Y aria. De hedendaagsche vlucht naar België. STADSNIEUWS. Zwarte schooiers. Staatsweldadigheiclsschool van Reckhem naar Yper. Brand. Uitslag der Velokoersen van 4 September 1904. Feestkalander. De Vlaamsche Ster. Burgerstand ELROSE HAAR HERSTELLER Poperinghe. Zooals men ziet, hebben die kiezingen eene gelegenheid geweest van nieuwe zege pralen voor het kabinet Combes en zijne antiklerikale politiek. Déménagement. Hij zou dus einde lijk zijne matten oprollen, de talentvolle minister Liebaert, en dit net voor dezelfde reden als M. Surmont het vroeger gedaan heeft, 't is te zeggen voor overschot van bekwaamheid.. De sukkeleer zal zich dus bij de groep katholieke ajuinen der kamer gaan voegen. Het ware inderdaad onmogelijk voor den heer Liebaert nog langer zijne functiën te behouden na de felle kaakslagen, hem door katholieke dagbladen toegediend. Enkel het blad XX" Siècle doet de ver maarde nulliteit doorgaan voor eenen werk- zamen minister, en steekt alles op de rug vande framassons I Volgens dit blad bevinden zich in het be stuur der spoorwegen, vrijmetselaars die geene enkele gelegenheid laten ontglippen om den minister kwade perten te spelen, en diensvolgens de katholieke regeering in moeilijkheden te stellen. Neen, XX® Siècle, daar is de reden niet van al dat gekarrewar en die wanorde die op het spoor floreeren. De juiste oorzaak is M. Liebaert's onbekwaamheid. Onbekwaam heid welke zooveel te slechter voorkomt daar het ministertje zich nog zelf de moeite niet geeft met zijn werk bezig te houden. Inderdaad, in plaats zich op zijn post te be vinden, speelt hij touriste in Zwitserland vanwaar hij fijntjes de Belgische belasting betalers uitlacht. Wanneer zal die marionettentheater eens omgekegeld worden De gekrulde staf. Het Vrije Woord, orgaan der christene demokraten in West- Vlaanderen,schreef Zondag 1.1. het volgende De gekrulde staf staat daar voor den neus der klerikale behouders geplant. De gekrulde staf wil van de vervlaam- sching van het vrij onderwijs niet. De gekrulde staf beschermt de franschge- zinde, de vlaamschhatende, volksbedriegen- de en volkstergende gekozenen van Vlaan deren. De gekrulde staf gaat neer, en de Vlaam- sche leeuwen buigen diep het hoofd en krui pen slaafsch. Wat zouden de haantjes van Yper nu wel denken van de katholieke vlaamschge- zindheid en die moderne dressage Nog een die er zijne hielen aan veegt. M. Falguère, pastoor van Saint- Marsal, heeft ontslag van zijne bediening genomen en den bisschop van Perpignan hiervan bij brieve verwittigd. In dit schrijven maakt de ex-eerwaarde bekend dat hij,na grondig nagedacht te heb ben, niet hoog meer oploopen kan met de flauwskens van den catechismus en vast besloten is de katholieke kerk te verlaten die ten slotte toch maar een uitgebreid exploitatieveld» is. Nu, als de pastoors zelve uit de biecht be ginnen te klappen, wat moet het dan worden M. Falguère is de 200® priester die dit jaar in Frankrijk de soutane uitspeelt en terug mensch wordt. Mirakel n° 937. En daar was een arme boerken, Die zijn been gebroken had, En die met zijn vuile voeten In het Lourdes-water zat. Plotseling denkt hij zich genezen En smijt zijn krukken uiteen; Hij wil over een beke springen Enhij breekt zijn ander been. Jonas. Fransehe paters en dito nonnen. Als God in Frankrijk leefden wij, Zoo heerlijk en zoo lustig, Van alle zorg en lasten vrij, Gekleed, gevoed en rustig. Wij gaven de les aan het jong geslacht, Dus was het volk in onze macht, En leefden Non en Pater Als visschen in het water - Dat was een leven eerste klas Wij gingen schier gelooven Dat het steeds zomer en Zondag was, En dachten voor goed ons boven. Het volk, onwetend, verblind en dwaas, Geloofde en zweeg, en liet ons baas In 't Roomsche net gespannen, Doorzag het niet ons plannen Maar ziet, een COMBES, Satanskind, Een Antechrist, een Sater, Stort op ons, als een wervelwind Verdelgend I en het gaat er Van links naar rechts, van Oost naar West: Waarheen gevlucht? Waar is 't nu best Naar België, daar zullen Wij stad en dorp vervullen Maar zegt 't is daar 't luilekkerland Voor paters en voor nonnen Wij steken dus maar schuit van kant, Want hier is 't afgesponnen In Frankrijk is 't voor ons gedaan, In België zal 't beter gaan Daar ligt nog voor ons, papen, Een rijken oogst te rapen Zelfs door het Staatsbestuur wordt daar Het