TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar Zaterdag 30° Juli 1904 Nummer 31. Russische Toestanden. STADSNIEUWS. Bericht. In de Hospicen. Oud-Pompiers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr. per jaar toot den bulten. 9 50 ft*, voor stad. Por 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annonoen: 15 cent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fir. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 ft*, per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eer.3 gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- i die veer bet buitenland worden ontvangen doer den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij i onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Te Königsberg in Pruisen werd de vorige week een zonderling proces gepleitDe po litie had ontdekt dat aldaar een groep Duit- schers was ontstaan, die zich ten doel stelde, in Rusland brochuren te verspreiden, die gericht waren tegen de daar bestaande poli tieke stelsels. En de leden van die groep werden nu vervolgd. Aleer de rechtbank van Königsberg de zaak opriep, stelde zij aan de Duitsche Rijks kanselarij de vraag of er tusschen de Rus sische en de Duitsche kroon ergens eene over eenkomst bestond, naar dewelke wederkee- rig het Russisch gerecht de inlanders zou straffen, die zouden helpen aan revolutionnai- re of antikeizersche propaganda in Duitsch- land. De overeenkomst bestond niet, maar toch richtte het Duitsche staatsbestuur aan 't Russische de vraag hoe het in voorko mend geval zou handelen Wij weten niet hoe het antwoord van Petersburg heeft ge luid. Maar 't gebeurde leert ons veel over de geestesrichting der Duitsche rechters, en laat ons zien op welke wijze en met welk inzicht men aldaar, tegenover een voltrok ken feit, naderhand het wetboek lapt en tapt. Maar die krenkingen der vrijheid, en die verminkingen van het besef der gerechtig heid zijn kleinigheden vergeleken bij het geen in Rusland zelf omgaat. Zeer leerrijk in dit opzicht is de getuigenis, bij 't proces van Königsburg, van den heer Reussner, hoogleeraar te Tomsk in Siberie; Uit die getuigenis ontleenen wij het volgende aan een brief, gericht uit Berlijn tot het Brus- selsch blad Le Soir. Advokaat Liebknecht, die de betichten verdedigde, vertoonde aan de rechtbank grove prenten, die zeer verspreid zijn in Kusland, en die zekere gebeurtenissen uit den Japanschen oorlog voorstelden. Hij vraagde aan professor Reussner of die gru welijkheden bestemd om de opvoeding der Russische boeren te volmaken, met de toestemming van de censuur verspreid wa ren. En de hoogleeraar antwoordde van ja. Een van die zantjes stelt eenen kozak vo >r, die het hoofd van eenen Japanees in stukken stampt op zulke wijze dat rondom de her sens uitspatteneen ander toont eenen Rus- sischen soldaat die eenen Japanner het been in twee breekt, en op een derde rukt een kozak eenen Japanner al de tanden uit den mond. Advokaat Liebknecht. Is het waar dat de Russische boeren de Japannen beschou wen als apen en ongedierte Professor Reussner. Het is in elk geval zeker dat zij de japanners als een diep onder hen staande menschenras aanzien. Dan geeft Prof. Reussner over het Russi sche strafwetboek belangwekkende inlich tingen. Iedere daad of inzicht gericht tegen het leven, de gezondheid of de eer van den kei zer, iedere neiging den keizer te onttroo- nen, of zijne rechten te verminderen, wor den gestraft als hoogverraad. Andere straf fen kunnen ook nog op politieke mis drijven toegepast worden, krachtens gehei me edikten van den keizer. Advokaat Liebknecht. Kan getuige ons iets uitleggen over den toestand van het fonctionnarisme, en ons zeggen óf de Tsar wel waarlijk onafhankelijk handelt I M. Reussner. Er bestaat een zekere wedijver tusschen de bureaucratie en het onbeperkt keizersgezag. Een vermaard lee- raar in de rechten vergelijkt de nederigste politieambtenaren met Turksche Pacha's. Van een anderen kant zijn de ambtenaars zelf blootgesteld aan de willekeur van hun chefs. Ieder verdacht beambte kan zijn ont slag krijgen, zonder dat men hem daarvoor de minste reden opgeve. M. Reussner vertelt