STADSNIEUWS. Bij de Oud-Pompiers. Feestkalender. Afzondering van Langemarck en Poelcapelle. Burgerstand Alles yoor Brussel Niets voor de provincie!! mtmrn s&saagg gebroodroofd en vervangen door gendarmen. De onwetendheid is de eerste en grootste oorzaak der toenemende misdadigheid. Maar er is eene tweede oorzaak de straf feloosheid. Hedendaags is het gevaarlijker een haas te stroppen dan een mensch te vermoorden. Zij die eene misdaad op 't geweten hebben zijn kiezers of kerels in wier familie men over vele stemmen beschikt, ze schamen zich niet meer met de schande op het voor hoofd door de straat te loopen, ja iedereen nog onbeschoft en uitdagend in 't gelaat te zien, en ze gaan bellen bij Mijnheer den Minister, of Mijnheer den Senateur, of Mijnheer den Representant, en ten slotte van rekening komt de schelm er van af met eene lichte straf of kwijt gescholden. De beschermende in loed der klerikale stembehoeftigen en str nmenjagers heeft de begrippen van verantwoordelijkheid en schuldbesef gewijzigd en weldra zal het mogelijk zijn een tarif der lijfstraffen op te maken toepasselijk op de booswichten, stem gerechtigden, bescherm elingen van klerikale politiekers. Waarom zouden do beurzensnijders, de dieven en prangdievc de Zondag vechters en ander janhagel zie i nog geneeren hun vader, hunne broeders, kozijns enz., hebben elk twee en drie sttmmen en voor zulke waardige personen moet er iets gedaan worden. Zoo helpen de klerikalen het onderwijs en de zeden vooruit. Dat men niet komo beweren dat de toe nemende misdadigheid aan de ongodsdiens tigheid toe te schrijven is. u Nooit werd er in de scholen meer les gegeven over godsdienst. Nooit werden er meer zendingen en Missiën gepredikt. Nooit werden er meer godsdienstige boekjes rond gevent, ongelukkiglijk maar al te dikwijls uit winstbejag. Nooit werd godsdienstigheid en kwezelarij meer beloond met almoezen en geldgevende plaatsen. Nooit werd er meer gebeden en gebedevaart enz., en noch tans de criminaliteit vermeerdert Het katholiek blad zegt verder Waren er godsdienstiger tijden dan de middeleeuwen Werden er ooit zoo veel schelmstukken en wreedheden bedreven als dan 'töeloovigste land vanEuropa is Spanje I Het zedenbederf en de criminaliteit zijn er verschrikkelijk. Spreekt aan menschen dibNoord-Ameri- ka kennen: Vraagt hen: wie is het slechts gezien in Amerika? De Italianen, Span jaards, Ieren, Polen en Vlamingen. Waarom? Zij drinken en vechten het meest. Zij zijn de godsdienstigsten maar ook de onwetend sten Dat slaat alle argumenten plat der be houdsgezinde geloofsverdedigers. Het is een geloovig man die het tegen den godsdienst niet heeft gemunt, die dit alles in een christelijk blad schrijft. De Maatschappij der Oud-Pompiers heeft Zondag 11. de reeks harer winterfeesten gesloten, met een prachtig Concert gevolgd van dansfeest. Met het grootste genoegen hebben wij de tegenwoordigheid bemerkt van verscheidene nieuwe eereleden en gezien dat de muziek met verscheidene nieuwe inkomelingen ver rijkt was. Lang voor het gestelde uur was de zaal reeds vol, dit wil zeggen dat de feesten der Oud-Pompiers gretig bijgewoond zijn. Het eerste deel van het Concert bestond uit vijf muziekstukken, die allen met vol maaktheid uitgevoerd werden door de harmonie der Maatschappij, onder het kun dig bestuur van den onvermoeibaren en verkleefden muziekmeester den heer Henri Moerman. Volgens de bekentenis van vele kenners tracht M. Moerman, die even zedig als bekwaam is, zijne muziekanten altijd groote vorderingen te doen op den weg van den vooruitgang. Onze Oud-Pompiers mogen fier zijn als muziekoverste een man van die gehalte te hebben De heer J. Julal, klucatzanger der con certen van Brussel, heeft oneindig veel bijval gehad, hij heeft zich bijzonderlijk onder scheiden in het