VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annon cenblad Achttiende jaar. Zaterdag 16° April 1904 Nummer 16. Het Klerikalisme.... Ziedaar de Vijand. In wat kloosters zooal handel drijven. Vlaaosch-Liberale Weekbladpers. Eene doode partij, die zich goed bevindt. AbOWMmratoprlja voorop betaalbaar 3.00 b*. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden i fr. Annoneen 15 cent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 b*. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijk.!! nummers voor artikels, enz 4 u- per i 00 wils berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei ie. Vlaanderen, ''Is ■Hde die voer he; buitenland worden ontvangen doer den Office ie Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlj tegen Vrmiag onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende «orden niet opgenomen. De werking van klerikalisme heeft voor doel alles te dooden of te vernie len: vrijheid, recht en welvaart. Het klerikalisme is de partij van bedrog, omkooperij, leugen en slavernij. Het is eene partij, die handelt in het don ker en voor welke alle middelen goed zijn om haar doel te bereiken. Zij leeft hedendaags nog alleen van de vrees, welke het socialisme aan de vreedzame bevolking inboezemt en welke zij op sluwe wijze te nutte maakt, om de vreesachtigen en de twijfelachtigen naar haren kant te trekken. En deze klas van kiezers zijn talrijk in ons gematigd land, waar men de onverschilligen naar de stembus moet sturen met eene wet, die de verplichtende stemming uit roept. Indien men de klerikalen wilde gelooven, zij zouden zich doen door gaan als de beste vrienden onzer Grondwet en onzer vrijheden. Welnu het is algemoen gekend, dat zij ge durig de Grondwet verkrachten en onze vrijheden zooveel mogelijk in krimpen. Het is een der hunnen, die, zekeren dag, onze Grondwet eene vuilniskar heette! Welke klucht spelers Zij durven ten andere nu en dan opentlijk bekermen dat zij de Grondwet maar aanveerden zoolang zij niet machtig genoeg zijn om ze geheel en gansch te vernielen. Het klerikalisme bezit in België een goed ingericht leger, om zijn noodlottig en snoops werk te verich- ten: het is het leger der politieke priesters, welken door de Staat be taald worden, maar over welken de Staat geen gezag heeft. Men bemerke welindien wij hier van de priesters spreken, wij bedoe len natuurlijk de ware navolgers van Christus niet, die dagelijks min der talrijk worden en welke men weldra bij klaren dag zal moeten zoeken met een lanteerne; wij spre ken hier alleenlijk van de politieke geestelijkheid, die jaarin-jaaruit poli tiek maken in allesin preek- en biechtstoel, in hunnen omgang met hunen parochianen, enz; in een woord: wij bedoelen de priesters, welke, hunne schoone zending van vrede en naastenliefde vergetende, de religie slechts als bijzaak aanzien en, het jaar door, zich bezighouden met kiesmakelarijja, die aan het hoofd staan der kiesdravers in onze dorpenen steden; die haat en nijd, twist en tweedracht zaaien onder de bevolking, om reden hunner nood- lottigen klerikale politiek. Vroeger verklaarden de groote katholieken zeiven dat zij de inmen ging der geestelijkheid in de wereld- sche politiek aanzagen als eene on voorzichtigheid, welke niets dan schade kon teweegbrengen aan den Godsdienst. Met die oude, goede katholieken van vroeger roepen wij nu nogDe Pastoor in de Kerk, de Burgemeester op 't Stadhuis Maar, de tijd der priesters volgens de leer van Christus, is verdwenen. Nu werpt de geestelijkheid zich hals over kop in de politiekzij staat aan 't hoofd van katholieke krochten en kringen, van de klerikale kiesmee- tings en kiesmanifestaties. Niet tevreden het volk door alle middelen tot zich te trekken, de geestelijkheid tracht zich nu ook meester te maken van de kapitalen, van handel en nijverheid. Zij stichten samenwerkende maatschappijen en drijven handel onder alle slach van vormen, bij zoover dat wij reeds 't verleden jaar een pastoor den Maandag regelmatig de handelbeurs te Kortrijk zagen volgen. Dat dezen, die de vereischten ouderdom bezitten, eens twintig jaar achteruit zien. Dan was er weelde en voorspoed in België; nu is er schaarschheid, nood en werkgebrek De invloed van het klerikalisme is doodend overal waar hij zich doet gevoelenwant, het klerikalisme is gesteund op de armoede en de onwe- tenheid, die zijne sterkte uitmaken. En steeds drijft die nootlottige par tij hare werking verderzij mag terecht de kanker der maatschappij genoemd worden. Al de plaatsen, in de besturen, zijn voor de klerikalen bestemdal het geld is voor de politieke vrienden, of gaat rechtstreeks of onrechtstreeks de kassen der kloosters en der geeste lijkheid vullen. Al de inrichtingen, welke de klerikalen met behulp der geestelijkheid tot stand brengen, heb ben als hoofddoel de klerikale poli tiek. Men trekt de onverschilligen in spaarkassen, boerenbonden