TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 7n Mei 1904 Nummer 18. Wijziging der wet op het Lager onderwijs. Kamer der Volksvertegenwoordigers Provinciale Kiezingen. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 ft-, per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent f«r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 1QQ Atte berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ggsde die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Mon wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Kluchtspel in 3 bedrijven en 1 apot- heoos uitgevoerd in de kamer der volks vertegenwoordigers te Brussel. (le bedrijf) Id een onzer voorgaande nummers hebben wij de beraadslaging weergegeven over dit belangrijk wetontwerp Maenhout, waarvan de buitenonderwijzers zeer veel verwachtten en ongelukkiglijk voor hun, op een sisser is uitgeloopen. Thans geven wij zoo breed mogelijk de beraadslaging over de artikelen. Art. 1. (Voorstel der middenafdeeling, waarbij M. Maenhout zich aansloot.) 1. De onderwijzers-schoolhoofden van de 5" klasse genieten, na vijf jaar dienst, de jaarwedde van 1400 fr. De onderwijzeressen-school hoofden van dezelfde klasse genieten, eene jaarwedde van 1300 fr. Van dat oogenblik afzijn zij gelijk gesteld met de onderwijzers en onderwijzeressen van de 4* klasse. 2. Nadien hebben onderwijzers en onder wijzeressen van de 4e en 5e klasse recht op vijf vierjaarlijksche verhoogingen, de drie eerste van 100 fr. en de laatste van 150 fr., derwijze dat zij, na vijf en twintig jaren dienst, een maximun van 2,000 fr. bereiken voor de onderwijzers, en van 1,900 fr. voor de onderwijzeressen. De regeering stelt voor te zeggen In afwijking van lid 1 van art. 15 der wet tot regeling van het lager onderwijs, wordt het bedrag der na verloope van het 5" en het 6e vierjaarlijksche tijdvak verschul digde vermeerdering gebracht op 200 fr. voor de onderwijzers en hulponderwijzers in de gemeenten der 5" reeks, en 150 fr voor de hulponderwijzers in de gemeenten der 4e reeks. Van zijnen kant legt de heer Vandervelde het volgende amendement over De onderwijzers en onderwijzeressen- schoolhoofden, van de 5e reeks genieten, na vijf jaar dienst, eene jaarwedde van 1,400 fr. M. Maenhout. In hoedanigheid van burgemeester eener kleine gemeente zie ik dagelijks hoe moeilijk de onderwijzers kun nen leven met hunne magere jaarwedde, 'tls verkeerd te denken dat mijn voorstel de gemeenten zou overlasten. De heer minister maakte zijne berekening alsof het ontwerp overal van morgen af moest uitge voerd worden. Gedurende een langen termijn zal de uitgave slechts 1 millioen bedragen. Is de schatkist niet in staat een deel van dien last te dragen De begrooting van 1903 zal zeker een overschot geven, het dienstjaar van 1902 geeft een overschot van 3 millioen en een gedeelte slecht dier somme zal noodig zijn. (Het geheel zal geschonken worden aan de leeraars van catechismus en andere geestesverstompende beestigheden Een aantal onderwijzers, die veel kinderen hebben en dikwijls bejaarde ouders moeten ondersteunen, kunnen met 1,500 fr. niet toekomen. Reeds tien jaar lang strijd ik ten voordeele der onderwijzers der lagere scho len ik handhaaf mijn voorstel. zeer wel links. Minister Liebaert. Hoort gij de linkor- zijde zeer welroepen M. Vandervelde. Welnu En dan M. Liebaert. Ik doe die goedkeuring door de linkerzijde uitschijnen. (Verzet links) M. Hymans. 