ook dat het verboden is, zich van den offlcieelen godsdienst af te scheiden. Zelfs mag men niet tot eene er kende en toegelatene sekte overgaan zonder de toelating van den minister van binnen- landsche zaken. Wie, bij voorbeeld, aanhan ger wordt van eene Duitsche sekte verliest al zijne rechten en wordt naar Siberië over gebracht. Iemand die zich van de orthodokse kerk afscheidt verliest voor het minst al zijne burgerlijke rechten, tot zelfs dat van zijne kinderen op te voeden. En dit sluit het toepassen van andere bestuurlijke maatre gelen niet uit. De geestelijke overheid mag de verdachten levenslang in de herkers der kloosters opsluiten, of ze naar Sibe rie zenden. Advokaat Liebknecht: Wilt gij ons spre ken over de vrijheid der drukpers M. Reussner. In alle tijden heeft de Minister van binDenlandsche zaken het recht, aan de dagbladen, den verkoop te ontzeg gen, of ook het inlasschen van aankondigin gen, of het bespreken van zekere vraagstuk ken te verbieden. De minister van binnen- landsche zaken, de minister van het rechts wezen, de prokureur van de kerkelijke synode kunnen ten allen tijde een dagblad doen verdwijnen. Er bestaan daarenboven een bijzondere keurdienst voor de bibliothe ken, een geestelijke keurdienst, een militaire keurdienst enz. Advokaat Liebknecht. Ea de vrijheid van vereeniging Prof. Reussner. Zij is aan de wille keur van de politie onderworpen. Deze mag alle bijeenkomsten toelaten of verbieden naar haar goeddunken. Advokaat Schwarz. Kan een geheime keizerlijke verordening eene bepaalde wet vernietigen Prof. Reussner. Zelfs de uitspraken der rechtbanken kunnen langs bestuurlijken weg veranderd worden. Advokaat Liebknecht. Hoe groot is het getal ongeletterden in Rusland. Prof. Reussner. Dat kan ik u niet zeg gen. Het is ernstig verboden zonder toe lating iemand le leer en lezen of schrijven. Professor Reussner zegt ook dat, zoogauw iemand verdacht schijnt, men hem naar de koudste deelen van Siberie kan zenden, zon der daarom den mins.te reden kenbaar te maken. Dag en nacht moet zijne deur open blijven, opdat de politie er kunne huiszoek komen doen. Hij verklaart dat de lichamelijke straf fen nog op de boeren toepasselijk zijn. Stu denten die oproeren hadden aangeblazen, zijn voor geheel hun Lven in het leger inge lijfd geworden.Men heeft ze tegen de Chinee- zen te vechten gezonden, eer ze ooit hadden leeren de wapens hanteeren. Zelfs het recht, tot den Keizer smeek schriften te sturen, is beperkt. M. Reussner bevestigt ook dat wie het land verlaat zonder toelating, gevaar loopt zijne goederen verbeurd verklaard te zien Bijzondere maatregelen zijn aldus genomen geworden tegen studenten, die te Parijs de lessen der vrije universiteiten gingen volgen. En zeggen dat er nu Russen zijn, niet zonder verstand noch geleerdheid, die in Mandcboerije gaan huu leven ten pande ge ven voor den braven Tsaar, en de schoone Russische instellingeno vaderlandsliefde In Rusland hebben, zooals men ziet, de priesters veel te zeggen. Zij sluiten op, en straffen, en verbeuren goederen. Zij zijn het toonbeeld der omkoopbaren en der omkoo- pers. Zouden nu de Roomsche priesters al veel beter zijn indien zij de kans hadden f In Spanje waren ze nog voor kort, en ja nog deels zijn ze heden, een officieele macht in den staat. Daar hebben zij ook al het mo gelijke teweeggebracht opdat de duisterste onwetendheid onder het volk zou blijven heerschen. Nog zeer onlangs verscheen eene statistiek waaruit bleek dat het gemiddeld traktement der onderwijzers minder is dan honderd frank per jaar. Dat moet me t'on- derwijs zijn 1 De Russische poopen hebben kerV.ers ter hunner beschikking, en in Spanje zijn het ook monikken die in gevangenissen als die van Montjuich de politieke veroor deelden of verdachten martelen. In Rusland geeft men grof-leugenachtige printjes uit tegen de japaneezen, en 't is nog zoo lang niet geleden dat eveneens in ons land de pastoors zantjes uitgaven die Pius IX of Leo XIII op een bed van stroo voorstelden. In zekere distrikten van Rusland bestaat nog de tiende penning. Ten onzent keert hij da gelijks erger weer onder den vorm van on telbare goede