COURSES D'YPRES de l'Ecole d'Bquitation. 2.500 fr. de prix. De klerikale omkooping. STADSNIEUWS. STAD YPER. Herziening der Kiezerslijsten. 190K-1906 Liberale Jonge Wacht. Openbare gezondheid. Maatschappij der Oud-Pompiers. Dimanche 12 Juin 1904 a S heures trot moDié, attelé et au galop Ongeluk. Wij vestigen de aandacht van het Gerecht Hoe de Hemeldragonders zich in 't Ypersche met burgers zaken bemoeien. Bergen. Liberalen, 25,415; socialisten, 39,692; klerikalen, 24,192; Roger, 1,540; Fauviau, 2,162. Quorum, 12,707. Gekozen: Masson, Descamps (liberalen) Maroille, Brenez, Pepin, (socialisten), Harmignies (klerikaal). Charleroi. Liberalen, 29,299; socialisten, 73,075; klerikalen, 43,963. Quorum, 14,649. Geko zen: Buisset, Dewandre (liberalen); A. Drion, Levie, Pirmez (klerikalen), Leonard, Callu- waert, Lambilotte (socialisten). Doornijk-Ath. Liberalen, 39,929 klerikalen, 41,999 socialisten, 12,718; afgescheiden socialisten, 1,194. Quorum, 13,309. Gekozen: Crombez, Ouverleaux, Roger (liberalen), Duquesne, Gracia, Hoyois, (klerikalen). Soignies. Liberalen, 15,991 socialisten, 22,298 klerikalen, 22,636. Quorum, 11,318. Geko zen: Paternoster (liberaal), Mansart (socia list), Mabille en Gravis (klerikalen). Thuin. Liberalen, 18,090; socialisten, 15,171; klerikalen, 18,589; afgezonderde, 553. Quo rum, 15,171. Gekozen: Warocqué (liberaal), Berloz (socialist), Derbaix (klerikaa)l. Hasselt. Liberalen, 8,625; klerikalen, 23,204. Quo rum, 7.735. Gekozen: Peten (liberaal), Car- tuyvels, de Theux (klerikalen). Tongeren. Klerikale lijst Helleputte, 24,258; kleri kale lijst Gielen, 14,819 liberalen, 4,470; socialisten, 1,288, cbristene demokraten, 734. Quorum, 12,129. Gekozen Helleputte, Desmaisières, Gielen, (klerikalen). De gekozenen. (1) Senaat. Te Brussel: De Mot, Hanrez, Wiener, Lambiotte, HENDERICX, ELBERS, BRAUN, de Steenhault, Mesens, Allard, MARINX; te Leuven; Vanderkelen, Roberti, Descamps; te Nijvel: Brulé, Dumont; te Antwerpen: Van den Nest, Verspreeuwen, VANDEWALLE, Leclef, Steenackers, de Vinck; te Mechelen: Bergman, de Mérode, de Meester, Vande Werve; te Brugge: Dela- nier, Van Ockerhout; te Kortrijk: de Ridder, Vercruysse, de Vinck, VANDENPEERE- BOGM; ie Oostende: VERBEKE, de Lim burg; in Luxemburg: Finet, Devolder, Or- ban; in de provincie Namen: Février, de Sélys d'Huart, Mélot. Kamer. Te Aalst: Rens, Woeste, de Sadeleer, Bethune, P. DAENSte Audenaar- de: Liefmans, de Ghellinck, Thienpont; te Gent: Braun, Devigne, MECHELYNGK, An- seele, Cambier, de Smet, Begerem, Van Cleemputte, Cooreman, Maenhaut, Verhae- gen; te Sint-Nikolaas: PERSOONS, Raem- donck, Van Naemen, Van Brussel; te Den- dermonde: VAN DAMME, de Bruyn, Tib- baut; te Charleroi: BUISSET. DEWANDRE, PIRMEZ, Léonard, Calluwaert, Lambilotte, Destrée, Drion, Levie; te Bergen: FUL- GENCE, MASSON, DESCAMPS, Maroille, Brenez, Pepin, Harmignie; te Soignies: Pa ternoster, Mansart, Gravis, Mabillete Door- nijk: Crombez, Ouverleaux, ROGER, Du quesne, Gracia, Hoyois; te Thuin: Warocqué, Berloz, Derbaixte LuikNeujeanTrasen- ster, FLECHET, Denis, Demblon, Smeets, Wettinck, Schinler, Francotte, de Ponthière, Dallemagne, POLET; te Verviers: Mullen- dorfif, Malempré, PIRARD, Davignon, Bor- loux; te Hasselt: PETEN, Cartuyvels, de Theux; te Tongeren: Helleputte, Desmai sières, Gielen. Nooit hebben de pogingen