Monument der uitkooping De Waarheid. Het kiesbedrog van Zondag 7 Februari. De gemeente Poelcapelle. Het Priesterkleed. Vlaansch-Liberale Weekbladpers. Medegedeeld. Vrijdag len April 1904 PLECHTIGE INHULDIGING Buurtwegen. - Toelagen. Hofbouw Maatschappij. Maatschappij Burgerwacht. Burgerstand vjr **Xtf*Ll4SikJLXEL.. T%-\AU.-- >3B~rf 4 <-,Ar"*> u. .«-AT. Bijlage 2. V Nieuwsblad van Yper vaD Zaterdag 30 Januari 1904, n° 1987. In 7 Volkshuis. M. Struye, voorzitter. Die met ons niet en zijn, ze zijn tegen ons. M. Colaert. Maar ik mag u verzekeren dat wij in 't toekomende onder dat opzicht niet meer en zullen moeten beknibbeld worden. Wij zul len goed zijn met de goeden, vriend met de vrienden, maar te goed zijn, niet meer! Wij zijn het recht en de macht de macht, omdat alle werken, alle inrich tingen de onze zijn. En ODze inrichtingen en werken en moeten maar profijt doen aan dezen alleen op wien wij kunnen staat maken. By lage 3. Ik ben noch katholiek noch liberaal. Ik ben van iedereen onafhankelijk; en daar om Kan ik de aanstaande kiezing beter dan gelijk wie beoordeelen; zooveel te meer dat ik geen kiezer ben. ZIET HIER: I>e 'VifaarTieicI. Cieheel de Waarheid. rViets anders dan de Waarheid. Onafhankelijke en overtuigde li beralen moeten gelijk één man stemmen voor de twee liberalen. Onafhankelijke en overtuigde ka tholieken moeten gelijk één man stemmen voor de twee katholieken. Alzoo handelende blijven zij getrouw aan hunne grondstelsels en zij zijn rede lijk. Onafhankelijke kiezers, DIE MEER LIBERAAL DAN KATHOLIEK ZIJN, zon der geweldig te zijn, moeten ook stemmen voor de liberalen, om reden dat zij alzoo aan de liberalen de poorten van het stadhuis openen, en in de zoete hoop mogen zijn van erbij vier jaar, als zij nog leven, nog eenige liberalen te zien bij geraken. Onafhankelijke kiezers, DIE MEER KATHOLIEK DAN LIBERAAL ZIJN, doch veel gematigder dan de eerste soort, moeten stemmen voor de katholieken; anderszins zijn zij, EN ZIJ ALLEEN.de oorzaak van den ondergang der katholieke partij in Yper; want, nu de liberalen verpletterd, 't is er mêe voor altijd gedaan, en zij zullen er nooit meer moeten op peizen. En gij, kiezers, die niet onafhanke lijk zijt, wat staat er u te doen TWIJFELAARS, ONZEKERE KIEZERS! LEEST AANDACHTIG. Uit achting voor de Waarheid, ik zal rechtuitspreken. Gij zijt, gelijk ik, noch ka tholiek noch liberaal, maar uw belang zit in't spel..... Gijzijtarmen gij moet ge holpen zijn-, gij zijt werkman, en gij moet met uw werk leven; gij zijt neeringdoe- ner, en gij moet met uwe pratieken vrouw en hinders onderhoudengij zijt geplaatst in 't een of 7 ander postjewie weet wat al voordeel u, uwe vrouw en hinders kan gegeven of ontnomen worden? Ehwel; let op! De katholieken blijven in alle geval, voorzeker nog acht jaar meester van ALLES 7 Is verklaard in 7 Volkshuis wat dat zij zul len doengeene onrechtveerdigheden, maar eerst en vooral voor de vrienden Wie zijn de vrienden A l deze die voor hen stemmen Bijgevolg: Opgepast, Twijfelaars! Als gij in 't kieskotje staat, zegt bij u zei ven: Ik sta hier alléén, niemand ziet mij ik doe wat ik wil. En ik zou mijne belangen en mijne toekomst, de belangen van vrouw en hinders in gevaar brengen om eenige franks te krij gen van de liberalen, als zij winnen iü Allo! Allo! ikbenniet zot!!! En waar zult gij stemmen I Waar MOET gij stemmen? uwe