i GON"GEBT Brand. Weerkunde. Koninklijk Atheneum van Oostende. Maatschappij der Oud-Fompiers Onweder. Circus Sosman. Poperinghe. Wervicq. Deze baast der bevolking om eene uitvoe ring der liberale Harmonie te hooren, legt zich uit door bet feit dat het klerikaal Be stuur van Yper, uit kleingeestige politiek, dit muziek belet, ofschoon zij voor eene der beste van het land beschouwd wordt, ge bruik te maken van de kiosk der stad, even als de Katholieke Fanfare. Volgens de algemeene getuigenis en ze ker waren er niet weinig klerikalen onder de menigte hebben de Oud-Pompiers een prachtig concert gegeven; zij hebben aan hunne stadsgenooten getoond dat hunne faam verdiend is. M. Henri Moerman, hun bestuurder, heeft recht op de grootste lof- tuigingen. Wij bieden hem onze hartelijkste gelukwenschen Indien het klerikaal stadsbestuur het ge heime verlangen heeft de Maatschappij der Oud-Pompiers te zien verdwijnen, doel waar toe al zijne pogingen strekt, heeft God an dere gedachten. Een onloochenbaar feit wanneer de Oud-Pompiers uitgaan, verge zelt hen de Geuzenzon. Woensdag hebben de hemelsche sluizen den geheelen dag water in overvloed laten stroomen. Een kwartier nog vóór de serenade, slagregende het nog. Maar zoohaast de Oud-Pompiers zich ver toond hebben, is God hun geleider geweest er is geen druppel water gevallen binst de vijf kwartiersuurs dat het concert geduurd heeft. Wij bieden M. en Mevr. Brunfaut-De- bergh onze vurigste wenschen aan van geluk en voorspoed. Wat verschil met de natte kazakken telkenmale dat zij een uitstapje doen of aan een feest deelnemen, regent het dat het giet. Zondag en dinsdag hebben zij nog eens nat beregend geweest dat het water uit hunnen broek liep, nochtans hadden zij eene mis gehoord omdat het niet zou regenen. Vele Zillebeeknaars hadden vernomen dat de natte kazakken aan het feest gingen deelnemen, och God 't zal regenen, zeiden ze, onnoodig onkosten te doen vau pareeren en licht, en ze hebben gelijk gehad, want ze hebben er van gekregen. Men zon waarlijk moeten gelooven dat 't Jèsetje met de liberalen spant en aan al de prietpraat, leugentaal en valschheid geen geloof meer echt, want telkenmale dat de liberale pompiers uitgaan is het zonneschij n en van de kaloten waterschijn dat ze leken. De Harmonie der Oud-Pompiers begeeft zich den 21 Augusti naar Nieuwpoort-Baden en den 28 Augusti naar Nieuwkerke. Voorteeken dezer twee dagen prachtig voeder, Geuzenzon. Het Carillon van Oostende, van 23 en 24 Juli, meldt ons dat M. Maurits Moerman zijn uitgangsdiploma bekomen heeft der eerste wetenschappelijke met de groot ste vrucht. M. Maurits Moerman is de oudste zoon van den bestuurder der harmonie van de Oud-Pompiers. Wij bieden hem onze vurigste gelukwen schen. Uitstapje naar Nieuwpoort-Baden, Zondag 21 Augusti 1904. PROGRAMMA van het die zal gegeven worden te NIEUWPOORT-BADEN op Zondag 21 Augustus 1904. o— Ist6 DEEL. 1) Stars and Stripes Sousa. 2) Sonate (allegro, andante) et polonaise Weber 3) La Mousmé, mazurka japo- naise Ganne 4) Les petites Brebis, fan- taisie Varney 5) Zigeuner Weisen, d'a- près des airs nationaux 2"° Deel 1) Marche du Couronnement 2) Fantaisie Ballet 3) Jongleur et Jongleuse 4) Die Walkyre 5) Propos de bal, valse lente Tshaïkowsky Montagne H. Moerman Wagner H. Moerman Zondag 28 Augusti, Uitstapje naar Nieuwkerke. Dezen morgend rond 10 ure hoorde -men de brandklok slaan, iedereen was nieuws gierig te weten waar het brande, het duur- niet lang en men vernam dat het 't huis was van Arthur Debuck, hovenier langs de Vla- mertingschen steenweg, dichtbij de 3 post hoorns laatst bewoond door Caillau.In korten tijd was alles door het vuur vernield. De