MORGEN~ZONDAG GROOTE VERGADERING Zaal der Oud-Pompiers. om 8 ure, Liberale Associatie Gemeentekiezing van 7 februari. INGANG EN WOORD VRIJ. Tooneelnieuws. Theatre francais. Sportleven. Sterfgevallen. worden binst den duur van zijn mandaat zonder zijne toevlucht te moeten nemen tot de leening of het leggen van nieuwe belas tingen. M. Colaert zegt dat de werkende klas ook niet vergeten is geweest; de reispassen die hun afgeleverd zijn geweest om in den vreemde te gaan werken, zijn er een tast baar bewijs van; er blijft veel te doen om de kleine burgerij te bevoordeeligen en hij zal de zaak tot een goed einde brengen. Spreker maant zijne collega's aan ronduit behouders maar verstandig vooruitstrevers te zijn en met de hulp Gods, zegt hij, zullen wij al deze ontwerpen verwezenlijken (1). Er wordt alsdan overgegaan tot het vast stellen der kiezing voor twee raadsleden. Het gevoelen van 't College is deze kiezing den 7 Februari aanstaande te doen. M. Co laert denkt dat het de beste dag is. Indien men het den volgenden zondag deed, zou men nog in den bepaalden tijd zijn, maar 't is karnavaldag. Op het voorstel van M. Sobry is de hoog dringendheid ingebracht en gestemd en de Raad bepaalt met eenparigheid de kiezing voor twee Raadsleden op Zondag 7 Februari aanstaande. M. Bouquet vestigt de aandacht van den Raad op de verwoestingen over twee weken gepleegd door eenen of meer kwaaddoeners aan verscheidene huizen der stad. Het acht bare Raadslid begeert te weten of de Politie een onderzoek gedaan heeft over deze zaak. M. Colaert. De feiten door M. Bouquet aangehaald zijn ongelukkiglijk maar al te waar. Hij heeft de politie gelast een onder zoek te doen, die niets verwaarloosd heeft om de kwaaddoeners te kennen. De achtbare Burgemeester heeft de aandacht van het pu bliek op die misdaden getrokken bij middel van plakbrieven en heeft zelfs eene beloo ning beloofd aan dezen die deze schobejakken zouden helpen kenbaar maken. Hij vestigt nog eens de aandacht op den moord van een der schoonste zwanen onzer wateren en be looft de nachtpolitie nog te versterken. In dien wij, zegt M. Colaert, door dit middel er niet in gelukken de daders dezer kwaad willigheid te ontdekken, dit zal ten minste helpen om hen eene zekere vrees aan te jagen. Er zijn 29 woningen die beschadigd geweest zijn, alles zal in 't werk gesteld worden om de daders dezer misdaden te ont dekken. Kortom, de heer Burgemeester hoopt dat indien men de daders kent, zij zullen ge straft worden; in zijne hoedanigheid van eersten magistraat, bloost hij er over en niets zal verwaarloosd worden om de politie te helpen de daders te ontdekken. 2. Burgerlijke Godshuizen Rekening 1902 en begrooting 1904; neerlegging. Alhoewel het maar eene enkele neêrleg- ging is, geeft de heer Burgemeester lezing van een lang verslag dat de rekening van 1902 en de begrooting 1904 der burgerlijke Godshuizen vergezelt. Dat verslag strekt om de tekorts der vo rige jaren te verrechtvaardigen. Het zal kenbaar gemaakt worden opdat de lasten- betalers de oorzaken van die tekorts zouden kennen. Er volgt uit de lezing van dat verslag dat het algemeen overschot der rekening van 1902 beloopt tot de som van 14,663-72. M. Colaert heeft niets dan lof te brengen aan het bestuur der Godshuizen voor de wijze op welke zij het goed van den arme beheeren. Dat verslag, zegt de heer Burge meester, zal dit bestuur wreken over de on rechtvaardige aanvallen waarvan het 't voor werp geweest is, gedurende twee maanden, van wege dagbladen der stad. De rekening en de begrooting zullen on derzocht worden in eene toekomende zit ting en worden naar de bevoegde Commissie teruggezonden. (2) 3. Burgerlijke Godshuizen-, verhooping van tailliehout, sparren en boomen. De Raad brengt een gunstig advies uit. M. Sobry