VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Uitslag der Kiezing van 7 Februari 1904. Aan de Kiezers der stad Yper. I 1 - Achttiende jaar. Zaterdag 13" Februari 1904 Nummer 7. 526 1 Gatal geldige stembriefjes 1450 Witte en nietige 16 Gepanacheerde brieven 15 Yolstrekte meerderheid 2237 5389 1485 18 7 547 5 1537 16 37 Partij stemmen Iweins Nolf 590 592 599 690 684 696 712 716 729 1992 1992 2024 Partij stemmen 845 Lemahieu 845 Vanden Boogaerde 851 Totaal 4472 50 59 788 781 780 788 802 797 2421 2428 2428 Gekozen: MM. Lemahieu en Yanden Boogaerde. Mijnheeren EMIEL IWEINS, ERNEST NOLF. De Loting. De vergelding der militianen. STADSNIEUWS. De Kiezing van Zondag. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 3 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent far drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Stede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdaienastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij na onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende «orden niet opgenomen. De onregelmatige uitslag der kiezing van zondag 11. is eene verrassing geweest voor onze bevolking. Hij zal de ontmoediging in onze gelederen niet teweeg brengen. Het geld is bij hand vollen door onze tegenstrevers verteerd geweest. Alle da gen worden nieuwe gevallen van bedrog en omkooping bekend gemaakt. Ondanks alles hebben wij meer dan SOOO stemmen bekomen, wat aan onze partij een vooruitgang geeft van stemmen op den uitslag in 1899 bekomen. Het onomkoopbaar element van het kiezerskorps komt tot ons. 't Is eene aanprikkeling om ons te doen volharden in de verdraagzame, waardige en eerlijke politiek>4Sdie de liberale partij tot nu toe gevolgd heeft. Met de medewerking van al de vreedzame menschen, zullen wij eindigen met te zegevieren over devalsche en bedriegehjke meerderheid onzer tegenstrevers. Dat al dezen die ons ondersteund hebben onzen besten dank aanvaarden. Den 10 dezer maand heeft men te Yper door het lot weer zien beslis sen, welke werkmans- en burgers kinderen aan de weenende ouders, die hen zoo lief hebben, zullen ont rukt worden om voor eenige jaren de kazerne binnen te trekken. De angst beschrijven die in som mige huisgezinnen heerscht ware on mogelijk. Daar weent in eenen hoek der arme woning eene moeder; zij heeft toch zooveel zorg gedragen voor haar kind, ontelbare nachten waakte zij aan zijn wiegje, menig dag leed zij honger om het een weinig voed sel te kunnen verschaffen en mis schien welhaast zal het voorwerp harer liefde, voor hetwelk zij zooveel geleden heeft haar onttrokken wor den door de onrechtvaardige bloed wet. De zusters van den jongeling schreien met gebogen hoofd en opge zwollen borst. De vader die van zijn w©rk terugkeert met zijnen zoon tracht ze te troosten. Watweeral weenen, men zegt, met waarheid dat de meisjes wee- nen als ze willen. Maar vader toch, zeggen ze, onze broeder moet loten, hebt gij het dan vergeten «Wel, wel, waarop denkt gij, maar hij zal er uit zijn, daar ben ik zeker van en de vader draait het hoofd, om eenen traan te verbergen die hem van de wangen rolt. En zoo ging het in menig huisgezin gedurende die ongeluksdagen, tot het oogenblik dat het toeval geluk of ongeluk moest scheppen. Het is eene ware schande voor het menschdom dat dergelijke tooneelen zich moeten voordoen. Een leger is voor den oogenblik noodzakelijk. Uit oorzake der dwaze jaloerschheid en des haats die tus- schen sommige volkeren heerschen, ten gevolge van den hoogmoed die vele vorsten of regeeringen bezielt, en der kleine waarde welke sommi gen aan hunne onderdanen hechten, zijn wij ongelukkig genoeg niet gansch. vrij van alle aanranding of overrompeling. Daarom moeten wij ons