TAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 12" Maart 1904 Nummer 11. Ylaansch-Liberale Weekbladpers. Het onderwijs in Belgie. STADSNIEUWS. Onze Kiesreklamatie. Een rechterlijk onderzoek Abonnementsprijs voorop bet&albA&r 3.00 fr per j&ar roor den buiten. 8.50 fr. voor stad. Per 8 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- i die voor het buitenland worden ontvangen doer den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij i onderteekend toe te zenden. Artikelen onge teek end of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. B O X D Liberale Propaganda Met het oog op de aanstaande Wetgevende en Provinciale Kiezingen, heeft het bestuur van den Bond een bestendig bureel iDgericht, gelast met het nemen van de practische maat regelen, om de Liberale Propaganda, door gansch Vlaamsch België, te verzekeren. Dit bureel gelast zich met het opstellen, uitgeven en uitdeelen van liberale weekbla den en vlugschriften, tracts, plakbrieven, en het geven van conferenties in de Vlaamsche provinciën. Alle verdere inlichtingen zullen met de meeste bereidwilligheid worden verschaft door het bestuur van den Bond, Fortstraat, 17, te Gent. Bij de behandeling der begrooting van onderwijs, werd door M. Vander Velde, leider der socialisten, in de Kamer eene be langrijke redevoering uitgesproken, die we bij gebrek aan plaats, slechts gedeeltelijk kunnen opnemen: .Het getal ongeletterden. Wij stellen het algemeen belang van 't land en van den arbeidersstand boven de kleingeestige bezorgdheid om in deze be raadslaging gelijk te halenook verheugen wij ons over de cijfers, die den heer minister in den loop dezer behandeling heeft aange haald. Dat neemt niet weg dat 19 t. h. onzer bevolking en 11 t. h. der miliciens ongelet- terd zijn. En dat zijn gemiddelde getalleD, op het algeheel getal werklieden en burgers. Wij wenschten het getal arbeiders te ken nen, die geen dagblad kunnen lezen, noch hun naam schrijven. Daar al de lotelingen geringe menschen zijn, kunnen wij er uit be sluiten dat de verhouding der geletterden verschrikkelijk is13 t h. van dezen kun nen lezen noch schrijven; 5 t. h. kunnen enkel lezen; 24 t. h. kunnen lezen en schrij ven 45 t. h. kunnen goed lezen en rekenen 12 t. h. kortom hebben hooger onderwijs genoten. Ik heb het gemiddeld getal der ongeletter den btj de steenbakkers van den Rupel, de wevers van Vlaanderen en de mijnwerkers van den Borinage opgezocht. Bij de steen bakkers bedraagt het getal ongeletterden 46 t. h., de kinderen inbegrepen; 29 t. h. bij de volwassenenbij de wevers bedraagt het getal 44 t. h. en 27 t. h.bij de mijnwerkers van Pftturages en Quaregnon, 44 t h. en 27 t. h. Dus zijn in de voornaamste nijverheidsge meenten een groot derde der werklieden volkomen ongeletterd. En dan is men ver wonderd dat er in die gemeenten, waar het bestuur is samengesteld uit werklieden, soms onregelmatigheden voorkomen. Integendeel is het bewonderenswaardig dat deze aldus verwaarloosde werkende stand die heerlijke «rbeidsinrichting kon tqt stand brengen, die bewondering afdwingt aan het proletariaaj, der twee werelddeelen. Dat is ongetwijfeld te danken aan hunne, overgroote lust om te leeren, zoodat die arme werklieden, die niet kunnen lezen, nadat zij politieke vergaderingen en voordrachten verlaten, overal herhalen en bespreken wat zij hoorden. Doch dat is niet meer waar in landelijke gemeenten. Ten platte lande gaat men meer ter school dan in de nijverheidscentrums, wat.eventwel niet belet dat zij nog veel on wetender zijn, wanneer de nietigheid van het leven deze lieden overmeestert bij het verlaten van de school. Onvoldoende schooltijd. De beschrij vingen der landelijke gemeen ten, door het ministerie van landbouw uit gegeven, stellen al vast dat de kinderen der arbeiders niet naar school gaan of ze verla ten na hunne eerste communie. In de Kempen, waar de toestand beter is dan elders, wordt de landbouw aangeleerd maar de heer Vander Bruggen stelt vast dat de kinderen van af hun 10do of llde jaar thuis blijven