ORGEL Grammo-V iographe Zaal der Beurs, ELROSE w d li Weg met de ellendelingen Nog en altijd bedrog. STADSNIEUWS. DIERENGAARDE Alle dage, te beginnen van 4 ure, Hofbouw Maatschappij Sportleven. Eenen nieuwen schoonen VERSCHILLIGE TIJDINGEN. HAAR HERSTELLER Nadien zal ik spreken, zoo ik het raadzaam lordeel. De heer voorzitter. Ik begrijp niet waarover de heer Demblon uitleggingen geven wil. Het is bewezen dat de eenvoudige dagorde verworpen is met 44 stemmen tegen 43. Het eerste puntwaarover dient te worden restemd, is dus de dagorde, voorgesteld door len heer Furnémont. Die dagorde luidt De Kamer, van gevoelen zijnde dat de jienstorde, waarbij de gendarm Henrard werd gestraft, opnieuw dient te worden on derzocht, gaat over tot de dagorde. De dagorde, voorgesteld door den heer Furnémont, wordt verworpen met 63 stem men tegen 55 en 5 onthoudingen. Ziedaar dus nauwkeurig wat er gebeurd is Op het oogenblik dat men den naam van M. Borboux oproept, zijn er zeven ja's en tien neen's. M. Borboux is afwezig; een lid der rechterzijde stemt stoutweg ja in zijne plaats. Men roept M. de Winter. Er zijn op dat oogenblik vijf-en-twintig ja's, deze van M. Borboux medegerekend, die 'een eerste bedrog is en drij-en-twintig neen's. De balans gaat heen en weder. Een lid der rechterzijde, in de afwezigheid van M. de Winter viodt het goed dezelve langs zijnen kant te doen hellen en stemt stout ja in plaats van den afwezige. Kan men zich iets verbazender inbeelden Is er iets schandaliger dan te bestatigen dat in het Parlement gemachtigden van het volk bedriegelijk stemmen voor afwezigen derwijze eene dagorde te doen aannemen, wanneer zij in wezenlijkheid verworpen wordt door de meerderheid der tegenwoor dige afgevaardigden Na het kiesbedrog, het bedrog in 't Parle ment dit is wel en zeker de toestand der klerikalen. De wanhopige pogingen van al de leden der rechterzijde zijn niet voldoende geweest om dien indruk uit te wisschen dat er op de banken dei- rechterzijde een man zetelt die stemt voor een afwezige 1 En dat gebeurt in eene stemming waar het ministerie blootgesteld is in minderheid gesteld te worden. Want er dient nog bestatigd te worden dat de naam van M. de Winter bijna op het einde der naamafroeping voorkomt, er is dus ja geantwoord geweest door een lid der rechterzijde voor eenen afwezige op het oogenblik dat men zich gemakkelijk reke ning kon geven dat de uitslag der stemming slechts van eenige stemmen zou afhangen. Ditmaal heeft men deze onnauwkeurige stem vernietigd, maar welke waarborg heb ben wij voor het verledene en de toekomst? De afgevaardigden der oppositie zullen nu wel verplicht zijn een oog in 't zeil te hou den en te zien of dezen die stemmen tegen woordig zijn. Ziedaar waartoe wij gebracht zijn in Bel- gie dank aan de klerikale overheersching En de klerikale dagbladen durven nog van zedelijkheid spieken Moet men zich verwonderen, in tegen woordigheid van feiten gelijk deze welke men in de Kamer komt te bestatigen, dat er in ons klerikaal Belgie bederf is van boven en opstand van onder Indien men aan ons Vaderland de ergste tijdstippen van verval wil sparen, is het hooge tijd dat men eenen bond make van de eerlijke lieden om dezen van het bewind te borstelen die het onteeren. Wanneer de algemeene zuivering Wij zijn verplicht voor de waarheid te be statigen dat M. flolaert de zitting der Kamer van den 24 niet bijwoonde. De verdenkingen zouden dus op hem niet kunnen vallen. De verontwaardiging van al wat in het gansche land nog eerlijk is wordt van langs om heviger tegen de zeuraars van hoogen stand en dezen die voordeel getrokken heb ben uit hunne eerloosheid. De heer Minister Van den Heuvel was maar half vrijgesproken geweest in de zaak van Pietrebais. Ook was de zuivere en een voudige dagorde maar gestemd geweest met ééne stem meerderheid. En zie, het schijnt dat deze de stem is van een ellendeling. Een ellendeling 1 Het woord is van M. Renkin, klerikale afgevaardigde van Brussel. 