1000 PAASCHEIERS MICHEL STROGOFF. ELROSE g w a Hoe kleingeestig. Witfcendoüderdag te Yper. In den grooten Bon-Marché Eene eer aanbrengende Onderscheiding. Fransch Tooneel. Eene Hulde. Sportleven. HAAR HERSTELLER II b(t bestuur van bruggen en wegeQ, en niet zonder reden. Nu dat er daarop niet meer terug te ko men is, wenschen wij dat men aanstonds dien nieuwen gemeenschapsweg voltrekke opdat ons Bestuur ziek ten spoedigste zou bezig houden met de lijn van Yper naar geile, de eenige van al deze die ontworpen zijn, welke wezentlijk onzen plaatselijken handel kan bevoordeeligen. De stad Yper moet gemakkelijke gemeen schapswegen hebben met de grens en het Noorden van Frankrijk; dezen die het niet begrijpen of niet willen begrijpen zijn stijf- hoofdigen die zich om de belangen der stad bekommeren gelijk een aap om een okker- nootpeel. Wij hebben eenige kooplieden in den Raad, wij wenschen dat zij door hunne on wankelbaarheid de zoo dikwijls uitgedrukte wenschen door den koophandel kunnen verwezentlijken dat zij de politiek kunnen verwijderen van deze vraagstukken, welke de beste ontwerpen bederft, en dat altijd ten nadeele der belangen van de stad, en zij zul len recht hebben op de dankbaarheid hun ner medeburgers. Het nieuwsblad maakt veel bluf met de redevoering die M. Colaert in de Kamer uit gesproken heeft over de voltooiing der vaart. Het zegt dat M. Colaert de eerste geweest is om deze zaak te bespreken en dat M. Nolf maar achter hem gesproken heeft. Welnu, wij vinden dat zeer natuurlijk. De afgevaardigden kunnen toch niet allen te zamen spreken en de eene of de andere moet de eerste zijn. Ook indien M. Nolf zijne stem gevoegd heeft bij deze van M. Colaert om de voltooiing der vaart van de Leie naar de Yperlée te vragen, heeft hij zijnen plicht volbracht en eens te meer bewezen dat hij de belangen van zijn arrondissement ter harte neemt. Moesten wij even kleingeestig zijn als het Nieuwsblad, wij zouden zeggen dat M. Nolf eene schoone redevoering uitgesproken heeft om aan den minister van Spoorwegen en aan de Kamer den ellendigen staat kenbaar te maken waarin wij verkeeren met den Yzer weg van West-Vlaanderen. Hij heeft zich de tolk gemaakt van al de klachten die tegen de kompagnie van West-Vlaanderen opgaan. Wij zouden er ook kunnen bijvoegen dat M. Colaert in deze omstandigheid stom gebleven is als een visch en niet een enkel woord gevoegd heeft bij de vraag van M. Nolf, om den minister van spoorwegen te overhalen eene verandering in dezen toestand te bren gen. Maar zulke politiek is van onze gewoonte niet. Het Nieuwsblad wil M. Colaert ophe melen om M. Nolf te verminderen in de oogen der inwoners van het arrondissement, wij vergenoegen ons met te zeggen wat M. Nolf doet en zegt, zonder te zinspelen op de doenwijze van M. Colaert. Integendeel, als M Colaert iets goeds verricht, geven wij er een beslag over in onze kolommen, en daarin zijn wij rechtzinniger dat hei Nieuws- blad, dat van alles gebruik maakt, om zijne legers te misleiden. Voor dezen keer halen wij dit feit aan om eens te meer de kwade van het Nieuws, blad te doen uitschijnen, maar aan zulke politiek als deze willen wij onverschillig blijven. Weinig steden alwaar er dien dag zooveel getrappeld wordt als hier, 't zij voor de ze ven kerken te gaan bezoeken of om de schoo ne winkels nauwkeurig eens te bezichtigen. Dit jaar vooral was het aantrekkelijk de uit