VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Herziening der Kiezerslijsten Achttiende jaar. Zaterdag 25n Juni 1904 Nummer 26. Aan de liberalen. De oorzaken hunner nederlaag. Betoogiflg der Liberale Yolksgeziade Jeugd. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr p«r jaar voor den buiten. 8 50 ft*, voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent ftr Orukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 6 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Atte berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens, gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- fltsde die veer het buitenland worden ontvangen doer den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artlkéls uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij m onderteek end to« te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. geldig van l8n Mei 1905 tot 30 April 1906. KIEZERS 't Is algemeenlijk wanneer hij zijnen op roepingsbrief ontvangt dat de kiezer ziet dat hij niet ingeschreven is met het getal stemmen waaraan hij recht heeft. Ditmaal nog, ter gelegenheid der wetgevende kiezin gen, hebben een groot getal kiezers kunnen bestatigen dat zij hadden moeten stemmen met één of twee bulletijns meer. Ongelukkiglijk, was het te laat, de kie zerslijsten konden niet gewijzigd worden. Wij verzoeken dringend al de liberalen al de misslagen of nalatingen die zij zullen be- statigd hebben, te willen kenbaar maken aan het bestendig bureel der liberale Asso ciatie, Seminariestraat, Yper, hetwelk zich gelast kosteloos de noodige reklamaties te doen. In hetzelfde lokaal kan men niet al leen de kiezerslijsten der stad Yper raad plegen, maar deze van al de gemeenten van het arrondissement. Het secretariaat zal al de wensehelijkp inlichtingen verschaffen, aan dezen die ons zullen bijstaan, aangaande het herzienings- ■werk der kiezerslijsten. Om kiezer te zijn, moet men 1° Belg zijn van geboorte of de. groote in burgering bekomen hebben 2° Op in Mei 1905, den ouderdom bereikt hebben van, 25 jaren voor de Kamer, van 30 jaren voor den Senaat, de Provincie en de Gemeente 3° Sedert ten minste een jaar in dezelfde gemeente gehuisvest zijn op in Juli 1904, voor de Kamer, den Senaat en de Provipcie, en sedert ten minste driejaren, op ln Juli 1904, voor de Gemeente Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, aan den kiezer van 35 jaron oud, gehuwd of weduwenaar met wettig nakomelingschap, die aan den Slaat ten j minste vijf franks personneele belasting be- taalt, ten ware hij er van ontslagen is om reden van zijn beroep. Voor de Gemeente, is die bijgevoegde stem maar verleend wanneer men ten min ste vijf franks betaalt in de gemeenten van 2000 inwoners, 10 fr. in deze van 2,000 tot 10,000 inwoners en 15 fr. in deze van 10.000 en daarboven. Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamer, den Senaat, de Provincie en de Gemeente, aan den eige naar van onroerende goederen van een ka dastraal iDkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter ,eener rent van 100 fr. in geschreven op het grootboek der Openbare Schuld of der algemeene Spaar- en lijf- reutkas. I)e kiezer, eigenaar van onroerende goe deren en tevens van een rentboekje van 100 fr. heeft maar recht op ééne bijgevoegde stem. Voor de Gemeente alleen, wanneer het kadastraal inkomen der onroerende goe deren van ten minste 150 fr. is, worden twee bijgevoegde stemmen den kiezer toe geschreven. De kiezer mag de bijgevoegde stem van lastenbetaler, familievader en van eigenaar samenvoegen. Twee bijgevoegde stemmen worden toegewezen aan da dragers van di ploma's van Hoogeschool, van het hooger middelbaar Onderwijs, der veeartsenijschool, der militaire school, van het Gesticht van Gembloers, van het hooger handelsgesticht van Antwerpea, van de provinciale school der mijnen van Henegouwen. De volgende ambten, beroepen en toestan den geven recht aan twee bijgevoegde stem men ministers, volksvertegenwoordigers, magistratep, consuls, advokaten, notarissen, geneeskeeren, apothekers, leeraars, gediplo meerde onderwijzers, die vijf jaren in dienst zijn, officieren van 't leger, priesters betaald door den Staat, enz. De kiezer kan niet meer dan drie stem men voor de Kamer, den Staat en de Pro vincie samenvoegen. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. TaJbel der termijnen ingesteld door de kieswet voor de herziening der lijsten. Herziening der lijsten door het Collegie van Burgemeester en Schepenen, van 1 Juli tot 31 Augusti. Neerlegging der voorloopige lijst ter inzage van het publiek op het gemeente secretariaat en in de Commissariaten van politie alsook in het arrondissementscommis sariaat, van 3 September tot 31 Januari. IV. It. Xe rekenen van 8 Sep tember kunnen de kiezerslijsten van Yper en van al de gemeen ten van het arrondissement alle dagen geraadpleegd worden van O ure tot's middags en van 'i tot 6 ure, ten bureele der liberale Associatie, Seminariestraat, Yper. Vóór den 11 September verwittigt het Stadsbestuur de uitgescbrabde kiezers of wier getal stemmen verminderd is tijdens het voorloopig sluiten der lijsten. IV. B. Onze vrienden die zulke bekendmaking zouden ontvan gen worden verzocht zich zon der vertoeven te begeven ten bureele der Associatie, die zal onderzoeken of de uitschrab- bing of de vermindering van het getal stemmen gegrond is. Reclamatie aan het Collegie van burge meester eu schepenenneêrlegging tegen ontvangstbewijs der reclamaties strekkende tot de inschrijving van eenen kiezer of tot de vermeerdering van het getal zijner stem men alsook der bewijsstukken. N. B. De reclamaties strekkende tot de uitschrabbing van eenen kiezer of tot de vermindering van het getal zijner stemmen mogen ook op dien datum neergelegd wor den (31 October) ten langsten. Beslissing der Collegiën van Burgemeester en Schepenen over de reclamaties; afdoende sluiting der lijsten, den 30 November. Neerlegging der bijgevoegde lijsten, te zamen met de voorloopige lijsten, ter inzage van het publiek in het gemeente se cretariaat, in de commissariaten van politie of in het arrondissements-commissariaat, van den 5 December tot den 31 Januari. N. B. Te rekenen van den 5 December mogen de bijgevoegde lijsten van Yper en van al de gemeenten van het arron dissement geraadpleegd worden ten bu reele der liberale Associatie. Termijn der bekendmaking te doen aan de kiezers die uitgeschrabd :;iju of wier getal stemmen verminderd is tijdens de afdoende sluiting der lijsten vóór den 13 December. Overgave, tegen ontvangstbewijs, der be roepen vóór het Beroepshof, met stuk ken en besluitselen ten bewijze in het arrondissements-commissariaat. Bekendmaking, indien het noodig is, aan den belanghebbende, den 31 December ten langsten. Dat de Kiezing voor Kamer en Senaat eene duchtige klopping geweest is voor de katholieken, de kiezing voor de Provincie raden eene ware verplettering, is zoo klaar als pompwater; de pastoorsbladen mogen er over schrijven wat ze willen, of het tegen deel beweren, hun bluf dient enkel om zand in de oogen der buitenkiezers te strooien en op hunne manier de davering die zij gekregen hebben te verbloemen. Een feit staat ook vast, en dit is dat de groote steden zich gamsch en geheel, té gen de katholieke regeering keeren. Waarom? Luistert, en dit diene tot richtsnoer aan al de klerikale bladen. Eene eerste zaak is, dat bet.land begint de oogen te openen; het bestuur der klerikalen heeft ons volk achteruitge dreven op de baan der beschaving. Nergens in westelijk Europa is er nog zooveel onwetendheidnergens worden zooveel moorden bedreven; nergens vindt men nog zulke ruwe en