tweede deel. Hij heeft het publiek hartelijk doen lachen ea hij is ver scheidene malen terug geroepen geweest. Wat was het vroolijk en prettig, wanneer de ganschezaal den heer Julal in zijn klucht lied begeleidde, want hij had niet veel moeite om een koorzang te komponeeren. De twee muziekstukken voor piano, uit gevoerd door den heer Henri Moerman zijn op meesterlijke wijze gegeven geweest. De uitgelezene muzikant heeft zijne toehoorders gedurende langen tijd onder de verrukking zijner melodie weten te houden. En wat gezegd van de twee tooneel- stukjes De spelers hebben bewezen dat zij goeden aanleg en vooral veel goeden wil hebben om hunne rollen op te voeren, dat zij niets verwaarloozen om hun spel aantrekkelijk en natuurlijk te maken, en dat, met nog wat meer oefening zij volmaakte tooneelisten zouden worden. Wij bieden die jonge tooneelliefhebbers onze beste gelukwenschen aan. Om dat schoon feest te eindigen richtte men eene danspartij in, om de jeugdige dansers en danseressen toe te laten eens hartelijk hunnen danslust te voldoen. Wij bieden de besturende Commissie der Oud-Pompiers onze beste geluk wenschen aan voor het inrichten van dat schoon avond feest zij heeft alles wel geiaan en wij danken haar in de naam der gansche maat schappij. 1 Mei te Meenen stoet van al de deelne mers der verscheidene feesten waaronder snelkoersen voor Wielrijders, riugsteking met rijtuigen, Ghineesche sc.hijfschieting, Match tusschen den Football-Club-Yprois en den Sporting-Glub van Meenen enz. Wielrijderskoersen. i° Snelkoers 2000 m. 1® prijs 10 fr. 2° 8 fr. 3° 4 fr. 2e snelkoers 10.000 m. 1° prijs 15 fr. 2e prijs 10 fr. 3" prijs 5 fr. Deze koersen zullen plaats hebben op de schoone baan van Gheluwe naar Meenen. 3e koers om der stilst rijden afstand 50 m. i® prijs 8 fr. 2e prijs 4 fr. 3® prijs 2 fr. Er zijn drie prijzen van 10 fr, 5 fr. en 3 fr. voor de maatschappij van het meest getal en dan nog drie van 10 fr. 5 fr. 3 fr. voor de verstkomende minstens 6 man. Om 2 uren stipt zullen de feesten beginnen. 8 Mei te Westroosebeke om 2 ure. 1" snelkoers voor de Roosebekenaars, 1® prijs 5 fr. 2® prijs 3 fr. 3® prijs 2 fr. 2® snelkoers voor iedereen, 5000 meters inleg 50 centiemen, 1® prijs 10 fr. 2® prijs 6 fr. 3® prijs 4 fr. Bijzondere premiën aan de wielrijders- maatschappijen. x' 1° Voor de talrijkste muzikanten minstens 10 man. 1® prijs 25 fr. 2® prijs 10 fr. 2® Voor de talrijkste wielrijdersgilde 1® prijs 10 fr. 2® prijs 7 fr. 3® prijs 3 fr. 3® Voor de verstkomende (10 leden) 1® pr. 10 fr. 2® prijs 5 fr. 4® Voor het schoonste vaandel of faniön, le prijs 8 fr. 2® prijs 5 fr. 3® prijs 3 fr. Voor de premiën 1, 2, 3, zal slechts reke ning gehouden worden van de leden met gelijke klak of hoed. Voor de 1® premie worden enkel de muzi kanten geteld die in den stoet spelen. Hun rijwiel mag uit den stoet blijven. 15 Mei te Ghyvelde Frankrijk, om 2 ure. Groote ringsteking voor wielrijders. 1 fr. inleg. 1® prijs 40 fr. 2® prijs 25 fr. 3® prijs 15 fr. 4® 10 fr. 5® en 6® 5 fr. 7e 8e en 9e 4 fr. 10® 11® en 12® 3 fr. 7 prijzen van 2 fr. en een onbekende prijs voor den 20a prijs. Er zijn 4 eermetalen te winnen, 2 voor de fransche gilden en 1 voor de verstkomende vreemdelingen (ten minste 9 maD) en 1 voor het meest getal vreemdelingen van dezelfde club. De bewijzen moeten mêegebracht worden. Verslag der Commissie van Y Inwendige en van openbaar Onderwijs gelast met het onderzoek van het Wetsontwerp dat Poelcapelle tot eene gemeente in richt. Mijnheeren, De inwoners der afdeeling Poelcapelle van de gemeente Langemarck betrachten sedert bijna vijftig jaren de stichting van hun ge hucht tot afgezonderde gemeente en hebben zich verscheidene malen tot de Wetgevende Macht gericht om de verwezenlijking van dezen wensch te bekomen. De bijlagen van