DE SCHEIDING 99 beesten en een boer Ter lin ter lin T is proper Leeningen. Wegen. Vlaamsche Ster. Eransch tooneel. Les Jurons de Cadillac Maatschappij Burgerwacht. Burgerstand Jos. Linckels-Even, geweest om de heeren Lemahieu en Vanden - boogaerde te doen zegepralen. Weinig be nijdenswaardige zegepraal wanneer zij aan eene partij de weinige eer ontneemt die deze partij nog overbleef. Want er is een onloochenbaar feit, be kend door klaarblijkelijke klerikalen, 't is dat de uitslag der kiezing van Zondag ver schuldigd is aan den aankoop van stemmen van kiezers die in hunne zaken belemmerd en in nood waren, en aan de drukking uit geoefend op de ouderlingen der Hospicen, op de bijgestane, op de ambtenaren, bedienden en werklieden afhangende van het stadhuis en van de openbare besturen. De liberale partij, spijts hare nederlaag, komt vergroot uit den strijd. Geeneen on eerlijke daad, geeneen feit, vallende onder de toepassing der wetten kan noch mag haar verweten worden. Zij heeft den strijd met goede trouw en waardigheid gevoerd. De onzindelijkheden begaan gedurende de zen kiestijd even als den 18 October 1903 zijn ten haren laste niet. En wanneer mannen de stoutheid hebben in het Volks huis te gaan verklaren dat de klerikale partij het bedrog moet verijdelen door de liberalen begaan bedrog waarvan zij de bewijzen in handen hebben, verklaren zij wij zeggen hun opentlijk dat zij liegen en dat zij weten dat zij liegen. Wij dagen hen eens te meer uit te bewijzen dat de li berale partij hare toevlucht genomen heeft tot het bedrog en 't is gelijk welken truk gebruikt heeft om de zegepraal te behalen. De eer onzer partij is ongeschonden. En wy verkiezen dat verre boven het succes behaald door de heeren Lemahieu en Van- denboogaerde. BERICHT. De zeuraars van den 18n October en 7n Februari van het Volkshuis, laten weten als dat het monument of standbeeld der zeu raars, staande rechtover den dekens, den ln April zal ingehuldigd worden, met groo- ten tra la la, cantate gezongen door al de gekeerde kazakken, uitgekochte mannen en valschaards, muziek van den gebrilden ezel van den Vlamertingschen steenweg, woor den van den vermaarden gewezen liberaal, kleermaker uit de Rijselstraat, en bestuurd, door den talentvollen muziekmeester der blauwe koesen M. W.... Elk zeg het voorts. De maandag na de kiezing Pieren. Ehwel, Sissen, wat zeg je nu daarvan? Sissen. Zwijgt, 't is eene schande voor Yper 1 Je zou beschaamd zijn van te zeggen dat gij Yperling zijt! Pieren. Dat is waar! Twee vreemde lingen kiezen in plaats van twee echte en beminde Yperlingen, 't en is niet geloofelijk Sissen. Ja, in het gemeentebestuur van onze stad zijn er nu 7 vreemdelingen en maar 5 Yperlingen. Pieren. Men zou zeggen dat de Yper lingen zelfs te dom zijn om hunne eigene stad te besturen. Sissen. Maar wat geld hebben de ka- loten toch niet verteerd om stemmen uit te koopen1 Pieren. Dat is door iedereen gekend dat er kaloten zijn, en niet van de minste die zeggen dat de kiezing eene fortuin gekost heeft. Sissen. Ja, ik weet, zij hebben geld in overvloed gegeven. Zij hebben alle oneer lijke middelen gebruikt om te zegepralen. Pieren. De Yperlingen hadden toch meer digniteit moeten hebben om zich niet te laten uitkoopen. Sissen. Degene die hunne stem ver kocht hebben zijn lafaards, zij moeten ver acht worden. Pieren. Met dat en al dat de kaloten zijn nog eens boven, voor het grootste