TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Reclamatie tegen de gemeentekiezing van 7 Februari. Achttiende jaar. Zaterdag 20° Februari 1904 Nummer 8. Aan de heeren Voorzitter en Leden der bestendige Deputatie van West-Vlaander en, Met drij bijlagen. Aug. Brunfaut, Voorzitter der liberale Associatie. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voorden buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen, 15 cent fir drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 -- Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen A rij dag ipiddag vri; UB ©nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. BRU(iGE. Yper, den 13 Februari 1904. Mijnheeren, Wij ondergeteekenden, gemeentekiezers der stad Yper, hebben de eer de tegenwoor dige reklamatie op te stellen tegen de ge meentekiezing die plaats gehad heeft te Yper den 10 Februari 1904. Volgens de uitslagen officieelijk door het hoofdbureel afgekondigd, j is het cijfer der geldige stemmen 4472 geweest en de vol strekte meerderheid bepaald op 2237 De heeren Lemahieu en Vandenboogaerde, kandidaten der lijst n° 2 (klerikale), hebben elk 2428 stemmen bekomen, hetzij 191 boven de volstrekte meereerheid. De kandidaten der lijst n° 1 (liberale) hebben bekomen M. Nolf, 2024 stemmen, M. Iweins, 1992 stemmen. Den 18 October 1903, bekwamen de heeren Lemahieu en Vandenboogaerde elk 2256 stemmen, M. Nolf 2144, en M. Iweins, 2074 stemmen. Het verschil tusschen die cijfers en deze bekomen den 7 Februari is volkomen onregel matig, het kan niet toegeschreven worden aan eene omkeering der openbare denkwijze, maar is integendeel het gevolg van bedrieg lijke kuiperijen en veelvuldige daden van drukking en omkooping. Inderdaad 1° Het provinciaal bestuur heeft naar het Stadhuis van Yper eenen pak gezonden, be vattende, volgens den verzendingsbrief, 5350 kiesbulletijns. Die pak is besteld geweest in het bureel der Hospicen, waar hij is geopend geweest. Wanneer de Secretaris van het hoofdbureel, Secretaris der Hospicen, de kies bulletijns in druk gegeven heeft, deed de drukker, M. Lambin, hem opmerken dat drie bulletins ontbraken, er waren er maar 5347 :meer in plaats van 5350. Het getal kiesbulletijns geteld in de negen kiesbureelen, vóór de bewerkingen, is juist 5281. Er zijn nochtans 5347 bulletijns ge drukt geweest. Wat is er van de 66 bulle tijns geworden die het verschil uitmaken De kist, de stempels bevattende, is op het Stadhuis geopend geweest vooraleer afgele verd te zijn aan den heer Voorzitter van het hoofdbureel. De liberale Associatie, gewaarschuwd van den Zaterdag, daags vóór de kiezing, dat er gebruik zou gemaakt worden van het reis- bulletijn, heeft aan al hare getuigen het uit drukkelijk bevel gegeven te vragen, vóór het begin der werkzaamheden van de kies bureelen, dat al de bulletijns zouden gepara feerd zijn door 't is gelijk welk lid van 't bureel of ten minste dubbel gestempeld wor den. Die vraag, in al de processen-verbaal verklaard, is verworpen geweest door al de bureelen, grootendeels uit klerikalen sa mengesteld. Voegt daarbij dat de heer Voorzitter van het hoofdbureel gemeend heeft te moeten buitengewone onderrichtingen zenden aan al de voorzitters der kiesbureelen, onderrich tingen die luidden als volgt Yper, den 5 Februari 1904. Mijnheer de Voorzitter, Ik heb de eer uwe aandacht te vestigen op de volgende punten Bijzonderlijk te waken dat al de kiezers hun bulletijn een voor een behandigen en besratigen dat het getal wel 't zelfde is als dat der ontvangene brieves en dat de stem pel ook dezelfde is. De heeren voorzitters, leden van 't bureel en getuigen zullen wel willen bestatigen vóór het begin der werkzaamheden, dat de doos, gesloten bij middel van een gezegeld koordje, een nieuwen tampon, een fleschje gevuld met inkten den datumzegel