ORGEL Monument der uitkooping universum Gr ammo-V iographe Zaal der Beurs, De oorlog en de Gongostaat. Kiesbaren voor den Senaat. Volgt het voorbeeld, Mijnheeren. STADSNIEUWS. Vrijdag 1*" April 1904, PLECHTIGE INHULDIGING Neutraliteitsverklafing. De hindernis der zegepraal. Maatschappij der Oud-Pompiers. bal. DIERENGAARDE Alle dage, te beginnen van 4 ure, Eenen nieuwen schoonei I)e gebeurtenissen op handen in 't verre Oosten kunnen een invloed van doorwegen den aard uitoefenen op de zaken van den Congo-Vrijstaat. Engeland de handen meer dan vol heb bend met de kuiperijen die het voor zijn bondgenoot Japan moet smeden, en zich moetende bereid maken om desgevallende zijne stem in 't geschil te verheflen, zal binnen de drie eerste maanden niet meer aan Congo denken en de Belgen dus ook met rust laten. De andere mogendheden hebben voorwaar voor den oogenblik, andere bekommernis sen, dan 't onderzoek over ietwat klappe rende oorvegen aan gekleurde rakkers in Mayombé uitgedeeld of jonge meiden aldaar tegen wil en dank tot priesteres van Venus verheven. Dit wederiandsch gekibbel is dus voor een onbepaalden tijd verdaagd. Lukt het nu, evenwel dat Japan, met En- geland's hulp Rusland 't vuur wat nauw aan de schermen legt, dan zal de Brit niet meer in te toornen zijn. In zijn onbesuisden overmoed waant hij zich de meester van 't heelal en legt den klauw op Midden-Afrika. De oogen blijven dus gericht op Frank rijk, daar vandaar uit de stem moet opgaan die Europa zal geruststellen over 't dreigend geel gevaar. Bij 't naderen der senatoriale kiezingen, wordt ons dikwijls de lijst gevraagd der kiesbaren voor den Senaat, wonende in de omschrijving Kortrijk-Ieperen. Ziehier de bepaalde lijst afgekondigd in 1903 MM. Berten, F., eigenaar, Poperinghe; Biebuyck, L., Voorzitter der Rechtbank, Ieperen; Boedt, J.-L., eigen., id.Breydel G. id., Brielen; Bruneel, Gust., id., Kemmel; Cantillion, Maria, handel., Kortrijk; Cap- pelle, Alb., eigen., Meenen; Cardinael, Cés., Ieperen; Corner, F., handel., Kortrijk; de Codt, Val., eigen., Voormezeeledel re; de Page, Eug. (baron), id.Locre"; De Ridder, Vital, notaris, Kerkhove; deThibault deBoesinghe, Ernest, eigen,, Boesinghe; id., Louis, id., id.; de Vinck, G. (baron), id., Zillebeke; Dhont, Ch., vrederechter, Pope ringhe; Donck, Am., brouwer, Ieperen; Floor, Jul., notaris, Rousbrugge; Florin, Em., eigen., Kortrijk; Fraeys, Ernest, id., Ieperen Godtschalck, Aug., eigen., WaastenGoet- hals, Alb., rentenier, Kortrijk; id., Jul., id. id.; Hage, Hendrik, eigen., Kortrijk Hocedez, F., id., Luingne; Hynderick, Eug. (ridder), id., Hollebeke; Lambin, Ad., eigen., Ieperen; Landas, O., id. Kortrijk; Lannoy, Ad., brouwer,Meenen Mazeman de Couthove et de Tonlieu, Raoul (baron), eigen., Proven; Meersseman, J., id., Ieperen; Merghelynck, Ferd., arrondisse mentscommissaris, id.; Moreels,Gust.,hand Tieghem. Poupaert, Ant., geneesh., Ieperen; Rabau, Em., brouwer, Ieperen: Surmont de Volsberghe, Arth. (baron), eigen., Ieperen. Tack, L eigen., Ieperen; Tack, P., advo caat, Kortrijk; Valcke, Em., fabrikant, Poperinghe; Van- denberghe, Ph., brouwer, Ieperen; Vanden- peerehoom,P.,eigen., KortrijkVandeVenne Raym., notaris, SweveghemVan Eecke, A., eigen., Wervick; Van Elslande, Cesar, id., id. Ch., id., id.; Vanheule, L., id Ieperen; Vercruysse, Am., eigen., Kortrijk; id. Cam., handel., id.; id. Joris, advocaat, id.; id. Paul (1849), id., id.; id. Paul (1855), id., id.; Ver- haeghe, Ad., handel., Vichte; id. Auguste, eigen. .Wervick; id., Jan,id., id.; Veys, Aug., eigen Harelbeke; Volbrecht, id., Waasten. Onder de 10 meest belaste burgers der pro vincie, na de kiesbaren, die de voorwaarden van kiesbaarheid bezitten, uitgenomen deze van den cijns, vinden w(j: MM. Baut, Leop. fabrikant, Kortrijk, fr. 1,115.51; Victoor, Eud., eigen., Meessen, fr. 1,075.45. sche romanschrijver Karl Ewald de volgende samenspraak in de Politiken van Copen hagen. St.