werken waarvoor kappe- laan en pater en non van huis tot huis rond gaan, ootmoedig vragend naar eene aalmoes, maar den vermetele bedreigend, eer- en broodroovend die zijne bijdrage durft weige ren. Zelfs de verkoop van aflaten juist zooals in de vijftiende en zestiende eeuw, wordt op onze dagen nog bedreven. Geheime wetten bestaan ten onzent niet meer, maar in Italië heeft een geheime papenmaatschap pij, Maffia genaamd, het rechtswezen op zulke wijze ondermijnd, dat de gedingen meer in de vergaderingen der Maffia dan op de zittingen der rechtbanken worden be oordeeld.Nog altijd bestaan in alle katholieke landen de zwarte inkwisitoriale lijsten, wier inachtneming te Rome een ontzaggelijken dienst in beslag neemt. Men weze er wel van overtuigdwaren onze priesters op onze dagen nog even sterk als vroeger de Spaan- sche en heden nog de Russische, dan zouden al de kerkelijke gruwelen der middeleeuwen hier in den ouden, en daar onder eenen nog schijnheiligeren vorm weer aan de mode komen. Er is intusschen bespieden, verklik ken en verdrachtmaken van den hoogsten tot den laagsten en van den laagsten tot den hoogsten trap der geestelijke en der we reldlijke maatschappij niet nog altijd even zeer in zwang en in eere bij de kaloten als over drie of vierhonderd jaar Een feestmaal zal den heer Gouverneur der provincie aangeboden worden, ter ge legenheid van zijn officieel bezoek te Yper, op Zondag, 14 Oogst 1904. Dit feestmaal zal plaats hebben in de Halle, ten 4 ure namiddag. Een inschrijvinglijst berust in het Stad huis (Secretariaat.) 7,ij zal gesloten worden den 1 Oogst. De prijs der inschrijviug is bepaald op 5 franks, wijn niet in begrepen. Het Journal d' Ypres, antwoordende op eene vraag die gesteld is geweest nopens de schandalen van het zinnenloozengesticht, zegtHet gerecht heeft den plichtige ge troffen voor een eerste feit; hetzal onge twijfeld het tweede feit kunnen treffen. Die ongetwijfeld is goud waard. Wachten wij Maar welke maatregelen heeft de Raad der Hospicen genomen na de bestatiging van het eerste geval om den terugkeer van zulke feiten te beletten? Zijn die maatregelen uitgevoerd geweest door het bestuur Welke zijn de verbondene verantwoordelijkheden Daarop antwoordt men niet Wat de benoeming aangaat van den bij- gevoegden geneesheer in het zinneloozen ge sticht en van de verbintenis die ten zijnen opzichte schriftelijk is genomen geweest, door een edelen doode en door 2 of 3 leven den, het Journal dYpres vraagt dat wij duidelijker zouden zijn en dat wij hem zou den zeggen waarvan er kwestie is. Het heeft de overtuiging, zegt het, dal de Regeering den kandidaat zal benoemen die de mees te titels heeft, wie hij ook zij, en dat het bestuur der godshuizen dezen heeft voor gesteld die, volgens hem, in hetzelfde geval is. Maar neen, Journal d' Ypres, wees dus rechtzinnig en zeg dat gij de overtuiging hebt dat uwe vrienden eene overeenkomst zullen bekrachtigen, genomen door wijlen M. Henri Iweins d'Eeckhoutte en door twee of drie andere bestuurders der Hospicen. En wanneer gij deze rechtzinnigheid zult gehad hebben, zult gij misschien een woord van blaam hebben voor zekere der klerikale matadors die gepoogd hebben, zonder er nochtans in te gelukken, dien beloftebrief ten laste te leggen van eenen naamgenoot van M. Henri Iweins. Misschien zult gij ook streng het gedrag beoordeelen van ze kere onderteekenaars van dien brief, die den moed noch de rechtzinnigheid niet ge had hebben te zeggen dat het inderdaad M. Henri IweiDs gold en die hebben willen doen gelooveD dat de verbintenis genomen was geweest door M. Jules Iweins. Ziedaar wel de klerikale eerlijkhaidl Woensdag avond om 8 1/2 heeft deze maatschappij een luisterlij k concert gegeven voor de woonst van den heer A. Brunfaut, kommandant der Oud-Pompiers ter gele genheid van het huwelijk van zijnen zoon, met mejuffer Irène De Bergh. De muziekstukken werden meesterlijk uitgevoerd onder de leiding van den kundi- gen muziekmeester M. H. Moerman. Me nigmaal werden zij met handgeklap en ge roep begroet, zelden heeft men zooveel volk bijeen gezien. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1