bevat. De Voorzitter van het hoofdbureel, (Q.) Ferd. Van Daele. Prijsbare onderrichtingen die, ofschoon Bageleefd in de kiesbureelen, gemakkelijk kunnen verijdeld geweest zijn vóór het be gin der bewerkingen. In al hetgeen voorafgaat, zult gij een sa menhang van omstandigheden vinden die de inlichtingen waarschijnlijk maken welke ge geven zijn geweest aan de liberale Associatie en een onderzoek wettigen over het punt te weten of er geen namaaksel of ontvreem ding van kiesbulletijns geweest is. 2°) De feiten van drukking en van bedrog zijn talrijk geweest en bestatigen zich klaar blijkelijk a) Door de tegenwoordigheid in de stem bussen van meer dan twee honderd klerikale bulletijns geteekend op de volgende wijze: 1° Stemming in de twee zij vierkantjes der lijst Nr 2. 2° Stemming boven aan de lijst nr 2 en in de twee zijvierkantjes. Die bulletijns, op eene onregelmatige wijze geteekend, zijn aan kiezers opgedrongen ge weest onder bedreigingen, onder belofte van geld, van onderstand, enz., feiten die wij zullen bewijzen in het onderzoek. Die bulletijns, door hun groot getal, een stelsel van opgedrongen stemming aanwij zende en eene voorbedachte berekening be- teekenende, mochten niet als geldig aanvaard worden. Dit is overigens overeenkomstig met het rechtsstelsel der bestendige Deputa tie van West-Vlaanderen die, uitspraak doende over de wettiging der gemeentekie zing van Kerkove van 18 October 11. negen bulletijns van dat slach voordeelig aan de liberale kandidaten vernietigd heeft. Het aangehaalde feit is zooveel te eigenaardiger dat den 18 October 1903, het getal dezer bulletijns te Yper onbeduidend was. b) Door de tegenwoordigheid in de stem bussen van talrijke bulletijns waar de kie zers, onder voorwendsel het wit puntje zwart te maken te midden van :het vierkant onder Nr 2, wetens en willens eene groote zwarte ronde gemaakt hebben. Die bulletijns. allen nietig, (zie Edm. De Bock, Guide pratique pour les elections legislatives13s uitgave, bladz. 99, nr 326 5) zijn [ten onrechte als I geldig aangenomen geweest, evenals andere I die een klaarblijkend teeken dragen. c) Door de tegenwoordigheid in de"stem- bussen van bulletijns waarvan het wit mid- f delpuntje van het vierkant onder het nr 2, straf gewreven is en op de achterzijde de ontverving der gebruikte control dragen. d) Door den dwang onderstaan door de ouderlingen van de gestichten der hospicen, die, onder bedreiging van wegzending, ver plicht geweest zijn voor de klerikale lijst te stemmen. Daags vóóf 'de kiezing, te rekenen van 15 uresis [hetjjhunliverbodenl geweest uit de gestichten te gaan. Men heeft hun koeken en pinten bier uitgedeeld, met be lofte hun nog meer te geven indien de uit slag der kiezing gunstig was der klerikale lijst. Die grijsaards zijn naar de kiezing ge leid geweest, 't zij in rijtuig 't zij te voet, vergezeld van klerikale jonge wachten. De zen onder hen die hebben moeten stemmen met een geneeskundig bewijsstuk, hebben een opgedrongen leidsman gehad. Het is hun niet toegelaten geweest zich te doen verge zellen door naastbestaanden zelfs van zonen die zich aangeboden hebben om hen naar de kiezing te leiden. e) Door de weigering gedaan aan de bloed verwanten der kiezers die in het burgerlii k Gasthuis verzorgd waren, welke vroegen om hunne bloedverwanten naar de stembus te leiden. De zusters van bet Gasthuis, waar van de eene de zuster is van den klerikalen kandidaat, M. Lemahieu, hebben zelfs ge weigerd kinderen binnen te laten die hun nen vader gingen bezoeken en voorzien waren van den uitnoodigingsbrief tot de kiezing. Zij hebben kiezers naar de stembus doen geleiden buiten de wete hunner bloed verwanten die den wensch uitgedrukt had den hen te vergezellen. f) Door de bedreigingen gedaan door M. Colaert, burgemeester der stad Yper, tijdens