VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Liberale Associatie Achttiende jaar. Zaterdag i 4" Mei 1904 Nummer 20. arrondissement Yper. KANDIDATEN VOOR DE SENiTORSKIEZINB v:ui S9 Mei 1904: Vital De Ridder, Raymond Vande Venne, De tvoorden van een priester. 't Is mei Overschotten en Overschotten. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fir. per ja&r voor dea buiten. 8 50 ft\ voorstad. - Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent |lr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Aizonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr per 100 Abe berichten Tan rerkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dozer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ggste die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij 01 onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. van het De Heeren Notaris te Kerkhove, uittre dende Senator, 1* kandidaat; Notaris te Swevegtiem, lid der. Kamer van Volksvertegen woordigers, 2' kandidaat en le plaatsvervanger. Tijdens de behandeling der inter pellatie Hymans, Huysmans en Braun, over de politiek der Regee ring, in de Kamer, deed priester Daens in zitting van dinsdag 21 April 11. de volgende verklaring: - Wij bestrijden de Regeering omdat zij achteruit kruipend is en belust op vervolging omdat zij misbruik maakt van den godsdienst en hare macht steunt op leugenonrecht en bedrog. En dan voegt priester Daens er de volgende waarheid bijHet evan gelie leert dat de eerste plicht van den priester is de waarheid te zeggen. Wij zijn het met priester Daens eens, en hij spreekt de echte waar heid als hij zegt dat het katholiek ministerie achteruitkruipend is en belust op vervolgingen wij zijn niet bevreesd door de buitenbevolking tegengesproken te worden, want al wie den buiten bewoont weet maar al te wel dat zijn brood er van af hangt als hij danst of niet volgens de bevelen der geestelijkheid, die zooals priester Daens te recht zegt, misbruik maakt van den godsdienst en de macht der Regeering verzekert door leugen, onrecht en bedrog De regeering kreeg dan ook nog van Priester Daens de volgende har de noten te kraken De katholieken willen de werken de klas arm en allendig houden, om dat zij hunne heerschappij willen handhaven. Gij wilt het volk eenwei nig onderwijs gevenmaar weigert het gansch de waarheid te leeren. En om te bewijzen dat het geen hij zegt de echte waarheid is, haalt Priester Daens de volgende woorden van Mgr. Van Bommel, bisschop van Luik aan, die zegde datae onwe tendheid de eerste oorzaak der ellen de IS. y* En zich tot de katholieke rechter zijde wendende, roept de priester uit: De armoede past in uw maat schappelijk plan en onder u zijn er mannen die, Christus woordenGij zult altijd armen onder u hebben! overdrijven. De katholieke gazetten worden door dien priester ook al eens bij hunne polleviëen gepakt ten gevolge hunner valsche en hatelijk polemiek. Ziehier hoe Priester Daens zich uitdrukt Indertijd vereenigde men zich in de hutten om het Beknopt Verslag te lezen en te bespreken. Daar dit de prijs er van driemaal duurder ge maaktwat de abbonementen heeft doen afnemen. Sinds tblijit er niets meer- dan die katholieke bladen om aan het publiek bekend te maken wat in de Kamer wordt gezegd en zi j verdraaien al de woorden der tegen strevers. En om zijne gezeg.lens te staven geeft priester Daens eenige uittrek sels uit de katholieke bladen die ten volle getuigen dat hetgeen hij zegt de echte waarheid is Ziedaar uwe polemiek van leu gen en lasterroept de priester verontwaardigd en steld zich terzelf der tijd de vraagAls de kat holieken de waar heid voor hen heb ben waarom moeten zij dan liegen Geen enkel had den moed de vraag van Priester Daens te beantwoorden, hetgeen eens te meer bewijst dat hij wel en goed den nagel op den kop heeft geslagen. Denkt nu niet, vriend lezer, dat wij dit alles uit onze duimen zuigenin *t geheel niet: dit staat zwart op wit gedrukt in het Beknopt Verslag der Kamerzitting van Dinsdag der ver- ledene week. Bijgevolg is het onloo chenbaar. En het doet ons waarlijk deugd dat zulke waarheden eens uit den mond van een priester zelf komen, want als wij, liberalen, die stoutheid dur ven begaan worden wij door die waarheidlievende katholieke ga zetten uitgemaakt voor godsdienst haters, nietegenstaande wij reeds honderdenmalen verklaard hebben niets tegen den godsdienst te hebben, maar enkel de misbruiken te bestrij den die er de geestelijkheid van maakt om hem in de politieken strijd te mengen ten voordeele der klerikale Regeering. Priester Daens heeft ons tegenover die huichelaars op eene waardige manier gewroken en 't is te hopen dat hij ook de oogen der buitenkie zers zal geopend hebben en hun eens en voor goed de overtuiging heeft gegeven dat het grootelijks tijd werd dat die leugenaars bende eens voor goed ontmaskerd wierd en noodig aan de deur gekegeld worde. Daarvoor zullen, wij zijn er van overtuigd, de kiezers op 29 Mei voor De Ridder en Van de Venne. 