Groote Menagerie BOSTOGK. Eene Vergelijking. Vijgen na Paschen. STADSNIEUWS. Onze Stads werken. O! O! O! Wel! Wel! Wel! Feestkalender., Burgerstand van 22 tot 29 April 1904. Koppen en Busten die ongelukkigen ziet uitwijken naar den vreemde om werk te gaan zoeken en om hier niet te moeten bezwijken van honger. Verleden week deedfik eene groote reis per spoorweg dwars door Vlaanderen in elke statie zag ik geheele benden werklieden voor zien van werktuigen de wagons binnen stor men. De wagon waar ik zat was weldra vol het deed mij waarlijk pijn als ik al die arme lieden bezag, bleek en uitgemergeld van armoede. Ik knoopte een gesprek aan met deze die bij mij zatenik ben ook uit den nederigen stand uit het volk geboren. Ik vroeg hen waar zij naartoe trokken, en zij antwoorden mij, naar Vrankrijk om werk te zoeken Moet gij nog lang zoeken? Ja, mijnheer, somtijds acht dagen en wij moeten somwijlen dooien tot verre boven Parijs. Waar vindt gij dan k >st en logement? Wij moeten bedelen en in de scheuren slapen of somwijlen bachten schelven of vummen hier en daar zooals het past tot dat wij werk ge vonden hebben. Krijgt gij hier geen werk? Neen, mynheer, en als wij er nog krijgen wij moeten werken voor een hongerloon. Geheel ons land wordt opgeëten van papen paters en nopnen, er komener nog gedurig geheele benden bij uit Frankrijk, het loopt er zwart van. Ik was vooral pijnlijk getroffen door het zien van een oude grijsaardik vroeg hem, myn vriend, gezien uwen ouderdom moet gij ook nog uw land verlaten om werk te gaan zoeken? Ja, mijnheer, ik heb te kiezen, hier te creveeren van honger of elders te gaan werken. Maar gij krijgt toch uw pensioen van 65 frank? Een pijnlijke glimlach kwam op het gelaat van den armen. Hy zeidewel ja, mijnheer, ik kom daarmede juist toe voor een chiksken en een pijpje tabak gedurende het jaar. En den disch op uw gemeente? Daar is niets te krijgen, er zijn op mijn gemeente 8 nonnen, 4 papen en 3 katholieke schoolmeesters, deze gaan weg met het vet van de soep, nochtans den disch bezit 158 gemeten fondatien, hij is zeer ryk van 't jaar lijks inkomen. Mijnheer ik heb onder 4 libe rale ministeriën geleefd, en 4 maal ook eenen goeden tijd beleefd, de werkmenschen waren telken keer weeldig en er was dan nooit geen spraak van werk te gaan zoeken naar den vreemde. Mijne vrienden, het is pijnlijk dat gij alzoo uw stemrecht moet missen. Ja. piiinhflerJ.d_at dwingt, wy zouden gaarne genoeg die deug nietenbende helpen wegkogelen. Ach arme bannelingen, alzoo moet gij uw stemrecht missen die u zoo duurbaar is en welke gij verkregen hebt door de liberalen en waarvoor er bloed heeft moeten gestort worden. Zonder de aanhoudende strijd der liberalen zou den werkman nooit dat kost baar recht verkregen hebben. In het jaar onzes Heeren 1904, onder het klerikaal bestuur dat sedert twintig jaren aan 't bewind was kon men de volgende vergelijking opmaken Gendarmes. 1° Een gendarm te paard, 3' klas, begint met een jaarwedde van 1320 fr. Een gendarm te voet begint met een jaar wedde van 1100 fr. 2° Aan den ouderdom van 30 tot 35 jaar kan een gendarm wachtmeester worden met een jaarwedde van 2000 fr. en daarbij nog eenige honderden franken voor mouwstrepen krijgsdecoratiën enz. 3° Een gendarm heeft recht op een woning gratis, en op zeer gerievige meubelen die hem geleverd worden door de krijgsgenie. 4° Om gendarm te worden en in rang op te klimmen is het genoeg lagere studiën ge daan te hebben. 5r Een gendarm belet het kwaad door de vreeshy is het zinnebeeld van den dwang. 