stallingen te zien van M. Mortier-Degroota, Rijselstraat, wat schoone en rijke keus van tapijten, stoors, goed voor meubels te gar- nieren, enz. waarlijk men moet naar Brus sel niet meer gaan om zijnen keus te vinden, want iedereen stond verbaasd voor zijne vi- trienen, noemen wij ook'M. Bultiauw, Mej. Warlomont, M Craeye, Mej. Bouckenooghe M, Corneille't geen dat ook schoon was, is wel de uitstallingen der beenhouwers en zwijnslachters, waaronder bijzonder onder scheiden de heeren Caenen, Boomgaardstraat van het schoon ste vleesch, zeer wel geklasseerd Bossaert, boomgaardstraat waarvan ge heel de winkel versierd was met koppen met twee levende zwijntjes te midden loopende. Dumont, groote markt, schoon vleesch met twee lammelen op den vloer. Van Raes, boierstraat, zijn winkel ver beeldende schaapjes in de weide. Gillis, groote markt, met zijn kunstwerk in smout- en gelatiene verbeeldende een schip geladen met saucissen voortgetrokken door zes eenden langs den eenen kant en langs den anderen een mand inhoudende een kieken broeiende, plus de hoeveelheid schoone hes pen miek van zijn winkel iets dat men zelden te Brussel zou zien, er waren zelfs onder de nieuwsgierigen, vrouwen van zwijneslachters die twijfelden dat het werk niet echt was van smout en vleesch gemaakt doch M. Gustaaf Gillis vraagt dat ze zich zouden aan bieden om het te onderzoeken. Het is jammer dat het gemeentebestuur deze strijd van schoonheid voor uitstallingen niet aan moedigt met premiën te verleenen zooals in andere stedenverleden jaar was deze belofte reeds gedaan geweestwij verhopen voor het toekomende jaar een schoon kon- koers. vijfhoek, groote markt, Zondag 3 April, om 11 ure 's morgens, Uitdeeling aan de kinders van Stad in ehocolaad. Een ministerieel besluit van 20 Maart benoemt tot officier van Academie, M. Eugeen Van Elslander, bestuurder der Philharmonieke Maatschappij van Pope- ringhe. M. Eugeen Van Elslander, kind van Yper, doet eere aan zijne geboortestad. De kunstroem welken hij verworven heeft gebiedt de bewondering. De Philbarmonieke Maatschappij mag fier zijn eenen man van zulke muzikale waarde aan haar hoofd te hebben Wij bieden onzen vriend Van Elslander onze vurigste en onze hartelijkste geluk- wenschen. Onze sympathieke gelukwenschen ook aan de Maatschappij van Philharmonie van Poperinghe voor de eervolle onderschei ding die haren wel beminden bestuurder te beurt valt. Volgens wij komen te vernemen zal er op MAANDAG 11 APRIL eeae luisterlijke vertooning plaats hebben gegeven door ver- schillige fransche artisten van Parijs en be staande uit het groot en beroemd stuk De naam alleen van dit stuk en gegeven door beroemde artisten, doet alles voorzien dat wij hier eenen aangenamen avond zullen doorbrengen. Later zullen wij onze lezers het program ma mededeelen. Over eenige dagen deelde ons het Staats blad het nieuws mede van de verheffing van den neer Generaal-Majoor Decroos, tot den graad van Luitenant-Generaal. Dat nieuws was voor ons een aangename verassing, des te meer dat de heer Luitenant- Generaal een oud-leerling is van ons afge schaft stadscollegie. Geboren te Veurne den 10 Juli 1841, ge sproten uit de burgerklas, volgde de heer Theofiel Decroos in zijne prille jeugd de klassen der middelbare Staatsschool van Veurne; later trad hij als leerling in bet Stadscollegie van Yper, waar hij zich onder scheidde door zijn onvermoeibaren ijver. Op