en andere sociëteiten, om ze onder den invloed te krijgen der... politieke geestelijk heid, die nu ook al, als eene soort van overheid, in 't leger binnenge drongen is. Daar ook al oefend zij dwang drukking en verklikking uit. Het onderwijs is geheel geklerika- liseerd. Het is niet genoeg meer dat de religie hare plaats hebbe in de school; zij moet er alles zijn en er al andere vakken, zelfs de weten- 7 j schappen, verdringen. Welnu, de religie is de verloochening van alle wetenschap. Wat de klerikalen wil len, dat is den Staat van kant stel len, om de Kerk te laten regeeren over land en volk. Zij draaien de wet om, en het vrij klerikaal onder wijs sluipt in de plaats der officiëele school bij middel van aanneemingen en hulpgelden. 'tZijn dus de lasten- betalers van alle gezindheden, die aldus door het hatelijk klerikaal Gouvernement verplicht worden de vernietigers van het waar, goed on derwijs te betalen Ook het kloostergevaar wordt dagelijks grooter. De kloosters koo- pen de rijkdommen op en blijven omzeggens vrij van belastingen. In de kloosters richten zij ware hotels en pensioenen in voor begoede lieden zij oefenen er alle slach van werken uit voor bijzondere personen en zoo doen zij eene doode concurentie aan de burgerij en aan de werklieden. Do kloostereigendommen breiden zich gedurig uitoveral ziet men de bestaande kloosters vergrootenten alle kante ziet men er nieuwe tot stand komen; ja, «weer rijzen als paleizen de kloosters uit den grond. Nooit wierden die woorden meer be waarheid dan op onze dagen. En waartoe dienen al die klooster rijk dommen? Om hunne opperheerschap pij te vestigen; om het volk te ver drukken en handel en nijverheid te onderkruipen; om hunne klerikale lasteren en leugengazetten in stand te houden; om stemmen te koopen en het geweten der menschen voor geld tot zwijgen te brengen Het klerikalisme heeft in ons land eene noodlottige politiek ingehuldigd, die alles bederft en die de belangen der klerikalen boven het openbaar en algemeen belang steltdie maar alleen gunsten heeft voor de mannen der politieke kerk, voor klerikale instellingen, voor onderwijzers en leeraars, die tegen het openbaar onderwijs samenzweeren. Het is tegen die beklaaglijke, slechte politiek, dat al de tegenstre vers van het Gouvernement moeten opstaan, indien zij vrijheid en voor uitgang, weelde en welstand in ons geliefd vaderland willen zien terug komen. Neeringdoenershandelaars! kiest voor de kaloten, God wil het! Zij zullen het land, de stad, doen leven en bloeien! Immers de kloosters drijven han del inChoooTade, likeuren, zeep, bier, kaas, haarolien, juweelen, melk. Zij hebben banken, hotels, vil las, doen borduur en naaiwerk, heb ben wascherijen, bleekerijen, ver- werijen, apothekerijen, parfumorien, hoeden- en handschoenfabrieken, bazars, naaimachienen enz., enz. Overal waar er geld te winden is zoo zijn zij er bij. Dit alles uit liefde voor de mensch- heid, ter eer en glorie Gods. Is dit ook uw gedacht niet, neering doeners 1 K O M O Liberale Propaganda Met het oog op de aanstaande Wetgevende en Provinciale Kiezingen, heeft het bestuur van den Bond een bestendig bureel ingericht, gelast met het nemen van de practische maat regelen, om de Liberale Propaganda, door gansch Vlaamsch België, te verzekeren. Dit bureel gelast zich met het opstellen, uitgeven en uitdeelea van liberale weekbla den en vlugschriften, tracts, plakbrieven, en het geven van conferenties in de Vlaamsche provinciën. Alle verdere inlichtingen zullen met de meeste bereidwilligheid worden verschaft door het bestuur van den Bond, Fortstraat, 17, te Gent. Wat zoudt gij zeggen, lezer, indien gij emand zaagt, die zich met alle mogelijke wapens belaadde, onder voorwendsel een vijand te bevechten, die reeds lang dood is. Gij liet dien man naar Gheel brengen, en daar was hij op zijne plaats. Welnu, zoo doen de katholieken Er gaat geene week voorbij of men kan ellenlange artikels in hunne bladen lezen waarin de liberale partij dood is, wel dat zij dan de dooden met rust laten. Waarom wekelijks dus met zulke deftige woorden, eene partij betreden die niet meer bestaat. De Jappen weten maar al tegoed, dat de Liberale partij verre van dood is. Zij strooien die kinderach tigheden rond, met het doel meer stemmen bij te winnen. Zij zeggen in zich zelveVele liberalen, niet willende dat hunne stem ver loren gaat, zullen misschien eerder voor een katholiek als voor een socialist stemmen. De kiezers mogen zich Diet laten beet nemen door de schrij velaars. Het liberalismus, dat maar al te lang ver deeld was, bemerkt dat er niet kan gezege praald worden, als ieder het zijne niet doet. Men moet denken dat de katholieken, hon gerde priesters hebben, die wekelijks kies- propaganda maken en met duivel en hel HET WEEKBLAD i i—i i. i—w ii - ■.T^^rr i -i-i li VIT DER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1