VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 2" Juli 1904 Nummer 27. Gemeenteraad van Yper. M. Surmont Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Por *3 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent f* drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden oens gratis in?»*l:M De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Caade die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdaienaitraat-; Brussel. Men wordt verzocht allehóegenaarnde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij «tft onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bèval tonde orden niet opgenomen. Openbare zitting van 25 Juni 1904. De openbare zitting wordt ten 5 ure 12 m. geopend Zijn tegenwoordigde heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter; Struye en Vanden- boogaerde, schepenen Begerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vanden- peereboom, Bouquet, Vandevoorde, Sobry, Iweins, Lemahieu, Raadsleden; M. Gorris- sen, secretaris. Afwezig: M. Ganepeel. Het proces-verbaal der zitting van 30 April 11. wordt goedgekeurd, dat der zitting van 6 Juni wordt op het bureel neergelegd ter inzage der leden 1Mededeeling Het Collegie heeft eene vraag tot inter pellatie ontvangen van M. Lemahieu. De heer Burgemeester bedankt het acht bare Raadslid het Collegie verwittigd te hebben van deze vraag tot interpellatie't is de regelmatige weg gevolgd door M. Le mahieu, aangezien hij ons in staat stelt er te kunnen opantwoorden. M. Golaert geeft het woord aan M. Le mahieu, die zich beklaagt over het klein ge tal paarden die op de feest van 26 Juni aan geboden werden. Daar waren er ten hoog- sten twintig. Deze jaarmarkt heeft niet opgebracht wat zij moest. Het landbouw- genootschap heeft geklaagd over de weinige ruchtbaarheid die gegeven werd. M. Lemahieu vraagt aan den heer Bur gemeester of deze ruchtbaarheid op bekwa men tijd gedaan is geweest. De heer Voorzitter. Het Collegie moet protesteeren, niet tegen de woorden van M. Lemahieu, maar tegen deze van het Land- bouwgenootechap Wij hebben het noodige gedaan opdat de jaarmarkt eene genoegzame ruchtbaarheid zou hebben. M. Colaert be kent dat ze een fiasco geweest is en, zooals het M. Lemahieu gezeid heeft, heeft zij wei nig profijt aan de Yperlingen gegeven. Dat fiasco komt voort van de kleine rucht baarheid der laatste jaarmarkt. Het is waar dat de plaatselijke weekbladen, zekere week bladen, er melding van gemaakt hebben. Het kwam 't Landbouwgenootschap toe meer ruchtbaarheid te geven aan dergelijke prijs kampen. Ik wil het niet kwetsen, maar ik hoop dat het Landbouwgenootschap in het toekomende 't noodige doen zal voor het welgelukken van dien prijskamp. Voor het feest dat den 26 October zal in gericht worden, zullen wij de noodige maat regelen nemen voor het welgelukken. Wat er van zij wij geven een tamelijk groot hulp geld, duizend franks, opdat het Landbouw genootschap de noodige ruchtbaarheid kunne geven. M. Lemahieu verklaart zich voldaan. M. D'Huvettere heeft bestatigd, naar Po- peringhe gaande, dat het uittrekken van distels bijzonder wel gedaan wordt door de werklieden der stad. Hij vraagt dat het uit trekken Yan distels op dezelfde wijze gedaan worde te Yper; die plicht valt op het open baar bestuur. De heer Voorzitter. Het uittrekken van distels is hier gedaan geweest op eene bijzondere wijze. De politie beeft langs alle kanten de distels doen uittrekken. VtM- D' Huvettere. Dat werk zou niet uitsluitelijk moeten gedaan worden op de eigendommen der stad, maar op al de ge meentewegen. M. Colaert. Zelfs op de wegpn welke op den Staat rusten en desnoods zou men hem kunnen dwingen, gelijk men het ge daan heeft met den heer Burgemeester der stad Yper. (Men lacht). M. D'Huvettere verklaart zich