6° De vermeerdering van het getal gen darmes is het gevolg van der vermindering van het getal goede onderwijzers. 7° De regeering heeft verhoogingen der jaarwedde toegekend aan de gendarmes. Onderwijzers. 1° Een hulp-onderwijzer van de 5" catego rie heeft recht op een jaarwedde van 1000 fr. 2C Een hulp-onderwijzer, wanneer hy veel kans heeft, en goed het kosters-ambt kan spelen kan hoofdonderwijzer worden eener sshool van 5" of 4° categorie wanneer hy 25 tot 28 jaar oud is. Dan heeft hij aan 30 tot 35 jaar recht op een jaarwedde van 1400 tot 1600 fr. 3» Een onderwijzer heeft recht noch op een woning, noch op huisraad 11 4e Een onderwijzer moet vier jaren op de banken der noormaalschool doorgebracht hebben, zonder de voorbereidene jaren te tellen. 5° Een onderwijzer belet het kwaad door de opvoedinghij is het zinnebeeld der ge zonde rede. 6° De vermeerdering van het getal goede onderwijzers zal het getal gendarmes ver minderen. 7° Stelselmatig verwerpt de regeering alle verbeteringen van het lot der onderwijzers. Het laatste verworpene wetsvoorstel was dit van afgevaardigde Maenhout. In het jaar onzes Heeren 1904, onder het klerikaal bestuur dat sedert twintig jaren aan 't bewind was, kon men de bovenstaan de vergelijking maken. Vruchteloos vroegen de liberalen wanneer de regeering dan wel erkennen zou dat een onderwijzer ten min sten een gendarme waard is... er is geen grooter doove dan wie niet hooren wil... landboumers, en zegt mij of ik geen gelijk heb. Ondersteund daarom wie u lief heeft en stemt op 29 Mei allen voor de lijst der libe rale volksvrienden. Jongens lief, wat zitten de klerikalen met de poepers 1 Zij voelen dat de kiezing van 29 Mei een triomf gaat zijn voor de liberalen en daarom weenen ze tranen met tuiten en weten niet, hoe zich te draaien of te keeren, om toch dat onheil van hun hoeft te wenden. Lees hun gezeever eens in hunne bladen, en ge zult er evenals ik van overtuigd zijn. Zoo hatelyk als ooit, worden er deftige per sonen in aangevallen. Dat ze echter op dien toon maar voortgaan, wij vragen niet beter, omdat wjj verzekerd zyn dat zulks de oogen zal openen aan de deftige bevolking onzer vereenigde arrondissementen, tot veel profijt onzer princiepen. Alleen de landbouwers vinden nog een weinig genade in de oogen onzer klerikale volksfoppers. Die worden nog met de schoon ste namen begroet, en 't is al van Vrienden van den buiten en lieve broerkens dat de klok slaat. vriendschap. Maar hier verkoopen die bemin nelijke heeren vijgen na Paschen. Ziet eens, landbouwers, hoelang diezelfde fleemers al niet aan het bewind zijn en zegt mij eens, of de landbouw door hunne belof. ten gered is. Verscheidene malen is er reeds bewezen geweest dat er nog veel te doen valt voor den landbouw, en dat de katholieke hee ren die u in Kamer en Senaat vertegenwoor digen te hort gebleven zijn aan hunne taak. Nu zij voelen, dat gij, met uw kiesbuletijn in de hand, rekening gaat vragen over hun onkundig bestuur, nu zij voelen, dat de straf gaat volgen, die zooveel zorgeloosheid jegens u verdient, nu zetten zij zich ootmoedig op de knieën en smeeken u met opgeheven armen om vergiffenis en medelijden. Zoo manaftig zij in hunne gazetten, be schermd door de naamloosheid, deftige bur gers aanranden, zoo slaafs kruipen zij om u heen, omdat ze hier opentlyk te strijden heb ben tegen uwe eerlykheid, omdat gij heden de macht bezit om ze met uwe stemming te verpletteren. Doen laat u niet blindoeken en raadpleegt eens, eventjes uw geheugen, landbouwers. Hetzelfde