on geluk van onze stad. Sissen. En al degene die niet en willen buigen zullen moeten bersten. Het is ver klaard geweest in het Volkshuis Pieren.Waar is ons Yper van voor tijds? Dan was er vrijheid en plezier. Nu de vrijheid bestaat niet meer, gij moet onder de voeten van de kaloten staan, zonder dat, niets meer te bekomen in stad en men geeft a een kaartje voor elders werk te gaan zoeken. En wat plezier is er nog Zijt gij in eene herberg gij moet denken op wat gij zegt, alles is overgedregen, overal zijn er spioenen. Sissen. Ja niemand meer is te betrou wen. Maar de kaloten zullen toch altijd niet het volk kunnen bedriegen en uitkoopen. Pieren. Het geld heeft zulk eene macht Sissen, De wet verbiedt nochtans de omkooperij. Dat is strafbaar. Pieren. Dat is wel waar, maar alles is in handen van de kaloten. En wat staat er dan te doen, naar den duivel te biechte gaan? Sissen. Maar wij hebben nog iemand in de Kamers die zal kunnen kenbaar ma ken aan geheel het land de schandalige omkooperyen, bedreigingen, braspartijen, drukkingen en verleidingen aan dewelke de kaloten hunnen zegepraal te danken hebben. Pieren. Ja wij gaan er nog van spre ken. Het is algemeen gekend dat de stadskas bijna altijd ledig is en dat de stad leeft van de taks op de markten ontvangen. Al de andere middelen zijn meesttijds op voorhand verteerd. Daaruit volgt dat het Schepen- collegie zoo dikwijls zijne toevlucht moet nemen tot voorloopige schadelijke leenin gen. Verleden jaar heeft het in leening ont vangen van de Nationale Bank 40,000 fr. aan 3 °/0 op neerlegging van titels van bel- gische rent, om de onkosten te kunnen be talen voortkomende van het verbroeden der voorlanden der Rijselstraat, grillig werk dat M. Colaert heeft doen uitvoeren, in tegenstrijdigheid met het gedacht van M. Fraeys die, in tegenwoordigheid van den onzekeren toestand van de financiën der stad, voorstelde dezelve uit te stellen, ter zelfder tijde als andere werken die insgelijks van een betwistbaar nut waren en voor de welke men het noodige geld niet had. Nauwelijks was die voorloopige leening met 1200 fr. voor intresten sedert eenige dagen teruggegeven of de onvoorzichtige heer Colaert was gedwongen er eene nieuwe aan te gaan van 20,000 fr. aan den intrest van 3 °/o in ontvangst gebracht op de Be grooting van 1904. Ten propooste dezer leening heeft onze burgemeester-financier verklaard, in zitting van 19 December 11. dat het College hoopt dat het te naaste jare niet meer zal noodig zijn zijne toevlucht tot dat middel te ne- men, maar dat het zal kunnen toekomen met den overschot der gewone middelen Welke begoocheling 1 Wij gelooven er niets van. Integendeel, op de wijze dat M. Colaert de zaken der stad beheert, zal deze te Daaste jare nog meer in de klem zitten met hare financiën Wat strekt om het te bewijzen, 't is dat wanneer de Nieuwe Raadsleden ingehuldigd werden, hij eene redevoering uitgesproken heeft waarin hij gezeid heeft, onder andere: dat het College u maatregelen zal voor te stellen hebben om de middelen te vermeer- deren zonder nieuwe lasten voor de schat- plichtigen te heffen. Hoe zal men zich die nieuwe middelen kunnen aanschaffen tenzij met het sluiten eener beslissende leening. Hij zal anders uit den onzekeren toestand niet geraken waarin hij de stadsfinanciën gebracht heeft door zij ne verkwistingen. Deze beweenlyke toestand is overigens bekend door de aanzienlijkste