voldaan. M. Vandevoorde (in 't vlaamsch). Het krachtigste middel voor het welgelukken onzer paardenfeesten, ware niet alleen prij zen te geven aan de landbouwers, maar premiën te verleenen aan de kooplieden die tamelijk groote kosten hebben. M. Colaert. Dat is onderzocht geweest, niet voor het paardeofeest, maar voor de prijskampen voor het vee. M Vandevoorde. Eene premie van 5 of 10 fr. ware een prikkelend middel. M. Colaert. Men zal het doen voor het feest der maand October. M. Vandevoorde zou het verkoopen van groenten, elders dan in de overdekte markt, willen zien verbiedeD. Er zijn kooplieden in groenten die zich langs de kerk plaatsen om hunne waren te verkoopen, en zulks ten nadeele van dezen die in de overdekte markt zijn. M. Colaert. 't Is eene zeer moeilijke kwestie. Er valt te weten of wij dat ge heel moeten verbieden M. Bouquet. De kramen ontbreken niet in de overdekte markt. M. Colaert. Het is waar, men heeft eene zekere vrijheid gelaten; maar de kwes tie zal onderzocht worden. De Stadsharmonie vraagt aan de stad een bijzonder crediet om deel te nemen aan de feesten van Becelaere, Wervick en Komen. Voor Becelaere, 175 franks; voor Wer- vick, 140 fr. en voor Komen 125 fr., te zamen 440 franks. De kommandant der Pompiers vraagt de tusschenkomst der stad om aan een detache ment van het korps toe te laten de feesten van Wervick en van Komen bij te wonen. Voor Wervick, 95 fr.voor Komen, 85 fr. te zamen 180 fr. De heer Voorzitter denkt dat deze toela gen dienen toegestaan te worden't is overi gens in 't gebruik. M. Sobry. Deze zaak staat op de dag orde niet. M. Colaert vraagt om ze bij hoogdrin gendheid op de dagorde te brengen. M. Vandenboogaerde. Worden zij door de stad betaald voor die uitstapjes M. Colaert. De stad komt in de onkos ten nietzij moeten zich vergenoegen met hunne toelageD. M. D'Huvettere. Dat zijn kwestien die zouden moeten voorzien worden; dat is se dert lang beslist geweest. M. Colaert. Gij vergist u. Deze week nog heb ik eenen brief ontvangen van een schepen van Wervick. Dat is vroeger dik wijls voorgevallen dat de kwestiën bij hoog dringendheid ingebracht werden. De hoogdringendheid wordt aangenomen en de Raad, met eenparigheid behalve de ontkennende stem van M. Sobry, verleent de gevraagde credieten. 2. Riolen-, proces-verbaal van aanbe- steding. Verscheidene inschrijvingen zijn het Col legie aangeboden geweest voor het leggen der riolen in de Hond- en Bnkkerstraten en in de straten die in deze uitkomen. Mev. We Roose en zoon de laagste in schrijvers zijnde, worden aannemers ver klaard voorde som van 13,437 fr. Eene nogal verwarde bespreking ontstaat tusschen verscheidene leden over de kwestie van het minimum van dagloon. Na de uitleggingen van den heer Voorzit ter, deelt de Raad zijne zienswijze. Voor de Riool der Korte- en Lange Meerschstraten, zijn liet insgelijks Mev. W' j Roose en zoon die aannemers verklaard wor- 1 den voor de som van 3,587 fr. 3. Lager onderwijs-, rekeningen 1903. Voor de betalende school voor meisjes, beloopt de rekening tot fr. 5.683-47. Er is een overschot. M. Sobry is verwonderd in de rekening j eene som van omtrent 500 fr. te zien voor- komen voor schoolbehoeften, kosteloos uit gedeeld aan de leerlingenhij vindt dat de ouders dezer leerlingen, welstellende perso nen zijnde, gemakkelijk de schoolbehoeften zouden kunnen betalen. M. Colaert. 