spel verniewen zy bij elke kie zing. Vóór den stryd gefleem en karrevrach- ten bololten. Na de kiezing verandert hun nen toon en gefleem en schoone woorden zyn in den doodboek. Van hunne beloften is tot nu toe niet veel voortgekomen, en gy moogt dus frank weg zeggen dat zij u schandelijk bedrogen hebben. Geheel anders is het met de liberale kandi daten gesteld. Die hebben u lief en deelen uw leed, en zullen uit louter menschenliefde verstand en tyd tot uwen dienst houden. Zij komen u hun mandaat niet afbedelen maar zich te pand stellen om uw gedachten' wenschen en behoeft en in de Staat te gaan verdedigen Vergelijkt hunne handelwijze met de die der klerikalen, ons dagblad met het hunne# Men heeft vroeger gesproken enbewezen dat het toezicht onzer bedienden van stad veel te wenschen liet over de werken, den 9 November 1903 heeft er een aanbesteding gedaan geweest voor het plaatsen eener Riool in de Waterkasteel en Nieuwstraten, men zegt dat dit werk veel te wenschen laat dat de eigenaars deze straat klachten inge diend hebben, dat zij in de onmogelijk zijn te bouwen met kelder, om reden dat de riool zestig centimeters hooger geplaatst is of dat zij moest uitgevoerd zijn volgens plan van aanbesteeding. 't Zal zeker wel zijn voor de heeren Burg meester en Schepen van openbare werken, want tot nu toe heeft er nog niemand de waarheid willen weten of doen onderzoeken. Eenen nieuwen Directeur op de Vischemarkt te Yper. Een hoedjemaker Ziedaar de rechtvaardigheid onzer Stadhuismannen, 1 Mei te Meenen, snelkoersen. 8 Mei te Westroosebeke om 2 ure. 15 Mei te Ghyvelde Frankrijk, om 2 ure. Zondag 8 Mei zal er te Roubaix iets schoon te zien zijn dat mag vergleken worden aan de koers Parijs. Roubaix. Inderdaad men zal daar een koers geven op de piste waarop de rijders dezelfde afstand zullen afleggen als of ze langs de baan zouden gaan en behalve de schoone prijzen toegekend zullen er pre- .„ogca-Duu woruen, aan ueze aie eersi de zoogezegde Kontrolen die men op de baan zou ontmoeten, zou bereiken zooals aan den afstand Bauvais, Amiens, Doulens, Arras, Seclin. Eenieder zal dus die koers van 268 kilometers op piste willen zien bestrijden. Onzen Kampioen zal er aan deelnemen en wel de sterkste zooals Aucouturiers, Garin, Potier, Geoget, Lepoutre enz. de schrik in jagen. De schoonste en de volledigste verzame ling dieren en vogelen, der gansche wereld zal te zien zijn, te Yper, op de Groote Markt den Zaterdag 7 en Zondag 8 Mei. Het is een ware dierentuin waar men de schoonste exemplaren van Europa, Amerika, Azia, en Australiën zal aantreffen. De groote menagerie zal alhier aankomen met het muziek voorop, gezeten op eenen prachtigen wagen, door twee olifanten en 4 kemels getrokken, en gevolg door groote rijtuigen met prachtige paarden bespannen, de byzonderste straten doortrekken. Denzelfden dag der aankomst worden er twee vertooningen gegevenDe eerste om 4 ure de tweede om 8 ure s'avonds. Pryzen der plaatsen lst« 1.50 2ae 75 c. Geboorten. Carbonnelle Nelly, Rijselstraat. Pottel Valerius, Neerstraat. Hof Franciscus, Neerstraat. Decan Gaston, Hondstraat. huwelijk. Reiff Felicianus, brykenbakker te Water Yper.611 VaDheCke öabdela' Strijkster Deryckere Arthur, teekenaar te Iseghem en Gouwy Elisa, zonder beroep te Yper Sterfgevallen. Versavel Florimondus, 10 maanden Oi Kleermarkt. e Laconte Bertha, 1 1/2 jaar, St Jacobstraat Huyghe Theophilus, 20 dagen, Zaalhof Goffyn Maria. 