VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. BERICHT. Zaterdag 13" Augusti 1904 Nummer 33. De kiezingen van 1906. Frankrijk en het Yatikaau. Leve de Vrijheid! Aan den Brugschen Beiaard. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 £r. per jaar voorden buiten. 2 50 fr. voor stad Per 6 maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent y* drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centio:nen per nummer. Afzonder! .ike nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 o» Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureel* dezer gedrukt worden eens gratis inaelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ■tede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMagdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle bnegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij as onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Indien er soms abonnenten zijn die het blad niet zouden ontvangen, zij worden vriendelijk verzocht eene re- klamatie in te dienen, aan het bureel van 't blad, Rijselstraat, 59, te Yper. Wij lezen in la Gazelle van Brussel Te Yper. Yper, 20 Juli. Men kan het werk van politieke propa ganda niet aanzien, in de arrondissementen gelijk het onze, op dezelfde wijze als in de groote centrums. In de steden en dorpen waar iedereen zich kent, waar er bestendige gemeenschap is, bijna dagelijks tusschen de kiezers en de gemachtigden, wordt de pro paganda zooveel gedaan door de afgezon derde personen en door de maatschappijen van vermaak als door de politieke vereani- gingen; dit belet echter deze niet eeno zeer nuttige, zelfs noodzakelijke rol te vervullen Te Yper hebben wij twee associatiëneeno arroDdissements associatie waarvan het Co- miteit samengesteld is uit afgevaardigden der verschillige kantons en voorgezeten door den zeer werkzamen volksvertegenwoordi ger M.Nolf; en eene kantonale associatie die zich bezig houdt met de gemeente- en provinciale kiezingen en met veel iever voor gezeten door M.Bruüfaut, plaatsvervangende volksvertegenwoordiger. De twee associatiën hebben voor secretaris M. Arthur Dalmote, eigenaar te Yper, wiens dienstwilligheid boven allen lof is. Onder zijn bestuur is het kiesbureel ge plaatst dat zich bezighoudt met de herzie ning der kiezerslijsten voor geheel het arron dissement, dit is voor zes eu veertig gemeen ten. Dit bureel is het gansche jaar open. Met de weinige middelen waarover wij beschikken hebben wij ons kieswerk kunnen inrichten op eene zeer behoorlijke wijze, dank vooral aan den iever van M. Dalmote, die er veel tijd aan besteedt en werkt uit loutere verkleefdheid. Het eenige oprecht krachtig werk, de herziening der kiezerslijsten is dus in ons arrondissement verzekerd. In de mate onzer middelen deelen wij we kelijks dagbladen uit te lande, somtijds ma nifesten; maar dat is eene nog al kostelijke propaganda. Dit werk wordt ook nog ver richt door de zorgen onzer associatiën. Wij hebben te Yper eene liberale Jonge Wacht, afhangende van de Associatie en geplaatst onder het voorzitterschip van M, Hector Vermeulen. Wat onze macht uitmaakt, is de volmaakt ste eendracht die in onze gelederen heerscht. Onze Associatie heeft een programma aan genomen dat bekwaam is om aan allen vol doening te geven; wij hebben geene scheur- makende kringen. De kiezing van 1906 zal denzelfden toe stand bekrachtigen. In 1900 heeft M. Nolf 8,237 stemmen bekomen; in 1902, 11,222. Wij hopen dat cijfer te vermeerderen. De klerikaleri hebben in 1900, 22,924 stemmen bekomen en in 1902, 25,944 stemmen. Er bestond in 1900 in 't arrondissement eene landbouwkandidaluur, die 4,382 stemmen i bekomen heeft. In 1902 hebben die stemmen zich verdeeld op de twee lijsten die tegen- jj over elkander stonden. De laatste kiezingen voor den Senaat in het arrondissement geven ons, overigens, de beste hoop voor 1906. Zonder den minsten stap te doen, en strijdende met twee kandi daten vreemd aan het arrondissement, tegen vijf kasteelheeren die op de klerikale lijst voorkomen en beschikken over eenen invloed in het arrondissement