belangen roepen u toe en ik ook Voor de katholieken, ONDER NUMMER 2 Voor de oprechte vrienden en weldoeners van het volk. Mijn naam? Vrij en vrank WAARZEGGER. Wij bezwijken, of liever wij zijn bestolen. De klerikale partij was er eene eerste- maal in gelukt de heeren Lemahieu en Van- denboogaerde te doen doorgaan met eenen oproep te ^oen tot de medewerking van manDen die van hunne kiesrechten opge schorst waren. Den Zondag 7 Februari is zij er in gelukt hen te doen kiezen met bedrog en met eene schaamtelooze uitkooping op touw te zetten. Want niemand zou durven beweren dat de uitslag der kiezing van 7 Februari regel matig is; die uitslag bewijst te veel; hij be vat zijne eigene veroordeeling. Het is geen vier maanden geleden, de hee ren Iweins en Nolf verkregen M. Iweins 2073 stemmen, M. Nolf, 2143 stemmen De heeren Lemahieu en Vandenboogaerde be kwamen elk 2256 stemmen. Wij streden ditmaal met onze twee be- voordeeligste kandidaten tegen de twee minst bevoordeeligde kandidaten der klerikale lijst. Wij gingen niet naar de verovering van het Stadhuis; wij wilden slechts een gering deel van vertegenwoordiging. Alge meen bekende klerikalen, aanhangers eener werkzame control, volgden onzen strijd met belangstelling en sympathie. En wij zijn verslagen, verslagen met 400 stemmen. M. Iweins bekomt nog slechts 1992 stemmen, M. Nolf 2024 stemmen, terwijl de heeren Lemahieu en Vandenboogaerde elk 2428 steramen hekomen. Wie zou ernstiglijk durven verzekeren dat die uitslag verschuldigd is aan eene om keering der openbare denkwijze? Neen, de waarheid is dat de klerikalen, zich herinnerende van hunne heldendaden van 1891, hunne toevlucht genomen hebben tot oneerlijke middelen, tot veelvuldige fei ten van drukking en omkooping, die zij zelfs de eerbaarheid niet gehad hebben te verzwij gen, schaamteloos bekennende dat het hun geld alleen is dat hen aan het bewind be houdt. Zij hebben het kiezerskorps uitgekocht maar zij zullea niet zeggen ten welken prij- ze! Zij hebben den schrik gezaaid onder de werklieden en bedienden onzer openbare be sturen, de eenen bedreigende met wegzen- <v ding, de anderen gunsten belovende. Zij hebben het geweten van eerlijke lieden ver kracht, met aan de kiezers geteekende brief jes of het gebruik van tegenmerken op te dringen. Zij hebben de kiezing vervalscht met gebruik te maken van het reisbulletijn, zij hebben misbruik gemaakt van het man daat dat zij vervullen om uit al hun gewicht in de kiesbalans te wegen. Zij hebben hunne priesters tot hunne hulp geroepen en deze hebben niet geaarzeld hun kleed te bevuilen te midden zooveel misdaden. Zij gevoelden zich bedreigd; zij moesten kost wat kost overwinnenen hunne eerlooze leus benut tigende het einde verrechtvaardigt de middelen zij hebben ze allen gebruikt be halve de goede. Het politiek belang van den strijd was voor ons niet zeer aanzienlijk. Die control, welke wij eischten en welke de klerikalen zoodanig vreesden dat zij ons dezelve wei gerden ten koste van zooveel oneerlijkheden, zullen wij in eene nakende toekomst hebben. Het eenmaken onzer kieswetten zal zich verwezenlijken. Het telt aanhangers op al de banken der Kamer en zelfs op deze der Regeering. Onze intrede op het stadhuis is dus maar uitgesteld. Maar dit belet niet dat het niet zonder een gevoel van droefheid, van walg en van verontwaardiging is, zonder eene zekere on