op het bureei neerge legd ter inzage der leden. M. Colaert staat op en leest eene rede voering af waarin als hoofdbestanddeel ge zegd wordt dat zijns eerste plicht eene plicht van dankbaarheid is, voor het kiezerskorps dat zijn mandaat vernieuwd heeft. De achtbare Voorzitter zal al zijne pogin- gingen wijden aau da openbare zaak; bij zal voortgaaD, gelijk in het verledene, te werken voor het geluk zijner medeburgers en tot het verbeteren der financiën; voltooiing van het net der riolen, de openbare verlichting en de verbetering der stads- en landelijke wegenis zullen het voorwerp zijn van al zijne zorgen; het bouwen eener school te lande zal de beste oplossing bekomenin één woord, al deze werken zullen aangevangen HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1