waar zij een deel van het jaar verblijven, zijn wij tot 8,595 stem men gekomen tegen 24,761, hetgeen een zeer voldoende uitslag is, vooral als men reke ning houdt dat de geestelijkheid zich zoo veel moeite gegeven heefi alsof de strijd ernstig zou geweest zijn, daarin getrouw blijvende aan har- gewoonte. Er dient nog aangemerkt te worden dat de klerikale kandidaten, in ons arrondisse ment, waar zij alleen gekend waren, 1,515 voorkeurstemmen bekomen hebben tegen 194 verleend aan de liberale kandidaten, die de hunne verzameld hebben in het arrondis sement Korti ijk dat zij bewonen. De kwes tie van personen, in onze arrondissementen, spelen eene groote rol: de kiezer wil dezen kennen voor wien hij stemt. Gezien de omstandigheden, is de uitslag dus zeer goed geweest. De ontwaking die geheel het land door ontstaat, de wederge vondene hoop dcor de partij, kunnen niet nalaten hier een gelukkigen invloed te heb ben. En alles doet voor 1906 e ne ernstige verbetering der uitslagen voorzien. De ministerraa 1 heeft, in zijne vergaie- ring van 29 Juli, besloten de diplomatische betrekkingen af te breken met het Vatikaan. Ziehier den tekst van het telegram door M. Dolcassé, minister van buitenlandsche zaken, gezonden naar M. de Courcel, zaak gelastigde van Frankrijk bij den H. Stoel. Parijs, den 29 Juli 1904. In antwoord op de nota's gevoegd bij uwen brief van 27 en waarvan de minister raad komt keunis te nemen, verzoek ik u binnen den koristen tijd de volgende nota te overhandigen aan Zijne Excellentie den Kar dinaal Staatssecretatrs, waarvan gtj hem eerst zult gelieven lezing te geven Na verscheidene malen de aandacht ge- vestigd te hebben op de ernstige beleedi- gingen, welke de onderrichtingen van den Heiligen Stoel, rechtstreeks uitgeoefend bij de fransche bisschoppen, brengen aan de overeenkomstige rechten van den Staat, heeft de RegeeriDg der Republiek door twee nota's in datum van 29 Juli dezer, den Heiligen Stoel verwittigd over de be- sluitselen die zij zou genoodzaakt zijn te trekken uit de aanhoudende miskenning barer rechten. Verplicht te bestatigeu, door het ant- woord Zijner Excellentie den Staatskardi- naai, in datum van 26 dezer, dat de Hei- lige Stoel de daden handhaaft volbracht buiten de wete van het gezag met hetwelk hij het Concordaat geteekend heeft, heeft de Regeering der Republiek besloten een einde te stellen aan de officieel© betrek- kingen, die, door den wil van den Heili- gen Stoel, zonder doel zijn. Deze nota overhandigd zijnde, zult gij er bijvoegen dat wij de zending van den aposto- lieken nuntius als geëindigd beschouwen. 's Anderendaags, Zaterdag, kwam M. de Courcel te Parijs terug en Mgr. Lorenzelli verliet Parijs voor Rome. (Geteekend) Delcassé De pauselijke onverdraagzaamheid, de aanvallende bemoeiing van Pius X in de be sturende zaken der fransche geestelijkheid, hebben M. Combes en zijne collega's in de noodzakelijkheid gesteld de eer van Frank rijk te verdedigen voor welke alle to-stem- ming aan de eischen van het Vatikaan zou gelijk geweest zijn mot eene vernederende terugtrekking. De dag van den 29 Juli is de zegepraal der opperheid van het burgerlijk gezag. tot De E. V. is eene leerstelling die de katholieke kerk behoort. De kerk van Rome streeft iederen dag nog meer naar de overheersching der wereld in al de vakken. Hare priesters dringen zich overal op, maken de wet, zijn de mees ters voor wie al de besturende, rechterlijke en aniere raden moeten buigen, besturen het laud als tirannen. De vrijheid voor den belglschen burger is volstrekt nietsbeduidend. Deze die niet met hun zijn, zijn tegeu hun en alsdan zijn er geene kwellingen die men hen niet aandoet. In de stad toonen de ge- kruinde heeren zich voorzichtiger omdat zij zich in tegenwoordigheid bevinden van per sonen die bekwaam zijn hun het hoofd te bieden; maar te landewaarde pastoor en de onderpastoor de onbeperkte meesiers zijn, wat gebeurt er nietüt Wie is de landman die den minsten lust naar onaf hankelijkheid zou durven toonen? Wie is deze die, - tenminste opentlijk eene denkwijze zou durven hebben tegenstrij dig met deze des pastoors? Wee aan hem, zijn ondergang is zeker Jaheeren klerikaleriLeve de vrij heid, niet waar De katholieke geestelijkheid maakt van de politiek het doel van al hare pogingen, 'tls bij haar dal de klerikale ministers het ordewoord gaan nemen. Da regeering is zij Geen enkel vraagstuk zal behandeld worden zonder hare goedkeuring. Wij wisten het van o.