TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. De Zegepraal Achttiende jaar. Zaterdag 4" Juni 1904 Nummer 23. Aan de Kiezers der Arrondissementen Kortrijk en Yper. De volledige en officiëele uitslagen van Zondag 29 Mei. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent ftr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, a.ls- tMde die voer het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij Mi onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden ni v:. opgenomen. Kiezers, Den 29 Mei was een dag van uitbundige vreugde. De liberale partij, welke door hare tegen strevers als dood werd aanzien, heeft, door gansch het land, getoond dat zij eene geest driftige leefbaarheid bezit. §|De kiesomschrijving Kortrijk-Yper mag, met volle recht, aanspraak maken op haar aandeel in de grootsche betooging. Meer dan 25,500 stemmen hebben plechtig het liberale vaandel toegejuicht. Kiezers, De eindzegepraal behoort aan den moed en de volharding. Wat 1904 begon1906 moet het voltrekken Wij bedanken u voor uw vertrouwen in ons. Rekent op onze verkleefdheid aan de zaak dér vrijheid en des vooruitgangs. V. DE RIDDER. R. VANDE VENNE. Kerckhove, ln Juni 1904. Ja, de zegepraalen 't is met eene volledige blijdschap, zonder het min ste voorbehoud, dat wij dit woord schrijven aan het hoofd dezer rege len. De dag van 29 Mei is zegepra lend geweest voor onze vrienden, de dag van 29 Mei heeft de volle ont waking van het liberalisme geken merkt, de dag van 29 Mei heeft onze beste hoop verwezentlijkt! Wij mo gen zelfs rechtzinnig bekennen dat wij op zoo een ontzaglijk succes niet rekenden en dat onze vrienden in ze kere arrondissementen eene poging gedaan hebben waarvan wij al de macht niet vermoedden. Zondag heeft het geheel liberale België zich ge recht tegen den eeuwigen klerikalen vijand en de Regeering van reactie die ons sedert twintig jaren over- heerscht is beslissend gekrenkt De liberalen winnen negen zetels in de Kamer en twee zetels in den Senaat. Op de negen zetels in de Ka mer, drie zijn gewonnen op de socia listen, te Charleroi, te Luik en te Doornijk, en zes zijn gewonnen op de klerikalen, te Gent, te Sint-Niklaas, te Aalst, te Bergen (Mons), te Den- dermonde en te Hasselt. De socialis ten, behalve drie hunner zetels door de liberalen gewonnen, verliezen vier zetels, te Luik, te Hoei, te Charleroi en te Soignies ten voordeele der kle rikalen, maar zij winnen een terug te Verviers, zoodat, in 't geheel, de antiklerikale oppositie versterkt is van vijf stemmen in de Kamer, het geen eene verplaatsing geeft van tien stemmen: de klerikale meerderheid valt van 26 op 20 stemmen Er dient aangemerkt te worden dat niet eene dezer zegepralen te danken is aan het toeval der plaatselijke omstandigheden, dat allen een klaar bepaald politiek karakter hebben,dat de liberale drukking zich overal met eene wonderbare kracht bevestigd heeft. Het veelbeduidenste succes, misschien is dat van Hasselt, waar onze vrienden meer dan 3.000 stem men gewonnen hebben op de voor gaande kiezing en waar hun kandi daat gekozen is, den derden klerika len volksvertegenwoordiger verdrij vende. Over twee maanden was men zelfs van zin den strijd niet aan te gaan te Hasselt. De slag is gegeven, de blok is ge krenkt, de eerste bres is gemaakt in de groote klerikale sterkte en al de verdienste er van is te danken aan die handvol dapperen, die eene maand lang eenen strijd van eiken dag, elk uur, onderstaan hebben. Zooals het de heer Paul Hymans zegde, spre kende in de Ligue, 't is het viaam- sche land dat ontwaakt, dat tot ons komt, want het is niet alleen Lim burg die ons eenen bijval geeft, het is nog Vlaanderen, het arme Vlaan deren waarop de klerikale invloed zoo zwaar weegt sedert eeuwen, wiens verzuchtingen naar de gedachten van vrijheid, van vooruitgang en van rechtvaardigheid zoo geweldig ver smacht zijn geweest door de kleri kalen. Onze tegenstrevers spotten met de ontwaking van het liberalism. De klerikalen beweerden dat wij eene doode partij waren die al hare kracht uitgeput hadde socialisten hielden staande dat wij maar zouden bestaan voor zooveel wij het roode vaandel zouden volgen en nu winnen wij grond op de klerikalen en op de so cialisten, nu onderscheidt het land duidelijk dat onze partij de partij is van waren maatschappelijken voor uitgang, dat zij alleen de logieke politieke ontwikkeling kan verzeke ren, zonder schok, zonder geweld, partij van waarheid, van rechtvaar digheid e.i van bevrediging. Het volk eindigt altijd met naar liet licht te gaan en er is geene zedelijke dwin gelandij die kan wederstaan aan zijne grootmoedige drukking. De klerikale gazetten hebben onophoudelijk her haald dat wij geene grieven hadden te doen gelden tegen de Regeering, en ziehier dat het volk, overtuigd van de grootheid onzer zaak, ver klaart dat die Regeering