't Is een ellendeling, dat lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers welk, om den minister in gevaar te redden, voordeel ge trokken heeft uit het vertrouwen zijner col lega's om te stemmen in den naam van M. Borboux, onpasselijk, 't Is een ellendeling dat lid der rechterzijue die den uitslag der kiezing vervalscht heeft met te stemmen voor M. de Winter, afwezig. De rechterzijde moet voor hare eer dien ellendeling ontmaskeren en uit hare gelede ren bannen. Die man. die het vertrouwen verraadt dat men in zijne goede trouw gehad heeft, is niet meer waardig in de Kamer te zetelen. Geheel de rechterzijde is verplicht geweest het te bekennen. Wij zullen zien of zij den moed zal hebben hem te ontmaskeren. Dat voorval is maar het gevolg der te lange regeering van de klerikalen. De liberale partij, in strijd met de kleri kalen, heeft zich altijd bevonden vóór het bedroe dat behendig ingericht was door hare tegenstrevers. Wat heden nog te Yper gebeurt, um ge volge der gemeentekiezing van 7 Februari, is eena schande voor de klerikale partij en hare hoofdmannen. Het voorbeeld van poli tieke onzedelijkheid dat deze aan het volk geven maakt een schandaal uit gevoegd bij eene eerloosheid. Het bedrog, de drukking, de omkoopiog, al de middelen, de eene on eerlijker dan de andere, worden door die heeren gebruikt, die het daaraan verschul digd zijn aan het bewind te blijven tegen den vrijen wil der inwoners van Yper. Moet men herinneren dat het kiesgangs ken ingevoerd werd door de linkerzijde, met eene groote meerderheid der rechterzijde, om een einde te stellen aan die schandalige drukkingen op de kleine kiezers? Moet men opnieuw spreken van de kies- omkooping bij klaren dage gepleegd in het land van Aalst, waar de bras- en slemppar tijen niet ophouden bij het naderen eener kiezing En dat ander voorval van Aalst: een groot getal burgers ingeschreven op de kiezerslijst dank aan valsche opgaven over den datum hunner geboorte En wanneer dat bedrog ontdekt wordt, wanneer het gebrandmerkt wordt door het Verbrekingshof, dat zich machteloos ver klaart om het te beteugelen, neemt de rech terzijde geen enkelen maatregel om den te rugkeer er van te beletten, want zij weet dat zij alleen voordeel trekt uit dien toestand. Oh! wij beschuldigen de leden der parle mentaire rechterzijde niet deel te nemen aan die oneerlijke daden. Maar wat zeker is, 't is dat zij er allen voordeel uit trekken, en dat zij, weerhouden, men weet niet door welke oorzaken, den moed niet hebben er een einde aan te stellen. Tot nu toe heeft de eerbied voor den par lementairen regeeringsvorm ons niet toege laten te gelooven dat de zeuraars zetelden in het Parlement zelve. Heden moeten wij buigen vóór de klaar blijkelijkheid. De kanker van het bedrog heeft tot de hooge gelederen der klerikale partij aangetast. Op de banken der parle mentaire rechterzijde zetelt ten minste een zeuraar. Die man, die ellendeling, gelijk M. Renkin het gezegd heeft, dat onwaardig wezen, in dien hij uit de gelederen der rechterzijde niet gebannen is, zal het bederf rond hem sprei den en zal het geheele Parlement onteeren. De rechterzijde moet eene daad van rech- vaardigheid doen die ter zelfde tijde eene daad van zedelijke gezondmaking zijindien zij het niet doet, wordt ze medeplichtige der eerloosheid. Zondag 28 Februari was er kiezing te St. Gillis bij Brussel, de liberale kandidaat is gekozen geweest met eene meerderheid van 3650 stemmen. Tot het laate oogenblik hebben de partijen hunne werkzame propaganda voortgezet. Terwijl de liberalen, die talrijke khsverga- deringen ingericht hadden, er hunnen kandi daat M. Louis De Rijcker gingen verdedigen, hebben de klerikalen zich bepaald, volgens hunne gewoonte, immers, met leugenachtige en beleedegende plakbrieven uit te plakken. Als kuiperij der laatste oogenblikken, heb ben de klerikalen aan de deur der kiesbu- reeleneen naamlozen omzendbrief uitgedeeld, schijnende voort te komen van de socialitische partij,, geen naam van drukker dragende en de socialisten verzoekende, die in deze kie zing, niet streden, maar hunne stem brachten aan den anti-klerikalen candidaat, zich te onthouden. Ziehier een volzin van dezen omzendbrief Men kan den zetel van den gezel Delpier- re, die aan een socialist toekwam, aan geen doctrinaire leveren. De Rycker heeft de nagedachtenis van Jan Volders beleedigd met te weigeren aan eene onzer straten den naam van dat kind van Sint Gillis te geven. De omzendbrief eindigde aldus De socialisten zullen voor Begerem stem men ofwel zij moeten wit stemmen. Die kuiperij is verijdeld geweest. De libe ralen en de socialisten hebben door de politie de omzendbrieven doen aanslaan en verschei dene uitdeelers, ondervraagd, hebben ver klaard dat zij hun behandigd waren geweest door een katholi k raadslid. Een onderzoek is bevolen geweest en er zullen zeer waarschijnlijk vervolgingen inge spannen worden tegen dezen onkieschen ma gistraat. Nog bedrog dus De klerikale partij is waarlijk rot Eerstdaags: GROOTE MARKT, slechts