-er lang, wij hebben het menigmaal herhaald, maar het is altijd belangrijk het te zien bevestigen door de klerikale dag bladen zelve. De Flandre libérale van zondag 11. herinnert dat de XX" Siècle in haar num mer van 31 October 1899 eene beraadsla ging opnam van eenen godgeleerde over de E. V. Die godgeleerde, na hevig de E. V. gehekeld te hebben, schreef: Kan men daaruit besluiten dat het den katholieken a priori verboden is de E. V. te stemmen? Neen, het ware over- dreven. In den loop der geschiedenis zijn zij door de Kerk gemachtigd geweest j erger toestanden dan deze te aanvaarden. "Wij zeggen slechts dat het den politieke j mannen noch den dagbladschrijvers toe- kernt het vraagstuk op te lossen, 't Is opperste theologische overheid die moet besluiten over de leerstellingen en over hare toepassing. Wij bevinden ons hier voor een groot zedelijk vraagstuk dat gansch van hare bevoegdheid is. Belgie zou dus maar de E. Y. hebben, wanneer de katholieke Kerk haar dezelve verleende. Is het niet hoog tijd het juk af te werpen dat ons verdrukt en ons te ontmaken van eene vervloekte Regeering? Wij, liberalen, wij willen dat de priester in zijne kerk blijve en zich niet bemoeie met politieke zaken die hem niet aangaan. Leve de ware vrijheid I Weg met de dwingelandij De Brugsche Beiaard heeft ons met zijne proza vereerd en zulks omdat wij, gelijk wij er het recht toe hadden, onze denkwijze ge zegd hebben over de beteekenis van den dag van 11 Juli, die eene klerikale betooging ge worden is, waaraan de liberalen wel gedaan hebben geen deel te willen nemen. Opdat dit blad koelbloedig onze houding kunne beoordeelen, drukken wij hieronder het klerikaal manifest over dat aan al de hoeken der stad Yper is aangeplakt geweest net zal algauw zien of die oproep niet ge richt is tegen het liberale Frankrijk. Wij zijn van de eersten geweest om toe te juichen, wanneer de Regeering de Sep temberfeesten afgeschaft heeft die aan onze Noorderbroeders onze bloedige worstelingen herinnerdener is dus in ons gedrag niets tegenstrijdig met de begeerte uit te drukken eene betooging niet te zien eeuwig duren, die, op zijn ergst genomen, over twee jaar aanneemlijk was, maar die nu niet meer te pas komt. Wij willen niet meer den natio- nalen geest kwetsen van het fransche volk dan dezen van het nedérlandsche volk. van een volk met wien wij in goede verstand houding en in vrede willen leven. Wij zijn Vlamingen in het volle betrek van 't woord, maar wij verstaan, 't is on- wederleggelijk, de vaderlandsliefde anders dan dezen die gedurig het fransche volk be schimpen het eenige dat zijn bloed vergoten heeft voor onze onafhankelijkheid; wij hou den er aan goede betrekkingen te hebben met al onze geburen, 't is het eenige middel om er door bemind te worden, alzoo hande lende staan wij niets af van onze waardig heid, integendeel I Ziehier hoe men de beste zaken bederft VLAMINGEN, Den grond, die gij betreedt,weze u heilig Hij is vruchtbaar gemaakt met het zweet uwer vaderen en vrijgekocht met hun bloed. Uwe moedertaal weze u dierbaar Gelijk gij nu spreekt, spraken uwe vade ren van over eeuwen. Ja, in hun klonk de vlaamsche strijdkreet: - Vlaanderen den Leeuw als een donder in de o •ren der vechtende en vluchtende Franschen. Uwe kristen vlaamsche zeden, blijft er aan getrouw Keert den rug naar 't bedorven zuiden. De volkeren, die godsdienst en zedelijk heid verloochenen, lopen naar den a'grond Treedt, Vlamingen, uwe eigen vlaam - sche wegen. Herdenkt de groote daden van 't voor geslacht en viert, eendrachtiger dan ooit, den lln Juli, de verjaardag van den Gulden sporenslag I <0+V fe Q fjjl

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1