Onderwijs bestreden Het schaft daar, sedert twintig jaar, In dorpen en in steden De wereldlijke scholen af De onwetendheid zwaait daar den staf, Bij branden, moorden, rooven, Aanbidden en gelooven Dus alles saam en ingepakt, En zonder langer toeven Naar 't land der Belgen afgezakt Met al wat wij behoeven Wij worden 't spoedig daar gewend De snugge Belgen staan bekend Als brave Roomsche schapen, Te scheren door de papen Jef Pieremans. Twee zwarte vrouwenschelpen hebben nog eens maandag onze stad rond geloopen om te schooien. Waren het oude afgesloofde werklieden welke den roem van ons Vaderland hebben uitverspreid in min dan den tijd om te ver tellen. had men ze bij den kraag en men zond ze hun zomerseizoen naar Hoogstraete passeeren; maar aan dit zwarte gespuis is alles toegelaten. Ze loopen rond om te schooien en met het geschooide geld bouwen ze dan paleizen om er hun leeg en vadsig leven te slijten. Dat de menschen hun verstand gebruik ten en dit zwart gespuis met den voet langs achter de deur uitwipten ze zouden eenen schoonen dienst aan de maatschappij be wijzen. Gisteren Donderdag zijn er een 40tal jon gens van dit gesticht in Yper aangekomen, om het gebouw te reinigen en het werk te verrichten, voorbereidselen tegen de aan komst van het gansche personneel die waar- schijnelijk op het einde dezer maand zal aankomen. Wij hebben het genoegen gehad dit schoon en groot gesticht te mogen bezoeken, de uit legging der samenstelling van dit gebouw is onmogelijk, de plaats ontbreekt ons, zeggen wij rechtuit dat het een meesterstuk is onder opzicht van bouwkunde en schrijn werk. Alles is er van de laatste uitvinding voor gemak en spoedigen uitvoer, zelfs te schoon waarvoor het dienen moet. De heeren Declercq en H. Roose halen eere over hun werk, Ingenieurs en bouwmeesters van den vreemde zijn het gesticht komen bewonderen en allen hebben de heeren aannemers gefe liciteerd. Donderdag middag rond 12 ure, is er een begin van brand ontstaan aan het groot ge bouw der Halle (westkant), gelukkiglijk heeft men het al spoedig ontdekt en ge- bluscht. Volgens men zegt zou het door onvoor zichtigheid gebeurd zijn, zooals meestendeels altijd. Loodgieters bezig aan het vermaken der dakgoten zouden er de oorzaak van zijn, na nader onderzoek zou het reeds de vierde maal zijn dat er een geval van brand bestaat, welke de loodwerkers misschien zelf uitge doofd hebben, nu nog eens waren zij reeds op zoek naar water om het werk zelf te verrichten, ware er geen bediende van het stadhuis tusschengekomen hun vragende voor wat dit water dienen moest, door de weigering vermoedde hij dat er iets moest gebeurd zijn, begaf zich naar het werk en ontdekte dat er brand bestond, seffens gaf hij het sein en oogenblikkelijk waren de pompiers ter plaats die zich meester maak ten van het vuur. Welke onvoorzichtigheid van bij zulke werken geen surveillant te stellen tot dat de werken verricht zijn. loop, tuimelaars en kunstmakers waar geen gevaar bestaat. Ziedaar den arL populi, amicus humanitatis. De feest is wel gelukt, begunstigd door een warme zomerdag was het plein schoon droog, niettegenstaande den regen van gansch den zaterdag. Veel volk heeft het feest uitgelokt welke men op 2000 personen mag schatten, nogthans heeft het omliggen de niet veel bijgebracht want daar heeft men gedacht dat de koersen geen plaats zouden hebben door het slecht weder van daags te voren. De orde werd gehandhaafd door slechts twee agenten,'t geen niet voldoende was om de menigte op hun rang te houden ook beklaagde de personen van 1* rang dat hunne plaats was ingenomen van de volks klas. Een ongeval heeft plaats gehad in de 4d® koers met gangmakers. Een onvoorzich tige liep over de piste op den oogenblik dat Parret, Langhemarck met zijn motocyclette afkwam, gevolgd van Hendrickx, Thourout. De slag was geweldig en beiden rolden over elkander, waarop nog te recht kwam Henri Spilliaert, Catteau van Tourcoing de kwet suren zijn niet gevaarlijk, op eenige dagen zal alles hersteld zijn Het is jammer dat onzen kampioen Vanderstuyft die daags te voren in Londen had geloopen, te laat is geweest voor de verschillige koersen te be strijden; hij heeft zich kunnen meten in de laatste koers met de beste van den dag en ze op gemak verslagen: Hierna denuitslag; 1° koers 1600 meters: 1. Monnier, 2- Spilliaert, 3. Rosseel Arthur. 