katholieken zelf. Ziedaar waaraan de lastenbetalers zich moeten verwachten. Welnu, alle leening, volgens Turgot, leidt noodzakelijk tot eene vermeerdering vanlasten. Men moet uit de beurs der las tenbetalers nemen, heeft Frederik Passy zeer wel gezegd, wat men noodig heeft om de intresten te betalen. En het Journal d'Ypres, 't zij uit onwe tendheid of kwade trouw, om te doen ge looven dat zijn duurbare Colaert een buiten gewone burgemeester is, durft schrijven dat de openbare denkwijze gezegd heeft dat de stad Yper nooit bestuurd is geweest met meer matigheid en voorzichtigheid, en dat zij het bewijs heeft gehad dat het financieel beheer der stad merkelijk verbeterd is onder het katholiek bestuur. De feiten logenstraffen dien lof. Wie houdt onze klerikale confrater voor den aap? I). Neemt hij al de Yperlingen voor onnoo- zelen In zijne redevoering, uitgesproken in den Gemeenteraad, heeft M. Colaert gezegd Er blijft ons over onze stedelijke en landelijke wegen te verbeteren, voor dewelke wij reeds vele onkosten gedaan hebben. De waarheid is dat, volgens de bekentenis van allen, het kassei werk der straten ten laste der stad, nooit in zulken erbarmelijken staat geweest is dan heden. Om zich ervan te overtuigen behoeft men ze maar te doorloo- pen; overal zal men wagenslagen, gaten en inzakkingen zien. Wy nemen aan dat onze magistraten be langrijke sommen besteed hebben voor het kasseiwerk, maar ongelukkiglijk is dit in vele gevallen nutteloos gedaan geweest en zonder gevolg. Al wat zij onder dat opzicht ondernomen hebben is, op kleine uitzonderin gen na, te herdoen, en door hunne zorgeloos heid. Gelijk het onze medeburgers meer dan eens bestatigd hebben, bijna al deze werken zijn uitgevoerd spijts het gezond verstand, zonder leiding noch toezicht. Het groot ge brek onzer gemeentelijke bestratingen, is dat men ze geene goede onderlaag geeft, gelijk voor de wegen van den Staat, om ze vast en duurzaam te maken. Wat de verbeteringen betreft, zij worden gedaan op zijn duivels, zonder eenige zorgen op zulke wijze dat de ongeknapte plaatsen, na het voorbijgaan eener kar in denzelfden staat zijn als te voren. Wij beroepen ons op de getuigenis van den Raadsheer D'Huvettere. M. Colaert, toegestemd hebbende in de op knapping der Cartonstraat, vroeg hem, eeni- gen tijd nadien, of hij voldaan was over het werk dat hij had doen uitvoeren. Waarop M. D'Huvettere antwoordde dat hij niet be merkt had dat men hergeplaveid had. Wie herinnert zich de verkwisting van ons geld niet in de Janseniusstraat, M. Colaert, deze straat hebbende doen herplaveien met groote kosten, bemerkte maar als 't werk gedaan was, dat hij vergeten had er eene riool te doen leggen. De straat werd dus openge broken en men graafde er diepe grachten. Deze misgreep van onzen burgemeester ver wekte den spot van het publiek. Men kan ook zien in welken staat de weg aan den zuidkant van het Minneplein zich bevindt. Het onderhoud ervan is zoodanig verwaarloosd geweest dat hij onbruikbaar geworden is. De wielen der voertuigen zinken in de wagenslagen tot aan den naaf. 