verdedigen en is er natuurlijk een leger noodig, en juist daarom ook aanzien wij het als eene plicht van ieder burger zon der onderscheidzijn vaderland te d?en verdedigen. Is het den plicht van den werkman, het is ook den plicht van den rijke. Waarom zoude de eerste zich van zijnen plicht moeten kwijten en de andere niet Waarom drijft men den zoon van den burger en den werkman naar de kazern, en mag de zoon van de rijke gerust op zijne twee ooren slapen In die huizen weent men niet. En dan die andere soort, omdat zij eene zwarten rok aangetrokken heb ben, zijn zij ontlast van de nationale verdediging. Dat ze eerst het vader land dienen en dan hunnen God. Wat baat het den zoon des rijken een slecht nummer te trekkenmet zestien honderd franken is hij vrij van het kazernleven in tijd van vrede, vrij van de kogels in tijd van oorlog. Hoelang zal de hatelijke plaatsver vanging nog bestaan Zoolang nog dat het volk zijne tanden niet zal toonen op wettelijke weg waar het kan, op wettigen weg van geweld waar het moet. Den dag dat de zoon van den rijke zijnen plicht zal moeten vervullen jegens zijn Vaderland, zooals het kind van den burger en werkman, zal men wel het kazernleven verbeteren, de dienstjaren verminderen, en het stof felijk en zedelijk welzijn van de sol daat wat beter maken, De vaderlandsliefde zou er veel bij winnen. Een misbruik. Er zijn waarlijk buitengewone feiten die gebeuren te lande, 't Is om te gelooven dat de wetten gemaakt zijn om verkocht te worden door dezen die ze eerst zouden moe ten naleven. De vergelding, door de Regeering verleend aan de ouders der militianen, moet geheel ontvangen worden bij den gemeenteontvan ger na het handteeken van den secretaris bekomen te hebben, 't Is de wet. In zekere gemeenten gaan de zaken ge heel anders. Dadr is het de veldwachter die over 't algemeen winkelier, zwijnslach- ter of beenhouwer is die de vergelding ontvangt bij den gemeenteontvanger en die als hij het niet vergeet (1) behandigt aan de ouders der militianen na eene zekere som voorafgenomen te hebben van het be drag. De ongelukkigen, dikwijls ongeleerd, die verplicht zijn bij den veldwachter te gaan ontvangen laten dikwijls de kleine som die zij ontvangen in zijne handen en keeren te rug voorzien van huisgerief, koopwaren of mondbehoeften in plaats van geld. 't Is een misbruik dat wij aan de bevoegde overheid kenbaar makjn en tegen het welke al de kooplieden en winkeliers protesteeren, dien den veldwachter der gemeente zien misbruik maken van zijnen toestand en hun eene concurrentie aandoen welke zij niet kunnen bestrijden. Een ander misbruik waarop wij de aan dacht trekken. Dit gebeurt te Vlamertinghe De gemeentesecretaris is brouwer te Kort- rijk. Wanneer een inwouer hem noodig heeft, is het in 't algemeen tot zijne kinde ren, die te Vlamertinghe den kolenhandel drijven, dat hij zich moet wenden. De wet zou moeten den gemeentesecreta ris verplichten de gemeente of ten minste bij uitzonderingeene aanpalende gemeente te bewonen. Deze verplichting zou moeten opgelegd worden in het belang zelve van het goed beheer der gemeentezaken. De klerikale partij heeft Zondag de maat harer eerlijkheid gegeven. De gemeentekiezing van 7 Februari is het tegenstuk geweest van deze van 1 februari 1891. Het geld, de braspartijen, de bedreigingen, het bedrog, de schandelijke en schaamte- looze omkooping, alles is in 't werk gesteld HET WEEKBLAD (1) Wij kennen eene ongelukkige vrouw wij houden haren naam ter beschikking van wien het behoort die het bedrag der vergelding niet ont vangen heeft, verschuldigd voor 16 dagen in De cember 1901 en voor 19 dagen in April 1902, 't zij 17 fr- 50. N. d. R.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1