rust voor de toekomst van het land te ge voelen, dat wij de gebeurtenissen bijgewoond hebben, welke zich in onze stad hebben voorgedaan ter gelegenheid der kiezing van 7 Februari. De klerikale partij neemt eene zeer zware verantwoordelijkheid op zich te genover het landwant de kieszeden welke zij in onze stad ingevoerd heeft zijn deze welke zij overal gebruikt. Mochten zij de oogen openen van al de mannen van orde Indien het kiesmachien moet vervalscht worden door de medeplichtigheid van dezen wiens eerste plicht het is de regelmatige werking onzer instellingen te verzekeren, indien de wettelijkheid voor hun maar een ijdel woord meer is, indien het gezag waar mede zij bekleed zijn de bescherming niet meer moet zijn van allen, maar een middel waarvan zij gebruik en misbruik maken om hunne persoonlijke eerzucht te voldoen en zich aan het bewind te houden, wat zal er der minderheden overblijven om hunne rech ten te doen gelden Men kan eenmaal bedrogen worden, men laat zich niet eeuwig bestelen De minderheden beletten wettiglijk te ze gepralen, is hen in de omwentelingswegen stooten. Ziedaar het gevaar en zeggen dat het de klerikale partij is, welke zich zoo gaarne den naam van partij der orde geeft die het voorbereidt. En zeggen dat de katholieke geestelijk- beid, het Journal d'Ypres bekent bet, zulke strijden zegent waar de zegepraal maar moeilijk ontrukt is dan met te goochelen met al de strafbaarheidsscbikkingen van ons kieswetboek. Ziedaar de zedelijkheid der kiezing van Zondag 7 Februari. Mocht zulke houding hun niet eens te veel berouw veroorzaken En dat nu de heeren Lemahieu en Van denboogaerde bezit gaan nemen der zetels die zij ons ontstolen hebben. Er zijn neder lagen die dezen vereeren welke dezelve on derstaan. De Kamer heeft den 12 dezer met 73 stem men tegen 30 en 4 onthoudingen de oprich ting der gemeente Poelcapelle gestemd. Wij juichen die stemming der Kamer9 rechtzinnig toe. De inwoners van Poelca pelle zien eindelijk hunne pogingen met een goeden uitslag bekroond, na meer dan veer tig jaren wachten. Herinneren wij ter dezer gelegenheid dat het op 't aandringen is van onzen volksver tegenwoordiger M. Nolf, dat deze gelukkige oplossing grootendeels te danken is. De klerikale gazetten houden niet op te herhalen dat zij den persoonlijken en ver plichtenden dienst niet willen omdat de waardigheid van den seminarist niet overeen komt met de kazerneklaps en met het solda tenleven. Welnu, sedert de ongelukswet op het vrij- willigerschap, zijn door gansoh het land maatschappijen tot stand gekomen, met pas toors aan 't hoofd, voor de aanwerving der wederspannige vrij willigers al de beloften van voorrechten, van vergoeding, van plaat sen, worden gedaan om do jonge landslieden in de kazerne te lokken. Ofwel de priesters gelooven aan den beder- venden invloed van het soldatenleven niet, en alsdan is het voorwendsel van hunnen tegen stand voor den persoonlijken dienstplicht vernietigt. Ofwel, zij zijn overtuigd van het gevaar dat de kazerne voor de ziel van den soldaat aanbiedt en dan is het gedrag van die gerokte werversagenten niet te noemen. Zij brengen een keer te meer hunne waar digheid in bedenking, met de jongelieden naar een leger te trekken dat, volgens hen, de opvoeding bederft. Wanneer het volk eens zal klaar zien, zal het zich niet meer laten bedriegen en zal zich met misprijzen