MICHEL STROGOFF. De nieuwe schepen. De kiezingen van Mei. Maatschappij Burgerwacht. Fransch Tooneel. Ml a*s de rechtzinnigheid der werkzaamheden, alsook de betrachting der kiesbureelen der onderrichtingen in gezegd verzoekschrift aangehaald te verzekeren, alle verdenking van bedrog moet verwijderen. Overwegende dat de kiesbureelen niet wet- tiglyk verplicht zijn de bulletijns te doen teekenen of dezelve dubbel te doen stempelen, zooals de vraag er van gedaan is geweest door de getuigen der lijst n° 1, dat zij maar de vrijheid hebben zulks te doen in uitzonder lijke omstandigheden, wanneer zij zulke waarborg noodzakelijk oordeelen; dat die maatregel volstrekt nutteloos was in tegen woordigheid der bovengemelde voorzorgen dat, met op dit punt toe te geven aan de vraag der getuigen der lijst n° 1, de stem- bureelen niets anders z uden gedaan hebben dan de werkzaamheden verwikkelen zonder het minste nut. Wat het tweede puni betreft Overwegende dat de eischers voorgeven dat de daden van drukking en bedrog besta- tigd worden namelijk a) door de tegenwoo iigheid, in de stem bussen, van meer dan twee honderd kies- bulletijns, geteekend op !e volgende wijzen 1° Stemming in de t ee zij vierkanten der lijst n° 2 2° Stemming aan 't hoofd der lijst n° 2 en in de twee zijvierkanten b) door de tegenwoordigheid in de stem bussen, van talrijke bulietijns waar de kiezers, onder voorwendsel het wit midden puntje zwart te maken van het vierkant onder het n° 2, wezenlijk, wetens en willens, eene groote zwarte ronde gemaakt hebben, bulletijns die ten onrechte als geldig aange nomen zijn geweest, even als andere die een klaarblijkelijk merk droegen c) door de tegenwoordigheid in de stem bussen, van bulletijns waarvan het wit mid denpuntje van het vierkant onder het n° 2 hard gewreven is en die op de keerzijde de ontwerving dragen der gebruikte control. Overwegende dat de Bulletijns, die eene stem dragen in de twee zgvierkanten der lijst n° 2, of eene stem aan 't hoofd dezer lijst en in de twee zij vierkanten, geldig zijn en niet kunnen vernietigd worden gelijk de eischers het vragen, dat die wijze van eene stem uit te brengen niets tegenstijdig heeft tegen de wet en aangenomen is door een standvastig rechtstelsel, dat het ten andere volstrekt onnauwkeurig is dat ons collegie voor die oorzaak zulkdanige bulletijns zou vernietigd hebben, met uitspraak te doen over de gemeentekiezing van Kerchove, van den 18 October 1903; volledige lijsten bulletijns. Overwegende dat de tegenwoordigheid in de stembussen uitgedrukt op een der wijzen hierboven aangeduid, zooveel te verklaar baarder is dat de kiezing maar plaats had voor twee zetels; dat het getal bulletijns aldus uitgebracht ten voordeele der lijst n° 2 niet is moeten verdacht voorkomen aan de getuigen der lijst n° 1, aangezien zij niet zouden nagelaten hebben te dien opzichte opmerkingen te maken en dat niet eene reklamatie van dat slach verklaard is in de processen-verbaal Overwegende dat, in die voorwaarden, er niet dient overgegaan te worden tot het overzicht van al de bulletijns opgesteld door de drie optellingsbureelen Overwegendo dat indien bulletijns, getee kend met eene groote zwarte ronde of met een ander teeken dat de kiezer kenbaar maakt, of bulletijns die op de achterzijde de ontverving eener gebruikte control dragen, het voorwerp geweest zijn van betwistingen van wege de leden der optellingsbureelen of van wege de getuigeu, zij moeten in bijzon dere omslagen gelegd zijn geweest voorbe houden voor de betwiste bulletijns. Overwegende dat ons Collegie, beslist hebbende de beweringen der eischers over dit punt na te zien, bestatigd heeft dat ge zegde omslagen geen een bulletijn bevatten, dat men er uit moet besluiten dat de bulle tijns als geldig aangenomen of verworpen, het geweest zijn zonder tegenspraak; dat ons Collegie insgelijks bestatigd heeft dat onder de vernietigde bulletijns er geen een is die het spoor van