't Is geene oneer links te worden goedgekeurd. M. Buyl. De heer minister van spoor wegen verloochent zijne collega's van Kor- trijk die zich schriftelijk verbonden hebhen voor 't ontwerp Maenhout te 3temmen. M. Liebaert. Dat is 't verplichtend mandaat M. Maenhout. Er is hier geen kwestie van rechter noch linkerzijde, maar van de verdediging van gemeentebeambten die onze sympathie waard zijn. Minister de Trooz. Gij hoort het, heeren, gij wordt met zweepslagen voortge dreven (Gij zoudt waarlijk zweepslagen verdienen, mijnheer de minister tegen onder wijs.) M, Maenhout. Ik eindig, en verzoek de Kamer mijn wetsontwerp goed te keuren dat rechtvaardig en billijk is en welstand aan de gezinnen onzer onderwijzers zal brengen. Ik handhaaf dus mijne voorstellen. Stemmen I stemmen M. Vandervelde. Ik wensch korte uit leggingen te geven over mijn amendement. Het ontwerp maakt een verschil van 100 fr. tusschen de onderwijzers en onderwijze ressen. Vrouwen moeten zooveel jaarwedde hebben als mannen. Minister de Smet de Naeyer. De Regeering beschouwt het wetsvoorstel van M. Maenhout als onaannemelijk. (Uitroe pingen en gelach. Dictator alcohol heeft gesproken en de onnoozelaars zullen het hoofd buigen M. Jack. Ik teeken protest aan, tegen de verbintenissen, mij door den heer Buyl toegeschreven. Steeds wilde ik het grootste voordeel aan de onderwijzers der mindere soorten bezor gen, doch 't schijnt mij dat de toegevingne van den achtbaren minister van openbaar onderwijs mij bevredigen. (Uitroepingen aan de uiterste linkerzijde. 't Is goed te zien dat als men oud wordt, de sufheid en kind scheid niet achterwege blijven. M. Vandevelde. Voordat de haan drie maal heeft gekraaid...! (Gelach) M. Colfs. Als medeonder teekenaar van het ontwerp Maenhout, en namens mijne mede onderteekenaren, stel ik prijs op te verklaren dat de Regeering ons in zekere mate voldoening schenkt. Gelach aan de uiterstste linkerzijde. Het Colf spreekt in naam zijner ander colfskoppen.Gezien anderzijds, hare verklaring dat het haar vol strekt onmogelijk is thans meer aan te nemen, moeten wij nemen wat men ons aanbiedt, onze voorbehouding makende voor de toekomst en zullen wij voor de amende menten der Regeering stemmen. (Uitroepin gen en gelach. En zoo verkocht Judas zijnen meester voor eene beurs zilverlingen. M. Dufrane. M. Maenhout zal alleen blijven staan 1 M. Furnémont. Men zal hem zijn borstbeeld terugnemen Gelach) Men legt het voorstel Vandervelde in stem ming dat verworpen wordt door zitten en opstaan. Art. 1. Van de tekst der middenafdeeling, waarmede de heer Maenhout zich vereenigt, wordt verworpen met 70 stem. tegen 6i en 10 onthouding. 1. Door de Regeering voorgesteld '"irigenomen. eindigt het eerste bedrijf van het Wordt voortgezet. Art wordt aangenomen En zoo- kluchtspel Zitting van Dinsdag 26 April 1904, M. Nolt stelt de volgende vraag aan den heer minister van financiën en openbare werken. Door de bewoners langs den steenweg van Meenen, Yper, Veurne naar de zeekust, wordt erg geklaagd over de stofwolken, opgejaagd door motor rij tuigen, Zij leveren daarenboven gevaar op voor het verkeer en voor de gezondheid het stof bederft insge lijks den oogst te velde ea is nadeelig voor het vee in de weide. Kan de heer ministe.r geene maatregelen nemen om dat euvel te weren het werd, schijnt het, op zekere fransche wegen met goed gevolg gedaan Zitting van Dinsdag 3 Mei 1904. M. De