zestienjarigen leeftijd trad hij als een voudig vrijwilliger in dienst bij de regiment school van Yper. Niemand had durven voorspellen dat een halve eeuw later de jeugdige knaap met de gewichtigste waar digheid van 's lands verdediging zou bekleed zijn 1 Het is ons onmogelijk na te gaan hoe hij al zijne graden veroverde, van af het nederige koporaalschap tot het huidige generalaat. Dit ware eene te lange ontleding zijner zoo schitterende loopbaan. Hij werd officier benoemd op 22 jarigen ouderdom, staf-adjunkt aan 35 jaar, gene raal aan 60 en op 63 jarigen leeftijd is hem de grootste eer bevallen. Wij verhaasten ons hem onze vurigste gelukwenschen aan te bieden. Hij doet eer aan zijne geboortestad en hij doet eere aan het Stadscollegie van Yper, welks ijverige leerling hij geweest is. De koers Parijs - Roubaix, 9" jaar. Een buitengewone loopstrijd al de kampioenen zullen daar zijn. Nu dat men al de strijders kent van Parijs- Roubaix 1904, is men verplicht de lijst der loopers eens na te zien Zij bevat vooreerst de namen van twee mannen welke reeds de koers genomen hebben Maurice Garin in 1897 - 1898 Aucouturter in 1903, en iets dat ons verwondert dat deze kampioenen als groote favoris zullen vertrek ken den 3 April. Dan beeft men een geheel serie ven be faamde baanloopers, geheel besloten om te winnen Georget die zich onderscheide in Bordeaux-Papijs in den Tour van Franürijk, die verleden jaar den gouden bol won, enz. Pagie, de eenige die kop hield van Maurice Parin in de afstand Parijs-Lyon de over winnaar van Parijs-ValenciennesSamson die de tweede was in Marseille-Toulouse en de tste in Toulouse-Bordeaux, Wuttelier den winner van Bordeaux, Parijs in 1902. Pothier, de jongen beenhouwer van Sens, die tweede aankwam in de Toru van Frankrijk, Chapperon die reeds zooveel koersen won. Jean Gerbi italiaan, de winnor van Milan- Genua en Milan Tourin 1903. Laeser den zwitser Ist® in den afstand Toulouse Bordeaux al de kilometers zamen gerekend tot daar van den Tour van Frankrijk. Na die 10 mannen hebben wij twee piste-rijders die bekwaam zijn al de andere te regelen bij de aankomst bijzonderlijk Petit-Breton en misschien ook wel Gougolz. En toen hebt ge geheel de bende niet min bekwaam zooals de Cesar Ambroise Garin, Jean Fischer batteau, Le- poutre, Beaugemdre, Prévot, Dolsaet, Cru- pelamdt, Dorlin. Lefevre, Heneau, Barroy, Trippier, Salais, Dorion, Habets, Ellémamour, 't zijn al man- men gekend als kampioenen der baan. Nooit heeft deze koers zulke loopers te zamen geroepen. Zeggen wij daarbij dat het publiek welke de snelkoersen zullen bij wonen in den velo droom die om 21/2 ure zullen aanvangen, bij hun tiket een bulletin zullen ontvangen om te raden welke looper den minsten tijd zal zetten in de uur, minuut en seconden bijvoe gende den persoon die het naast zal raden bekomt eenen schoonen velo merk la Fran- gaise iJ.Dus zondag alleman naar Roubaix de Yperlingen vertrekken om 12 ure aan de Rijselpoort, herberg de Fontein. N. B. De snelkoersen van Roubaix zullen dit jaar door twee Yperlingen vertegen woordigd zijn de kampioenen Vanderstuyft en Henri Spilliart, deze laatste gaat zich insgelijks dezen zomer op de koersen toeleg gen. Burgerstand van 25 Maart tot 1 April 1904. Geboorten. Vanassche Angela, St Jacobskerkhof. Stamper Maria, Patteelstraat. Claeys Oscar, Bollingstraat. De wilde Irma, Zonnebeke steenweg. Vonck