doorteekening dragen; Overwegende dat de woorden uitgespro ken door den heer burgemeester van Yper in eene kies vergadering en beoogd onder litt. f) de uitdrukkingen der polemiek in eene vurige kies worsteling niet schenden en den aard niet hebben van bedreigingen welken de eischers hun toeschrijven dat, aanne mende dat de naamlooze omzendbrief, geti- f teld De Waarheid - het werk zij van par tijgangers der gekozene kandidaten en in overvloed.uitgedeeld is geweest, niet toe laat te gelooven dat de lezing van dat ge drukt blad kiezers heeft kunnen zoo ont stellen dat zij er de vrije uitoefening van hun stemrecht door ontnomenawaren Overwegende dat de feiten aangehaald onder litt. j) en m) insgelijks moeten verwij derd worden, dat, inderdaad, voortspruit, van den eenen kant, uit bewijsstukken bij het dossier gevoegd, dat op den tijd der kie zing, het gemeentebestuur werken heeft doen aanvangen van bestrating en van plan ting van boomen in de kloosterpoort, dat de gewone werklieden der stad niet voldoende zijnde om dit werk te verrichten, welks dringendheid onbetwistbaar is, de vijf werk lieden in de reklamatie aangeduid, hun te dien opzichte toegevoegd zijn Overwegende dat de bewering betrekke lijk de niet-toepassing, gedurende geheel den kiestijd, van het gemeentereglement op het spel van orgels en den dans tegengesproken is door een verslag van het politiecommissa riaat, bestatigende dat, gedurende gezegd tijdstip er min toelatingen zijn geweest dan gedurende het overeenkomstig tijdstip van 190.3; Overwegende dat de grief, ontwikkeld onder litt. k), nopens de handeling van eenen kiesagent, die zich bij eenen kiezer zou hebben doen doorgaan voor den broeder van eenen kandidaat der lijst Nr 1, niet ge schikt is, aangezien het niet schijnt dat de kiezer weskwestie zou gestemd hebben in tegenstrijdigheid zijner overtuigingen Overwegende dat de daden van drukking en van omkooping aangehaald onder litt. g) h) i) 1) n) en o), ontbloot zijn van juistheid dat het inderdaad niet genoeg is op eene al- gemeene wijze te bevestigen en zou der iemand te noemen: dat kiezers, die noch blind noch gebrekkelijk zijn naar de stem- bus geleid zijn geweest door klerikale kiesagentendat merk waar lige klerika- len kiezers bedreigd heoben hunne beschei- den bediening te ontrekken en bun een deel hunner klanten te ontnemen indien zij voor de lijst nr2 niet stemden; dat wel- gekende klerikalen er op gepocht hebben het kiezerskorps te hebben uitgekochtdat [de klerikale partij slemperijen ingericht «heeft inde herbargen; dat werklieden kiezers of bloedverwanten van kiezers, ge- last zijn geweest, mits eene groote vergel- ding, het nutteloos werk te vervulleD den toegang der huizen te bewaken door wel- gekende liberalen bewoond en deze in de straten te volgen; eindelijk, dat het mees- te deel der geneeskundige getuigschriften. die afgeleverd zijn geweest aan kiezers, «twijfelachtig zijn«; dat om het houden van een onderzoek te gronden, de reklama tie hetzij juiste feiten moet aanwijzen, die waarlijk zouden hebben kunnen invloed ma ken op den uitslag der kiezing, betzij namen van kiezers bij onderstelling verschrikt of uitgekocht, derwijze dat om tot een onder zoek over te gaan men zich niet moet hou den aan enkele beweringen of aan beschul digingen op onbepaalde wijze gedaan Over wegende dat in de orde der feiten be kendgemaakt onder de letters g) en o) er maar de voorbehoudingen te bewaren is aangeteekend in de processen-verbaal der 2e 3e en 6e kiesbureelen, nopens de toelating te stemmen met eenen leidsman, toegestaan aan drie kiezers voorzien van oen genees kundig getuigschrift, kiezers, die elk over eene stem beschikten, en, bijgevolg, wiens stemming geen beslissenden invloed op den uitslag der kiezing heeft kunnen uitoefenen; Overwegende dat indien ons collegie een onderzoek bevool, dit maar zou kunnen rus ten op de gegrondheid der gezegde voorbe- hóudingen en op de wezentiijkheid der