-Petrus verscheen over Gods troon en deelde hem mede dat de Russisch-Japannee- j sche oorlog was uitgebroken. Toen hij ge ëindigd had, viel de Russische Engel op de knieën en vouwde de handen samen. Help de Russen, o heer, de rechtgeloovige Russen. De Tsar zal u loven in St.-Petersburg, voor u knielen in Moskou en zich plat ter aarde werpen te Karan Verpletter de gruwelijke onrechtvaar dige Russen, bad de Finsche engel en beurde zijn donker, treurig hoofd op. De Fransche Engel fluisterde in het rech teroor des Heeren Sta de Russen bij, an ders gaat Frankrijk bankroet Laat de Japanneezen zegepralen, fluis terde de Britsche Engel aan het linkeroor. Alsdan zullen wij niet verplicht zijn hen te moeten helpen. Stort ze alle bei in het verderf, zuchtte de Chineesche engel uit het diepste van zijn hart. Waar is de Japanneesche engel? vroeg God. Ik zie hem niet. Hij is naar den oorlog gegaan en schiet op Port-Arthur. God zag den eenen na den anderen aan. Dan speelde een glimlach op zijn oud on- grondelijk aangezicht. - St.-Petrus, luister, zegde hij. Wij zul len ons neutraal en onzijdig houden I... even als Pius X. Een feit zonder voorgaande komt plaats te hebben in de Vereenigde Staten. De republikeinsche kandidaat gekozen door de stad Deswer om in de Kamer van Volksvertegenswoordigers te zetelen, heeft verklaard dat zijne kiezing bekomen was geweest bij middel van bedriegelijke kuipe rijen en heeft zijn ontslag gegeven ten voor- deele van zijnen mededinger. Zulke daad van politieke eerlijkheid ver diende kenbaar gemaakt te worden. Dien republikeinschen kandidaat niet ver warren met de gekozenen van het kiesbedrog Medegedeeld. VAN 7 FEBRUARI 1904 opgericht in het midden der Kloosterpoort, (rechtover de woonst van den Deken). Onder dezen titel schrijft de gekende Deen- Het orgaan der Ypersche klerikale partij weet niet hoe hare zegepraal uit te leggen. Er is maar ééne uitlegging mogelijk: het zijn de liberalen die min gezeurd hebben den 7 Februari dan den 18 October 1 Het zijn waarachtig maar de liberalen (die niet aan het bewind zijn en niet beschikken over den grooten invloed waarvan de kleri- kalen nooit geen misbruik maken), om kie zers te bedreigen hun brood te ontnemen, om hun van 10 tot 100 franks te geven voor hunne stemmen, om hun bedieningen te be loven, om, eenige dagen vóór de stemming, een overvloed koopwaren te bestellen bij twijfelachtige kiezers, om kooplieden te hel pen die in verlegenheid zijn van betaling, om hunnen wil op te dringeD aan al hunne onderhoorigen, om de uitdeeling te beloven van eetwaren, kleederen, enz. Het zijn ook de liberalen die invloed ge oefend hebben op de ouderlingen der gestich ten, ofschoon zij geen toegang gehad hebben in geen een der liefdadigheidsgestichten der stad; het waren liberalen, de merkwaardige personen die hen daags vóór de kiezing be zocht hebben 1 Ongelukkiglijk weet men maar al te wel dat die goede klerikalen altijd aan de libera len verwijten wat zij alleen gedaan hebben. En nu de cijfers Er zijn min gepanacheerde den 7 dan den 18, zegt het Journalinderdaad, aangezien er min kandidaten zijn (2 tegen 8), zijn er min gelegenheden om te panacheerent is dus nog van daar niet dat de winst der kle rikalen komt. Er zijn min witte briefjes, zegt het nog inderdaad, ja; maar het vergeet dat het cijfer van 109, aangeduid als witte, insge lijks de nietige briefjes bevat, die altijd min der in getal zijn voor eene gedeeltelijke kiezing van 2 kandidaten van eene zelfde reeks, dan wanneer er tien kandidaten zijn van twee reeksen; daar de kiezer min gele genheid heeft om zich te vergissen. Het is buiten twijfel dat de witte briefjes van den 18 October eerder voordeelig ge weest zijn aan de liberale kandidaten, en indien het Journal verzekert dat zij ditmaal voordeelig zijn geweest aan zijne vrienden, het wil daarmede zeggen dat de zes geko zenen van den 18n, Colaert aan 't hoofd, de eenige bedoeld waren door die misnoegde of onverschillige kiezers, en dat is niet zeer vleiend voor die groote advokaten en andere doorluchtige mannen eenen Lemahieu of eenen Vandenboogaerde de voorkeur te zien hebben op hun. Maar wat het klerikaal orgaan zeer wel weet maar niet schrijven