afkeeren van dezen die een voetstuk maken van hunnen godsdienst om het menschdom beter te onderwerpen. BOIVD Liberale Propaganda. Met het oog op de aanstaande Wetgevende en Provinciale Kiezingen, heeft het bestuur van den Bond een bestendig bureel ingericht, gelast met het nemen van de practische maat regelen, om de Liberale Propaganda, door gansch Vlaamsch België, te verzekeren. Dit bureel gelast z:oh met het opstellen, uitgeven en uitdeelt van liberale weekbla den en vlugschriften, tracts, plakbrieven, en het geven van conferenties in de Vlaamsche provinciën. Alle verdere inlichtingen zullen met de meeste bereidwilligheid worden verschaft door het bestuur van den Bond, Fortstraat. 17, te Gent. VAN 7 FEBRUARI 1904- opgericht in het midden der Kloosterpoort, (rechtover de woonst van den Deken). Een koninklijk besluit van 31 December 1903 vergunt de navolgende toelagen aan de hiernavermelde gemeenten van het arrondis sement Yper om ze te helpen de kosten dek ken van uitvoering der verbeteringswerken aan landelijke buurtwegen Noordschote, 2,012 frank. Reninghe 4,297. Reninghe, 4658. Proven, 529 Boesinghe, 80. Wervick, 301. Yper, 120, Crombeke, 1,665. Zondag aanstaande 21 dezer, zal de hof bouw maatschappij van het. arrondissement Yper, eene algemeene vergadering houden om 3 ure 's namiddags, in haar lokaal Getemde Leeuwen oude Botermarkt. Het publiek zal er vrij toegelaten worden. DAGORDE. 1) Koers over boomteeld 4® les door M. Rob. Pauwels, staats voordrachtgever. 2) Lezing der verslagen der vorige verga deringen. 3) Mededeelingen Briefwisselingen 4) Aanveerding van nieuwe leden 5) Aanbrengsten prijskampBloemende planten 6) Kostelooze uitdeeling van groenselzaden aan de leden der maatschappij. Tombola. Schieting van 18 Februari 1904. Gewone schieting Pinteion M. 20 25 25 25 25 120 Vermeulen H- 20 25 25 25 25 120 Legon E. 25 25 25 20 25 120 Burgho, A. 20 20 25 25 25 115 Butaye A. 20 35 25 25 20 115 Ommeslagh R. 25 20 25 25 20 115 Gaimant A. 20 25 20 25 20 110 Fol J. 20 25 25 20 20 110 van den 12 tot den 19 Februari 1904. Geboorten. Butein, Garolus, Dixsmuidestraat. Deraedt, Garolus, Elverdinghestraat. Waulter, Ivonna, Paddepoelstraat. Coffijn, Lucianus, Bukkerstraat, Hoet, Julius, Oude Kortrijkstraat, Maxy, Josephus, Weduweustraat. Tahon, Joanna, Eigenheerdstraat. Olevier, Maria, Patteelstraat. Duthieuw, Mauritius, Poperinghe steenweg. Cleenwerck, Blanca, Lange Meerschstraat. Huwelijken. Dewulf Carolus, geneesheer te Poperinghe, en Donck Agnes, zonder beroep, te Yper. Vernaillen Felix, rijtuigmakersgast te St Jans Molenbeek, en Verslijp Julia, zonder beroep, te Yper. Flamant Adolphus, beeldhouwer, en Dut- hoy Sidonia, zonder beroep, beiden te Yper. Dombrecht Camillius, peerdengeleider, en Bonte Gelina, werkvrouw, beiden te Yper. Gequiere Henricus, aardewerker, en Ver- waerde Maria, kanten werkster, beiden te Yper. Gouwij Henricus, blikslagersgast, en Van Eecke Helena, huishoudster, beiden te Yper. Warlomont Oscar, handelsvertegenwoor diger te Hasselt, en Vandromme Irma, win keldochter, te Yper. Cambier Georgius, eerste sergeant major, schermmeester by het 3e linie regiment, en Tanghe Gelestina, kleermaakster, beiden te Yper. Sterfgevallen. Kricke Maria, 73 jaar, zonder beroep weduwe Bisschop Petrus, Poperinghe steen*'' HHBHK - JtX ^Q DER VAN HET

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2