feiten van omkooping en van drukking bij onder stelling uitgeoefend op ouderlingen der hos- picenender kiezers in behandeling in het gasthuis (litt. d en f), welke feiten, ofschoon insgelijks op onbepaalde wijze uitgebracht, nochtans zouden kunnen onderzocht worden, desnoods met al de kiezers, bijgestaan of verzorgd in gezegde gestichten, te doen ver schijnen Overwegende dat dit onderzoek niet zou kunnen verrechtvaardigd worden, in tegen woordigheid der groote meerderheid beko men door de kandidaten der lijst n° 2, aangezien al de aangehaalde feiten, al waren zij bewezen, men hun nog geen beslissenden invloed kunnen toeschrijven op den eindelij k ken uitslag der kiezing, dat inderdaad de kandidaten der lijst n° 2 191 stemmen boven de volstrekte meerderheid bekomen hebben en 404 stemmen meer dan de bevoordeeligste kandidaat der lijst n° 1 Overwegende dat in die voorwaarden men moet bekennen dat de uitgeroepen uitslag wel de uitdrukking is der wenschen van de meerderheid van het kiezerskorps en dat de kiezing dient goedgekeurt te worden zonder zich op te houden bij de reklamatie der heeren Brunfaut en Dalmote Gehoord in zijn verslag M. Verhaeghe, lid van ons collegie Gezien de wet van 12 Septemb.)rl903 Besluit Artikel 1. De reklamatie der heeren Brunfaut en Dalmote wordt niet aangeno men. De kiezingen die plaats gehad hebben te Yper den 7 Februari 1904, zijn goedgekeurd. Art. 2. Afschrift van het tegenwoordig be sluit zal behandigd worden aan bet gemeen tebestuur van Yper voor uitvoering (1). Gedaan on uiigesproken in openbare zit ting te Brugge, den 4 Maart 1904. Tegen woordig: de Heeren Baron Bethune, Gou verneur-Voorzitter Loontjens, Verhaeghe, Cauwe, Landas, Liebaert, leden; Veroug- straete griffier. De heer Burgemeester deelt geheel en gansch de ziens vijze der bestendige Depu tatie en protesteert tegen de feiten ontwik keld in het verzoekschrift der heeren Brun faut en Dalmote. (2) 1. Instelling dér Raadsleden gekozen den 7 Februari 1904. M. Vandenboogaerde, in 't fransch, en M. Lemahieu (3) in 't vlaamsch, leggen den ge wonen eed af. M. Colaert geeft lezing van den akt en verklaart deze twee raadsleden ingesteld. 2. Kiezing der schepenen. Er wordt overgegaan tot de kiezing van den eersten schepen. M. Struye bekomt 13 stemmen; M. Van denboogaerde 2 stemmen. Bijgevolg wordt M. Struye eersten schepen uitgeroepen voor een termijn van vier jaren. [men juicht toe.) Op de uitnoodiging van den heer Burge meester zweert M. Struye getrouwheid aan den Koning, gehoorzaamheid aan de Grond wet en aan de wetten van het belgische volk. Er wordt akt gegeven van deze benoeming. Voor de plaats van tweeden schepen, bekomt M. Vandenboogaerde 13 stemmen, M. Struye 1 en M. Vandergbote 1 stemme, M. Vandenboogaerde wordt tweeden sche pen uitgeroepen voor een termijn van acht- jaren en zal de openbare werken in zijne bemoeinissen nemen. (4[Toejuichingen.) De achtbare schepen legt opnieuw den eed af en er wordt insgelijks akt gegeven van deze benoeming (5) M. Vandenboogaerde neemt de plaats van M. Begerem, die den dienst van schepen tij delijk vervuld heeft. M Begerem staat op, omhelst M. Vandenboogaerde en zegt hem ih gaan er van deure. [Men lacht.) De heer Burgemeester. sterk door b ons opgelegd heeft en de het beheer der gt vertrouwen van het kiezerskorps (1), ons helpen den zwaren last te dragen dat zaken te besturen. Wij rekenen op de m werking van allen om den eerbiedwaardi heer Struye te ondersteunen in het volbr^1 gen van zijn ambt en gij zult rekenin houden van den ouderdom van onzen achf baren collega. M. Vandenboogaerde zal zich bezig houd met de openbare werken voor welke h(j eepg bijzondere bevoegdheid heeft. Wij zullen de kwestie op te lossen hebbeu van de verlig ting, de herstelling onzer monumenten en onzer openbare gestichtenin één woord al onze pogingen zullen strekken om het wel zijn der stad te verbeteren. De heeren Struye en Vandenboogaerde bedanken hunne