Henricu, Dehaernestraat Vierstraete Martha, Veurne steenweg. Bulckaert Irma, Alph. V. D. P. Id. Ludovicus, Boomplaats. Sterfgevallen. Deroubaix Rosalia, 69 j. herbergierster, weduwe Kesteloot Philippus en Huyghe Gustavus, Kiekenmarkt. Verfaillie Clementina, 61 j. zonder beroep, weduwe Swekels Leo, Dixmudestraat. Hollebeke Emilius, 43 ja ir, winkelkuach t echtgenoote Missiaen Stephania, Dixmudestr. Claeys Magdalena, 1 maand, Patteelstr Werrebroucke, Ivonn, 5 m, Aardestraat. Lempiere Franciscus, 70 jaar, land werker, echtgenoote Lambin Eugenia, L. Thourout- straat. Cornelis Henricus, 68 jaar, zonder beroepj Lange Tbouroutstraat. De Vos Egidius, 87 jaar, zonder beroep, weduwe De Luck Maria, Poperinghe steen weg. Roose Adriana, 2 1/2 jaar, Kaaistraat. Hendrijckx Augustus, 42 j. bakkersgast, echtgenoot Plan Zelia, L. Thouroutstraat, Rits Lucia, 48 jaar, strijkster, ongehuwd, Maloulaan. 7ebekomen bij M.Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. fc w PS CW H P5 u a> o a 8) 7 S n Een rechtzinnig antwoord Moet de bevestiging van uwe vrienden voor iets tellen Mogen wij ons aan verslagen van gekende menschen vertrouwen Verdient de meening der inwoners dezer streek meer aanzien dan die der vreemde lingen Zijt gij meer geneigd de bewoners van zeer verwijderde plaatsen dan die uwer eigene stad te gelooven Wij denken het niet, want bij U is het zoeken van bewijzen gemakkelijk. Gij vrouwen, die lijdt omdat alles bij U niet volgens de wetten der natuur werkt en gij mannen, die denkt dat uwe rugpijn maar eene eenvoudige lendenverrekking is die met tertijd zal verdwijnen, gij hebt eenvoudig eene nierziekte en iederen dag, dien gij verwaarloost U te verzorgen ver ergert uwe kwaal. Zie er hier een overtui gend bewijs van in hetgeen ons Mr Casimir Gadeyue, 9 Griminkestnaat te Yperen zegt Sedert bijna een jaar klaagde ik van de nieren bijzonder als ik werkie had ik soms zoo scherpe pijnen, dat ik moeite had voort te arbeiden, het was mij bij voorbeeld onmo gelijk mij te bukken zonder vreeselijk te lijden; zelfs des nachts had ik geene rust noch slaap meer mogelijk mijn water was als met zand belast ik verloor allen eetlust en alle krachten. De zorgen bleven zonder uitslag totdat ik gebruik maakte van de Foster Pillen voor de Nieren welke ik in de Apotheek Becuwe, te Yperen, baalde. Die pillen verlichtten mij reeds van de eerste dag aftwee weken later had ik van mijne pijnen nieis meer dan eene leelijke gedenkenisIk was teenemaal hersteld en zulks tot mijne groote tevredenheid. Ik verklaarde het bovenstaande waar en mach tig U het kenbaar te meken. Verzekert U dat men de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mr Gadeyne gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3f.50 de doos of 19 fr. de 6 dozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van CH. Delacre, 50-52 Goudenbergstraat te Brussel. Algemeen Depothouder voor België. Yper, drukk. K. Deweerdt, Rijselstr. 59. .1 i GB>«aaM8MiB<ni->*— VAN MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkoelt door Coiff. en Pari. Hoofd-DépM: 26, ruoÉtienae-Marcel, Parijs. O 05 Si bc cé cö N C/3 IS» r-H p,* 12 M 3 §5 is O O O O ÏO ii« ÏO O O O C5 r* CO O o_ ÏO lO O O ÏO *0 LQ CQ oo co oi O g O lO O O O O O O O O O O O co SO O O O iO o O O O O -rt O O CD O ÖD t> fe a o cs w Ph Pd <D <D d C TO W W u O £3 O E-iPécriHpq-^pQH

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 3