zonder voldoende kennissen te bezitten om zich te ontwikkelen zij verge ten weldra het weinige dat zij aanleerden en gaan het getal der ongeletterden vergrooten. Volgens een ander officieel verslag, be perkt zich het onderwijs insgelijks bij het lezen en schrijven in Haspegouw. De landbouwkundigen uit Vlaanderen mer ken ook aan dat de kinderen uit den arbei dersstand de school op lljarigen ouderdom verlaten en dat de ouders zich niet meer met hun onderwijs onledig houden. In het cornice van Gent gaan de kinderen der steenbakkers in den zomer met het eten naar hun vader, die op de werf arbeidt dragen, en komen slechts 's achternoens naar school. De landbouwkundigen van den Condroz doen ook aanmerken dat de kinderen de school op onregelmatige wijze bezoeken, ze omstreeks den ouderdom van 11 of 12 jaar verlaten, zoodat het weinige wat ze aanlee- ren weldra vergeten wordt. Na die verpletterende bewijzen zal de heer minister van binnenlandsche zaken wellicht zeggen dat hetzelfde gebeurt waar leerplicht bestaat.... Toestanden van elders. Wat Frankrijk betreft, zoo de rechterzijde het als voorbeeld aanhaalt, dan is het eerst en vooral omdat het haar de gelegenheid verschaft kwaad te spreken van eene regee ring welke zij niet bemint; 't vervolgens omdat de nieuwe wet slecht wordt toege past, want de aard van het Fransche volk is weerbarstig aan dwang, en in een land- bouwland is dergelijke wet steeds moeilijk na te leven. De derde republiek heeft echter ontzaglij ken vooruitgang verwezentlijkt op gebied van onderwijs: In 1874, onder Mac-Mahon, besteedde de Staat 16 millioen aan het on derwijs; in 1901, met Combes-Diocletiaan, heeft Staatsonderwijs 154 millioen gekost 1 De Almanach Hachette bevat volgende be langwekkende statistiek over het getal onge letterden in de verschillende landen Op 1,000 lotelingen zijn er in Duitsch- land maar 0,7 die lezen noch schrijven kun nen; in Zweden 0,8; in Denemark 2.0; in Zwitserland 20,0 die maar gebrekkig kunnen lezen; in Nederlaad 23,0; in Engeland 37,0. In Frankrijk zijn er 46 per duizend; in Belgie 1011 Dan komen Italië met 338 en Rusland met 617. Is het wel mogelijk eene tabel te vinden die leerzamer is op politiek en op maatschap pelijk gebied? De protestantsche landen staan aan 't hoofdvervolgens komen de katho lieke landen en op de eerste plaats het minst clericaal land van al, Frankrijk. Wel is waar komt Rusland achter ons De heer Woeste zal er zeker te zijnen voordeele eene gevolgtrekking kunnen uit afleiden. Ondergeschiktheid van Belgie. Voor mij ligt de kaart van 't onderwijs in Zwitserland en ik heb bemerkt dat de katho lieke kantons de meest onwetende zijn. Dat is natuurlijk, want ieder protestant moet zich een godsdienst vormen volgens den Bij bel en moet dezen dus kunnen lezen. Gelijk welk kanton is geleerder dan Lu xemburg, dat de meest geleerde van onze provinciën is: ik spreek natuurlijk niet van Oost-Vlaanderen waar het arrondissement gelegen is dat den heer Woeste kiestde on- geleerden bedragen er 15.1 t. h. Het kan niet ernstig worden betwist dat Belgie een ondergeschikte plaats inneemt tusschen de natiën van Westelijk Europa. Eiken dag, trouwens, wanneer een gemeen te moet beheerd of een samenwerkende ven nootschap opgericht worden, ondervinden wij hoe moeilijk het is voldoende onderwe- zene mannen te vinden. Voor hoeveel werk lieden is het eenige geestesvoedsel het lezen van 3ea blad niet? Wilt ge er 't bewijs van? Op 108 begrootingen van nijverheidsgemeen ten zijn er 80 die geen krediet voor het aan- koopen van boeken of bladen voorzien? Ik beken dat de heer Francotte groote pogingen heeft aangewend om het beroeps onderwijs uit te breiden; doch onze onder geschiktheid duurt voort, vooral ten opzichte van Duitscbland, waar de scheikundige en de electrische wetenschap buitengewone uitbreiding kreeg. Uit het onderzoek, inde VereeDigde Staten ingesteld door afgevaar digden der Engelsche werklieden, besluiten die van Lancashire dat de Amerikanen hoo ger staan, niet enkel door de uitbreiding van het