het dossier bestatigen het bestaan van verzoekschriften met dit doel tot de Kamer van volksvertegenwoordigers gericht in 1855, 1869, 1872 1896 en 1898. De vraag in 1866 gedaan werd gevolgd van een bestuurlijk onderzoek, in den pro vincialen Raad met een bijna eenparig gun stig advies onthaald, dat nochtans niet ver der ging. Het verzoekschrift van 1898 is dat welt ons op dit oogenblik bezighoudt. Het bestuurlijk onderzoek werd opnieuw hernomen twee-en-dertig jaren na het voor gaande. Al de geraadpleegde overheden heb ben een gunstig advies gegeven. Een onderzoek werd gedaan ter plaats door twee leden der bestendige Deputatie zij onderhoorden boven de drie honderd in woners van Poelcapelle en meer dan hon derd twintig van Langemarck. Die afge vaardigden herhaalden in 't kort hunne werkzaamheden in dezen volzin van hun verslagDe vraag van afzondering is ge- steund op schatbare beweegredensde oppositie brengt maar beweegredens van bijzondere orde in. De bestendige Deputatie bracht met een parigheid een gunstig advies uit, de provin ciale Raad insgelijks. Arrondissements - Commissaris, schoolop ziener, geestelijke overheid brachten van hunnen kant even gunstige adviesen uit. Er werd bestatigd dat Poelcapelle al de tusschenkomsten en de noodige gebouwen bezit tot het gemeentelevende bestendige Deputatie bewijst in haar verslag dat de re geling der belangen die tot hiertoe gemeen waren, gemakkelijk kan gedaan worden. De geestelijke scheiding bestaat sedert meer dan eene eeuw; Poelcapelle bezit kerk, pastorij, kerkhof, scholen, onderwijzers en onder w ij zeressen Langemarck had 7.210 inwoners in 1894; had de afzondering op dien tijd plaats ge- bad, Poelcapelle zou er 2.266 bekomen heb ben en de moedergemeente zou er 4.944 be houden hebben. Maar heden, de totale be volking van 7.871 inwoners zijnde, op 31 December 1902, zal deze laatste er boven de 5000 behouden en blijft vrij van het bestuur van den arrondissements-commissaris. Hare oppervlakte blijft van 3.794 hectaren 88 aren 71 centiaren, en Poelcapelle met 1,501 hectaren, 11 aren 42 centiaren zal boven de 2,300 inwoners hebben. Noch de eene noch de andere zal eene kleine gemeente zijn. De hierbovengemelde cijfers toonen dat de afstanden te Langemarck moeten groot zijn van het middenpunt naar de verschillende gehuchten die deze gemeente uitmaken, in de afdeeling van Poelcapellezij verschillen van 3 tot 6 kilometers. Ook laten de genees- en artsenijkundige zorgen der behoeftigen veel te wenschen. vooral wanneer besmet telijke ziekten ontstaan. Er is vastgesteld dat Poelcapelle, door zijnen handel, door zijne verschillende nij verheden, verhevener is dan al de gemeenten sedert twintig jaren gesticht en dat er geene zijn die het cijfer harer bevolking bereiken. Niettegenstaande dezen toestand en ofschoon er bekend is geweest in het onderzoek dat de inkomsten door Poelcapelle voortgebracht voor een goed deel dienden om Langemarck te ondersteunen, telt deze afdeeling maar drie vertegenwoordigers in den Gemeente raad. Men heeft verlangd te weten welk het kadastraal inkomen zou zijn aan ieder der twee deelen van de gemeente voorbehouden. Het bestuur heeft de volgende cijfers gegeven het huidige totaal inkomen van Langemarck is van fr. 407,128-61; Poelca pelle bekomt er 126,413-29; Langemarck behoudt er fr. 280,715-61, Men heeft ook voor de moedergemeente de gevolgen der verdeeling gevreesd op den dienst van het weldadigheidsbureel, omdat die dienst voor Langemarck fr. 17,399-10 opslorpt en voor P ie.ipelle maar 4,292-50 De bestendige deputatie stelt voor, in haar verslag, de goederen der gemeente te ver doelen naar verhouding van het getal huis gezinnen, maar de goederen en de inkomsten van het bureel van weldadigheid naar ver houding van het getal der ondersteunden, in