't Is eene gewoonte die sedert lang bestaat; dit wordt gedaan se dert vijftien jaren dat wij aan het hoofd van het bestuur zijn. Ten andere, de bemerking van M. Sobry zal beter bare plaats vinden tijdens de bespreking der begrooting. Na deze uitleggingen, keurt de Raad de rekening goed. De rekening der kostelooze lagere knecht- jesschool beloopt tot 9.006 fr. 79. Aangenomen. De rekening der kostelooze meisjesschool is van fr. 10.744-93 en deze der aangenomene scholen beloopt tot fr. 11,300-00. De Raad keurt deze twee rekeningen een parig! ijk goed. 4. Kerkfabriek van St. Pielers: reke ning 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 11,650-53 De uitgaven tot deze van fr. 11,088-40 Overschot fr. 562-13 M. Colaert neemt de gelegenheid van het voorstellen dezer rekening te baat om den Raad aan te kondigen dat de stad stalen ontvangen heeft van kasseisteenen voor het leggen van voorlanden in de omstreken dei- kerk. Gunstig advies. 5. Burgerwacht: begrooting 1905. De Raad keurt met eenparigheid de be grooting goed, beloopende tot de som van fr. 1.700-00. 6. VervoerdienstAfschaffing van eenen dienst tusschen Poelcapelle en Yper. De Raad brengt een gunstig advies uit over deze afschaffing. Volgens een politieverslag wordt de handel genoegzaam bediend door den spoorweg. 7. Wegenis: algemeene rechttrekking der wijk van de statie. Daar de heeren Raadsleden de terugwer king der zaak kennen, vindt de heer Voor zitter het nutteloos meer uitleggingen te geven. De achtbare Burgemeester geeft le zing van de beslissing door het Collegie genomen De Raad brengt met eenparigheid eene goedkeurende stemming uit. M. Sobry onthoudt zich voor de redens in eene voorgaande zitting voorgelegd. 8. Buurtspoorweglijn Yper-Gheluwe afteekeningovereenkomst met de natio nale maatschappij De meerderheid van den Raad heeft on langs de afteekening gestemd. Deze afteeke ning moet op eene beslissende wijze gestemd worden. M. Watelet, de ingenieur der na tionale Maatsch; ppij, is geroepen geweest om zich t'akkoord te zetten voor de gronden- afstand. De lijn Yper-Gheluwe zal een bij zonderen zetel hebben vanaf de Bascule tot aan de statie. De lijn zal loopen langs den eigendom ,van Mevr. We SoeneD, zal voorbij de zwemschool, den eigendom van M. De- caestecker, de buiten wandeling trekken om zich naar de statie te richten. Het zal eene gelegenheid zijn voor de stad om eenen uit gang te maken bij de huizen Siroux en an dere. Een deel der gedachten van M. Colaert zijn dus verwezentlijkt, zegt hij. De heer Voorzitter treedt in lange over wegingen nopens deze overeenkomst door dewelke de. onteigeningen die zouden ge daan worden ten nadeele der stad, zuilen vermeden worden. Deze overeenkomst wordt met eenparig heid min eene stem goedgekeurd. M. Fraeys begeert te weten of de stu diën voortgaan betrekkelijk den tram van Yper naar Belle en de verlenging der lijn van Nieuwkerke naar de fransche grens M. Colaert. De fransche gemeentera den die de eersten waren om de zaak spoe dig door te drijven en de belgische gemeenten aan te sporen de kwestie te bestudeeren, hebben de zaak gestaakt. Ik zal binnen kort voorstellen te doen .hebben aan den Raad voor de afteekening eener lijn tusschen Yper en Poelcapelle. M. Fraeys verklaart zich voldaan. 9. Ontwerp van verordening op de ge bouwen. Deze kwestie, die ter studie is sedert twee jaren, wordt opnieuw verschoven tot eene naaste zitting. De heer Voorzitter zou om de liefde Gods willen gedaan maken met die verordening, die iedereen begeert. M. Vandervelde vraagt dat de bewoners van het gehucht de Kruisstraat zouden be diend zijn van het stadswater. Er zijn daar twaalf of vijftien huisgezinnen die gedurig zonder water zijn. Het ware voldoende, zegt het achtbare Raadslid, met een eind van 100 meters opdat de bewoners van dat gehucht voldaan worden. M. Colaert belooft deze zaak te doen on derzoeken en heft de openbare zitting ten 6 1/2 ure. heeft eindelijk van het politiek leven afge zien daar hij zijn mandaat van provinciale senator niet meer wil vernieuwen. Zijnen opvolger zal waarschijnelijk M. Vandenpeereboom zijn. HET WEEKBLAD t 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1