tot kiesomkoo- ping zoozeer gewoed als in het jaar van gratie 1904, onder de booge leiding der klerikale Regeering. Te Thienen en in de arrondissementen waar talrijke werklieden zijn van den spoor weg, hebben de volksvertegenwoordigers en Senators, daags vóór de kiezing een factum uitgestrooid in den volgenden zin Voor de werklieden Onze achtbare volksvertegenwoordiger, M. Rosseeuw, komt van den heer minister der spoorwegen den volgenden brief te ont vangen: (1) De namen der nieuw gekozenen zijn in hoofd letters gedrukt. Mijnheer Duurbare Collega, Als gevolg aan uw aanhoudend verzoek, zult gij zonder twijtel met genoegen verne men dat ik besloten heb het werkloon der arbeiders van wegen en werken, die nu fr. 2.20 ontvangen, met fr. 0.20 op te slaan. - Aanvaard, duurbare collega, de uitdruk king mijner verkleefde gevoelens (Geteekend) J. Liebaert Brussel, den 19 Mei 1904 Aan Mijnheer Rosseeuw, volksvertegen woordiger van Thienen. Te Aalst waar de opposite partijen er in gelukt zijn twee volksvertegenwoordigers te doen kiezen tegen 3 klerikalen, heeft M. Bethune verscheide duizenden kaarten doen zenden waarop te lezen staat «Uit dankbaarheid voor beweze- ne diensten, wordt uwe stem ge vraagd voor de katholieke lijst waarop zich M. BETHUNE bevindt de baron Leon de Bethune katholiek volksvertegenwoordiger van Aalst, heeftin zes jaren meer dan tien dui zend personen ontvangen en gehol pen. En spijts al de middelen eerlijke en bij zonderlijk oneerlijke spijts eene geweldige propaganda van geheel de geestelijkheid, al de beloften, al de bedreigingen, al de om- koopingen, ziet de Regeering haar einde naderen. Binnen twee jaren zal die ongeluks regeering geleefd hebben, zij zal de vervloe king met zich dragen van al de burgers die rechtzinnig hun land lief hebben. Moet het belgische volk walgen van de klerikale politiek 1 Het Collegie van Burgemeester en Schepe nen der stad Yper brengt ter kennis van het publiek, dat ingevolge artikel 55 van het kieswetboek, er zal overgegaan worden, van lsten Juli tot 31stea Oogst aanstaande, tot de herziening van de lijsten der burgers, die geroepen zijn om deel te nemen aan de kie zing van de leden der Wetgevende Kamers, van den Provincieraad en van den Gemeente raad, van l,ten Mei 1905 tot 305ten April 1906. Volgens artikel 54 der zelfde wet, wordt ieder burger uitgenoodigd, vóór den lBten JULI, in het Gemeente Secretariaat, de titels in te dienen van hen die, niet geschre ven staande op dein voege zijnde lijsten, aanspraak mogen maken oji kiesrecht, als ook van hen die, op deze lijsten gebracht zijnde met een onvolledig getal stemmen, aanspraak mogen maken op bijkomende stemmen. De burgers hebben er belang bij deze aan beveling na te komen, ten einde, zooveel mogelijk, de bezwaren te vermijden vóór het Collegie en vóór het hof van Beroep. Yper den isten Juni 1904. M. Gorrissen. Algemeene vergadering van den 29 Mei 1904. De vergadering is zeer talrijk, de zaal is letterlijk opgepropt. De ondervoorzitter opent de zitting ten 6 1/2 ure en begint met het eerste punt der dagorde: Gedeeltelijke vernieuwing van het Comiteit. Tot eenparige spijt der tegen woordige leden kondigt hij aan dat de heer Firmin Nouwynck laat weten dat zijne be zigheden hem beletten het ambt van Voor zitter naar behooren te vervullen- De L. J. W. zal, gelijk