onbeschof te zeden dan in zekere gewesten van ons land. De opvoeding van de kinderen gaat achteruit; men verwaarloost ze wetens en willens opdat ze later gewillige werktuigen zouden zijn in de handen der klerikalen. Eene tweede oorzaak is hierin te vinden, dat onze vrijheden gedurig met de voeten worden getrapt. Dwang en alleenheersching regeeren in onze dorpen en kleine steden. Zelfs de weistelende burgerij wordt mis kend; onze geestelijkheid, die zich tegenwoordig tienmaal meer be kommert met de wereldlijke zaken en met haar wereldlijken invloed dan met den godsdienst, wil het overal al te zeg gen hebben. Zij bemoeid zich met alles en wil in alles de eer ste rol spelen. Op de buitengemeenten zijn 't grootste deel der burgemeesters de ootmoedige dienaars der geeste lijken. Zij stellen zich zelve aan 't hoofd van vee verzekeringen, boerenbonden, geiten- en andere bonden, veel meer om hun eigen gezag te versterken dan uit genegenheid voor den boer en den werkman. Spanje levert ons een droef voorbeeld van hetgeen een land wordt als de geestelijk heid er meester is op wereldlijk gebied. En 't is dit wat op dit oogenbü'k veel bur gers niet alleen van stad maar ook van den buiten beginnen in te zien. Eene andere oorzaak is dat onze finan ciën gedurende 20 jaar slecht be stuurd werdendank aan de aangeno- mene scholen trekken de kloosters, die reeds zoo rijk zijn,jaarlijks met tien tallen van millioenen doch geven als vergelding slechts half onder wezen kinderen. Men kan ook nog slechts aan eene plaats geraken met zich laag te toonen jvgens de heerschers en bot en hoog moedig jegens de. tegenpartij. De katholieke partij meende dat zij niet kon achtoruitgeslagen worden het volk en de boeren werden gedwon gen, en de burgerij, zelfs de ongeloovige burgerij, meende zij, zou haar altijd steunen uit vrees van het combisme. Doch de menschen zijn gewoon geworden aan die domme praatszij weten dat er hier niet het minste gevaar be staat^ noch voor priesters noch voor 't zij gelijk welk kerkgoedje, als zij niet zooals in .Frankrijk hunne plichten tegenover de wet te buiten gaan. De buitenlieden hebben allengskens de oogen geopend en gezien dat kalen en de geestelijken in al hunne sermoe nen voor hun oogen zwaaiden. Vandaar de terugwerking die zich zoo krachtig geuit heeft in de laatste kiezingen. Op den buiten gaan bijzonder lijk de oogen open Doch 't volk in massa durft nog niet stemmen voor de liberalen; eerst zullen zij aan 't bewind moeten komen dan zal die schrik ver dwijnen en dan ook zal men zien wel ke afgrond de hoogmoed der klerikalen, hun laster en hun ne vervolgingen onder hunne voeten hebben gedolven. Vallen zullen ze, daar is niets meer aan te twijfelen. En naar verdere oorzaken hoeven de kleri kale bladen niet te zoeken, niettegenstaande wij pog honderde oorzaken zouden aanhalen die onvermijdelijk den val der klerikale Regeering zullen na zich slepen. Het Nationaal Verbond der Jonge Libe rale Wachten en het Journal des Jeunes Gardes richten te Brussel, voor den 17en Juli, eene groote nationale betooging der liberale jeugd in. Al de Jonge Wachten, al de werkliedengroepen, al de organismen die de liberale volksgezinde jeugd vertegenwoor digen worden uitgenoodigd er deel aan te nemen. Het programma behelst eene alge meene zitting waar de politieke toestand zal besproken worden en eene betooging aan het standbeeld van Karei Rogier. Het zal de schitterende hulde wezen van heel de libe rale jeugd,.daags voor nieuwe zegepralen, aan den grooten Staatsman, wiens regeering blijvende sporen achtergelaten heeft in onze instellingen en de glorie blijft van onze partij. Een groot democratisch banket zal deze I feestelijkheden sluiten, die alzoo de bekro- ■pnan HET WEEKBLAD liet een aio uo hicn-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1