voor eenige dagen. Liefhebbers van Aandoeningen komt allen zien naar de rv ieuwerwetsche der overschrokkene belgische dierentemster CAMELIA, gediplomeerd te Brussel, die voor de eerste maal komt met wilde dieren, gekocht bij de aankomst der schepen te Antwerpen. In iedere vertooning, werkzaamheden der Wreede leeuwin Bellona 2 Dierentemmers. Uitleg. Naamlijst van al de dieren. DE SERPENTEN BEKOORSTER, met bare schoone verzameling kruipdieren. Werkzaamheden van een stekelvarken, groote nieuwigheid voor de eerste maal voorgesteld. Aandoenlijke oefeningen der dieren temster CAMELIA. met hare Hyenas en hare Poolsche Beeren. De Leeuwenjacht door den temmer Valencia. ONDER EENE VUURREGEN. Alle dagen ten 8 ure, maaltijd der dieren. Prijzen der plaatsen Eerste 0.30; tweede 0.20 fr. GROOTE MARKT. [Feestplein). recht over het hotel de Chatellenie. Voor de eerste maal in onze stad Hel Paleis van Bestuurder M. E. GERARDY-XHAFLAIRE, Den Zondag, maandag, donderdag en feestdagen Voorstelling van 2 ure namiddag. De reis in de maan. Napoleon Bonaparte Marie-A ntoinette Les Omer's, Pantomime Het veld der kool of de oogst der kinderen Een oogslag op elke stagie, enz. enz. Volgens men ons verzekerd is het de moeite weerd deze voorstellingen te gaan bewonderen daar men er eenige aangename uurtjes doorbrengt. De prijzen der plaataen zijn als volgt i® pl. 75 c. - 2e pl. 50 c. - 3e pl. 30 c. Voor de kinderen; 1® pl. 50 c. - 2e pl. 30 c. - 3® pl. 20 c. van het arrondissement Yper. Op zondag 6 Maart om 3 ure 's namid dags Vijfde les over fruitboomteelt door Mijnh. R. Pauwels, Staatsvoordrachtgever Lokaal - Getemde Leeuwen - (bovenzaal) oude botermarkt. Vrijen ingang. Alle liefhebbers van boomteeltkunde wor den uitgenoodigd. Met Paaschen zal den kleinen Vanderstuyft deelnemen aan de snelkoersen in de velo droom te Roubaix. Onzen Kampioen is sedert woensdag te Parijs alwaar hij een verbintenis heeft aan gegaan met den wintervelodroom om de 1000 kilometers koers te bestrijden het vertrek uur is zaterdag om 6 uren 's avonds; den uitslag zal u de toekomende week bekend gemaakt worden. CARTOIVSTRAAT et YI'ER. ZONDAG 6 en Maandag 7 MAART zal er bal gegeven worden zooals vroeger. zal een aantal van de schoonste dansen spelen. Ingangprijs centiemen, recht gevende aan een glas bier. ELK ZEG HET VOORTS. Weer is het oorlog. Dat is een jammerkreet, die in dat land, dat in vroeger eeuwen zoo vaak het slagveld van Europa was, doch thans sinds bijna 75 jaren de zege ningen des vredesgeniet, overal een diepen indruk maakt. Gelukkig is het krijgstooneel verre van ons verwijderd, maar ten gevolge der verbindingen over geheel de wereld, zijn er geene afstanden meer, en wij lezen des avonds reeds in de gazetten, wat er des mor gens van denzelfden dag in het verre Oosten is geschied. Maar wij zullen ook hier de gevolgen er van ondervinden. Een oorlogstijd is een dure tijd, en als de prijzen aller voedingsmiddelen, stijgen, is er des te meer aanleiding voor hen, die in vrede wonen, zich op den landbouw toe te leggen, en te meer voort te brengen naar mate de voortbrengselen beter prijzen kunnen maken. Zóó is er geld te winnen Verzorgt dus uwen akker en uwen boom gaard wel, met noeste vlijt en goede mest, in de eerste plaats met echte Peru Guano. De Influenza. We kunnen aan onze lezers niet genoeg herhalen dat al] de dok- toors het eens zijn om te verklaren dat de beste remedie, op eiken ouderdom, voor influenza, kinkhoest, kramphoesl, asthma, enz., de Siroop Depratere is, omdat hij alléén onmiddelijk verlicht en geneestal hoewel hij geene verdoovende middelen bevat zooals andere remediën die gevaarlijk zijn en slechts tijdelijk werken. 2 fr. de flesch te Oostende en te bekomen bij MM. May, Libolte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperingho. Van Windekens te Komen. En overal. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin» verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiffm Pari. Hoofd-Dépót26, ruo Étienae-Marcel, Parijs. Ie bekomen bij M .Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. tf O, EH P5 a N a o IC co lO co c Yper, drukk. *K. Deweerdt, Rijselstr. 59. »-e-©-sx gaagMMD tfBBmn»— MEEST GEZOCHTE O >-s +3 E- cö 10 cs •O Si <D P.3 bo o 3? p o O, O <d 1—1 a3 <D ;*f O t>^ o o o o O O O O O O O ïO> O Cn* w rl W W l-H co o ïO cv* o g O «O T? có CO <M H h CM w r- CV* O O O O O o O O O O O O O co 000-* CMOIOO CV* cv* o 2 Sr -§ 6-1 O t- O cS O .h

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 3