die goederen en die inkomsten het k taal en de intresten begrijpende der som 150.000 franken aan de gemeente gelee a" fir dient opgemerkt te worden dat a inwoners van Poelcapelle verklaard hebt, 6 in hun verzoekschrift dat zij aanvaarden h* te-goed en de schuld der gemeenten te 2j6 verdeelen, 't zij volgens het getal vuren 't volgens de uitgestrektheid van het gronde^ bied, 't zij volgens het kadastraal inkomen 't zij eindelijk volgens de bevolking, p' volgt daaruit dat de bestendige Deputatie er gemakkelijk toe zal komen deze kwestie te regelen. De scheiding zal een einde stellen aan den erfelijken- naijver en aan de gespannenheid der betrekkingen die bestaan tusschen de twee groote afdeelingen der gemeente. Het wetsontwerp is in de Kamer gestemd geweest door 73 stemmen tegen 30 en 4 onthoudingen. Voor de uitslagen bestatigd door het onderzoek en de officieele oorkonden van het dossier, beeft uwe Commissie de eer n de aanneming van het wetsontwerp voor te stellen. De Onder-Yoorzitter-Verslaggever TH. LÉGER. van 15 tot 22 April 1904. Geboorten. Arfeuille Maria, Hoornwerk. Vanpeteghem Wilhelmina, Dickebusch steenweg. Vanpoucke Gustavus, Bukkerstraat. Cottignie Margereta, Dixmudestraat. Verminck Lucianus, Nieuwe Houtmarkt, Lesaffre Albertus, Hondstraat. Desmedt Robertus, Veurne steenweg. Delecroix Helena, Kaaistraat. Huwelijk. Vanderghote Georgius, suikerbakker en Notebaert Margareta, kleermaakster, beiden te Yper. Klinkhammer Fritz, handelaar te Brussel en Vandoorne Jane, zonder beroep te Yper. Vanraes Cyrillus, muldersgast en Piuet Maria, kanten werkster, beiden te Yper. Sterfgevallen. Vulsteke Henricus, 61 jaren wever, onge huwd, Meenestraat. Decuyper Pharaïlda, 20 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St-Elisabethstraat. Dondeyne Celina 29 j. kanten werkster, ecktgenoote Degroote Carolus, Meenestraat, Vanmaekelbergh Hieronymus, 7 maanden, Bukkerstraat. Deleu Janna, 83 jaren, zonder beroep, weduwe Lauwers Petrus, Bollingstraat. Roosebeke Elza, 4 jaren, kemmel steenw, Maertens Fredericus, 1 jaar, Grimminck- straat. ■r*X- Verscheidene bladen hebben gesproken over de kredieten, welke dit jaar in het budget van Schoone Kunsten voorkomen. Daarin lezen wij, ondermeer, als verleende toelagen aan kunstenaars 16.000 frank aan M. X. Mellery, voor de uitvov- ring van een groot decoratief paneel in de zit- tingszaal der Handelsrechtbank te Brussel. I Nota: Mijnheer Mellery bewoont Brussel (1). 40.000 frank aan M. E. Wauters, voor de uit- voering van het portret van prinses Clementina». Nota: Mijnheer Wauters is een gewezen Brusse laar, die thans Parijs bewoont. 20.000 frank aan M. J. Lambeaux, voor de uit- voering zijner groep, De Worstelaars. Nota: Mijnheer Lambeaux bewoont Brussel. 146.000 frank aan M. C. Meunier, voor de uit- voering van vier hoogverheven beeldwerken in steen, voorstellend; De Nijverheid, De Oogst, Dt Raven en De Mijn, alsook de standbeeldenD' Smid, De MijnwerkerDe Zaaier, De Voorvader en De Moederschap Nota: Mijnheer Meunier bewoont Brussel. 15.000 frank voor den aankoop, aan Mevrouw W® P. De Vigne, van het marmeren beeld Po» rellen. Nota: Wijlen Paul De Vigne bewoonde Brussel. 10.000 frank aan M. X. Mellery, voor de uit' I voering eeuer decoratieve schilderij, bestemd to! I '•versiering van het kabinet van M. De Mot.I Nota: Mijnh. Mellery,voornoemd, bewoont Brussel- I 20.000 frank aan M. Vanderstappen, voor d' I uitvoering eener groep, getiteld De StedenbW I roers». Nota: Mijnheer Vanderstappen bewoon' I Brussel. 1 180.000 frank aan M. L. Lenain, voor de uitvoe' I ring van zes etsen, naar de tafereelen van Rubens»- I Nota: Mijnheer Lenain bewoont Brussel. 1 (1) Door Brussel verstaan wij hier de ho# I stad en hare voorsteden. 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2