STADSNIEUWS. Liberale Associatie van Yper. Association Libérale d'Ypres. Maatschappij der Oud-Pompiers. BERICHT. Manifestatie De Ridder en Vande Venne. Allerlei. MaatschappijLes Infatigables. Ongeluk. De Paardenloopstrijden. Feestkalander. Poperinghe, Wervicq. ning zullen wezen van het liberaal succes van gisteren en het voorteeken der zegepra len van morgen. Aanvaardt, Heer Bestuurder, met al onzen dank, de verzekering onzer hoogachting. BERICHT. De ontvangst van de heeren De Rid der en Vande Venne, welke morgen Zondag om 8 1/2 ure moest plaats hebben is uitgesteld, daar de heer Senator Zondag om 2 ure door den Koning in het paleis geroepen werd. Het Comiteit. AVIS La réception de M.M. De Ridder et Vande Venne, fixée a demain est re mise k une date ultérieure, notre Sé- nateur devant se présenter chez S. M. Ie Roi demain a 2 heures. Le Comité. De Harmonie zal zich morgen Zondag, 26 Juni, naar Meesen begeven om deel te nemen aan de feesten, ingericht voor de inhuldiging van het monument Deleu. Het vertrek zal plaats hebben met den tram van 1 ure 23. Eene bijzondere tram zal de Maatschappij naar Yper terug bren gen omtrent 10 ure. De prijs van een kaartje tweede klas gaan en keeren is van 1 fr. Nationale Maatschappij van Buur spoor wegen Ter gelegenheid der inhuldiging van het Standbeeld DELEU te Meessen, op Zondag 26 Juni 1904, zullen de volgende bijgevoegde treinen ingericht worden 1° Van Yper naar Meessen om 13,26. 2° Van Meessen naar Yper om 22,50. 3° Van Meessen naar Waasten om 16,40, 19.00, 20,50. 4° Van Waasten naar Meessen om 14,30. Deze treinen zullen stilhouden aan de tus- schen statiën. Vertrekuren der gewone treinen. 1° Van Yper naar Meessen 13,23, 15,58, 18.20, 20,12. 2° Van Meessen naar Yper 15,57, 18,23, 20,17. 3° Van Meessen naar Waasten 16,46, 19,08, 21.00. 4° Van Waasten naar Meessen 15,40, 18,06, 20,00. Het Bestuur. Een banket, ingericht door de liberale partij van het arrondissement Kortrijk, zal plaats hebben te Kortrijk den Zondag 24 Juli 1904, ten 1 1/2 ure, ter gelegenheid der senatoriale kiezing van 29 Mei 11. en der benoeming van den heer Senator De Ridder als Ridder der Leopoldsorde. Prijs: 3 franks, zonderden wijn. De politieke vrienden van het arrondisse ment Yper worden verzocht zich te doen inschrijven ten bureele der Associatie, Se minariestraat, te Yper, vóór den 4 Juli. Dat men het voort zegge. De stad verkoopt hare gronden met de voorwaarde, welke wij goedkeuren, binnen de twee jaren te bouwen; wij zien met spijt dat zij met nageleefd wordt. In de Capron- en Waterkasteelstraten zijn er verkochte gronden die dit jaar zullen onbebouwd blijven, en het is nochtans se dert twee jaren dat zij verkocht werden. Waarom die verdraagzaamheid Personen, op de hoogte der klerikale po litiek, beweeren dat, in het jaar eener kie zing, van wege het huidige stadsbestuur alie slach van gunsten te bekomen zijn. Wij zul len eindigen met het te gelooven. Wij beklagen rechtzinnig den eenigen eigenaar der Capronstraat die zich in orde gesteld heeft, over den modderpoel die hem toekomenden winter verwacht; M. Mol, het zal er niet lief uitzien. Het stadsbestuur eischt van de eigenaars der stad zekere voorwaarden voor de nieu we gebouwen en onderwerpt hun zelfs ze kere ontwerpen met belofte eener geldelijke tusschenkomst. In het belang der verfraaiing der stad, keuren wij deze handelwijze goed, maar dan moet zij algemeen zijn. Het haade kunnen tusschenkomen in de herbouwing van den gevel van een huis der Meenen- straat, die echt belachelijk is. Het was zoo gemakkelijk er iets schoons van te maken. Een speelreiziger, die onze stad zeer lief heeft en die teruggekomen is om ons mu seum te bezoeken, vraagt ons of de stad Yper eene voorliefde heeft voor de stellin gen. Jaren lang heeft hij de stellingen der nieuwe post gezien, hij is zoo nieuwsgierig te vragen of het 't zelfde zal zijn met deze der Tempelstraat, die, volgens ons, nochtans niets merkwaardigs opleveren, integendeel. Het ware wel mogelijk, want in Yper breekt men spoedig af, maar iets in de plaats stellen, dat is eene andere zaak. Op Zondag 3 Juli geeft deze Maatschappij aan hunne leden en huisgezin eene groote gymnastique feest in d'herberg Het Hoekje, om 3 1/2 ure des namiddags, met de mede werking van de Maatschappij van Wervick La Wervicquoise - en deze van Meesen, Le Progrès par le Travail Diacf, rt