durft, 't is dat meester Colaert den 18 October weder opge- vischt is geweest (hij is altijd de vriend der visschers geweest) door een vijftigtal bij zondere stemmen voor hem alleen (onvol ledige klerikalen in kiestaal) zooniet viel hij in den zakDie stemmen zijn hem zeker toegekomen ten gevolge der vurige gebeden die hij stortte vóór den 18 OctoberT903? En dan, geloofwaardig Journal, zijn er nog een honderdtal stemmen buiten deze hierboven opgesomd waarvan gij ons den oorsprong vraagt, daar gij ze zelve niet kunt uitleggen. De uitlegging voor ons, liberalen, is zeer gemakkelijk. Vele kiezers zijn omkoopbaar. Welnu, de klerikale partij heeft sedert laog kennis gemaakt met dat bijzonder slach kiezers. Een der vrienden van het Journal bekende reeds vóór de optelling der stemmen, dat heid verzekerde van 251) klerikale stemmen De zin dezer verklaring zal niemand ont snappen; het kieswerk (of liever het kies - manna) zal nog meer indruk gedaan hebben dan deze ernstige aanteekenaarsJ/het.hebben kunnen voorzien. Het schijnt nog dat wij u bijna twee man daten ontfutseld hebben den 18 October. Helaas 1 Journaleen besluit van een kleri kalen minister, M. de Trooz, heeft tegen uwe belangen geoordeeld en heeft de kiezing verbroken; 't is te zeggen dat hij uwe on rechtvaardige en twijfelachtige zegepraal niet goedkeurde. Wie is dan de ontfutseiaar Allo, doorluchtig en klerikaal Journal, vooraleer te spreken van liberaal goud of van liberaal bedrog, oordeelt u zeiven en onderzoekt uw geweten en volgt niet altijd de zedeleer van zekere jezuieten: Het einde heiligt de middelen Eene gekochte zegepraal is dikwijls min waard dan eene eerlijke nederlaag. liericht. Zondag 13 Maart, ten 9 ure, Vermomd, gemaskerd en prachtbal, uitsluitelijk voorbehouden voor de leden der maatschappij. N, B. De personen buiten de stad wonende en voorgesteld door een lid zullen aanveerd worden mits betaling van eenen ingangs- prijs van twee franken. Vrijdag 25 Maart ten 8 1/2 ure, AVONDFEEST. Zondag 17 April, ten 7 ure, 3- i* t Concert gevolgd van Eerstdaags): GROOTE MARKT, slechts voor eenige dagen Liefhebbers van Aandoeningen komt allen zien naar de IV ieuwerwetsche der overschrokkene belgische dierentemstei' CAMELIA, gediplomeerd te Brussel, die voor de eerste maal komt met wilde dieren, gekocht bij aankomst der schepen te Antwerpen. In iedere vertooning, werkzaamheden der Wreede leeuwin Bellona 2 Dierentemmers. Uitleg. Naamlijst van al de dieren. DE SERPENTEN BEKOORSTER, met bare schoone verzameling kruipdieren, Werkzaamheden van een stekelvarken, groote nieuwigheid voor de eerste maal voorgesteld. Aandoenlijke oefeningen der dieren- temster CAMELIA. met hare Hyenas en hare Poolsche Beeren. De Leeuwenjacht door den temmer Aalenda. ONDER EENE VUURREGEN. Alle dagen ten 8 ure, maaltijd der dieren. Prijzen der plaatsen: Eerste 0.30; tweede 0.20 fr. GROOTE MARKT. Feestplein recht over het hotel de Chatellenie. Voor de eerste maal in onze stad Hel Paleis van Bestuurder M. E. GERARDY-XHAFLAIRE, rion Zondag, maandag, donderdag feestdagen Voorstelling van 2 ure namiddag, De reis in de maan. Napoleon Bonaparte Marie-A ntoinette Les Omer's, Pantomime Het veld der kool of de oogst der kinderen Een oogslag op elke stagie, enz. em. Volgens men ons verzekerd is het moeite weerd deze voorstellingen te gaan bewonderen daar men er eenige aangename uurtjes doorbrengt. De prijzen der plaatsen zijn als volgt: 1* pl. 75 c. - 2® pl. 50 c. - 3® pl. 30 c. Voor de kinderen i® pl. 50 c. - 2® pl. 30 c. - 3® pl. 20 c. C VaTOVSTHA VT te YPEB ZONDAG 28 en MAANDAG 29FEBRUARI zal er bal gegeven worden zooals vroe ger. zal een aantal van de schoonste dansen spelen. Ingangprijs centiemen, recht gevende aan een glas bier. Elk zeg het voorts. Bestuurder: DURINGER. Eindelijk, Inwoners van deze plaats omstreken 11 Werklieden van Fabrieken, Spinne# IJzerenweg, Trams enz. enz. Gij die groot noodig hebt eene aantik king die voor U afzonderlijk tot groot dient. VAN HET eetit; „,oor(jer_ mag» 8CI1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2