in het verleden, het voor werp zijner bezorgdheid zijn. Hij verzoekt zijne vrienden zijnen aftocht te verschoonen. Een lid der Jonge Wacht staat op om de uittredende leden van het Comiteit te be danken; allen hebben bewijs gegeven, in menige omstandigheden, van merkwaardige toewijding. Toejuichingen barsten langs alle kanten uit en dreunen weldra door geheel de zaal. Men gaat alsdan over tot de klasseering der stembriefjes en tot de aanduiding der nieuwe leden van het Comiteit; deze bezig heid vraagt eene groote uur werk. Gedu rende dien tijd vangen de gesprekken aan en worden algemeen; eene rondborstige vroolijkheid heerscht in de zaal, 't is alsof men het voorgevoelen bad van eene neder laag der klerikalen in het land. Ten 7 3/4 ure geeft de heer August Brun- faut (zoon) kennis van den uitslag der kie zing. Het nieuwe Comiteit is samengesteld als volgt: Eere-Ondervoorzitter, M. Emiel Iweins; Voorzitter, M. Hector Vermeulen; .Ondervoorzitter, M. Dedeystere; Schatbe waarder, M. Léon-René Vermeulen; Secre taris. M. Alfons Maas, dan volgen eene lange reeks commissarissen. Het nieuwe Comiteit wordt door algemee ne toejuichingen begroet. Een der nieuw ge kozenen staat op en bedankt de liberale jonge wachten, namens de nieuwe leden der commissie, over het vertrouwen waarmede zij hen hebben willen vereeren. Alsdan, sprekende over de gemeentekiezing van ze venden Februari 11., zegt hij dat de klerika len op eene schandelijke wijze misbruik hebben gemaakt van hunne macht met hon derden ongelukkigen te laten kiezen tusschen het verraad hunner overtuigingen en het vooruitzicht op de straat geworpen te wor den. Hij brandmerkt die schandelijke poli tiek. De Yperlingen zullen het onthouden gelijk zij zich de redevoering zullen herinne ren in het Volkshuis uitgesproken door den eersten magistraat der stad Yper. Zij zullen hunne pogingen bij de onze voegen om dat treurig spook der middeleeuwen van het stadhuis te jagen, dat niet geaarzeld heeft te verzekeren dat zijne politiek zal bestaan in goed te zijn met de goeden, vriend met de vrienden. Deze manhaftige aanspraak, die wij slechts in 't kort herhalen, doet een gedonder van toejuichingen ontstaan; dan heft de gansche vergadering ons lied aan En't reusje spuwt zijnen haat, enz. Het refrein wordt herhaald en nogmaals uitgevoerd met eene steeds groeiende geest drift. De zitting wordt ten 8 ure min een kwart geheven. Zaterdag laatst heb ik vernomen dat er een nieuwen bestuurder op de vischmarkt is, ik, nieuwsgierig zijnde wie het was, ging om 8 ure langs daar omdat ik menigmaal eene diskusie gehoord heb tusschen bestuur der en roeper over het verkoopen van slechte visch, omdat de bestuurder er zeer weinig van kende en toch wilde zijne goesting doen hij verkocht de slechte en wierp dikwijls de goede op de vuilkar, maar nu den nieuwen bestuurder moet een uitgelezen kenner zijn van visch aangezien hij zoo met eens aan het hoofd staat van zulke groote belangrijke verantwoordelijkheid. Ik was Zaterdag laatst getuige van een klein staaltje dat zeer ge wichtig was voor de gezondheid van het Ypersch volk; er was eene mand visch in eenen zinken bak gegoten, iedereen moest zich achteruittrekken van den stank, de roe per die op het eerste oogenblik zag dat de rog die er in was, ten volle bedorven was, vroeg aan den |bestuurder wat er met de rog moest gedaan zijn, hij kreeg voor ant woord alles wat er geplekt is moet gij doen wegwerpen, ik heb seffens bemerktj dat hij geen rog uit kabilliau kent, want volgens mijne kleine kennis van visch heb ik nog nooit geweten dat rog geplekt is die in ge vorderden staat verkeert maar wel eerst blauw en dan groen uitslaat; dus, volgens mijn verstand is het een zeer gevaarlijken persoon voor de gezondheid van de Ypersche bevolking, ten ware den bestuurder riu geen keurder meer is het zou de eerste plaats der wereld zijn die zoo bestaat en nu dat de zomer daar is het zal gemakkelijk zijn de Ypersche bevolki.,.- te verminderen door het gebruik van bedorven visch dank aan de rechtvaardigheid van het gemeentebestuur (1) meer politiek en slecht er bestuur. Een Komenaar. Morgen Zondag, om 7 ure, inspectie over de kleeding en instrumenten, daarna een uitstapje in stad. De Harmonie zal den 26 Juni deel nemen aan de inhuldiging van het gedenkteeken ingericht te Meesen, ter nagedachtenis van M. Deleu, gewezen gemeentehoofdonde- w ijzer. De leden der Maatschappij die begeeren deel te nemen aan dat uitstapje worden ver zocht zich te doen inschrijven ten lokale der Maatschappij, op de repetitiedagen. avec le bienveillant concours de MM. les Officiers ef de tout Ie personnel Pour les engagements s'adresser au Se cretariat du TROTTING-CLUB, chez A. GERNAY, 56, rue du Buda, Courtrai. De 1200 werkmanskaarten zullen uitge deeld worden, den Zondag 5 Juni, van 8 tot 12 ure 's middags, in de benedenzaal van het stadhuis. Zaterdag morgend rond 111/2 ure was Lucien Degroote, schilder, bezig met schil deren aan den gevel van het huis van M. Boudry, Kloosterpoort, toen eensklaps hij het evenwicht verloor en viel met hoofd vooruit op de steeneu. De ongelukkige die eene diepe wonde aan het hoofd bekwam en veel bloed verloor, werd door de andere werklieden opgeraapt en naar zijne woning gedragen waar een geneesheer hem spoedig verzorgde. Zijn toestand is op beternis. op de overtreding, zondag 11. begaan in het lste Kiesbureel van Oostvle- teren. Een genaamde A. D. heeft zich aan geboden, vragende om temogen stem men zonder oproepingsbrief, voor wendende dat hij dezen mislegd had. De Voorzitter van het bureel stem de in deze vraag toe. Welnu, het schijnt dat A. geboren zijnde den 29 Augusti 1877, geen Kiezer is voor den Senaat en dus geen beroepingsbrief heeft kunnen ontvangen. Het schijnt dat het voorbeeld dat wij in Yper gehad hebben in de maand October 1.1., navolgers vindt te lande 1 In de gemeente Becelaere moest een mu ziekfeest (anders gezeid een festival) plaats hebben. De uitnoodigingen waren gezonden verscheidene waren reeds mondelings beant woord: andere schriftelijk. Maar ongelukkig lijk het ware vrije mannen die als inrichters ervan bekend stonden. Geweld en invloed werd door de zwartrokken gebruikt op de maatschappijen die reeds hunne bijtreding gegeven hadden, ten einde dezelve te doen intrekken. Zoo zijn de inrichters verplicht geweest hun feest in te trekken. Ziedaar hoe de zwartrokken niet dulden dat in dorpen, waar er anders nooit iets te De Burgemeester en Schepenen R. COLAERT. De Secretaris, .r. (l)j'T is daarom misschien dat net Journal d' Ypres sprak van Marché au X*oison. 9 y

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2