Smet de Naeyer, minister van financiën en openbare werken, antwoordt op de vraag door M. Nolf gesteld Ik heb over eenigen tijd twee ambte naren van mijn departement afgevaardigd om ter plaats te bestudeereu wat er gedaan wordt in de omstreken van Parijs, om het maken van stof to bestrijden op de bestee- nigde wegen. Er zullen maatregelen van uitvoering volgen. Bij koninklijk besluit van 30 April 1904, worden de kiescollegiën der kantons van West Vlaanderen, hierna aangeduid, geroe pen op Zondag 5 Juni 1904, tusschen 8 ure 's morgens en 1 uur namiddag, ten einde ieder het getal titelvoerende (provinciale Raadsleden te kiezen) en, zoo noodig een of verscheidene plaatsvervangende Raadsleden. Provincie West- Vlaanderen. (39 Raadsleden). Avelghem 2 Brugge, 1° kanton 5 j 2" 5 3" 2 Harelbeke 2 Iseghem 2 Meenen 4 Meulebeke 2 Nieupoort 1 Passchendaele 2 Poperinghe 1 Roeselare 3 Rousbrugge-Haringhe 2 Ruysselede 1 Y per, le kanton 2 2" - 3 39 Openbare zitting van Zaterdag 30 April 1904. De openbare zitting wordt geopend ten 5 ure 10 m. Zijn tegenwoordigDe heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vanden- boogaerde, schepenen Begerem, Piers, Van- derghote, D'Huvettere, Vandenp^ereboom, Bouquet, Vandevoorde, Sobry, Iweins, Lema- hieu, Raadsleden M. Gorissen, secretaris. Afwezig: De heeren Praeys en Ganepeel. Het proces-verbaal der voorlaatste zitting wordt goedgekeurd, dat der zitting van 19 Maart 11. wordt op het bureel neergelegd ter inzage der leden die er kennis van genomen hebben in overeenkomst met de begeerten uitgedrukt door M. Sobry in de laatste ver gadering. 1. Mededeelingen. De heer Burgemeester is overgegaan tot het overzicht der stadskas. Volgens het proces-verbaal van dat over zicht is er een overschot van fr. 23,589-12. Vooraleer de dagorde aan te vangen stelt M. D'Huvettere voor, nu dat de verpachting der buurtlijn van Yper naar Gheluwe plaats heeft gehad, den wielrijders weg te verlen gen tot aan de statie van Zillebeke en het bestaande gedeelte te doen herstellen. De heer Burgemeester belooft de eerste kwestie te onderzoeken, wat de tweede betreft, de schepen van openbare werken zal er zich mede bezighouden M. UHuvettere vraagt hoe het staat met de kwestie der premiën bestemd voor de leerlingen der gemeentescholen. Deze kwes tie is over twee jaren besproken geweest. Op het voorstel van M. Golaert is zij naar de bevoegde Commissie verzonden. Burgerwacht. Rekening 1903. De ontvangsten en uitgaven beloopen tot de som van fr. 1.165-34. Goedgekeurd. 3. Museum. Rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 1,290-21 De uitgaven tot deze van 493-10 Overschot fr. 827-11 Goedgekeurd. 4. Bewaarscholen. Rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 13.695-25 De uitgaven tot deze van 13.611-40 Overschot fr. 83-85 Het geldt hier der scholen der St Janstraat, der Rijselstraat en der aangenomene bewaar scholen. 5. School van huishoudkunde. Rekenina 1903. Ontvangsten fr. 5.742-50 Uitgaven 5.667_99 Overschot fr. 74-51 Goedgekeurd. 6. Kerkfabriek van St. Jacobs Reke ning 1903. Ontvangsten fr> 8.747-98 Uitgaven u.493_96 Te kort fr. 2.745-98 M. Colaert bestatigt dat het te kort van jaar tot jaar vermindert. Het verschil voor het dienstjaar 1903 is van 1000 franks en hij drukt de hoop uit het te kort welhaast te zien verdwijnen. Eene bespreking vangt aan tusschen de irvj HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1