1 jaar, Doorgangstraat Van Wonterghem Maria, 75 jaren, wed» we Debraeve Joseph, Weninckstraat. Vandenberghe Odilo, 7 maanden, qt- minckstraat. N Dezitter Julia, 47 jaren, huishoudster echtgenoote, Duprez Gustavus. St Maarten klooster. Steenwinkels Jacobus, 74 jaren, g8pen sioneerde onderofficier, weduwaar Allaert Maria, echtgenoote Steverlinck Carolina St Jacobsstraat. Degryse Regina, 80 jaren, zonder beroep weduwe Carlier Philippus, zonnebeke Steen' weg. Rigal Eugenia, 45 jaren, hotelhoudster echtgenoote Deroubaix Alphonse, Statiestr Vandromme Petrus, 71 jaren, gepension- neerde werkman aan den ijzeren weg, echt. genoote Beirnaert Juliana, Oude Houtmarkt POL DE MONT. Zóó heet het laatste boek van den gunstig gekenden Antwerpschen kunstcriticus, met dezen ondertitelAanteekeningen over de kunstbeweging van dezen lijd. Het zijn studies, sedert het laatste tiental jaren verschenen in De Vlaamsohe School, Elsevier's Maandschrift en Kunst en Leven, alwaar wy ze, tijdens hunne verschijning gretig lazen. Wij hebben ze thans met niét minder gretigheid willen herlezen, om er opnieuw by te genieten. De behandelde kunstenaars en hunne werken vormen eene lange reeks, zeer electisch uitgekozen, zooals volgende 'namen het bewijzen: Alfred Stevens, Willem Linnig Jr, Floris Crabeels, Alfred Verwee, A. J. Heymans,|gebroeders De Vriendt, Jac! Smitsi Amadeus Lynen. Sander Struys, Zander Hannotiau, James Ensor, Theo Van Ryssel- berghe, Karei Doudelet, Leo Frederic, Franr Melchers, Willy Schlobach, Edm. van Offel, Albrecht Baertsoen, Armand Rassenfosse! Francois Maréchal, Arm. Heins, Mevrouw Hendr. de Rraekeleer, H- vf. Mesdag, Marie J. Bauer, Philip Zilcken, Ant. van Welie, Henrich Vogeler, Hans Schwaiger, Gh. Robinson, Howard Pyle en Sascha Schneider. Al die kunstenaars hebben talent en Pol de Mont laat hun gaarne, zonder daarom moedwflhg het oog te sluiten voor hunne zwakheden, - bijaldien zij er mochten heb- ben, - volle recht wedervaren meer nog hy schryft over hen met geestdrift. Aldus bekent hij zyn on verscholen bewon dering voor Ver wee en de gebroeders De Vriendt; van Lijnen, Hannotiau, Ensor, Baertsoen en Zilcken schetst hy zelf een wel- geteekend portret, by J. Smits en S Struys vergoelijkt hij de kleur het talent tot boek- illustratie roemt hij bij Lynen, Van Ryssel- ^fe Dondert Van Offel, Robinsön en Pylehy noemt L. Frederic een gothiek neen liever een primitief, de dichter van f® Baertsoen, Claus en Heymans looft hy als luministenin Rassenfosse, Maréchal en A. Henis begroet hy Meesters der grafiek Mevr. De Rudder verheerlijkt hy als kunstenares met de borduurnaald; M. J Bauer, Ph. Zilcken en H. Vogeler laat hy als etsers zyne bewondering deelen Ant. van Welie en Sascha Schneider doet hij als symbolische-idealisten hoogschatten Dan komen de beeldhouwers Lambeaux, Rousseau, C. Meunier, I. De Rudder, Van- derstappen, Dillens, Braecke, enz. aan de Isa?' ,Daar aanl6lding van bet salon van 893, alwaar van hen tentoongesteld waren, schryver bispreikt die werken en schetst van eiken beeldhouwer het kenmerkende zyner kunst. Eindelijk handelt het laatste hoofdstuk vooral over landschap en vormt een warm P ei ooi ten voordeel© van eigen kanst, nationalisme in de Kunst. Hanteeren de kunstenaars, waarover Pol de Mont con amore schryft, met welgeluk te*1 bet penseel, den beitel, of de ets-en or uurnaald, hy zelf, anderzy\is,| hanteert uitstekend eene welversneden pen, even rijk aan gedachten als aan woordenkens. Hem te lezen en te begrijpen is juist niet elk ewv« WJUI WIJ UÜUUÜU Uüü VetII JIHWiBB i DOOR

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2