achtbare collega's voor het vertrouwen dat zij in hun gesteld hebben en zij zullen trachten zich er van waardig te maken. [Toejuichingen.) Vervolg in het naaste m Het carillon heeft ons de benoeming aan gekondigd van den nieuwen Schepen van openbare werken, den heer Vandenboo gaerde men had altijd gesproken van M, Sobry, maar deze is verwijderd geweest, om dat M. Colaert niet geerne heeft dat verschei dene advokaten deelmaken van een schepen collegieals voorzichtig man, vreest hij de bepleistering. Wat kunnen wij zeggen van dien keus Zal de klerikale uitdrukking door eenen voorman, uitgebracht in den Boe, bevestigd worden? (Welke vergissing de stofifelyke zaken der stad in zulke handen te stellen Wat ons betreft, wij weten dat M. Vanden boogaerde met uitmuntende inzichten bezield is; wij hebben hem in menige gesprekken gehoord, handelende over de kwestiën die de toekomst der stad kunnen verbinden, hetgeen ons toelaat te verklaren dat h(j niet koppig is en dat hij geerne de goede raadgevingen aanhoort, van waar zij ook komen. Maar dat is niet genoegzaamhij zal V6el karakter moeten aan den dag leggen, want hij zal den gebiedenden wil moeten onderstaan van den Burgemeester, die in de kleinste zaken belangrijkheid en klerikalen haat stelt. Wij vermoeden niets, wij zullen hem oor deelen volgens zijne werken. De aanstaande Kamer- en Senaat- kiezingen zijn zooals wij reeds ge- zeid hebben, vastgesteld op den 29 Mei uit reden dat op 22 Mei, gewone dag der kiezing, het Sinxenfeest valt, en dan veel werklieden en burgers op reize gaan. Schieting van 24 Maart 1904. Kartons. Froidure R. 15 20 15 25 20 95 Burgho A. 25 25 25 10 10 95 Ommeslagh R. 20 20 05 20 20 85 Deweerdt Ch. 25 15 15 15 15 85 Poelemans D. 20 20 15 10 15 Volgens wij komen te vernemen zal erop MAANDAG 11 APRIL eene luisterlijke vertooning plaats hebben gegeven door ver- schillige fransche artisten van Parijs en be staande uit het groot en beroemd stuk De naam alleen van dit stuk en gegeven door beroemde artisten, doet alles voorzien dat wij hier eenen aangenamen avond zullen doorbrengen. Later zullen wij onze lezers het program ma mededeelen. (1) Nog een parel te voegen aan de kroon der le den onzer fanatieke bestendige Deputatie. (2) Het was te voorzien, de Yperache klerikalen zijn onbekwaam om zulke middelen te gebruiken Het zijn de liberalen van Yper gelijk deze van Woumen, Oostende, Blankenberghe, Engiein. Boom, Hoboken, Meohelen, St. Gillis, Thienen, enz., enz., enz., die de bedriegers en de uitkoopers zijn; het zijn de liberalen van Yper die het goud met bandvullen gestort gebben. Ohl volk zonder eer 1 moet men u de namen aan halen uwer eigene vrienden die met verontwaardi ging opgestaan zijn tegen uwe handelwijzen de eene hatelijker dan de andere (N. d. R.) (3) M. Lemahieu is op het punt eene redevoering uit te spreken, die zoo het schijnt, indruk zou gemaakt hebben en die een bijzonderen aard van hoogdringendheid hadmaar op het aandringen van een zijner collega's, heeft het voortreffelijk Raadslid er in toegestemd te wachten. De inwoners van binnen en buiten de stad zullen niets verliezen met te wachten. (N. d. R.) (4) Men zegt in den klerikalen clan dat M. Van denboogaerde maar schepen van openbare werken zal zijn voor den schijn. De sympatieke Burge meester zal voortgaan, gelijk in het verleden met zijnen wil in alles en vooi allen op te dringen. (5) En zeggen dat over een twintigtal jaren M. Hip- poiiet een verwoede libeiaal was, die pastoors at met alle sausen. Wij hebben hem gezien, eene rommelooze propaganda makende ten voordeele van een lid zijner familie. Nu is hij schepen van een bestuur dat de geest, lijkheid heel en gansch toegewijd is. O 1 tempora 1 O t mores 1 (N, d. R. r»r>lr nr» +A knoln paa XX7 ii nnlr aram - (1) En dank aan de vijffrankstukken en aan lhft.A.rat.Alr»natA dmitrlrl.- Anr A v schaamtelooste drukking de (N. d. B')

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2