't Is Mei, de maaad der bloemen, de maand van de gebeelo ontwaking der natuur. Overal toonen velden, weiden en boschen zich met bloemen en loover, frisscher lucht waait over de bergen en dalen, sneller vloeit het bloed door de aderen, hoop en moed ver vullen de harten. Ja, hoop en moed vervullen de harten, hoop op verlossiDg van het klerikaal juk, moed om den strijd onverpoosd voort te zetten, tot we den 29 Mei als een zegedag zullen mogen begroeten tot we juichen zul len: triomfl voor de vrijheid! triomf voor de liberale partij Niet meer gerust, vrienden, die het juk van dwang en geweld reeds lang zwaar hebt gevonden die het klerikaal juk van be drog en vervalsching als eene schande voor Belgie verafschuwt. Overal waar gij komt, overal waar gij vrienden hebt in het arrondissement zult gij onze kandidaten doen kennen en den las er vernietigen die zoo schandelijk door echte schurken wordt verspreid. Onze vrienden mogen geene gelegenheid voorbij laten gaan om telkens he t te pas kan komen, onze liberale kandidaten, mannen op de hoogte van nijverheid en werk, tegen over de kandidaten onzer tegenstrevers te plaatsen, en doen zien dat zij de eenigste zijn die met kennis van zaken de belangen van onze bevolking kunnen verdedigen t'Is Meil de maand der kiezingl Dat hoop en moed de harten vervullen, dat elk zijn plicht doe en den 29 Mei zal de blauwe wapperen over onze zegepraal. De kreet moet zijn: Stemt voor de liberalen! De klerikalen, die slimme vogels zijn in 't goochelen met cijfers om de menschen te bedriegen, maken de kiezers wijs dat het katholiek ministerie jaarlijks sluit met over schot in de kas. Daartoe maken zij gebruik van de gewo ne uitgaven, maar dragen wel zorg geen woord te reppen over de buitengewone uitgaven, die integendeel jaarlijks kolossale te korten achterlaten. Ziehier hoe gemakelijk het is over te heb ben, als men uit twee verschilige beurzen be taalt en enkel kennis geeft van de uitgaven eener enkele beurs; de gewone beurs, die sluit met overschot. Maar 't is anders gesteld met de tweede beurs, waarover de klerikalen met zorg zwij gen: de buitengewone beurs, die jaar lijks met een te kort sluit. Het zijn geen woorden in den wind noch geen praats tegen den vaak die wij vertellen, ziehier cijfers In 1887 sloten de gewone uitgaven met een overschot van 14.300.102 frank, en de buitengewone uitgaven met een tekort van 19.273.800 frankin 1888 een overschot van 18.767.454 op de gewone, en een tekort van 27,694,580 frank op de buitengewone uitga ven; in 1890 een overschotje van 5.295 020 op de gewone, een tekort van 44.784.330. van /.oio.ööö op de gewone uitgaven, tegen een tekort van 21.969.790 op de buitengewone uitgaven. In 1897 een overschotje van 5.771.014 fr. op een tekort van 17.566.340 fr. op de bui tengewone uitgaven. In 1893 een overschot van 17,601,156 op de gewone uitgaven en een tekort van 104.771.735 op de buitengewone uitga ven. Wij vragen onze lezers verschooning hun al de jaartallen niet voor oogen te hebben gelegd wij hebben er enkel eenige uitgeknipt om hun met die lange reeksen cijfers den geest niet te vermoeien maar wij gelooven dat die eenige jaartallen voldoende zijn om te bewijzen dat het bij onze klerikalen al geen goud is dat schittert. Beziet ze eens goed, die cijfers en maakt de vergelijking, daarin zult ge Let geheim vin den hoe het mogelijk is met jaarlijksche boni's millioenen 'sjaars schuld te maken. Gij zult kunnen bestatigen dat de tekor ten der buitengewone uitgaven verre de boni's der gewone uitgaven overtreffen. In de laatste jaren zelfs zijn die tekorten van de buitengewone uitgaven verbazend ge klommen en worden onrustwekkend: zooals in 1899, die sluit met 104 millioen te kort. En vandaar de verbazende vermeerdering onzer openbare schuld, die reeds geklom men is tot 3 milliard. Belgie loopt regelrecht naar het bankroet. Inderdaad, de belgische schuld was op 1 Januari 1901 omtrent 2.650.898.000 frank. Twaalf maanden nadien, op 31 December van 't zelfde jaar, was die schuld reeds 2.778.051.000 frank. Dus op een jaar tijd was zij vermeerderd van 128 millioen, of 11 millioen per maand, of nog beter 2 millioen 250 duizend frank per week Wie zou nog durven beweren dat België niet naar den dieperik gaat HET WEEKBLAD J-V-VWW ."WW WW. TV

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1