vestigt de aandacht van het schepencollege op de noodzakelijkheid de boomen te doen vellen groeiende op het Minneplein. M. Colaert. Deze kwestie zal onder zocht worden. Nochtans, vooraleer eene be slissing te nemen, zullen wij wachten tot dat wij de plaats kennen waar de tram zal voorbijtrekken; in alle geval, het is nu te laat om de boomen te doen vellen; wij zul len in den toekomenden winter eene gunstige beslissing nemen. M. Boone vraagt, van den tram spreken de, of er melding gedaan is geweest, nopens den te doorloopen weg in de stad. M. Colaert behoudt de zaak tot dat den Raad volledig zij. Iedereen is 't akkoord dat de tram moet in de stad komen, al ware het zelfs langs de lucht. (Men lacht). M. D'Huvettere, van den tramsprekende, vraagt of er geen middel ware het voorland van de Bascule naar de statie van Zillebeke te verbeterenhij heeft hooren zeggen dat de Staat zich met de herstellingen zou ge lasten indien de stad wil zorg dragen voor het onderhoud. M. Colaert doet een omstandig verhaal van dat voorland; het is gemaakt geweest over 25 jaren; de stad onderhoudt het, maar ten gevolge van het leggen van den zoo wei nig koninklijken weg, is dat voorland on bruikbaar geworden. Over zes maanden heeft de heer Voorzitter de aandacht geves tigd der Regeering opdat de Staat dat voor- land herstelle. De vlijt welke het Collegie aan den dag gelegd heeft zal waarschijnlijk een gunstigen uitslag hebben en in mijne hoedanigheid van volksvertegenwoordiger s zal ik aandringen opdat het voorland in goe den staat gesteld worde, even als deze die van den hof der statie naar den Popering- schen steenweg leiden. M. Boone hecht geen geloof aan die be loften. Het zal gaan met de voorlanden, gelijk met de vaart, gelijk met den spoor weg met bree 1 beslag en drie andere beloof de maar nooit uitgevoerde werken. (1) M. Colaert.Men kangeene twee ha zen te gelijk jagen. M. Vanderghote ondersteunt het smeek schrift van de bewoners der Kaai, die vra gen dat er drie nieuwe lantaarns zouden ge plaatst worden. M. Colaert. Sedert 12 jaren is het getal lantaarns en lampen met 100 ver meerderd en niettegenstaande deze vermeer dering, vroegen de inwoners, over jaren, min dan nu.' Het Collegie belooft er u toch een en er zal insgelijks een moeten zijn op 't Wieltje. De openbare verlichting kost heden 15,000 franken en, over 10 of 12 jaren, verteerde men maar 8,000 franken voor den dienst. Wij zullen het middel zoeken om de stad te verlichten 't zij door de electriciteit, 't zij door het gas en aan de beste voorwaarden mogelijk, M. D'Huvettere vraagt de hoogdrin gendheid voor de verbetering der bestrating langs de Kaai. Die weg is in een erbarmelij- ken staat, tengevolge van het water dat uit de zandhopen komt langs dien weg. M. Colaert belooft de zaak te onderzoe ken. (2) M. Canepeel. Geef twee lantaarns aan M. Vanderghote en schenkt aan de inwoners der Kruisstraat eene lantaarn; op die wijze zult gij de eeneen de andere bevredigen en met eene brievenbus op het gemelde gehucht te plaatsen zult gij hun een grooten dienst bewijzen M. Colaert bekent de billijkheid dezer vragen en belooft er de beste oplossing mo gelijk aan te geven. M. Sobry bekent dat de brievenbus welke aan den hoek der Oude Houtmarktstraat staat er zeer slecht geplaatst is en denkt dat zij beter op hare |plaats ware, 't zij op de Nieuwe Houtmarkt, 't zij op de Veemarkt. M. Colaert. Men zou de zaak kunnen onderzoeken. M. D'Huvettere. Dat M. Sobry ten minste onze brievenbus eerbiedige en dat het College er eene nieuwe plaatse op de Vee markt. Gelach De eindelooze reeks van vragen gedaan zijnde, heft de heer Voorzitter de openbare zitting ten 6 ure. DER STAD YPER. IN DE Dagorde Zondag 10" dezer gal de Tooneelmaat- schappij de Vlaamsche Ster de derde ver