programma aan onze lezers mede- deelen. De onder-officier Bosschaert, gehecht aan de rijschool, zoon van M. Bosschaert, com mandant van het schradron der rijschool, viel zoo ongelukkig van zijn paard dat hij den schouder brak. Door een heerlijk weder begunstigd heb ben de paardenloopstrijden van Zondag 12n dezer allerbest gelukt. Er was uitermate veel volk van alle kanten toegekomen. Zooals andere jaren, was de grootste aan trekkelijkheid, het werk door de Rijschool verricht. De loftuigingen hebben dien dag niet ont broken aan den bevelhebber en het person- neel der school. Op onze beurt en namens de Yperlingen wenschen wij hen hartelijk geluk eu wij be danken hen uit ganscher harte voor de wel willende medewerking die zij aan dit feest verleend hebben. Onze bedankingen en onze geluk wen- schingen zijn ook gericht tot de leden der commissie van den Sport Hippique, die, voor 't meerendeel koopliedëh zijn en noch tijd noch moeite sparen om een feest te doen gelukken dat aan de Ypersche neringdoe ners eenen dag van profijt verschaft. Overal is de ontvangst goed geweest, iedereen is gelukkig en tevreden over zijnen dag. Wij deelen de vreugde en wij verklaren luidop dat geheel de commissie van den Sport Hippique eens te meer de dankbaarheid der gausche stad verworven heeft. Eere zij aan haar I Ziehier den uitslag Eerste loop (Trot monté et attelé pour chevaux beiges) 1Anaïs MM. De Roo. 2. Harry SII Roelens. 3. Williana Mestdagh. 4. Ulysse Delhuvenne. Tweede loop (Trot monté et attelé pour chevaux de 2e série). 1. Apollon MM. Gertgen 2. Williana Mestdagh. 3. Maud Brook Hanseeuw. Derde loop (Trot monté et attelé pour chevaux hors série). 1. Bayard MM. Mestdagh. 2. Tricon Vandekerkhove. 3 Valence D'Halluin. 4. Cadeau M. Lagrange. Vierde loop (Course plate pour tous chevaux.) 1. Suez 2. Thy Ida 3. Purnée MM. Sir Juan. Duthilleul. Callens. 26 Juni, Caneghem Snelkoersen: 6000 m. 1st0 Handicap 8, 6, 4, 2. 14000 m. 2de Handicap 20, 10, 5, 3, 2. 29 Staden, Ringsteking en eierkoers. lste Ringsteking 6, 4, 3, 2. 2de Eierkoers 6, 4, 3, 2. 3# Verloting van 10 prijzen van 1 fr. ieder. 24 Juli, Calcken, velo-festival en snelkoer sen 20, 15, 10, 5. Zondag loopen de aangeslotene clubs per 6 man, de Belgische schaal te Waremme. Onzen kampioen zal met 5 leden van den Antwerp Bicycle club zijn best doen dit kunstvoorwerp in te palmen. Volgens een schoon engagement zal hij den 13-14 Juli den gouden Bol gaaa bestrijden in den velodroom Buffalu te Parijs. Veel geluk kleinen Vanderstuyftde machienen Salva- tors moeten overal triompheeren. Trek van Verdraagzaamheid. Nu hebben wij het allen goed begrepen 1 Voortaan, liberalen, wanneer gij nog van zin zult zijn uwe driekleur uit te steken, zult gij eerbiediglijk de toelating daartoe afbede- oon he heeren Katholieken, die de verdraagzaamheid, waarop zij zoo ner zijn zoo ver hebben weten te drijven, dat zij onmogelijk nog kunnen dulden, dat iemand de vaderlandsche kleuren laat wapperen, als zij daartoe de minste reden niet hebben. Maar mij uunkt, ik hoor een gemurmel. Still deze verordening is in 't Nieuws blad van Yper van 5en dezer verschenen en tegen de besluiten der heeren Klerikalen, brave lieden, hebt gij niets op te werpen aldus verstaan die heeren hedendaagsch de vrijheid en zij zullen het u euvel nemen, indien gij éen woordeken durft kikken, dat met hunne zienswijze niet overeenstemt. Die zonderlinge vrijheidslievende mannen ver gen slechts eene slavelijke onderwerping aan al hunne keuren. Dit nieuws verwondert u misschien, beste lezer? Onmiddelijk zal ik de gewichtige redens, laten kennen, die hunne handeling gronden. Ter gelegenheid der schitterende zegepraal der liberalen op 29® Mei, want negen zetels veroveren en geen verliezen heet gij zulks eene nederlaag? zoo om die over winning, die in elk liberaal hart nieuwe hoop en blijdschap stortte te vieren, had een onverschrokken burger den moed gehad zijn vaandel te hijschen, terwijl de katho lieken onzer stad reeds jammerden over den onvoordeeligen uitslag der kiezing en zucht ten Van die verdoemde geuzen, verlos ons land, oh Heer!Gij kunt u nu, be minde lezer, een denkbeeld vormen der hel- sche gramschap, waarin de klerikalen ont stoken waren bij het zicht eener blauwe vlag, die op hunne citadel geplant stond, gedurende zij bittere traantjes uit hunne oogen wegpinkten. Het gansche