gebouwen zijn verzekerd. Weinige meubels zijn gered geweest. D8 oorzaak van de brand is onbekend. Zondagavond rond 7 ure, onweerde het hier en in de streek ook verschrikkelijk, donder, wind en regen dat het benauwlijk was. Hebben wij in 4 weken geene regen gezien, nu hebben wij er genoeg gehad, misschien zullen wij er nog van krijgen. De kiosk van de markt heeft nogeens te lijden gehad, gansch het bovengedeelte was door de wind losgerukt dat er planken tot in het midden der markt vlogen, weinig schilde of eenen automobilist die voor den boe stond, kreeg er stukken hout op het hoofd. Men moet toch bekennen dat het bela chelijk is voor eene stad zooals Yper, geene blijvende kiosk te stellen, 'tis reeds denderde of de vierde maal dat ze in duigen valt en wat heeft ze niet gekost Dat men al het geld bijeen had dat ze gekost heeft van ma ken, vermaken, schilderen, plaatsenen weg doen, men zou voorzeker twee ijzeren kios ken kunnen hebben en dat voor altijd. Maar neen, voor zulke werken is er geen geld, maar voor nuttelooze is er altijd. Het ware te wenschen dat onze schepen van openbare werken er eens op nadacht. Met genoegen vernemen wij dat wij met tuindag de Circus Sosman zullen kunnen be wonderen. De bestuurster we Sosman een goed gedenken nagelaten hebbende der vorige jaren, heeft geene kosten gespaard om aan de Yperlingen eene troep artisten voor te stellen van eerste rang, en haar meeste verlangen is u te zien vermaken. 3O paarden en eene gansche nieuwen troep samengesteld uit de voornaamste artisten. Eerste voorstelling zal plaats hebben op Zondag 7 Augusti. Den Zondag en Donderdag Dagvoorstelling om 2 1/2 ure namiddag. Prijzen der plaatsen Ist® 2 fr. 2de 1 fr. 3d® 60 cent. Begin om 8 ure 's avonds. Men kan voorop kaarten bekomen mits verhoog van 10 centiemen. Kadé van 't Vodlenblad is iets of wat verkoeld en braver gekomen. Zijn artikel van Zondag laatst is zoodanig onbeduidend dat wij niet zouden antwoorden ware het niet dat wij vast besloten hebben te ant woorden zoolang hetzelfde Voddenblad ons muziek de Philharmonie of te wel onze vrienden niet volkomen in vrede laat. Ons dunkens ten is niet dat hem de goeste ontbreekt, hij zou wel durven hij en vraagt zelve niet beter dan zijne lastertaal voorts te zetten, maar de kwajongen is bollaerde zuverut bollaerde, van de twee rammelingen welke ons knap Weekblad hem toebracht twee zondagen reeks. Hij gevoelt dat het publiek van Poperinghe zijne afschuwelijke vuile proza schandvlekt en hij is overtuigd dat hij door geene eerlijke lieden kan goed gekeurd worden, daar hij de opstoker is, en drij maanden lang de grootste leugens en de schandelijkste aanvallen tegen de Philhar- moüie of tegen onze vrienden gepleegd heeft. Hij geniete nu wat er van gekomen is, hij en zijnen meester de heer Deken alsook den wereldlijkschen baas der klerikale partij van Poperinghe van wie een enkel woord vol doende was om deze schandelijke polemiek te doen ophouden. Maar neen, zij hebben er in toegestemt en die vuiligheid laten druk ken. 'T zij zoo. Kadé in zijne laatste correspondentie en wil niet bekennen dat hij een mouchard is, als wanneer dat hij eerlijke menschen be spied en deze in het Voddenblad aanduid aan de klerikale wraakzoekers, hij noemt dat misschien kristelijke menschlievendheid. Wanneer hij onder andere dingen schrijft Pas op snotneuze, geuzenjong ofwel het Nieuwsblad zal u op flesschen trekken! of wel nog: het zou u kunnen varen of wel nog het is gevaarlijk, of gij zoudt het kunnen bezeuren, enz. enz. Dat en zijn mis schien geen dreigementen welk hij gebruikt, neen 't zijn complimenten Indien er maar nog middel bestond om de menschen te dwingen en