tooning van het tooneeljaar 1903-1904. Gelijk i®~de twee vorige vertooningen was het programma zeer aantrekkelijk- Het bevatte twee blijspelende mislukte Poets, door den heer Dandois, en 's Avonds in de mane, door den heer H. Van Peene, en een tooneelspel: Zieleketens, door Nestor de Tière. Met genoegen hebben wij bemerkt dat de Sterrelingen altijd even veel ijver aan den dag leggen, want ofschoon zij maar drie weken tijd hadden gehad om deze drie stuk ken aan te leeren hebben zij hunne rollen zeer wel vervuld en een overgroot succes behaald. Eene bijzondere melding moet ge maakt worden van de heeren Vermeulen en Nevejans, de eerste tooneelmeester en de tweede schrijver der Maatschappij, die in Zieleketens de toeschouwers diep bewogen hebben. Voegen wij hierbij dat zij flink bij gestaan werden door Mej. Zulma Devers en hare zuster Mevr. Ossieur. Maar wat bijzon derlijk de toeschouwers trof, was het zes jarig dochtertje van den heer Nevejans, welk zonder aarzelen en op de natuurlijkste wijze der wereld de rol van Jantje vervulde. In de twee blijspelen onderscheidden zich de heeren Vancampo, Ossieur, Hustinckx, Demey, Mallet, PoteUe, Gillon, Deweerdt en de gezusters Devers. Kortom het was eene vermakelijke en te vens zeer leerrijke vertooning en de Sterre lingen, steeds hunne leus getrouw: Moe dig, ondernemend, zonder hoogmoed, hebben bewezen dat zij alle hinderpalen weten te overwinnen en niets verwaarloo- zen om het publiek aangenaam te zijn. De figuratie liet ook uiets te wenschen over, en droeg niet weinig bij om de vertoo ning op te luisteren. Het orkest, onder het bestuur van den heer M. Tasseel, heeft ook het zijne bijge bracht om de vertooning aantrekkelijk te maken en de tusschenpozen te vervroolijken. Wij moeten de bestuurleden dezer moe dige maatschappij gelukwenschen over hun ne pogingen en de Sterrelingen in het al gemeen bedanken voor de aangename ston den die zij ons doen doorbrengen. Volgens wij vernemen zal de aanstaande vertooning, die zal plaats hebben den 14 Fe bruari, met de medewerking van Mevr. Hebbelynck en den h. G. Mailliard, zij zal samengesteld zijn uit de Scheiding, drama in drie bedrijven, en 99 Beesten en een Boer, blijspel in één bedrijf. Wij hopen dat deze vierde vertooning nog de kroon zal spannen boven de drie voor gaande. Een tooneelliefhebber. Nous apprenons avec le plus vif plaisir que la tournée Castelein va de nouveau nous donner au 4r février prochain un spectacle des plus intéressants, composé dede la Seiglière, comédie en quatre actes, de Jules Sandeau, et de Tricoche et Caco- let, comédie-bouffe en cinq actes, de MM Meilhac et Ludovic Halévy. L'idée originale de l'assemblage de ces deux grands succès, d'un genre si différent, ne pouvait venir qu'h un impresario aussi actif et intelligent que M. Castelain, toujours k la recherche de charmer et de plaire a public par le choix des spectacles et la com position de ses troupes. On parle beaucoup de cette representation et nous ne serions pas surpris de voir toutes les families réunies au theatre. Car Castelain est un des rares directeurs sérieux ayant le respect du public, qu'il ne cberche p»s 4 tromper, mais k divertir et nous sommes certain que deux oeuvres aussi eu renom, montées par un tel homme et jouées par des artistes tels que les siens, seront un triomphe de plus k l'actif de cette Tournée modèle. C'est pourquoi nous engageons nos lecteurs assister avec confiance a cette représenta- tion qui leur promet dans la première pièce une émotion douce et tendre et dans la se. conde, une excessive hilarité, car c'est uq fou rire depuis le commencement jusqu'è, la fin, un de ces bons riros gaulois qui nelais- sent pas de regrets, du vrai théatre quoi, dont le seul but est d'amuser. Le théètre du Palais-Royal