de kiesvergadering van het Volkshuis van den 24 Januari, en overgenomen in de plaatselijke klerikale gazetten (zie bijlagen 1 en 2). Die bedreigingen zijn het voorwerp geweest van een klerikaal manifest, in over vloed uitgedeeld in de stad. (Zie bijlage 3.) g) Door het feit dat de kiezers die noch blind noch gebrekelijk zijn naar de stembus geleid zijn geweest door klerikale kiesagen- ten. Er is zelfs een kiezer geweest die ver klaard heeft op de vraag van den liberalen getuige, verplicht te zijn geweest den per soon die hem vergezelde als leidsman te aanvaarden. h) Door het feit dat aanzienlijke klerika len, bekleed met een openbaar mandaat, van hunnen stand misbruik hebben gemaakt om hunnen wil op te dringen. Daar zijn er dia zich bij de kiezers aangeboden hebben hen bedreigende hunne nederige bediening en een deel hunner kalanten te ontnemen indien zij niet stemden voor de lijst nr 2. i) Door de bekentenis openbaarlijk gedaan door algemeen gekende klerikalen, die er op gepocht hebben het kiezerskorps te heb ben uitgekocht. j) Door de aanvaarding als werklieden der stad, daags vóór de kiezing en 's anderen daags, de kiezers Vandevyvere Karei, Phlijps Emiel, Vermeersch Servaes, Terryn K. L., Carlier Adolf en Desmet. k) door het voorval van den genaamden D. B., klerikale kiesagent, die, vergezeld van den zoon van M. C. bij den kiezer inge drongen is en, met een doel gemakkelijk te begrijpen, misbruik maakte van zijne goede trouw met zich te doen doorgaan voor den broeder van M. Nolf. I) Door de^braspartijen welke door de klerikale partij in de herbergen ingericht werden. De aanvoerders verteerden zonder tellen en wierpen de vijffrankstukken op den toog in betaling van slechts eenige gla zen bier. Kiesagenten gingen de stemmen der kiezers afkoopen en bekenden schaam teloos dat zij geld in overvloed hadden. m) Door het feit dat gedurende de kies- periode het gemeente-reglement op het or gelspel en den dans niet toegepast is ge weest, talrijke vergunningen toegestaan geweest zijnde. n) Door het feit dat. gedurende twaalf da gen en twaalf nachten die de kiezing voor afgingen, werklieden, kiezers of bloedver wanten van kiezers, in groot getal gelast zijn geweest, mits eene groote vergelding het nutteloos werk le verrichten de toe gangen van al de huizen te bewaken, door gekende liberalen der stad bewoond en zelfs dezen te vervolgen in de straten. o) Door het feit dat het meerendeel der geneeskundige getuigschriften die afgeleverd zijn geweest aan de kiezers, verdacht zijn. Met een doel van openbare zedelijkheid- vragen wij u, Mijnheeren. vooraleer uit spraak te doen over de geldigheid der kie zing van Yper, een onderzoek te bevelen over de feiten die wij hierboven kenbaar ge maakt hebben en over alle andere die wij u op tijd en stond zullen aanwijzen. Wij verzoeken u te beslissen dat uw on derzoek openbaar zal zijn, tegensprekend en onder eed gedaan zal wordenom, nader hand, door u uitspraak gedaan te worden, gelijk het zal behooren. Wij sturen dezelfde vraag om onderzoek aan den heer Procureur-Generaal. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering onzer bijzondere hoogachting. Arth. Dalmote, d.d. Secretaris der liberale Associatie. Bijlage 1. Journal d' Ypres van den Woensdag 27 Januari 1904, n° 3815. r Vergadering der Katholieke Associatie. M. Struye, Président Ceux qui ne sont pas avec vous sont con- tre nous. M. Colaert. Nous serons bons avec ceux qui le sont avec nous, amis avec nos amis. Nous sommes le droit et la force. la force paree que toutes les oeuvres, toutes les institutions sont les nótres. Nos oeuvres ne doivent profiter qu'a nos amis, a ceux sur lesquels nous pou- vons compter. HET WEEKBLAD --.-i ri rn m i i i u«—i—hl—m wm ——in inu i i n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1