onder het juk te houden lijk tijdens de heilige Spaansche inkwisitie Kadé, zou het niet laten voor de moeite, men ziet het maar al te wel aan zijnemanier van spreken. Dat is misschien nog mogelijk te Crombeke of in andere boerengemeenten waar de geestelijken heer en meester zijn over kerk en gemeente maar te Poperinghe Kadé is het iets of wat moeilijker, de men schen en zijn nog geene slaven geworden. Kadé en wil ook maar niet bekennen dat hij gelogen heeft wanneer hij zegt dat M. Nolf naar Poperinghe express gekomen is om de Poperingnaars te verplichten de Phil harmonie opnieuw in te richten. Wij heb ben schoon te zeggen dat M. Nolf daar niets van gedaan heeft en dat het de leden der Philharmonie alleene zijn en niemand an ders dan de leden die hun muziek hebben ingericht, Kadé en wil zijne leugens niet intrekken. Welnu het Publiek zal oordeelen tusschen ons beiden. Voor het overige van zijne briefwisseling, Kadé, die niet meer weet wat vertellen, roept moord en brand, heft oorlogskreten en roept de klerikale jeugd te wapen om het liberalismus te bevechten dat Poperinghe wil bestormen lijk over 30 jaren. Wat komt dit nu te pas? nietwaar dat Kadé bol laerde is? of te wel dat de paroles memora- bles van Napoleon nog in zijn hoofd spelen welk hij over acht dagen aanhaalde: Le jour de bataille est venu: tu doit (sic) connaitre tes ennemis. Welnu Kadé lief laat uw zwaard maar in de schede, jon gen, rusten en roesten, de liberalen en zijn in 't geheel niet van gedacht het stadhuis te bestormen. Toen over 30 jaren de geestelij ken beloofden dat Poperinghe een hemeltje ging worden nadat zij door dwang en be dreigen het liberaal stadsbestuur hadden doen vallen, was het integendeel een onge luk. Alsdan verkeerde de stad in voor spoed, maar sindsdien, dertig jaren kleri kaal bestuur hebben de stadsschuld tot nabij een millioen gebracht, de contribu- tiën en de opcentiemen zijn te Poperinghe de hoogste van geheel België, en het gaat nog beteren nu dat M. de Deken twee hon derd duizend franken noodig heeft voor St. Bertinus kerk en honderd duizend franken ten minste voor O. L. Vrouwkerk. Geld bre ken met hamers waarvan de stad een derde zal moeten betalen, om paleizen op te rich ten wanneer de stadskas ledig is en er geen duit te bekomen is voor publieke werken. Neen Kadé, M. Bertens bestuur en uwe vrienden hebben van Poperinghe een hemel tje gemaakt op hunne mode waaraan ze weldra geen einde zullen vinden. De libera len hebben de goesting niet van dit boeltje over te nemen. Beite nog een beetje Jan Straal. Post-Scrip tum. Kadé op 't einde van zijn brief was zoo goed ons nog te laten weten dat hij Zondag nog ne keer telephoneerde naar Sl Medard achter goe weêre. Welnu men ziet hoe slecht hij opnieuw werd aanhoord aangezien het Zondag water heeft gegoten met donder en bliksem. Maar wat peist K. D. van te vragen achter goe weêre wanneer onze stadspompiers uitgaan; weet hij dan niet dat deze ook een compromis hebben met St. Medard, een compromis voor slecht weêre! I en dat zij zondag met de stadscenten naar Wervick waren cgnan. Niettemin Kadé en staat in St. Medarus gratie niet en ook niet in de gratie van M. de Paster van St. Jan, want Menheere Paster heeft naar 't zeggen zich kwaad gemaakt zondag in 't sermoen der hoogmis op de slechte gazetten die kwaad schrijven van brave menschen, dat was voorzeker op 't Vuilblad van Kadé die se dert drij maanden kwaad schrijft van brave S menschen zoodanig dat ons Weekblad de X partij moet nemen van die menschen. Welnu Menheer de Paster van S' t Is voor ons een brave man 11 En Kadé heeft de lesse verdient Welke hij hem heeft toegediend Bericht. Wij danken het publiek