klerikaal garnizoen riep om wraak. Ongelukkiglijk, hun vermaard kanon Broodroof dei !.m reeds zoovele diensten bewezen had, was ditmaal machteloos, het kon niet eens den vijand deren, 't is waar- lijk spijtig, niet waar edelmoedige klerika len, dat geen arme sukkelaar die stoutheid heeft gehad, u in uwe innige droefheid ge stoord te hebben, hoe zoudt gij hem.... pij nigen zoo Broodroof kon niet baten en om nochtans hun hart van het loodzwaar pakje te verlichten, hebben zij van hun ver- giftigst venijn naar dien burger gespuwd- geene scheldwoorden werden natuurlijk ge spaard: gek, vermetele, heerschzuchtige, kortom zij hebben hem al hunne eigene hoe danigheden toegekend, eindelijk de nieuwe maatregel uitgevaardigd en de schrijver van Vliegende Vendel geeft nog zijne mede broeders voor eene bende - langooren uit, die niet zouden weten, dat er den 30® Mei bij ieder liberaal feest was, daarmede, Beste Vendelkeu, zullen uwe stadsgenooten gewis niet zeer gevleid zijn. M. Vliegende Vendel het is oprecht bedroevend, niet waar, van niettegenstaande uwe menigvuldige dwangmiddelen (allen overblijfsels der inquisitietijden) nog eene vrijzinnige omkeering onder uwe medebur gers te zien ontstaan. Rechtzinnig, Vriend - Vendelkenhet is te wreed voor u en uwe fanatieke makkers, na de doodmarsch der liberale partij gespeeid te hebben, dan te moeten bekennen dat alles slechts begooche ling bij u was en dat de zoogezegde overle dene als uit het geheimzinnig graf, waarop gij u reeds ingebeeld had gedanst te hebben, opgestaan is om nog een voorspoediger tijd stip te beleven, neen! de teleurstelling is te groot voor 't Vendelken en de in cursief gedrukte zinsnede zonder politieke kleur» verraadt genoeg al uwe spijt. Welnu, beste Vendelken laat mij toe in uwe droefheid te deelen en intusschen de liberale makkers aan te wakkeren zich allen éénparig onder de blauwe vlag te scharen om vol moed ten strijde te trekken tot ver lossing van het onderdrukte menschdom en het bijna uitgeputte vaderland. Vooral, libe ralen, vergeet uwe ongelukkige broeders niet, die om hunne denkwijze het slachtoffer van vervolgingen worden, staat ze gulhar tig bij en dan durf ik u de zegepraal belo ven, want Eendracht baart macht en het Recht zal overwinnen. Om te sluiten, M. Vliegende Vendel raad ik u voorzichtigheidshalve aan, van in plaats om middernacht noe op straat te do len om rustige lieden af te spieden en van witte schimmen te droomen u eenige uurtjes vroeger naar uw donzig beddeken te bege ven, dat zal aan uwe gezondheid veel voor- deeliger zijn. Ald. Het turnfeest gegeven door La Libre Wervicquoise, op zondag 19 dezer, met de welwillende medewerking der Infatigables van Yper, der Courtraisienne van Kort rijk, Progrès par le Travail van Meesen, der Heeren Pouparl en Oplinus van Hale- wyn en der fanfaren Les Amis Réunis, heeft veel succes bekomen. De stoet was prachtig en de krijgshaftige gang der turners verwierf ieders bewonde ring. Het programma van het feest is zoowel uitgevoerd geweest, dat het talrijk publiek waaronder eenige kenners, uiterst voldaan werden. Houden wij ons niet stil bij ieder nummer, en bepalen wij ons met vast te stellen, dat de vier tegenwoordige maatschappijen blij ken van ernstige hoedanigheden gegeven hebben. Eene bijzondere melding nochtans aan de heeren Oplinus en gebroeders Rosseels van Yper, in het kunstwerk; aan de heeren Poupart en Oplinus, in den boxe-optocht, aan Les Infatigables in hunne oefeningen met kleine stokken (pupillen), aan La Cour traisienne in het ballet De Smeden en aan La Libre Wervicquoise\n het Italiaansch ballet. Deze nummers vielen vooral in den smaak van het publiek en werden warm toege juicht. Eere aan den Moniteurchef, aan het bestuur en de turners van La Libre Wer vicquoise, die niets gespaard hebben om het feest zoo aangenaam eu aantrekkelijk mo gelijk te maken. Onze rechtzinnigste geluk wenschen en onzen innigen dank aan den heer Poupart vader, kampioen van het Noorden, die den boxe-optocht met zijn gekend talent bestuurd heeft, aan de heeren Poupart zoon en Oplmus, aan Les Infatigables, aan La Courtraisienne, aan Progrès par le Tra vail, aan de fanfaren Les Amis Réunis - aan al wie, gelijk op welke manier, zijne medewerking verleend heeft aan dit schoon feest! I i n imn Vnnn M!Aa.»il/ni.l.A UI-.JL—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2