te kort ge bleven is aan al hare plichten, dat het haar wil straffen om het leger ontredderd, het openbaar onderwijs vernietigd, die financiën verkwist te hebben Wij raken aan het einde van het klerikaal beheer en de schoone geu- zenzon rijst aan den gezichteinder. De huidige kiezingen bewijzen dat het antiklerikalism de ware strijd- grond is van het tegenwoordig uur en de socialisten lijden om het niet te hebben willen verstaan, om hard nekkig geblëven te zijn in hunnen verfoeilijken klassenstrijd wanneer het de plicht is van alle vrij en recht zinnig mensch de reactie op het lijf te vallen. Men moet hopen dat de les hun voordeelig zal zijn en dat zij zich beslissend zullen ontmaken van den rampzaligen invloed der revolution- nairen die nooit maar het spel der reactie gedaan hebben, die het maar kunnen doen. En nu aan het werk't is met eene blinde gehechtheid te werken dat onze propagandisten de zegepraal zul len volledigen in 1906. Men moet de klerikale Regeering niets meer ver geven, men moet ze eiken dag, elk uur bestrijden, men moet het minste harer gebaren in volle licht stellen opdat zij zeker zou vallen onder de uitjouwingen. De vijand buigt: dat men den aan val blaze en dat men storm loope Ziehier de officiëele uittreksels, zooals zij overhandigd ziju geweest door de besturen der heeren Liebaert en de Trooz Senaat. Brussel. De laatste uittreksels gevenonaf- hankelijken 18,939; liberalen, 70,878; kle rikalen, 86,063 socialisten, 35,357. Indien deze verdeeling niet verandert, behouden de liberalen en de klerikalen 4 mandaten, de onafhankelijken 1 en de socialisten winnen eenen zetel ten nadeele der klerikalen. Leuven. Liberalen: 26,056; klerikalen, 42,991; Quorum 21,496. Gekozen Vanderkelen (libe raal), Roberti-Descamps, David (klerikalen). Ni j vel. Liberalen 32,493, klerikalen 25,804. Quorum, 25,804. Gekozen: Brulé (liberaal), Dumont, (klerikaal). Brugge. Liberalen, 13,531; klerikalen, 25,420. Quorum, 13,531. Gekozen; De Lanier (libe raal), van Ockerbout, (klerikaal). Kortrijk-Yper. Liberalen, 25,578; klerikalen, 59,664. Quorum, 17.888. Gekozen: De Ridder, (libe raal), Vercruysse, de Vinck, Vandenpeere- boom (klerikalen). Rousselare-Thielt Gelijk in 1900, zijn de heeren Mulle de ter Schueren en de Jonghe d'Ardoye, klerikale 1 kandidaten, uittredende senators, gekozen geweest zonder stemming. Plaatsver vangers, de heeren van der Bruggen en van den Bussche. Veurne-Diksmuide Oostende. Liberalen, 16,049; klerikalen, 29,135. Quorum, 16.049. Gekozen: Verbeke (libe raal); de Limburg (klerikaal). Antwerpen. Liberalen, 52.099klerikalen, 66,841. Quorum, 17,367. Gekozen: Vandennest, Yerspreeuwen, Yandewalle (liberalen); Le- clef, Steeuackers, de Viuck, (klerikalen). Mechelen-Turnhout. Liberalen. 25,552; klerikalen, 62,051. Quorum, 20,688. GekozenBergmann (libe raal) de Mérode, de Meester, Vandewerve, (klerikalen). Namen. Liberalen, 58,308 klerikalen, 66,714. Quorum, 29,154. Gekozen: Février, de Selys (liberalen), d'Huart, Mélot (klerikalen). Luxemburg. Liberalen 27,799 klerikalen, 43,329. Quorum, 21,664 Gekozen: Finet (liberaal), Devolder, Orban (klerikalen). Kamer. Gent-Eecloe. Liberalen, 33,029; klerikalen, 73,644; radikalen-.socialisten, 21,746; kristeue de- mokraten, 7,271. Quorum 10,873. Gekozen: Braun, De Vi^ne, Mechelynck (liberalen); Da Smet de Naeyer, Begerem, Van Cleemputte, Cooremat, Maenhaut, Verbaegen, (klerika len); Auseele, Cam'oier (socialisten). Audenaerde. Liberalen, 10,382; klerikalen, 17,651; so cialisten, 1,632; afgescheiden klerikaal 2,572. Quorum,8,825. Gekozen: Liefmans (liberaal), de Gellinck en ïhienpont, (klerikalen.) Aalst. Liberalen, 11325; christene demokraten, 9,480; klerikalen, 34,856; socialisten, 2,839. Quorum, 9,490. Gekozen: Reus (liberaal), Daens (demokraat); Woeste, De Sadeleer, Bethune (klerikalen). Sint-Nikolaas. Officiëele uitslagen3 uittredende kleri kalen en M. Persoons, kandidaat van het cartel, die M. de Browne, uittredende kle rikaal uitstoot. Dendermonde. Liberalen en demokraten. 9,052; klerika len, 26,159; lijst Ducatillon, 3,276. Quorum, 9,052. Gekozen: Van Damme, (liberaal), de Bruyn en Tibbaut, (klerikalen). Luik. Liberaleü, 30,492; socialisten, 64,703; klerikalen, 48,617. Quorum, 12,154. Geko zen: Neujean, Trasensier, Flechet, (liberalen), Denis, Demblon, Smeets, Wettinck, Schinler (socialisten), Francotte, de Ponthière, Dalle- magne, Polet (klerikalen). Verviers. Liberalen, 13,047; socialisten, 19,085; klerikalen, 22,267akkerbouwers, 3.254. Quorum, 9,743. Gekozen: Muliendorff (libe raal), Malempré, Pirard (socialisten), Davi- gnon, Borboux, (klerikalen). Hoei-Waremme. Liberalen, 15,778; socialisten, 23,600; klerikalen, 28,005. Quorum, 14.003. Geko zen: Giroul (liberaal), Hubin (socialist), Pit- saert en Terwagne (klerikalen). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1