van Poneri omdat het een best onthaal deed aan Weekblad op de twee zondagen d t in dit blad de vuile lasteraars van het v denblad antwoordden. In een oogwenk ren onze twee verkoopers uitverkocht*3' schoon zij over honderde nummers bes h°'" ten. en nog hebben zij aan vele persn het blad moeten weigeren omdat zh kort hadden. Daarom verwittigen allen die ons blad begeeren te lezen van bij de verkoopers vóór den zaterdag 6t vragen. Het Weekblad is ook te iezpn e het meestendeel der herbergen van de stad'" Uer telefoon! En als 't nood doet, zei Kadé, zal ih keer telefoneeren naar St. Medard ach/16 schoon wèere. En hij telefoneerde Drlinge, linge ling.... Allo, Allo. Allo. St. Médard als ik u bidden mag..., Eh wel, wie? B. L. van 't vuilblad als 't u belieft B. L? B. L.? Wat is dat nu? Zachtjes, zachtjes; ik zal u gaan zee gen't is een farce.... Hoe zoo Ja; ik heb die leelijke liberalen van 't Weekblad verschalkt. Ge moet slim zijn met dat volkje; nu eens teeken ik K. D. en dan eens B. L. Een naaste maal zal ik c j of K. K. of iets dergelijks teeken, en zoo komt het dat zij nooit zullen weten wie... Allo toe, ge zijt er wel mee kadé als ge denkt dat ze zullen daar in bijten, voor hen zijt en blijft gij Kadé, er is niets meer aan te veranderen jongen, gij zijt gedoopt En nu ter zake, wat is er van uw dienst kadé? Grooten heiligen, zorg eens eventjes dat de sluisdeuren geschroefd blijven voor zondag als 't u belieft. De pompiers gaan met 't muziek naar Wervicq en 't zal weer water gieten als ge niet zorgt. Weihoe kadé, waarover zoudt gij u beklagen? Er is my onophoudelijk naar regen gevraagd.... Ja maar, heiligen St. Medard, ik heb gezeid in 't vuilblad van te telefoneeren ach ter schoon wêere, en als 't zondag regent zal heel de stad zich eene breuk lachen en...,, ik kom in schande. Hoor eens kadé: in den tijd was er veel meer gebeden dan numen deed aleens een ommegang, een bedevaart of zoo iets om het hemelsch mana te bekomen of het tegen te honden; doch nu komt ge niet af; ge denkt en droomt maar van politiek en 't nieuw muziek van M. Nolf, gij bedreigt iedereen, gij zoudt alles willen vernielen, de menschen tegen malkaar ophitsen, over- heersching en dwingelandij voeren eene soort van nieuwe inkwisitie in voege bren gen; in een woord gij zijt de schuld dat het geloove naar de.... knoppen gaat. Maar daar is niets van, grooten heili ge, ik mag het u verzekeren; ik ben de goedheid, de zachtmoedigheid en de ver draagzaamheid zelve! Alles wat ik doe» voor de rust en de vrede en 't algemeent best.... en.... Potverdikke kadé, gij hebt toupé. maak dat ge weg komt of ik zet u eene be sproeiing numero 1 En 't was gepast. 'T regende zondag 0® verzinken en heel de stad hield zich dei buik van lachen met kadé en zijn succes bij St. Médard. Voor gelijkvormig extrakt, De Konlrol Auditif Zondagavond te 7 uren, onweerde het hier in de streek ook verschrikkelijk. E® schoone koe toehoorende aan de wed, Cit Caenen, werd in de Vette Weide doodge-1 bliksemd. Maandagnamiddag ten 6 ufeCi 1 begon het opnieuw te biiksemen en te deren; het regende bij stroomen. Op hoorde men de noodsklok luiden en het g«- roep BrandbrandDe groote van de kinderen Hennin stond in laaie Alles kon gered worden, koeien en uitgenomen wat huisraad. Er bestaat kering. Dit jaar zal de hoppepluk den 25 Aug1^ beginnen. Dank aan den regen, die na 1""" droogte nu gevallen is, zal er hoppe inc vloed zijn, voor zooveel de plant van witte ziekte kan bespaard worden. Triomfantelijke ontvangst van de<< Heer Gouverneur der Provincie Deze ontvangst had zondag 11. plaats o»d de algemeene onverschilligheid*.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2