ayant repris tout récemment Tricoche et Gacolet c'est au prix de grands sacrifices que m'. Castelain a pu s'assurer le droit de représen- tation de eet immense succès. «Wij hebben van den Heer Burgemeester de redevoering ontvangen die hij gedaan heeft in zitting van de gemeenteraad. Wij zullen dit in ons toekomende nummer in- lasschen. Maar M. Colaert zou de goed- heid moeten hebben van ons eene vlaam- sche tekst te geven. Wij ontvangen van M. Arthur Vander- stuyft, den Belgischen kampioen een brief met bedanking luidende als volgt: Mijnheer de Uitgever, Bij mijn terugkeer van mijn reis heb ik verschillige artikelen iu uw geëerd blad gelezen, oprecht vleiend voor mijn persoon; ook deed mij zulks veel genoegen, te zien, dat ik onder het publiek van Yper ia 't alge meen geacht ben; ook moogt gij aan uw» talrijke lezers reeds beloven dat ik alles zal in 't werk stellen om de koersen van Ypet te komen bestrijden indien de feestcommissie mij een maand op voorhand verwittigd van den bepaalden dag. Ik had nogthans veel genegenheid voor mijne stad verloren, toen ik den 20 Juni 11. dag der koersen, door sieur Crocq, politie agent werd gepakt: Gij zult mij vragen waarom? Hemelom van mijn huis tot aan den Sultan te rijden met den zoon Devers bij mij, die mij kwam roepen om aan een automobiel te werkenwaar rond er min stens 100 man stond te zien; en die door mijn werk naar zijne bestemmingkon ryJen. Dien agent werd geloofd als hij verklaarde, dat ik in volle vaart, de Boterstraat had door gereden, hij die in het portaal van het bu reel zijn pijpje rookte; als die schaabletter zoo geerne proces maakt, waarom nam hy de Franschmans niet die heen en weer de markt reden, of personen die hij dagelijks in fout zaghij kon nogthans op mij niet kwaad zijn, want ik had hem nooit miskend, integendeel als er souper bij ons was, was hij niet vergetensprong hij eens binnen 'I was een pintje, kwamen er mossels hjj ha' zijn deel. Wat moet ik dan van zulk eet man zeggen?... Nu heeren lezers ik zal daarvan maai zwijgen, want de frank boete heb ik reeds lang ingewonnen, ik zal mij wachten mi) nog te laten vangen en een oog in 't houden. Zaterdag avond is een deugdzame med«' burger en vriend overleden.de heer EdoüA# DE GROOTE, de begraving heeft dinsdai morgend om 9 ure plaats gehad te midd«: een grooten toeloop van volk. De harmed der Oud-Pompiers opende den gang van de; rouwstoet. De hoeken van het baarkl^ waren gehouden, in den naam der Oud-P"11 (lj Allo! goede Yperlingen 1 doet uwen mond open, de kiekens zullen er gansch gebraden inval len. Welke beloverl groote God! welke beloverl en ondanks al zijne beloften, zijn het publiek en onze aehthare raadsleden volkomen koel gebleven bij de lezing dezer redevoering. Niet het minste teeken van inwilliging of van goedkeuring; 't is genoeg zeggen welke waarde men mag hechten aan de wonderbare beloften van onzen grooten financier. (2) Er is eene nieuwe kiezing in't zicht; moet men het wijs, het onvergelijkelijk beheer der be stuurders van het goed der armen in de oogen der lastenbetalers niet doen schitteren Hopen wij dat men wel zal willen de bewijsstuk ken kenbaar maken vóór de kiezing. (1) Pak vast, M. Colaert! "Wij zijn het niet die het zeggen, 't isM. Boone, een uwer beste vrienden. Welnu, indien uwe vrienden geene trouw hebben in uwe beloften, wat moeten de lastenbetalers den ken van die wonderbare redevoering, voorbereid engelezen, uit noodzakelijkheid des gebods, en die, in éèn woord, maar oogenverblinding is? Zij zullen zeggen wij kennen u, groote beloverl (N. d.R.) (2) Heb moed, M. D'Huvettere 1 er zal nog veel water over dien weg loopen vooraleer onze Burge meester zijne belofte zal gehouden hebben. (N. d. R.) ll i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2