machinisme en door de natuurrijkdom- men, maar, zeggen zij, ook door de uitbrei ding van het lager onderwijs, het gerégeld schoolbezoek. Er bestaat een treffend ver schil tusschen de Amerikaansche bescha ving en de onze. In Amerika mag eenieder hopen aan den top van den maatschappelijken mast te ge raken, terwijl ten oDzent de klassenindeeling bestendig is, zooals Pius V in zijn jongste motu proprio zegde. Ten onzent zijn er zeer veel onwetenden en zeer weinig geleerden. Wordt voortgezet). aiBwagiiOcar-T- Het rechterlijk onderzoek. In hare zitting van 4 Maart, heeft de be stendige Deputatie de kieszeuring goedge keurd die den 7 februari plaats gehad heeft te Yper. Wij zullen niet meer aandringen op den nieuwen partijaanslag gepleegd door de fa natieke sectarissen die in de Deputatie zetelen. Die heeren, vreezende dat het schandalig gedrag hunner Ypersche vrien den aan het daglicht zou gebracht worden, hebben het voorzichtig geoordeeld het open baar onderzoek met tegenspraak en onder eed, dat wij gevraagd hebben, niet toe te staan. Overigens, zijn zij bekwaam de min ste daad van gerechtigheid te plegen tegen over hunne politieke tegenstrevers? Neen, niet waar? Het is voldoende liberaal te zijn, om door hun als een verstooteling aanzien te worden! Maar de kruik gaat zoolang te water1 En dat zal duren zoolang het volk zal ver slaafd zijn. Maar de huidige geschiedenis van Spanje is voor ons vertroostend Het belgische volk zal ook eens ontwaken, het zal de voorbeelden van politieke onzede lijkheid begrijpen welke door hunne mees ters van heden gegeven zullen geweest zijn, en het zal ze wegborstelen. Heeren bestendige afgevaardigden, heeren klerikalen, zwicht u voor het vervolg!!! Wie de wind zaait, oogst den storm I Het rechterlijk onderzoek, in den naam der liberale Associatie aan den heer Procu- reur generaalgevraagd, heeft den 22 februari begonnen en is heden nog in gang. De be stendige Deputatie zou ten minste moeten gewacht hebben op de uitslagen van dat on derzoek vooraleer zich te verklarenMaar basta 1 De minimis nov curat proetor. Hetgeen wil zeggende grooten bekomme ren zich weinig om de zaken der kleinen. Wij hebben dus het rechterlijk onderzoek. Maar als men ziet hoe en door wien het gedaan wordt, is het om zich af te vragen wie men hier voor den aap houdt Inder daad, de getuigen in Ait onderzoek geroepen, moeten zich in het politiebureel aanbieden vóór den commissaris en den ondercommis saris, twee ambtenaren die rechtstreeks afhangen van het gemeentebestuur, door onze Associatie beschuldigd eene schaamte- looze drukking uitgeoefend te hebben op al dezen die door dat bestuur betaald worden. Voegt daarbij dat de zoon van M. Colaert, burgemeester in de zaak betrokken, zich veroorloofd meent zekere getuigenissen bij te wonen. Is het een ernstig onderzoek dat men wil of eene comedie die men speelt Onder dien titel lezen wij in het Journal d' Ypres van Woensdag 11. Het Progres spreekt van een rechter- lijk onderzoek over de feiten kenbaar ge- maakt in de liberale reklamatie. Wachten wij er den uitslag van, zegt »het: hij zal niet nalaten de.... klerikale zegepraal te kenschetsen. «Welnu, ja; wachten wij er den uitslag van. Maar dat de beschuldigers oppassen dat zij de plaats der betichten niet nemen. Men ziet dat somtijds. Het Journal d' Ypres, in nood, is er gebracht, om te trachten de klerikale zeu raars, de bedriegers, de verdrukkers en de omkoopers te redden, de aanklagers zelve te bedreigen, inde hoop van hen vrees in t boezemen en hun eene getuigenis tegenstrij dig met de waarheid te doen afleggen. Die bedreiging is hatelijk en waardig van eene partij die zelfs niet meer weet wat de politieke eerlijkheid is! Wij, liberalen, wij vragen integendeel aan de beschuldigers de waarheid, niets dan de waarheid te zeggen. Wij raden hen ook aan niet af te wijken van de waarheid omdat zy niet moeten onbewust zijn dat zij later zullen geroepen worden om te getuigen onder toe te HET WEEKBLAD DER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1