't Is eene schande voor de stad. De armste buiten gemeente onderhoudt beter hare wegen. Morgen Zondag i4n februari geeft deze maatschappij hare vierde en laatste vertoo ning van 't abonnement met de medewer king van Mevrouw Hebbelynck-Verguit van Antwerpen en Mej. Zulma Devers, lid. De volgende stukken zullen opgevoerd borden Op algemeene vraag, het beroemd drama drama in 4 bedrijven en een voorspel door J. Toussaint en blijspel met zang in een bedrijf door H. Van Peene. Kaarten op voorhand te bekomen bij den Heer K. Deweerdt, Rijselstraat. Maandag 15n dezer, om 8 ure 's avonds, g'^eft er eene fransche maatschappij eene luisterlijke vert oLing op ons stadstooneel, bestaande in Comédie en 1 acte. 2. JACQUET Comédie en 1 acte. 3. LE KLEPHTE Comédie en 1 acte. 4. JLK COWIVE Vaudeville en 1 acte. Vier schoone stukjes om eenen aangena- namen avond te kunnen doorbrengen. Volgens wij vernomen hebben spreek men met lof over dezen tooneeltroep. Men kan voorop kaarten bekomen bij Ch. Degroote, Vandenpeereboomplaats. Schieting van 4 Februari il904. Naar de Cartons. Fol J. 15 20 25 10 25 95 Poelemans D. 15 20 25 20 15 95 Pinteion M. 15 20 20 10 25 90 Burgho, A. 10 25 25 10 20 90 Vandevyver A. 20 25 5 20 20 90 Masschelein A. 15 20 20 20 15 90 Vermeulen H. 20 25 00 20 20 85 Ommeslagh 15 15 10 20 20 80 Butaye A. 10 15 15 25 10 75 De lijst der lotelingen van Poperinghe te laat toegekomen kan maar binnen acht da gen overgenomen worden. van den 5 Januari tot den 12 Febr. 1904. Geboorten. Cornette, Germana, Boomgaardstraat, Pattijn, Hieronymus, Groenestraat. Degraeve, Gaston, Dickebuschsteenweg. Clueys, Magdalena, Patteelstraat. Coppens, Ivonna, Mazarethstraat. Defrance, Andreas, Elverdinghestraat. Pertry, Ivonna, Kémmel steenweg. Depuydt, Andreas, Pannenhuisstraat. Keignaert, Oscar, Dixsmuidstraat. Wittouck, Martha, Paddevijverstraat. Castel, Gilberta, Lombaardstraat. Legrand Ivonna, St Maertensnieuweg. Clarisse, Margareta, Patteelstraat. Vandenberghe, Hieronymus, Mondstraat. Huwelijken. Delhem Camillus, statiebediende te Ant- wepen, en Decleir Zulma, dienstm. te Yper. Perneel Edmondus, Kloefkapper te Ghelu- velt, en Desiere Euphrasia, dienstm. te Yper. Moniez Julius, schilder en Legrand Maria, Strijkster, beiden te Yper, Deroo Richardus. geneesheer en Moncarey Gabriela, zonder beroep, beiden te Yper. Goemaere Hector, lattensplijter, en Claeys Emma, dienstmeid, beiden te Yper. Guilbert Julius, schilder te Comen, en Belettre Maria, kleermaakster te Yper. Sterfgevallen. Lebbe Juliana, 76 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Waels Natalia, 78 jaar, zonder beroep, weduwe Leys Seraphinus, Weninckstraat. Talon Evelina, 28 jaar, kantenwerkster, echtgenoote Coppens Eugenius, Doorgang- straat. Salembier Franciscus, 68 jaar, leurder, echtgenoot Leterme Seraphina, Meenen- straat. Delaruwiere Joannes, 75 jaar, zonder beroep, weduwenaar Tavernier Eleonora, van Ferrand Sophia, echtgenoot Decroix Philomena, Rijselstraat. Vanheste Octavus, 9 maanden, St. Jacob- straat. Vander Auwera Emilius, 61 jaar, hande laar, echtgenoot Verfaillie Emma, Rijselstr. te Beaufort [Luxemburg. Beaufort, 22 januari 1904. Mijnheer, Sedert driejaren gebruiken wij binst het goede jaargetijde, een gezelschap dagloon- sters van het kanton Dixmuide. Helen, heb ben wij er een tweede noodig, van 20 per sonen, met eenen toeziener. Het werk be staat in het wieden, der erwten en boonvel- den, alsook in het plukken dezer groenten om ze te bewaren (conserves). Ziehier de voornaamste voorwaarden 1° Dagloon, 2 franks, 2° Loon per bepaald werk, 2 tot 5 franks; 3° Kostelooze reis, gaan en keeren 4° Kostelooze slaping, licht en vuur; II HOI «Tin» ei ei ii

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2