4. Godderis. 2° koers 2500 meters: 1. Seys Rumbeke, 2. Bruynooghe, Thourout, 3. Hendrickx, Thourout, 4. Foret, Rumbeke. 3® koers, doodskoers, 11 deelnemers. 1. Antony, Douai, 2. Lepoutre, Rijssel. 3. Seys 4. Catteau, Tourcoing; deze twee laatste ver deelden den 3D en 4n prijs. 4® koers, 8000 meters met gangmakers, motos. 1. Lepoutre, 2. Ghesquière, Rumbe ke, 3. Seys, 4. Foret. 5® koers, 8000 meters voor motocycletten, 1. Bonte, Moorslede, 2. Dupuis Rijssel, 3. Pauwels, Langemarck. 6° koers, 1600 meters, afzonderlijke prijs een bronze stuk geschonken door den eere voorzitter M. Joseph Didier. 5 deelnemers, 1® Vanderstuyft Arthur juist in tijds terug van Londen om nog aan dien strijd deel te nemen. Om 6 ure 1/2 was alles afgeloopen dan begaf het muziek zich naar 't lokaal St. Se- bastiaan alwaar de prijsdeeling werd ge daan. Na eenige deuntjes werd onzen kampioen die zich 3' heeft geklasseerd in het wereldkampioenschap te Londen, waar hij 100 kilometers afliep in 1 u. 37 m. naar zijn huis vergezeld onder het spelen van een pas-redoublé en 't huis ontvangen door een Brabangonne; talrijke vrienden en kennissen kwamen hem proficiaat wenschen en na een half uur nam iedereen afscheid tevreden van het welgelukken der feest. Toekomend jaar beloofd de velo-club nog maals koersen te geven met Thuyndageen hulpsom zal aan het stadsbestuur aange vraagd worden. Nota van de Redactie: Men mag van geluk spreken dat or Diet meer ongelukken te betreuren zijn, waarom waren er daar geen agenten en politie om orde te houden Indien er ongelukken moesten gebeurd heb ben, op wie zou de verantwoordelijkheid gevallen zijn? Op het stadsbestuur, M. Go- laert aan het hoofd, die moet trachteD alle ongelukken te vermijden, hij geeft wel po- litiën, pompiers en gendarmen voor honden- 11 September, Beythem, snelkoersen. 11 12 15 18 18 19 25 Cruyshautem, snelkoerSfi„ 50 fr. D Oostvleteren, ringstekinv 50 fr. 10 prijzen. Hoogstaede, ringsteking, 75 f 10 prijzen. Mariakerke-Gent snelkoersen Namur Maubeuge Vélodrome. Alveringhem, Velofestival Ringsteking. in Het bestuur dezer maatschappij heeft vergadering van 8 dezer hare datums vast' gesteld der 4 te geven vertooningen, al volgt 1". Vertooning Zondag 6 November. 2" - 18 December. 3® »22 Januari. 4* «26 februari Als naar gewoonte zal het bestuur niet ver waar loozen om de vertooningen aantrek kelijk te maken. Bij eenige dagen zal er eer lid zich met de inschrijvingslijst ten huizen begeven. Indien er soms personen zouden vergeten zijn, men kan inschrijven bij M. K. De weerdt, Rijselstraat, 59. van den 2 tot den 9 September 1904. Geboorten. Inion Josephus, Lange Thouroutstraat Lacante Maria, Neerstraat. Gobyn Achillas, Meenensteenweg. Swyngedouw Rachel, Rijselstraat. Platevoet Ivonna, kaai (Oost). Huwelijken. Wancket Jacobus, zeeman te Antwerpen en Descamps Maria, dienstmeid te Yper. Versmissen Renatus, monteerder en Van- daele Julia, werkvrouw, beiden te Yper. Talon Julianus, daglooner eD Lahousse Maria, kantwerkster, beiden te Yper. Sterfgevallen. Verschoore Michael, 1 jaar, Kanonstraat. Tytgat Hortentia, 74 jaar, zonder beroep, weduwe Aernout Petrus, echtgenooteBaille- vier Augustus, Zonnebekesteenweg. Verbeke Carolus, 76 jaar, landbouwer, weduwenaar D'hondt Gatharina, echtgenoot Vion Cecilia, Lange Thouroutstraat. Crepeele Adriana, 3 weken, Kemmel- steenweg. Desseyn Melvina, 52 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghe steenweg. Garrein, Basilius, 71 jaar, hovenier, we duwenaar Waselynck, Paulina, echtgenoot Lelong, Virginia, Meenen steenweg. Masquelin, Julia, 49 jaar, zonder beroep, echtgenoote Gornard Chrysolus, Poperinghf steenweg. Dethoor, Ludovica, 9 jaar, schoolierster, St. Jacobskerkhof. herstelt «rijs, wit of verkleurd ha*r bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijk kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schm en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Terktent®?' Ceiffen Pari. Hoofd-Dépót36, rucÉtienne-Msrcd, r«n> le bekomen bij M.Raym. OMMESLAöH mercerie-, en reukverkooper. Groote Mar* 55, Yperen. Hoppeschaal. Eenieder zal moeten bekennen dat d< Burgmeester en Schepenen welwillend zo° wel voor 't geboerte als voor de handelaar8 de begeerten van eenieder onderzoeken nrj 3»H0M»h,:d«-r-r» «I MEEST GEZOCHTE

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2